Војна во Украина (исклучиво воена перспектива)

Член од
8 мај 2013
Мислења
11.484
Поени од реакции
36.446
Зашто ти е толку чудно? Со колку војска го освоија Јужниот дел до Керсон? Исто беше, само нивните колаборатори си завршија работа таму. Овие горе не. Русите беа за 2 дена пред Киев, можеше во сосема друг правец да тргне ова. Меѓутоа медиумски ја изгубија ситуацијата и им дадоа можност на Украинците да се стабилизираат.

Дејствијата на Русите горе се документирани прилично јасно. Има стотици уништени тенкови кој уште стојат по Украинските градови на северот. Тоа се истите конвои што беа сликани како уништени на почеток, кога зборевте дека тоа е Украинска пропаганда. Сега веќе точно се знае кој единици се бореле, каква техника е загубени и тн. Никој не прави таков влог за лажњак. Кога веќе иницијалниот пробив не им успеа, тогаш да, со тие војници не можеш многу.
Не верувам дека Украинците ќе собереа сили да ги избркаат од таму во скоро време, ама проблемот за Русите беше, чуму нивното присуство таму во пат позиција?
Очигледно немаа доволно персонал и воена техника да го заземат Киев, ниту пак таа стратегијата на јуришање покрај Суми, Чернихив и други места само со цел да се стигне до Киев и да се опколи се покажа успешна. Плус дремење таму си троши сериозна логистика посебно кога линиите ти се подложни на украински напади и тоа е залудно трошење на персонал и залихи.

Киев е голем град со еден куп помали места како Буча и Ирпин околу него. Откога обидот да влезат во Киев многу брзо не им успеа, немаа ни приближно доволно персонал за опсада и напад на Киев.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.845
Поени од реакции
26.433
Зашто ти е толку чудно? Со колку војска го освоија Јужниот дел до Керсон? Исто беше, само нивните колаборатори си завршија работа таму. Овие горе не. Русите беа за 2 дена пред Киев, можеше во сосема друг правец да тргне ова. Меѓутоа медиумски ја изгубија ситуацијата и им дадоа можност на Украинците да се стабилизираат.

Дејствијата на Русите горе се документирани прилично јасно. Има стотици уништени тенкови кој уште стојат по Украинските градови на северот. Тоа се истите конвои што беа сликани како уништени на почеток, кога зборевте дека тоа е Украинска пропаганда. Сега веќе точно се знае кој единици се бореле, каква техника е загубени и тн. Никој не прави таков влог за лажњак. Кога веќе иницијалниот пробив не им успеа, тогаш да, со тие војници не можеш многу.
Нема шанса, Керсон ти е проруско население. Киев е огромен град со не баш пријателски настроено население. Русите баш имаат искуство колку тешко го заземаа Алепо и тоа од милитантни кои немаа артилерија, немаа тенкови, авијација, ПВО. Едноставно тргни од тоа, Украина кога почна војната имаа 3000 тенкови од кои голем број модернизирани, имаа С300 системи, артилерија во импресивен број, авијација, Па башка и што прибираа оружје последните 8 години од западот. Неможам да кажам дека имаше сериозна армија (фалеше уште организација), но дека имаше сериозно вооружување тука нема збор. Украина после Русија беше највооружена армија во Европа.

И пак ќе кажам се сложувам дека имаше на рандом локации напуштени и уништени возила, но која војска иде рандом? Како и зошто беше така, тек ќе видиме, јас искрено не верувам на такви грешки. Грешка се прави на процена на ниво битка, но ваква грешка на ниво на офанзива, нема теоретска шанса. Јас не би направил ваква грешка, не пак искусен генерал кој поминал најмалку една војна.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Нема шанса, Керсон ти е проруско население. Киев е огромен град со не баш пријателски настроено население. Русите баш имаат искуство колку тешко го заземаа Алепо и тоа од милитантни кои немаа артилерија, немаа тенкови, авијација, ПВО. Едноставно тргни од тоа, Украина кога почна војната имаа 3000 тенкови од кои голем број модернизирани, имаа С300 системи, артилерија во импресивен број, авијација, Па башка и што прибираа оружје последните 8 години од западот. Неможам да кажам дека имаше сериозна армија (фалеше уште организација), но дека имаше сериозно вооружување тука нема збор. Украина после Русија беше највооружена армија во Европа.

И пак ќе кажам се сложувам дека имаше на рандом локации напуштени и уништени возила, но која војска иде рандом? Како и зошто беше така, тек ќе видиме, јас искрено не верувам на такви грешки. Грешка се прави на процена на ниво битка, но ваква грешка на ниво на офанзива, нема теоретска шанса. Јас не би направил ваква грешка, не пак искусен генерал кој поминал најмалку една војна.
Најачи воен аналитичар за руска догма.
За тебе нема погрешна одлука на Русите, се е тоа планирано тек допрва ќе се види што и како било.. а во реалноста ти објасни @Menethil како е.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.845
Поени од реакции
26.433
Најачи воен аналитичар за руска догма.
За тебе нема погрешна одлука на Русите, се е тоа планирано тек допрва ќе се види што и како било.. а во реалноста ти објасни @Menethil како е.
Што ми објаснил бе тркало.

Јас тргам од себе, врати се назад пред да почне војната и размисли. Еве јас што сум ги имал податоците за Украинската армија:
1. 3000 тенкови С300 и БУК ПВО, завиден број ракетна артилерија уште позавиден обична артилерија.
2. 8 годишно искуство во прокси војна со Русите во Донбас.
3. Крајно развиено анти-руско чувство и тотален антагонизам на све Руско.
4. Западни воени експерти од сите видови, од водници до генерали кои ја обучуваа Украинската армија 8 години.
5. Еден куп западни оружја донирани последните 8 години, попут џавелини и слични глупости. Па и рачни ПВО системи. Дури пред војната излезе инфорамција дека Украина има повеќе Џавелини од САД.

Е сега јас ова како лаик сум го знаел, а Русите се глупи и не го знаеле и отишле со глава низ ѕид... Русите знаеле многу повеќе од мене, за да си дозволат ваква грешка каква што сакате да ја прикажете. Поради све ова, јас бев скоро сигурен дека Русија нема да нападне, барем не на север.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.795
Поени од реакции
31.739
Со колку војска го освоија Јужниот дел до Керсон?
Дали ќе го направеа тоа, ако добар дел од укр. војска/техника не беше врзана во Киев каде „шака Руси сакаа да го освојат“?


Дејствијата на Русите горе се документирани прилично јасно. Има стотици уништени тенкови кој уште стојат по Украинските градови на северот. Тоа се истите конвои што беа сликани како уништени на почеток, кога зборевте дека тоа е Украинска пропаганда. Сега веќе точно се знае кој единици се бореле, каква техника е загубени и тн. Никој не прави таков влог за лажњак. Кога веќе иницијалниот пробив не им успеа, тогаш да, со тие војници не можеш многу.
Документирани од кој?
Пропагандната машинерија на Украинците Американците?

Кој влог, слики на интернет?
За која добивка? Јужниот дел до Керсон?

Добра трговија ако ме прашуваш мене.


Меѓутоа медиумски ја изгубија ситуацијата и им дадоа можност на Украинците да се стабилизираат.
Да, за ова се согласувам. Украинците Американците медиумски одлично ја водат војната.


... Иако тоа веројатно одлично би го правел секој што е газда на социјалните мрежи и медиуми.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.030
Поени од реакции
17.881
Дали ќе го направеа тоа, ако добар дел од укр. војска/техника не беше врзана во Киев каде „шака Руси сакаа да го освојат“?



Документирани од кој?
Пропагандната машинерија на Украинците Американците?

Кој влог, слики на интернет?
За која добивка? Јужниот дел до Керсон?

Добра трговија ако ме прашуваш мене.



Да, за ова се согласувам. Украинците Американците медиумски одлично ја водат војната.


... Иако тоа веројатно одлично би го правел секој што е газда на социјалните мрежи и медиуми.
Дебаклот на север нема никаква улога во земањето на Керсон. А за изгубената техника, веројатно можеш да отидеш и да ја видиш на лице место. Погребите и плочите на руските падобранци кој изгинаа по заседи ги имаше на вконтакте. Ова е најдобро документираната војна до сега.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.845
Поени од реакции
26.433
Баш напротив, како иде време општ впечаток е и дека не само што ја добија битката со пропагандата, туку и таа на социјалните медиуми. Зошто?

1. Официјални Американски лица кажуваа јавно дека Русија трупа 200 војска на граница со Украина на север и на Исток. Значи се создаде општо впечаток дека ќе се напаѓа на Киев и западот почна да дава наратив дека војната ќе се сконцентрира на освојување на Киев.
2. Целата слика на север на трапава Руска војска, доведе до целосно опуштање на Југот на земјата и во таква една атмосфера им се деси опколувањето на Мариопол.
3. Со стап и морков (ленд лиз, воена опрема, ветување членство во ЕУ, победа на Евровизија) се буста вештачки отпорот на Украинците, а со тоа се пролонгира и војната. А пролонгирана војна значи повеќе територијални загуби за Украинците.
4. Истото се пролонгира војната и со криење на вистинските загуби (евакуација на Азовци од фабриката и сл.) и со прикажување на нереални бројки на Руски загуби.

Има и други примери не ми текнуваат сега. Но буквално цела западна пропаганда играше по нотите на Кремлин. Дали намерно или случајно се погодило така незнам.

Нека не се оди понатаму, доволно е да се видат захтевите на Украина за преговори. Крим и Донбас под Украинска контрола. Без да навлагаме дали е тоа ок или не е, позицијата на Украина е далеку од тоа за да поставува вакви услови преговори. Тоа значи дека и самото водство на Украина живее во заблуда и најверојатно е убедено во таа заблуда. Ако тоа го нарекувате победа на Украинската пропаганда, далеку сте од вистината. Јас би го нарекол тоа самоубиство на Украинската пропаганда. Или Америчката вотевер.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.030
Поени од реакции
17.881
Не верувам дека Украинците ќе собереа сили да ги избркаат од таму во скоро време, ама проблемот за Русите беше, чуму нивното присуство таму во пат позиција?
Очигледно немаа доволно персонал и воена техника да го заземат Киев, ниту пак таа стратегијата на јуришање покрај Суми, Чернихив и други места само со цел да се стигне до Киев и да се опколи се покажа успешна. Плус дремење таму си троши сериозна логистика посебно кога линиите ти се подложни на украински напади и тоа е залудно трошење на персонал и залихи.

Киев е голем град со еден куп помали места како Буча и Ирпин околу него. Откога обидот да влезат во Киев многу брзо не им успеа, немаа ни приближно доволно персонал за опсада и напад на Киев.
Немаше да ги избркаат, ќе ги толчеа само ко што Русите ги толчат во Донбас. Што и да планирале, не им успеало. Таа војска беше доволна доколку населението не ги чекаше на нож, што и се виде во некој градови. Е без таа инсајдерска помош, ни пола милион војници немаше да ги закрпат таму.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.845
Поени од реакции
26.433
Дебаклот на север нема никаква улога во земањето на Керсон. А за изгубената техника, веројатно можеш да отидеш и да ја видиш на лице место. Погребите и плочите на руските падобранци кој изгинаа по заседи ги имаше на вконтакте. Ова е најдобро документираната војна до сега.
Јас ја гледав техниката на север од заседите, на ретко кое видео имаше лешеви. Еве наврати се на темава и види. Имаше доста напуштени и уништени возила, ама ретко лешеви. Иначе не викам дека немаше жртви на север, нормално дека имало жртви, меѓутоа немало никаков пуш. Имаше само две битки западно од Харкив, за Аеродромот, кој го завземаа уште првиот ден и за Чернобил. Еве кажи која друга битка се водела западно од Харкив. Имаше престрелки ама битки ... нада.
Автоматски споено мислење:

Немаше да ги избркаат, ќе ги толчеа само ко што Русите ги толчат во Донбас. Што и да планирале, не им успеало. Таа војска беше доволна доколку населението не ги чекаше на нож, што и се виде во некој градови. Е без таа инсајдерска помош, ни пола милион војници немаше да ги закрпат таму.
И ти го знаеш тоа, а Русите наивни не го знаеле.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.795
Поени од реакции
31.739
Дебаклот на север нема никаква улога во земањето на Керсон.
ХХ % помалку војска и техника на југ немало никаква улога?
ОК, ако ти така велиш.


А за изгубената техника, веројатно можеш да отидеш и да ја видиш на лице место. Погребите и плочите на руските падобранци кој изгинаа по заседи ги имаше на вконтакте. Ова е најдобро документираната војна до сега.
Ох, држи ми го пивово - веднаш идам да на лице место да видам.
И да, одлично документирана војна - само од кој документирана и дали можам да му верувам... Реторичко прашање, за мене барем.
Автоматски споено мислење:

доколку населението не ги чекаше на нож... ни пола милион војници немаше да ги закрпат таму.
Ова, ако макар теоретски беше вистинито - би требало да се земе од аспект на екслација. Ако населението ескалира „на нож“, зарам војската нема да екскалира во одговор? И на крај, кој ќе го изеде подебелиот крај, војската или населението?

Разбирам гледање западни медиуми, ама не знам како не гледате низ пропагандата?
Во кое сценарио ова што го зборуваш е добро за Украинците, народот?
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
10.030
Поени од реакции
17.881
Нема шанса, Керсон ти е проруско население. Киев е огромен град со не баш пријателски настроено население. Русите баш имаат искуство колку тешко го заземаа Алепо и тоа од милитантни кои немаа артилерија, немаа тенкови, авијација, ПВО. Едноставно тргни од тоа, Украина кога почна војната имаа 3000 тенкови од кои голем број модернизирани, имаа С300 системи, артилерија во импресивен број, авијација, Па башка и што прибираа оружје последните 8 години од западот. Неможам да кажам дека имаше сериозна армија (фалеше уште организација), но дека имаше сериозно вооружување тука нема збор. Украина после Русија беше највооружена армија во Европа.

И пак ќе кажам се сложувам дека имаше на рандом локации напуштени и уништени возила, но која војска иде рандом? Како и зошто беше така, тек ќе видиме, јас искрено не верувам на такви грешки. Грешка се прави на процена на ниво битка, но ваква грешка на ниво на офанзива, нема теоретска шанса. Јас не би направил ваква грешка, не пак искусен генерал кој поминал најмалку една војна.
Доволно е да се расчепка темата, да се види какво мислење владееше тука и да не си праиме се бајрам со паметот. Никој не очекуваше дека ќе имаме активна фронтовска војна, туку инвазија и герилска војна. Голем број очекувавте и дека Украинците нема да се борат. Русите не се глупи, едноставно мислеа дека тоа што се случи во Керсон ќе се случи во Суми, Каркив.. Колаборатори да им помогнат да ги преземат повеќето про руски градови без рушење на инфраструктурата. Toa беше best case scenario.

Не мора сеа да анализирате. Свртете некоја страна наназад, кога ги постирав Руските загуби, и напишав дека станува збор за неиздржви загуби за било која армија и дека ништо нема да напраат таму. Никој не се сложи со тоа, туку битно беше дека се освојува територорија. Да ми го кажеше ова тогаш, океј, држи вода. Ама од кога им пропадна тој фронт, да барате некаков фалс флаг не иде.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.030
Поени од реакции
17.881
Јас ја гледав техниката на север од заседите, на ретко кое видео имаше лешеви. Еве наврати се на темава и види. Имаше доста напуштени и уништени возила, ама ретко лешеви. Иначе не викам дека немаше жртви на север, нормално дека имало жртви, меѓутоа немало никаков пуш. Имаше само две битки западно од Харкив, за Аеродромот, кој го завземаа уште првиот ден и за Чернобил. Еве кажи која друга битка се водела западно од Харкив. Имаше престрелки ама битки ... нада.
Автоматски споено мислење:


И ти го знаеш тоа, а Русите наивни не го знаеле.
Е ја не сум знаел, само прогнозирав, дури мислев дека ни град ко Керсон не можат да заземат без да го изрушат и ете грешка сум бил. Ама и ти прогнозираше сосема друга работа, и не иде сеа да мењаш наратив.

За лешеви, имаше и лешеви. На вконтакте, твитер и тн, имаше и слики видеа од погребите. Како што кажав војната е екстремно добро документирана. Дронови, камери, интернет. Дигитална ера. И украинските загуби кој сака може да ги најде.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Јас ја гледав техниката на север од заседите, на ретко кое видео имаше лешеви. Еве наврати се на темава и види. Имаше доста напуштени и уништени возила, ама ретко лешеви. Иначе не викам дека немаше жртви на север, нормално дека имало жртви, меѓутоа немало никаков пуш. Имаше само две битки западно од Харкив, за Аеродромот, кој го завземаа уште првиот ден и за Чернобил. Еве кажи која друга битка се водела западно од Харкив. Имаше престрелки ама битки ... нада.
Е сега еве и да е така, што ако нема тела? Ок е да влезеш во одреден регион и да оставиш да речеме 100 оклопњаци и тенкови и да си заминеш - ако тоа е тактика баш ме интересира како се вика тактикава :)
Битки имаше - хостомел, ирпин, киев, антонов аеродромот, нз каква битка требаше да има-како на сома? Каков пуш? Во белорусија да влезат, кај што имаше руси сега нема на цел северен правец, тоа мал пуш е.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.845
Поени од реакции
26.433
Е ја не сум знаел, само прогнозирав, дури мислев дека ни град ко Керсон не можат да заземат без да го изрушат и ете грешка сум бил. Ама и ти прогнозираше сосема друга работа, и не иде сеа да мењаш наратив.

За лешеви, имаше и лешеви. На вконтакте, твитер и тн, имаше и слики видеа од погребите. Како што кажав војната е екстремно добро документирана. Дронови, камери, интернет. Дигитална ера. И украинските загуби кој сака може да ги најде.
Јас реков дека нема шанса да нападнат ама ете нападнаа. Мој став беше дека доколку стварно спремаат напад Украинците на Крим и Донбас, најдобро за Русите ќе биде да ги пречекаат одколку превентивно да праат инвазија на Украина што би бил глуп чекор. Но и јас и ти имавме ограничени информации.

Сега што се случува, 150-180К војска води успешна инвазија против 800К војска. Тоа не е само техничка супериорност, туку највеќе организациска. За да имаш и задржиш иницијатива, не можеш да си дозволиш грешки попут таа што се проектира на север. Одтаму сметан дека мојот став претходно, слично како и ставот за нападот ми бил сосема грешен од денешна перспектива. Сум кажал причини 10тина пати. И тоа пази, јужниот и северниот се претставени како контраст.

Ајде вака да видиме,
- На север 30К војска, на исток и на Југ 150К војска плус ЛНР И ДНР.
- На Север никаква сериозна офанзива ниту напад на некој град
- На Југ обиколување на Мариопол, завземање на Керсон и Енергодар во рекордно време.
- На север каде што речиси немаше акција и со минимална војска, километри „заглавена“ логистика на помалку од 100 километри од граница
- На југ каде што беше центарот на настаните, едно сличе од „заглавена“ логистика не излезе дури и во длабочина од 300-400 километри Украинска територија.
- После обиколувањето на Мариопол, од северот војската се повлекува речиси преку ноќ, а почнуваат уште масивно да се користат паметни ракети, после првичните озборувања дека Русите ги штедат паметните ракети.

После цела оваа фаза, Руската офанзива продолжува без никаков проблем, обично ваквите „командни проблеми“ каков што сака да се прикаже, се „заразни“ и кобни за моралот на војската. Во Руската војска нема никаков знак за намалување на моралот, ниту пак некаков си застој во машинеријата. Напротив, Руската воена машинерија изгледа се поимпресивно од ден на ден.

Притоа да се разбереме, мислам дека и ти како и повеќето тука на темава се слагаме со моменталното напредување на Руската армија и доста извесниот позитивен исход за нив од војнава, како што стојат работите во моментов. Тука праиме муабет за евентуална погрешна Руска проценка на северниот фронт од почетната фаза од војната.
 
Член од
24 август 2017
Мислења
397
Поени од реакции
921
Е сега еве и да е така, што ако нема тела? Ок е да влезеш во одреден регион и да оставиш да речеме 100 оклопњаци и тенкови и да си заминеш - ако тоа е тактика баш ме интересира како се вика тактикава :)
Битки имаше - хостомел, ирпин, киев, антонов аеродромот, нз каква битка требаше да има-како на сома? Каков пуш? Во белорусија да влезат, кај што имаше руси сега нема на цел северен правец, тоа мал пуш е.
Toa ti se vika distraction, ili menjas piun za neso pogolemo, neli navodno imase 64km voena ruska kolona blizu Kiev koj nikogas ne im bil ni target za neso, edino sho napravija e malo granatirajne na Kiev(da se vnesi strav I nemir vo capital ) so cel povlekvajne Ukrainska vojska od drugite delovi vo Kiev I ostavajne stara oprema zad sebe koja I taka im cedit budget za meintance a vo istoto I'm ovozmozi mal broj na zrtvi I polesen pat vo delovive so Rusko naselenie koja cel I'm e lesno da vidish deka tie regioni ke si gi pripoet kon Rusija vo momentov imas i cistejne na ukraincive tamo zatoa i taka bavno odet rusive, otvori samo malce za istorija na Russian wars I sve ke ti e pojasno premnogu se intelegentni na strategisko pole za da bidet taka glupo potcenati osobeno od zapadnive eksperti
 

Kajgana Shop

На врв Bottom