Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.717
Поени од реакции
21.726
Ситуацијата во Азовстал.



photo_2022-05-14_18-07-09.jpg

Русите велат дека го одбиле украинскиот напад на Изјум.

 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.332
Поени од реакции
21.806
Вториот најголем производител на пченица во светот забрани извоз. Само нека продолжи Европа да оди по умот на зелениот кловн.

Прегледај го приврзокот 332269

Европа доволно произведува за себе.

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.940
Поени од реакции
17.756
Нуклеарно оружје ќе употребат ако им се загрозени границите, меѓутоа дискутабилно е што мислат дека се нивни граници. Керсон, или оние меѓународните признаени?
Мислам дека ако им се деси таков дебакл да Крим биде загрозен (нешто што украинците го планираат), огромни се шансите да употребат нуклеарно оружје. Ако се паметни Украинците треба да застанат пред тоа и да чекаат нестабилност во Русија. Ама гледајки како емоционално делуваат...Среќа што сме далеку од тоа.


Интересен случај за размислување е Кореа. Америка била на некој начин понижена во таа војна, не ги оствариле целите во конвенционална војна, и иако имале нуклеарна супериорност истата не ја употребиле. Русија сега има нуклеарна супериорност према Украина, меѓутоа војната е офанзивна и се дур е таква шансата за употреба е минимална.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.059
Поени од реакции
80.946
Но ако дозволи да си одат од Азовстал што го спречува Ердо да се предомисли за месец?
Само претпоставка беше тоа.
Инаку, ценам дека Ердо не би го превеслувал Путин, баш така површно.
 
Член од
10 август 2011
Мислења
1.930
Поени од реакции
7.811
Нуклеарно оружје ќе употребат ако им се загрозени границите, меѓутоа дискутабилно е што мислат дека се нивни граници. Керсон, или оние меѓународните признаени?
Мислам дека ако им се деси таков дебакл да Крим биде загрозен (нешто што украинците го планираат), огромни се шансите да употребат нуклеарно оружје. Ако се паметни Украинците треба да застанат пред тоа и да чекаат нестабилност во Русија. Ама гледајки како емоционално делуваат...Среќа што сме далеку од тоа.


Интересен случај за размислување е Кореа. Америка била на некој начин понижена во таа војна, не ги оствариле целите во конвенционална војна, и иако имале нуклеарна супериорност истата не ја употребиле. Русија сега има нуклеарна супериорност према Украина, меѓутоа војната е офанзивна и се дур е таква шансата за употреба е минимална.
Меѓународно признаените. Се друго е опасен преседан, зошто секоја држава која има нуклеарно оружје може да го прави истото во иднина. Ќе окупира територија што природно ја смета за своја и после ќе се заканува со нуклеарно оружје, ако нападнатата држава пробува да си ја врати територијата. И зошто да се застане таму, нападни држава ради гео-политички интереси и легитимно употреби нуклеарно оружје, ако другата страна shoots back. Затоа викам, тоа е сосема друг свет, кој верувам дека и на Путин нема да му се допаѓа.
Мислам дека и да можат Украинците ќе застанат кај Крим. Крим е руски во секоја смисла, народот таму се идентификува како руски. На крај, без разлика на целата потенцијална еуфорија ако руската војска тргне да се повлекува, Украинците ќе напредуваат онолку колку што Западот ќе им дозволи. Украина како држава е на интензивна нега, не може да си дозволи сама да поставува цели. Максимумот што ќе напредуваат, доколку хипотетчки тоа би било можно, е границите пред 24ти.

Добар пример е Кореа. Друг е Суецката криза за ВБ. Таа криза е општо прифатена како пресвртница и симболичен крај за нивната империја.
 

Ivan898

they see you, but you don't see them!
Член од
3 јуни 2020
Мислења
386
Поени од реакции
716
Турција и Хрватска нема да ја подржат Финска и Шведска за влез во Нато, се очекува уште една земја да го направи истото.Од Хрватска има повеке од 10 лица који влегле во Азов.Западниве амбасади го разгледуваат условот на Миланович за изборниот закон во Бих, за во супротно да ја подржи Финска и Шведска.Во Шведска е интересно што оваа година има најмногу убиства во Европа, се повеке млади се членови на криминални групи, економијата им пага, примија многу мигранти(околу 800.000) за да се дигне економијата, но како што покажуваат видеата на интернет од протестите и криминалот, мултикултурализмот ги осакати.Амбасадата на Русија во Бих предуредија да не бараат членство за во Нато, и како Молдавија брзо се откажаа, што мислам дека е грешка во случај на Бих.
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Турција и Хрватска нема да ја подржат Финска и Шведска за влез во Нато, се очекува уште една земја да го направи истото.Од Хрватска има повеке од 10 лица који влегле во Азов.Западниве амбасади го разгледуваат условот на Миланович за изборниот закон во Бих, за во супротно да ја подржи Финска и Шведска.Во Шведска е интересно што оваа година има најмногу убиства во Европа, се повеке млади се членови на криминални групи, економијата им пага, примија многу мигранти(околу 800.000) за да се дигне економијата, но како што покажуваат видеата на интернет од протестите и криминалот, мултикултурализмот ги осакати.Амбасадата на Русија во Бих предуредија да не бараат членство за во Нато, и како Молдавија брзо се откажаа, што мислам дека е грешка во случај на Бих.
Миланович нема уставна моќ да стави вето на примеот на Шведска и Финска во НАТО.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.940
Поени од реакции
17.756
Меѓународно признаените. Се друго е опасен преседан, зошто секоја држава која има нуклеарно оружје може да го прави истото во иднина. Ќе окупира територија што природно ја смета за своја и после ќе се заканува со нуклеарно оружје, ако нападнатата држава пробува да си ја врати територијата. И зошто да се застане таму, нападни држава ради гео-политички интереси и легитимно употреби нуклеарно оружје, ако другата страна shoots back. Затоа викам, тоа е сосема друг свет, кој верувам дека и на Путин нема да му се допаѓа.
Мислам дека и да можат Украинците ќе застанат кај Крим. Крим е руски во секоја смисла, народот таму се идентификува како руски. На крај, без разлика на целата потенцијална еуфорија ако руската војска тргне да се повлекува, Украинците ќе напредуваат онолку колку што Западот ќе им дозволи. Украина како држава е на интензивна нега, не може да си дозволи сама да поставува цели. Максимумот што ќе напредуваат, доколку хипотетчки тоа би било можно, е границите пред 24ти.

Добар пример е Кореа. Друг е Суецката криза за ВБ. Таа криза е општо прифатена како пресвртница и симболичен крај за нивната империја.
Меѓутоа крим не е во меѓународните признаени граници, а сепак 99% ако таа територија биде загрозена Русија ќе употреби нуклеарно оружје. Дискутабилно е само за Донбас и источните региони.
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Не знам дали е интересно или не, ама нема моќ да стави вето.

"U tom slučaju oni će ući bez obzira na to što će predsjednik Republike Hrvatske govoriti. To su prazne riječi. On na to ne može utjecati. Ne može postaviti nikakav svoj veto. Ratifikacija se donosi u Hrvatskom saboru, a na razini NATO saveza odlučuje se o tome na razini Vlade, odnosno veleposlanika"
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Меѓународно признаените. Се друго е опасен преседан, зошто секоја држава која има нуклеарно оружје може да го прави истото во иднина. Ќе окупира територија што природно ја смета за своја и после ќе се заканува со нуклеарно оружје, ако нападнатата држава пробува да си ја врати територијата. И зошто да се застане таму, нападни држава ради гео-политички интереси и легитимно употреби нуклеарно оружје, ако другата страна shoots back. Затоа викам, тоа е сосема друг свет, кој верувам дека и на Путин нема да му се допаѓа.
Мислам дека и да можат Украинците ќе застанат кај Крим. Крим е руски во секоја смисла, народот таму се идентификува како руски. На крај, без разлика на целата потенцијална еуфорија ако руската војска тргне да се повлекува, Украинците ќе напредуваат онолку колку што Западот ќе им дозволи. Украина како држава е на интензивна нега, не може да си дозволи сама да поставува цели. Максимумот што ќе напредуваат, доколку хипотетчки тоа би било можно, е границите пред 24ти.

Добар пример е Кореа. Друг е Суецката криза за ВБ. Таа криза е општо прифатена како пресвртница и симболичен крај за нивната империја.
Dosega nemalo takov presedan zatoa sto koga se pravele presedani obicno se izbegnuvale drzavi koi vo svojot arsenal imale nuklearno oruzje inaku radi geopoliticki interesi redovno se napagjani, okupirani megjunarodno priznati drzavi i toa pretezno od SAD i nivnite marioneti.
Severna Koreja e dobar primer zosto seuste postoi kako takva. Uste poubav primer bi bile Folklandskata vojna ako Velika Britanija ne ja dobiela vojnata so Argentina. Mislis deka ako situacijata bi se razvivala vo druga nasoka Britancite ke se vozdrzeja i ke receja ok ferski izgubivme, navi gi Folklandite i ebete si majkata.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.354
Поени од реакции
6.825
Erdo edinstveno sto mozi da pobara e da vlezi turcija posle 25 godivi vo EU
 

Kajgana Shop

На врв Bottom