Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    678

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.097
Поени од реакции
30.853
мариупол...
Слабо следам вести, што се деси со Мариупол... Падна, освоен е?


да сакаа ќе седеа уште богзнае колку долу во азовстал бидеќи на хероиве не им стискаше да слезат да ги вадат од внатре
Ова како деца кога си зборуваат кој има г’з да бутне рака во осило... Не мораат ама за курч. Така и ти со муабетов, зошто стратешки со опсада кога може „храбро“, зерговски и самоубиствено да се нападне.

A siege is a military blockade and assault of a city or fortress with the intent of conquering by force or attrition. A siege occurs when an attacker encounters a city or fortress that refuses to surrender and cannot be easily taken by a frontal assault. Sieges usually involve surrounding the target and blocking the provision of supplies, typically coupled with siege engines, artillery bombardment, or sapping (also known as mining) to reduce fortifications.
Автоматски споено мислење:

После да нема чудење ако пукне некоја тактичка кај убер алес: https://southfront.org/germany-sent-thousands-of-landmines-to-ukraine-russian-forces-are-already-capturing-them-photos/
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
па затоа се пењават бе другар мислиш за нацизмот им е, мариупол и дечките таму кои патем не беа само нацисти туку имаше и маринци, територијалци и полицајци, ги посраа и три месеци им издржаа. Прво ахмат сила ќе ги колеа ќе ги бесеа па добија по заби, после и сета 'елита' руска доби по заби за на крај путко видно загржен за руските животи да се откаже од завземање на градот во фул и да се одлучи за опсада, за на крај со бог знае каков договор да се издејствува предавање од нивна страна, да сакаа ќе седеа уште богзнае колку долу во азовстал бидеќи на хероиве не им стискаше да слезат да ги вадат од внатре. Плус помпањето дека се не знам колку илјади за на крај да излезат не толку многу бранители на градот, исто и како во овие котливе што се надеваат котлариве дека на исток ќе затвореле не знам колку илјади.
Првата точка што ги седна на газ беше баш мариупол и тој ќе им ѕвони в уши уште 100 години. 3 месеци пред вдв, спецназ, чечени, днровци , куров ми ленче сите орки од цела азија собрани да издржиш не е мала работа :icon_lol:
Како може воздрасен човек на овој начин да резонира... прво нацистиве во таа челичарница беа опколени и не можеа да излеезаат, па преку видеаа молеаа прво Ердоган да ги евакуира, потоа Зеленски да ги евакуира и така, додека Русиве чекаа да снемат храна, вода и остали потребштини за да се преживее... за на крај самите да се предадат... какво добивање по заби каакви бакрачи кога резултатот е тој, сите војници со се нацисти се заробеени на руска територија, некои до крајот на живот ке имаат реекреација во сибир, други кои се понашале коректно ке бидат предмет на размена.
Ова твое размислување како русите добиле во заби во челичаарницата и претрпеле тежок пораз е повеќе за жалење од западната и украинската пропаганда каде што нацистите биле „евакуирани“, бидејќи пропагандата има за цел јачање на духот на војската, додека твоето размислување е плод наа таа пропаганда без да вклучиш мозак.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.332
Поени од реакции
6.784
Како може воздрасен човек на овој начин да резонира... прво нацистиве во таа челичарница беа опколени и не можеа да излеезаат, па преку видеаа молеаа прво Ердоган да ги евакуира, потоа Зеленски да ги евакуира и така, додека Русиве чекаа да снемат храна, вода и остали потребштини за да се преживее... за на крај самите да се предадат... какво добивање по заби каакви бакрачи кога резултатот е тој, сите војници со се нацисти се заробеени на руска територија, некои до крајот на живот ке имаат реекреација во сибир, други кои се понашале коректно ке бидат предмет на размена.
Ова твое размислување како русите добиле во заби во челичаарницата и претрпеле тежок пораз е повеќе за жалење од западната и украинската пропаганда каде што нацистите биле „евакуирани“, бидејќи пропагандата има за цел јачање на духот на војската, додека твоето размислување е плод наа таа пропаганда без да вклучиш мозак.

Toa ti e istata shkola kako i kaj nas so Referendumot.

200 000 ( ili kolku bea) bile za , zatoa bil uspeshen.

Pravenje od Lanjoto zlato
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.144
Поени од реакции
21.784
Па нормално дека не велам дека е лоша русија, во геополитика добри лоши нема, русија сака да биде америка кога ќе порасне тоа ми е муабетот ;)
A toa li ti bilo poentata celo vreme. Dobro ko taka, jas za moment si pomisliv za Ukraincite ti bilo, a toa ti za USA si navival, ne deka Rusite se losi tuku deka SAD se podobri ;).

А за на кој теми коментирам то си е моја работа.
A moja rabota e da im pokazam kolkav golem licemer si, isto kako Citro i random tuka zagrizeni clenovi koi bozem epten se zagrizija za civilite, decata, objekti ali samo koga zapadot ne gi nisti. Koga zapadot go pravese istototo kjutevte kako najgolemi picki i amerikanofili.


Ако имаш нешто конкретно што сакаш да ми припишеш повели да не се шетаме по тавани
Ete toa mi bese celta, za tie sto citaat da znaat deka ste gomna od ljuge od najdolen tip koi se krijat zad ukrainskite civili.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.332
Поени од реакции
6.784
А при тоа законот изричито предвидува што е успешен референдум.
Da prijatele.
Ama sepak go smenaja Imeto.
Ednostavno koj go ebe narodot.
Kako kaj nas taka i vo ukraina.

I ovde ce citame textovi od prodadeni botovi sto i majkata ce si ja prodaat za evro povejce.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Слабо следам вести, што се деси со Мариупол... Падна, освоен е?
Падна ахмат сила и вдв на јуриш го освоија :icon_lol:

Ова како деца кога си зборуваат кој има г’з да бутне рака во осило... Не мораат ама за курч. Така и ти со муабетов, зошто стратешки со опсада кога може „храбро“, зерговски и самоубиствено да се нападне.
Абе планчето руско такво беше, после одлучи путин од кога се затворија в челичара дека ќе се грижи за русите, чак се сеќавам последните денови кога се пикаа во азовстал овде и по фејсбуци еуфории имаше готово уште 100м2 фабрика, ама излезе друго.
Иначе не ти е сумљиво што се слушнаа шојгу со уса дод првпат од ко е почнато нештово и азовци кренаа раце ;)
Слабо следам вести, што се деси со Мариупол... Падна, освоен е?



Ова како деца кога си зборуваат кој има г’з да бутне рака во осило... Не мораат ама за курч. Така и ти со муабетов, зошто стратешки со опсада кога може „храбро“, зерговски и самоубиствено да се нападне.
Автоматски споено мислење:

A toa li ti bilo poentata celo vreme. Dobro ko taka, jas za moment si pomisliv za Ukraincite ti bilo, a toa ti za USA si navival, ne deka Rusite se losi tuku deka SAD se podobri ;).
A moja rabota e da im pokazam kolkav golem licemer si, isto kako Citro i random tuka zagrizeni clenovi koi bozem epten se zagrizija za civilite, decata, objekti ali samo koga zapadot ne gi nisti. Koga zapadot go pravese istototo kjutevte kako najgolemi picki i amerikanofili.

Ete toa mi bese celta, za tie sto citaat da znaat deka ste gomna od ljuge od najdolen tip koi se krijat zad ukrainskite civili.
Ти ништо овде не докажа, освен лични напади и празно трескање.
За западот и америка знаевме какви се работава беше арниве колку се арни, 15 години слушаме русофили во трансови кај што паѓаат па дај сега еве на терен имаме да видиме што е како е :icon_lol:
Не знам оти олку се нервирате дискусија е да му ебам мајката, додуша вие сте вмровчиња не сакате многу различни мислења, скаате circle jerk да биде, леле браааат русиве јаки колку се лелеее готово се распадна нато еу браааат - но тоа време на среќа помина
 
Последно уредено:
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Дантес, лупаш глупости и пишуваш за измислени победи кај што ги нема. Вака и Гебелс пишуваше за Стаљинград.
Знам дека итно ви треба некаква победа голема али тоа е, ај па попасна ја зедоа вашите и тоа не е ништо
 
Член од
2 октомври 2018
Мислења
94
Поени од реакции
200
Интересна анализа. Може е споредна цел на РФ, а може и главна, но контрола на југот на Украина ја прави РФ уште позначаен играч на светскиот пазар на храна.

Black Gold: It's not what you think ... – Telegraph
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.713
Поени од реакции
21.710
Првин беше руска пропаганда, нема НАТО инструкори со Азов, сега е може има али не се НАТО инструктори туку преговарачи за мир кои се нашле таму.

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.046
Поени од реакции
80.912
Ете, зашто еден по еден, 5-6 хеликоптери, со све посада изгубија, зашто турскион брод го жртвуваа и тн.

Сега, кога ништо не им успеа и ги фатија ликовите заради кои Украина испоизгуби луѓе и материјални добра безвезе, можат да кажат и дека се учесници на евровизија. Сеедно.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
За вакви радости треба докази ова е твит :icon_lol:
Ама генералов над мене одма анализа направи зошто хеликоптери зошто бродови
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.144
Поени од реакции
21.784
Ти ништо овде не докажа, освен лични напади и празно трескање.
За западот и америка знаевме какви се работава беше арниве колку се арни, 15 години слушаме русофили во трансови кај што паѓаат па дај сега еве на терен имаме да видиме што е како е :icon_lol:
Не знам оти олку се нервирате дискусија е да му ебам мајката, додуша вие сте вмровчиња не сакате многу различни мислења, скаате circle jerk да биде, леле браааат русиве јаки колку се лелеее готово се распадна нато еу браааат - но тоа време на среќа помина
A sto treba da pravime, da vi kjutime dodeka vie glumite ludilo. Rusofilite vakvi onakvi, Rusija vakvs onakva, a vie i SAD cvekjinja planinski mirizlivi. Licemerni gomna ste, vi pokazav so primer zosto ste gomna i namesto da demantiras ti izigravas nacredjen i uvredjen. Poveli demantiraj me namesto da se ligavis.
Ubavo sto si znael kakvi se SAD, zosto dosega ne si napisal nisto okolu toa tuku bas sega se trigerna deka vo konflikt civili ginat, deka infrastruktura se razrusuva. Zosto dosega kjutese ko picka, sega se raskokodaka. Sto e razlicno pa do vcera kjutese, a sega naednas do ukrainskite civili ti dojde. Sto bese presudno za da se probudi humanosta vo tebe i takvite kako tebe pa da si zemas za pravo drugite da gi sudis za nehumanost?
Od kade go vmesa sega vmro i mene vo nego uste da mi e da znam, ali bas severdjancinjata ko tebe se pokazaja bas osetlivi na kritika. Nastrana sto dva trojca tuka sto navodno se penjavite za ukrainskite civili do skoro bea apla vmrovski nastroeni i bas istite gi belezevte kako nebanjati za razlika od vas epten banjatite. Da ti gi kazam koj se ili si gi znaes od porano koga placevte kaj moderatorite oti nekoj imal razlicno mislenje od random saren kurton i komunjar. Toa deka ne ste osetlivi na kritika.
Okolu tekot na intervencijata, sega zasega spored mene se si e taman, a sto e taman spored mene pisav uste na pocetokot na intervencijata, ako te interesira pobaraj. Niti se zamaram kolku ukrainci zaginale, se predale, gi pokrila zemjata, ni kolku ucilista, gradinki, mostovi, trgovski srusile vo megjuvreme, niti pak kolku Rusi istoto gi snaslo. Nisto povekje ili pomalce kolku sto se zamarav za kolku amerikanci go jadoja kurot na drugi mesta ili za tie sto go jadele od niv. Brojte vie kolku metri kvadratni bila fabrikata, dali duhot od Kiev srusil 100 ili 200 avioni, dali bile nacisti ili samo bile umetnicki nastroeni kon tetovazi i dali vo zgradite imalo vojska ili civili pa da imate za sto da drkate vo megjuvreme posto neli epten zagrizeni ste za Ukraincite. Prosto son ne ve vakja od grizi.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.046
Поени од реакции
80.912

Kajgana Shop

На врв Bottom