Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
8 јануари 2022
Мислења
94
Поени од реакции
175
Здраво на сите!
Дали некој има започнато процедура преку посредниците Петре Петровски и Зоран Зоран или познавате некој што добил пасош преку нив?
Petre i zoran broj 1 se
 
Член од
6 ноември 2018
Мислења
17
Поени од реакции
15
Имам прашање ве молам за одговор. другарка ми ги подготви документите за да се покрене за постапката за бг државјанство. отишла преку адвокат, но адвокат рекол дека датумот за разговор е одбиен и дека мора повторно да се пријави на датум на интервју . Јас кога ги правив документи морав да земам б'лгарски произход(бугарско потекло), а тој го нема ова, адвокатот рече да е друга постапка тоа не треба. може ли да ми објасните што е потребно и како се одвива процесот на државјанство сеа. благодарам
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.102
Поени од реакции
3.948
Имам прашање ве молам за одговор. другарка ми ги подготви документите за да се покрене за постапката за бг државјанство. отишла преку адвокат, но адвокат рекол дека датумот за разговор е одбиен и дека мора повторно да се пријави на датум на интервју . Јас кога ги правив документи морав да земам б'лгарски произход(бугарско потекло), а тој го нема ова, адвокатот рече да е друга постапка тоа не треба. може ли да ми објасните што е потребно и како се одвива процесот на државјанство сеа. благодарам
Точно е дека не се вади произход веќе, место тоа мора при самото аплицирање да поднесе документи со кои ќе докаже бугарско потекло - тоа може да биде или бугарско државјанство на родител, баба или дедо, или пак оригинал стар документ кој докажува дека баба/дедо биле Бугари (крштеница, воена книшка итн).
 
Член од
1 декември 2021
Мислења
13
Поени од реакции
8
Bibo
Точно е дека не се вади произход веќе, место тоа мора при самото аплицирање да поднесе документи со кои ќе докаже бугарско потекло - тоа може да биде или бугарско државјанство на родител, баба или дедо, или пак оригинал стар документ кој докажува дека баба/дедо биле Бугари (крштеница, воена книшка итн).
Voena kniska srbska kade pisuva deka sluzel bugarska vojska . Dali pominuva ?
 
Член од
6 ноември 2018
Мислења
17
Поени од реакции
15
Moze li sega sam da apliciram za intervju? Kako ide postapka
 
Член од
8 август 2020
Мислења
57
Поени од реакции
71
jas momentalno sum.na dopolnitelna t.e mi pobaraja dokaz za poteklo i odam preku prababa cie ime stoj vo nekoi crkovni knigi koi se naoogaat vo sofija dokolku nekoj e vo slicna situacija neka mi pishi ke go spojam so mojot posrednik tolku mozam da pomognam
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
42
Поени од реакции
110
Evo jedan info od mene mozda moze da koristi nekom.
Bio Sam kod maticara (pricam za Srbiju)mozes da se izjasnis ko Bugarin I da ti upisu u izvod narodnost.Ja cu to uraditi I dostaviti ko dopunu svakako ,isto cu da uradim za majku iako je ona Makedonka (Ali Ima I Srpsko drzavljastvo)pa sta Bude mozda to moze I da pomogne...nada umire poslednja
 
Член од
16 септември 2019
Мислења
110
Поени од реакции
119
Zdravo. Kolku vreme treba da pomine od polozitelo vo dobivanje na ukaz ili otkaz...?
Читам погоре дека од скоро си на положително. Со какви документи ја почна постапката? Читам дека имаш однесено дополнителни од брат!? Чекаше да ти побараат или сам ги однесе? Те ставија на дополнителна? Ако сакаш пиши, објасни какви се документи си предал до сега...битно е да знаеме дали се поминува преку брат, сестра

Sent from my MI 5X using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2022
Мислења
94
Поени од реакции
175
Читам погоре дека од скоро си на положително. Со какви документи ја почна постапката? Читам дека имаш однесено дополнителни од брат!? Чекаше да ти побараат или сам ги однесе? Те ставија на дополнителна? Ако сакаш пиши, објасни какви се документи си предал до сега...битно е да знаеме дали се поминува преку брат, сестра

Sent from my MI 5X using Tapatalk
Istoto mene me interesira
 
Член од
18 јануари 2021
Мислења
93
Поени од реакции
106
Mog brata su stavili danas na dopunu, intervju sofija 2019 21 jun.. Potvrda iz bg kluba.. Poslacemo i ja i on vojnu knjizicu od pradedo gde pise da je sluzio u Bg vojsci 14 meseci, pa ako prodje proslo je..
 
Член од
14 април 2022
Мислења
13
Поени од реакции
55
ako moze za odgovor ako znae nekoj bev na intervju 10.2019 a citam deka se stignati do Juni 2019 e sega me interesira zs podnesov stari dokumenti za pradedo i prababa od arhiva mi pronajdoa vo Sofija , treba da se ceka da se stigne do 10.2019 sto sme bile na intervju, ili ke ima nekakov efekt deka pred vreme se odneseni dokumenti ....
 
Член од
18 јануари 2021
Мислења
93
Поени од реакции
106
ako moze za odgovor ako znae nekoj bev na intervju 10.2019 a citam deka se stignati do Juni 2019 e sega me interesira zs podnesov stari dokumenti za pradedo i prababa od arhiva mi pronajdoa vo Sofija , treba da se ceka da se stigne do 10.2019 sto sme bile na intervju, ili ke ima nekakov efekt deka pred vreme se odneseni dokumenti ....
Ja mislim da nema nikakve veze ako odneses dokumenta dopunska pre vremena, mislim da je cak i bolje da se odnese pre nego sto stignu do tebe..neka me ispravi neko ako gresim.. I da, imaju oni svoj neki redosled tako da niko ne zna da li ce to da utice da ti promene status pre vremena
 
Член од
14 април 2022
Мислења
13
Поени од реакции
55
fala vi na site za svoeto iskustvo , i jas imam slicno mislenje deka situacijava e turlitava...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom