Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Најдобра варијанта ќе беше неутрална и да ја оставеа на раат западот и Русија. Економска интеграција поголема со запад, а со Русија таму нека има трговија и глумење дека ја сакаат Русија.
Така мислеа и русите, ама поука од овие последни 30 и кусур год. за русите е дека кога даваш прст губиш рука. Не требаше да ја остават со толку мала контрола од само политичари на власт.
Главен параметар зошто е сега војнава у Украина е што Русија почеток на 90 ти беше банкрот. Единствена добра опција за Украина беше да биде под Русија ама да беа русите толку моќни за да ја задржат со мека сила. Една од причините зошто САД воспостави контрола у Украина се парите со кои они успеваат по светов да држат контрола стотици режими, директно преку поткуп како и контрола на медиуми и индиректно преку кредити...ММФ и т.н.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.399
Поени од реакции
36.334
Во последниот пола век Русија едноставно не постои за надворешниот свет, освен како повремен агресор.
Не постои освен кога на НАСА и треба превоз за до вселената.


Или не постои освен кога вади прва вакцина против Ковид. :LOL:
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Ги знам тие прикаски, таму каде Лада Нива става тркало, Ланд Ровер заглавува, руски челик се знае тоа.
Само светот не знае за тоа, треба да му се објасни дека Камаз е подобра опција од Сканија, да почнат да купуваат камази изработени од прави мажи а не таму некаква си Сканија изработена од нордиски педерчиња.
Автоматски споено мислење:



Дали би можел да наведеш барем еден руски филозоф позначаен од Кјеркегор? Не три, не два, само еден.
Григор Прличев пишувал на грчки пошто немало кодифициран македонски јазик, исто како што Гогољ не можел да пишува на украински па морал да пишува на руски силом прилика.
Автоматски споено мислење:



Сталин имал спремна нова влада составена од стари фински бољшевици кои избегале после финската црвена револуција 1917-18 и целта била да се освои цела Финска и да се врати во рацете на мајчица Россија, односно тогаш во рајот на работниците и селаните.
Не постои никаков аргумент кој кажува спротивно.
Естонија, Латвија, Литванија, Источна Полска, Бесарабија, Тану-Тува све тоа било освоено со целосна окупација и освен делот на Полска кој бил вратен после воспоставување на бољшевизам во Полска, останатото останало како дел од окупационата сила до 1990-92 кога СССР за среќа се распадна.
Русите имаат два катастрофални слома за некои 75 години, потполно менување на политчка, економска и финансиска слика, никаков континуитет, цивилизациска неспособност за надминување на поделбата опричњик>мужик а како што гледаме никогаш и нема да се оспособат.
Во последниот пола век Русија едноставно не постои за надворешниот свет, освен како повремен агресор.
Мешаш баби и жаби на велико...водата не тече само накај твојата воденица, стани мало.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.179
Поени од реакции
81.258
Мене ми личи дека намерно ги оставија да изгинат нацистите во Азовстал, за да можат сега да ги ребрендираат.
Многу е тешко на Запад, во овие woke времиња, да се оправда подршка на отворени нацисти.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Мене ми личи дека намерно ги оставија да изгинат нацистите во Азовстал, за да можат сега да ги ребрендираат.
Многу е тешко на Запад, во овие woke времиња, да се оправда подршка на отворени нацисти.
Не беа само азовци таму, у тие катакомби доле најдоа бајаги јагленисани трупови, прашање е кој се не бил таму. Ти текнува на праќање хеликоптери и свашта за да ги извлечат. Овде има поголема приказна, ми наликува на Wolfenstein хахах, се зезам.
Викаш ќе ги ребрендираат, а уствари без нив нема ништо, а без нивната идеологија од друга страна нема ништо. Исто како СС и Химлер, и тоа тајно друштво, Аненербе....имаме дежаву 80 и кусур год. покасно.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Мене ми личи дека намерно ги оставија да изгинат нацистите во Азовстал, за да можат сега да ги ребрендираат.
Многу е тешко на Запад, во овие woke времиња, да се оправда подршка на отворени нацисти.
не бе цел запад се нацисти прелесно е прашај некој од дежурниве кловнови ќе ти кажат
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
не бе цел запад се нацисти прелесно е прашај некој од дежурниве кловнови ќе ти кажат
Голем дел се, идејата на Хитлер преживеала...не бил наивен кога пред смрт тврдел дека не е готово. ЦИА ги собрала после војната и работеле за нив, уствари целата структура е на принципи кои ги поставиле овие фашисти од типот на Gehlen....апла СС.
Овие кои владеат со светов сега не водат у едно идеално фашистичко општество од тој тип, беше сведок со вирусов, освен ако не си живеел на друга планета.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Голем дел се, идејата на Хитлер преживеала...не бил наивен кога пред смрт тврдел дека не е готово. ЦИА ги собрала после војната и работеле за нив, уствари целата структура е на принципи кои ги поставиле овие фашисти од типот на Gehlen....апла СС.
Овие кои владеат со светов сега не водат у едно идеално фашистичко општество од тој тип, беше сведок со вирусов, освен ако не си живеел на друга планета.
леле од ТОТ муабетите одново, како заклучи според коронава дека не водат во фашистичко општество?
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Нешто околу овој Gehlen...битна фигура е, ма да одамна умрен. Оваа мрежа е негова заслуга, и Азов постои затоа што успеал до ден денеска да ја одржи таа идеја. Еден податок околу неговите награди и ордени.
Меѓу другото и ова:
The Order pro Merito Melitensi is the order of merit of the Sovereign Military Order of Malta, established in 1920. It is awarded to recipients who have brought honour to the Sovereign Military Order of Malta, promoted Christian values and for charity as defined by the Roman Catholic Church.
. Ебате беља хахахахх
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
Пази да не пукнеш што ќе правиме на темава без тебе :icon_lol:
Иначе не знам кај гледаш релативизација, јас од прв ден сум фрапиран од ass kicking-от што го добија орките, тотално не очекував таква работа, сето после првите 24 часа што гледаме е гратис :icon_lol: А богами и западниве служби и натовци се фрапирани колку ги преценија руснаците, јас мислам дека да не правеа вакви глупави екскурзии повеќе ќе им се плашеше светот, армати ова она.
Бедната русија берлин нема да го види ниту да им дозволат без отпор да дојдат до таму, негде после суми за нафта ќе застанат :icon_lol:

Прегледај го приврзокот 334050
Ех колку би сакал пустиот ти да беше стварно така ама...пусти желби.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
леле од ТОТ муабетите одново, како заклучи според коронава дека не водат во фашистичко општество?
Не би можел да ти објаснам, тоа е ствар на перцепција, ако се осеќаш убаво после ова ебење у мозок тогаш нема начин да те убедам дека не е така.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.336
Поени од реакции
6.884
Некако ми е нереално ова од причина што пред ден-два нели искочија информациите дека собрале пари за да купат Бајрактар. Ми делува ко премал период, да се купи или префрлат парите на укираинците па они да купат и да се достави во ваквка ситуација. Како и да е, не дека нешто би сменил или би потрајал повеќе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom