Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.777
Поени од реакции
9.968
Финска и (веројатно) Шведска наредната недела официјално ќе аплицираат за НАТО.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.909
Поени од реакции
9.113
Финска и (веројатно) Шведска наредната недела официјално ќе аплицираат за НАТО.
Време е тогаш и Кина да аплицира за Тајван ако е све по план и ако се отворат картите.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.909
Поени од реакции
9.113
Kina kje si go vrati tajvan po miren pat, nema potreba od vakvo glupiranje.
Ако Русија не е у војна со НАТО во Европа нема мирен план за Кина. Едини начин да се порази САД е да се рестегне на два фронта, другата варијанта е неповолна и за Кина и за Русија. Тоа би требало сите да го знаат.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.604
Поени од реакции
36.560
Не дека нешто многу ќе им смени на Русија таквото членство на Финска и Шведска. И двете земји веќе со децении се фактички интегрирани во западно европскиот одбранбен систем и се членки на ЕУ. Ама таквото членство ќе му даде изговор на Путин да ја валидира приказната дека се загрозени од НАТО и да натовари купишта оружје и војска во Калининград. Некоклку стотина тактички боеви глави на ракети со среден дострел. Колку да се дешава нешто, нека има.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.129
Поени од реакции
18.023
Ако Русија не е у војна со НАТО во Европа нема мирен план за Кина. Едини начин да се порази САД е да се рестегне на два фронта, другата варијанта е неповолна и за Кина и за Русија. Тоа би требало сите да го знаат.
Nema potreba da prai niso razlicno Kina, vremeto e na nivna strana. Za 30, 40 godini ako treba tajvan kje ima pogolem interes da bide so Kina(kaj so prirodno pripagja) nego zapadot i kje gi zemat bez ispukan kursum.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.909
Поени од реакции
9.113
Nema potreba da prai niso razlicno Kina, vremeto e na nivna strana. Za 30, 40 godini ako treba tajvan kje ima pogolem interes da bide so Kina(kaj so prirodno pripagja) nego zapadot i kje gi zemat bez ispukan kursum.
Забораваш една битна работа а таа е дека Кина скоро и да нема нуклеарно оружје и без сојуз со Русија е 0 у моментов. Да не правам муабет за добар дел од технологијата која ја добива од Русија у воен план. Сојузот значи по некад добробит по некад обврска.
Не се толку наивни најверојатно да мислат дека ќе ги остават овие американциве да владеат со светов туку така, дека биле многу вредни и паметни.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.425
Поени од реакции
22.012
Не дека нешто многу ќе им смени на Русија таквото членство на Финска и Шведска. И двете земји веќе со децении се фактички интегрирани во западно европскиот одбранбен систем и се членки на ЕУ. Ама таквото членство ќе му даде изговор на Путин да ја валидира приказната дека се загрозени од НАТО и да натовари купишта оружје и војска во Калининград. Некоклку стотина тактички боеви глави на ракети со среден дострел. Колку да се дешава нешто, нека има.
Na Putin ne mu treba argumenti odnosno si kaza deka NATO spremala invazija vo Rusija. Na kraj ide sepak do izdefiniranje vo Evropa - NATO na edna strana i Rusija sose teritorii koi gi ima.
Автоматски споено мислење:

Nema potreba da prai niso razlicno Kina, vremeto e na nivna strana. Za 30, 40 godini ako treba tajvan kje ima pogolem interes da bide so Kina(kaj so prirodno pripagja) nego zapadot i kje gi zemat bez ispukan kursum.
Ne znam kako doadjas do toj zaklucok. Toa moze samo da se desi ako Kina se promeni nakaj demokratija a gledame deka odi vo drug pravec.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.909
Поени од реакции
9.113
Ne znam kako doadjas do toj zaklucok. Toa moze samo da se desi ako Kina se promeni nakaj demokratija a gledame deka odi vo drug pravec.
Магичниот збор демократија, мантрата на западот....како само ти видоизменува билијарди синапси у мозок и те прави теле.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.425
Поени од реакции
22.012
Магичниот збор демократија, мантрата на западот....како само ти видоизменува билијарди синапси у мозок и те прави теле.
Abe vidi kako ziveat vo Tajvan i vidi kako Kina zatvara lugje doma vo grad isto golem pored naselenie kako cel ostrov. Sigurno toa e sto sakaat Tajvancite, takvi sostojbi kaj niv.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Abe vidi kako ziveat vo Tajvan i vidi kako Kina zatvara lugje doma vo grad isto golem pored naselenie kako cel ostrov. Sigurno toa e sto sakaat Tajvancite, takvi sostojbi kaj niv.
Австралија затвараше и тепаше луѓе за време на короната, Канада ги прогласи терористи луѓето што протестираа (демократско право) и им ги замрзнуваше финансиските сметки, леб не можеа да купат.. Збори ми за демократија..
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.604
Поени од реакции
36.560
Na Putin ne mu treba argumenti odnosno si kaza deka NATO spremala invazija vo Rusija. Na kraj ide sepak do izdefiniranje vo Evropa - NATO na edna strana i Rusija sose teritorii koi gi ima.
Па он истреска дека НАТО спрема инвазија на Русија, а очигледно Финска и Нато сакаат да го потврдат тоа негово тврдење. Значи Путин изјавува дека Нато спрема инвазија во Русија, сите се смеат ха ха колку е тоа смешно, а два дена покасно Финска што граничи со Русија објавува намера да стане членка на НАТО. WTF, луѓе вие стварно сакате да умрете?

Одлично, што може да тргне на лошо кога намерно ескалираме конфликт со нуклеарна супер сила. Малку е и ова, нека објават дека ќе градат америчка база на финско - руската граница чисто „поради заштита“. Не гледам јас како тоа би можело да има лоши последици. Што повеќе оружје на границите со Русија, толку посигурно ќе се осеќаме.

Мене ми е апсолутно чудно како може Финците да испаднат имбецили од овој ранг. Изгледа не им е јасно дека ако некогаш има срање, тоа ќе биде на нивна територија а не во САД.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom