Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.198
Поени од реакции
21.348
Тоа што германскиот канцелар има чак 30% подррша, сметај го за успех...Само погледни со колкава поддршка се носат минорни партии на власт во Италија на пример па затоа Италија има и по неколку избори во тек од само една година. И франција веќе станува слична на Италија, во која се избираат „прецедници„ за кои никој во Франција не слушнал дека уопште постојат на Земјава.

На последните германски избори беше повеќе од јасно дека фрау Меркел ќе изгуби не ради лоши резутлати, туки ради потребата од нејзина замена со „прогресивно„ ориентирана парија, која во својата програма нуди многу „зеленило„ и уште повеќе магла...
Merkel pred 4 godini trebase da si odi, ista greska kako Kohl vo vremeto iako sega se seti. SPD pobedi posto Scholz e dobra kopija na Merkel a CDU imase slab kandidat so losi javni nastapi. Ni povekje ni pomalce. A zelenite edno vreme bea favorit za kancelar arno ama realnosta brzu stigna.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.627
Поени од реакции
8.503
Merkel pred 4 godini trebase da si odi, ista greska kako Kohl vo vremeto iako sega se seti. SPD pobedi posto Scholz e dobra kopija na Merkel a CDU imase slab kandidat so losi javni nastapi. Ni povekje ni pomalce. A zelenite edno vreme bea favorit za kancelar arno ama realnosta brzu stigna.
А сите тие се глумци кои американциве ги поставуваат.
 
W

wicked_1

Гостин
Tebe ko ne ti e sram uste da virees tuka pokraj site kardinalni gluposti sto gi imas iznatreskano, vervaj mene oko ne mi trepnuva.
P.s so 50+ ke recev mozam tatko da ti bidam ali vaka po glupostite sto gi pisis pa drug problem ke se javese, somnez deka ne si moe posto epten ograniceno i glupo si :cautious:

Toj od malo bilo umno, tako site mu velele.
Malo umno, malo umno i mu ostanalo do den denes taka da go vikat. Maloumno . Duri i od ko zavrsi nadustavno pravo ;).
Колку си бе дебил 45? Имаш мајндсет на средношколка на екскурзија, те лаже кој стигне, а ти желба за геополитики да оправаш, ама не ти фаќа црпката.

Jамајка што те брани сегде сиротиот, како некој пар сте, еден куп битки истеравте, се боревте против тирански платформи, мигранти, федерализација и кантонизација.
Нашите форумски Дон Кихот и Санчо Панса.:duel:

Аргументи нешто да дадеш? Или да ти веруваме само поради фактот што си нацист, па мораме иначе во спротивно ќе нѐ пукаш? Или ќе викаш колегите од Азовстал?

Ете ти факти, коментирај ги нив, не брбљај флоскули западот демократија јер така кажале на вести.

Повели кажи за законот на Зеленски за конфискација на имот на граѓани за искажано мислење.

И повели кажи за забраната на опозициски партии во Украина.

Дали ги сметаш таквите одлуки за столбови на западната демократија?

Имаш конкретни прашања, бујрум ако сакаш дебатирај на нив, одговори директно и јасно. Ако бегаш од јасен одговор дали се тоа демократски одлики или диктаторски, јасно ќе биде дека немаш аргумент.
Украина има прогласено ВОЕНА СОСТОЈБА од кога започна инвазијата од Русија, во такви услови се е суспендирано.

Има ли бе кај вас у тоа штабот еден нормален човек?
 
Последно уредено од модератор:
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Ти си скроз забеган пријателе. :icon_lol:
Украина има прогласено ВОЕНА СОСТОЈБА од кога започна инвазијата од Русија, во такви услови се е суспендирано.

Има ли бе кај вас у тоа штабот еден нормален човек?
Јас не сум во штаб. Не е се суспендирано, суспендирани се само оние партии кои се залагаат за мирен расплет. Ниту една десничарска партија не е суспендирана. Чисто да знаеш.

 
W

wicked_1

Гостин
Јас не сум во штаб. Не е се суспендирано, суспендирани се само оние партии кои се залагаат за мирен расплет. Ниту една десничарска партија не е суспендирана. Чисто да знаеш.

Добро бе, како може основни работи да не разбирате?

Еве читај. https://en.wikipedia.org/wiki/Martial_law

Што се суспендирало, што не се суспендирало е небитно како ланскиот снег, земјата е под воена инвазија, овој будалава збори за права на медиуми и конфискација на имот.
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Добро бе, како може основни работи да не разбирате?

Еве читај. https://en.wikipedia.org/wiki/Martial_law

Што се суспендирало, што не се суспендирало е небитно како ланскиот снег, земјата е под воена инвазија, овој будалава збори за права на медиуми и конфискација на имот.
Ако е martial law, тогаш се суспендираат сите партии, цел демократски живот. Не може да ги суспендираш само оние партии кои се против војната, а да ги оставиш да работат оние кои заговараат војна. И намали малку доживување кога дискутираш со мене, не ти е паметен тој тон.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
743
Поени од реакции
1.881
не знам кај гледаш ти напрегање и тригерирање, ти веќе трет ден се пењавиш :icon_lol:
Во секој твој пост се напрегаш и тригерираш ко либтард. Диши длабоко, издишиии.
Не не јас велам украинците си се во војна, за русите не реков нигде дека има војна, таман си е тие се во мировна мисија не се нервирај. :icon_lol:
Пак со духови од Киев си имаме работа а? Украинците си се војна, ама војна никој не им објавил. Ова прва ваква војна сам со себе без противник. Легенда си.

луѓе што поддржаваат диктатури каде по улици убиваат опозиционери не треба да коментираат слобода и демократија бидеќи тоа се вика лицемерие :icon_lol:
Многу убаво кажано, па баш тоа ти кажувам дека поддржуваш. Еве ти:
IMG_20220523_120336.jpg

За неполни 4 месеци во 2015 (по Мајдан), 10 опозиционери убиени.

Така да, со твоите зборови, луѓе што поддржаваат диктатури каде по улици убиваат опозиционери не треба да коментираат слобода и демократија бидеќи тоа се вика лицемерие.

Е ова го поддржуваш и ти и западните ти колеги нацисти. А убаво си кажал, не треба да коментирате, лицемерно е.
цело време си замислуваш закопувања и тртења како што си замислуваш мировни мисии џабе ти се и сто смајлина ;)
Како погоре сам што се самоутепа и те закопав?

И уште не ти е доста да те љуштиме вака јавно?
Ти си скроз забеган пријателе. :icon_lol:
Украина има прогласено ВОЕНА СОСТОЈБА од кога започна инвазијата од Русија, во такви услови се е суспендирано.

Има ли бе кај вас у тоа штабот еден нормален човек?
Пријатели не сме, со нацисти не другарувам. А нацист да кажува на било кој друг дека е забеган е пресмешно.

Ааа незнаев дека во Уставот на Украина е предвидено опресија/репресија врз опозицијата при прогласување воена состојба. Суспензија на цивилни права и слободи е едно, но политички напад и агресија врз опозиција е друго. Опозицијата нема моќ во воена состојба да носи или спречува одлуки, тоа право и е суспендирано, а не правото на живот и постоење.

А види чудна коинциденција, Порошенко кој е исто опозиција, за него ништо не е суспендирано.

Е тоа е вашата демократија, малце лажна, малце селективна, а најмногу непостоечка.

Кај нас у штабот!? Пак некои духови од Киев и разни фантазии ти го скокоткаат мозочното ќелииче. :pos:

Пиша на форум и отиде да лепи плакати ботот. Успешен ден за потпросечен штаботом.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Рускиот војник Вадим Шишимарин осуден на доживотен затвор поради воено злосторство во Украина
На 21 година ќе го фаќа страв да му падне сапунчето.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Каков врвен хумор, цар си. Оди сега во темата за калчото и навивај за Милан.
Само коментирам сезнајкович, следен пат ќе те прашам дали смеам, важи? Од вакви експерти ко тебе пропаднаа форумите.
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Само коментирам сезнајкович, следен пат ќе те прашам дали смеам, важи? Од вакви експерти ко тебе пропаднаа форумите.
Се разбира дека смееш, кој сум јас да та ти забранам да ја покажеш цела твоја глупост и простотилак?
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.735
Поени од реакции
7.983
Се разбира дека смееш, кој сум јас да та ти забранам да ја покажеш цела твоја глупост и простотилак?
Пример за мене ти си глуп, браниш дете од 21 година што наместо да тера нормален живот ќе скапи сега 50 години во затвор поради најјакиот маж на планетата, господинот Путин. Алал да му е, свака част дете!
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Не ми се верува во оваа приказна. Турција е многу побитна за САД отколку Шведска и Финска. Мислам дека на секој во америчката администрација му е јасно тоа.
Викаш администрацијата има капацитет за геополитика?
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.627
Поени од реакции
8.503
Пример за мене ти си глуп, браниш дете од 21 година што наместо да тера нормален живот ќе скапи сега 50 години во затвор поради најјакиот маж на планетата, господинот Путин. Алал да му е, свака част дете!
Што направил за да скапе у затвор?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom