Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688
Член од
28 јуни 2018
Мислења
764
Поени од реакции
936
Види со таа селективна дислексија незнам како да ти одговарам. Ај види што напишав па повторно напиши. Пишав дека е смешно, а веќе и жалосно возрасни луѓе да веруваат дека денацификација е причината за инвазијата и да се толку убедини во тоа.
Еден од изговорите за пред јавност е само и не е воопшто причина за инвазијата па и да се толку глорифицира. Нацисти, националисти, крајна десница повеќето се приклучуваат во одбрана на својата држава(ок некоу и се наркомани или пак само сакаат да убиваат) и секако дека ќе загинуваат во битки. Не дека специјално ги таргетираат нив, но не им и простуваат кога ќе ги соблечат и видат тетоважите. Регуларната војска не се нацисти, 200 000 војска има Украина задача им е да ја бранат својата земја.
Abe i vo WW2 ne bile site vojnici na Germanija nacisti... Samo e dovolno komandniot kadar da e... Ne znam kako e situacija vo Ukraina... Normalno deka zadaca na vojskata e da ja brani drzavata, ama ovde vo slucajov nema da ima drzava Ukraina zaradi nekoi aspiracii za Nato koi samo bile veteni a nemalo ni da se desat... Zalosno
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Nema Ukraina da vleze sega pobrzo vo EU ni vo NATO. Ni ednoto ni drugoto bese pred vrata tuku malku ironicno ovoj napad moze da go ubrza procesot. Tuku koga ke se smiri vo Ukraina i koga ke splaknat emociite na zapad ke se vratat pak na toa deka prvo ima mnogu rabota pa potoa moze da se razmisli na clenstvo. I onaka tesko drzava vo vojna da ja primat bilo kade.
Кој процес бе ќе го убрза? Украина (она што ќе остане од неа) би можела да влезе во ЕУ за едно 20 години, а во НАТО нема да влезе НИКОГАШ. Не знам што не ти е овде јасно.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.392
Поени од реакции
21.949
Nema avtomatizam ako te napadne nekoj da ti sleduva vlez vo EU ili NATO. Ne znam sto ne e jasno. Od druga strana toa sto ke ostane od Ukraina ke bide izgubeno za Rusija. Vakva vojna barem generacijata sto ja oseti na svoja koza, nema da im prosti.
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Nema avtomatizam ako te napadne nekoj da ti sleduva vlez vo EU ili NATO. Ne znam sto ne e jasno. Od druga strana toa sto ke ostane od Ukraina ke bide izgubeno za Rusija. Vakva vojna barem generacijata sto ja oseti na svoja koza, nema da im prosti.
Што значи тоа изгубена за Русија? И зошто Русија би се грижела за некоја прошка од Украина? Главна цел на Русија во Украина е да се спречи НАТО да влезе во Украина и Украина во НАТО. Таа цел ќе биде остварена. Територијалниот ќар е само бонус, кога се Украинците глупи.

Простување ќе си прават на прочка.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.621
Поени од реакции
40.659
Nema avtomatizam ako te napadne nekoj da ti sleduva vlez vo EU ili NATO. Ne znam sto ne e jasno. Od druga strana toa sto ke ostane od Ukraina ke bide izgubeno za Rusija. Vakva vojna barem generacijata sto ja oseti na svoja koza, nema da im prosti.
наспроти, помирувањето ќе оди побрзо, шареноликите ќе завршат у некоја ќорка заедно со нацистите. Немој да мислиш дека ќе се дешаваат еуромајдани и други срања повторно како во минатото после ова предавство. После ова на украинците јасно ќе им биде дека иднината нема да им е прозападна.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.392
Поени од реакции
21.949
Што значи тоа изгубено за Русија? И зошто Русија би се грожела за некоја прошка од Украина? Главана цел на Русија во Украина е да се спречи НАТО да влезе во Украина и Украина во НАТО. Таа цел ќе биде остварена. Територијалниот ќар е само бонус, кога се Украинците глупи.

Простување ќе си прават на прочка.
Ke vidime. Sekako prvo ke tece procesot na EU-integracija iako zboruvame tuka za dolgo vreme.
Автоматски споено мислење:

наспроти, помирувањето ќе оди побрзо, шареноликите ќе завршат у некоја ќорка заедно со нацистите. Немој да мислиш дека ќе се дешаваат еуромајдани и други срања повторно како во минатото после ова предавство. После ова на украинците јасно ќе им биде дека иднината нема да им е прозападна.
Da sigurno. Toa si cital vo grupite mesto da zbornes so Ukrainci. Ama sigurno ke bide kako sto vikas.
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Ke vidime. Sekako prvo ke tece procesot na EU-integracija iako zboruvame tuka za dolgo vreme.
Ние во Македонија најдобро знаеме за процесите на интеграција во ЕУ. Може да објасниш како ЕУ би примила нова членка на која можеби една четвртина од територијата ќе и биде под Руска контрола? Ајде што ги лажат Украинците, не мора и тебе да те лажат.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.621
Поени од реакции
40.659
Ke vidime. Sekako prvo ke tece procesot na EU-integracija iako zboruvame tuka za dolgo vreme.
Автоматски споено мислење:


Da sigurno. Toa si cital vo grupite mesto da zbornes so Ukrainci. Ama sigurno ke bide kako sto vikas.
да, верувам дека мислењето на некои лубриканти што ја киднале од украина е многу битно што пишат по групите.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.815
Поени од реакции
21.939
Детали за зошто пропаднал договорот.

 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.845
Поени од реакции
26.435
Детали за зошто пропаднал договорот.

Види ги ти немциве лихвари, сакаат од источните европски куртони да лапаат пари со реекспорт. Очајна е работата, САД од ЕУ, западно ЕУ од источно ЕУ... Секој секому му го потпикуе, единство што да ти кажам, единствени се само во потпикуењето.

Вакво сценарио, ваков расплет ни во најлудите соништа на Русофилите немаше, мислам дека ни Дугин, ни Путин не очекувале до олку ефективност.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.270
Поени од реакции
4.399
Не мешај баби и жаби. Значи тоа се две различни работи што Бугарија има правено и што има зборувано.

Досега во сите клучни кризни периоди, Бугарија застанала целосно зад Македонија.

Во моментов Радев и друга плејада политичари, проруски настроени, не дупат од нивни и руски интереси.
Да се потсетиме; Бугарија не призна македонски народ, но Бугарија призна држава во која постои „нешто„ но не и Македонци.
Автоматски споено мислење:

Види ги ти немциве лихвари, сакаат од источните европски куртони да лапаат пари со реекспорт. Очајна е работата, САД од ЕУ, западно ЕУ од источно ЕУ... Секој секому му го потпикуе, единство што да ти кажам, единствени се само во потпикуењето.

Вакво сценарио, ваков расплет ни во најлудите соништа на Русофилите немаше, мислам дека ни Дугин, ни Путин не очекувале до олку ефективност.
Се чини дека Западот е јак само кога имаат јака екомонија и добар и комфорен живот, но штом работата „згусти„, секоја западна држава си го чува газот и не покажува ниту грам солидарност со другите, освен, нели, кога треба да се удираат санкции на Русија.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
Nema Ukraina da vleze sega pobrzo vo EU ni vo NATO. Ni ednoto ni drugoto bese pred vrata tuku malku ironicno ovoj napad moze da go ubrza procesot. Tuku koga ke se smiri vo Ukraina i koga ke splaknat emociite na zapad ke se vratat pak na toa deka prvo ima mnogu rabota pa potoa moze da se razmisli na clenstvo. I onaka tesko drzava vo vojna da ja primat bilo kade.
Чекај сеа малце полека, прво договори се сам со себе, ти викаше дека русите ги кочеле украинците со сидрото да влечат напред кон ЕУ и нато (иако од 2014 наваму тоа е невозможно), а сега викаш не биле ни пред врата. Зошто не биле пред врата? Ради самите ЕУ, ние најдобро си знаеме какви лицемери се, па затоа и сочуствуваме со Украина и украинскиот народ. А на ЕУ секогаш се нешто некој друг им е крив, за Украина Русијс била пречката, иако си инсталираа про-западна влада. За Мк Бугарија/Грција/Франција/Холандија ставаат вета и покрај бришењето на државата и нацијата и црквата, ама пак Русите и руското влијание биле криви. За Турција веќе не се ни бројат оправданијата иако сите знаеме дека е ради верската припадност. Ама и за таму сигурно Русија е крива 30 години.

Види, ок е да си про-западен, русофоб итн, ама треба да си дозволиш да мислиш со своја глава. Ниту ЕУ имала интерес за Украина ниту ќе има и јавно им го кажуваат тоа. Сега што нив ги удара вистината и ги отрезнуе на најлош начин и со многу висока фактура е жалосно, требаше да видат малце примерот на Мк.

А за нато, слично, ги мамеа демек со влез во нато, ги вооружуваа ги обучуваа ги с'скаа на војна со Русија и сега оп стоп не важи, ќе праќаме ние оружје вие гинете и губете територија. За економијата и инфраструктура да не ни збориме. За изгубени животи и раселени кои веќе не се враќаат уште помалце. Ни по години кога би се завршило ова, ќе бидат миљон пати подалеку од нато, ваљда знаеш дека со нерешени територијални проблеми нема да ги примат (иако има преседан), но во овој случај на другата страна е најголемата нуклеарна и воена сила. А кога би се доближил Светот пак до некаков мир, никако нема да биде ставено на маса можно членство на Украина во нато, јер тоа би било враќање кон позициите кои доведоа до конфликтот.

Биди трезвен и свати дека украинците нити ЕУ ниту нато ќе видат, ниту ќе имаат држава во истите граници ниту економија ниту инфраструктура ниту население како пред 24.02.

Скоро исто како нас македонците, нѐ исполажаа за тие ЕУ и нато и си ја плативме цената со бришење и непостоење. Они малце различна фактура, ама превисока цена за макар и да влезат во ЕУ и нато, а бидејќи тоа нема да се деси, цената е непроценливо висока и неоправдана, јер само загуба а никаков бенефит.
Nema avtomatizam ako te napadne nekoj da ti sleduva vlez vo EU ili NATO. Ne znam sto ne e jasno. Od druga strana toa sto ke ostane od Ukraina ke bide izgubeno za Rusija. Vakva vojna barem generacijata sto ja oseti na svoja koza, nema da im prosti.
Па ако нема автоматизам, т.е. ако не им било ветувано, што хистеришаат официјалниве од Киев, па уште се закануваат немало да прифатат да бидат излажани?

Русија нема никаков интерес да контролира територија која не и е наклонета, прескапо и неодржливо и затоа постојано повторуваме дека целта не е воопшто Киев или западна Украина па ни Северна. Иако избегнувам да прогнизирам, мислам дека откако ќе го ослободат целосно Донбас повеќе нема да ослободуваат градови, особено не поголемите како Одеса, Харков, Запорожје идр, иако многумина веруваат дека тоа ќе е наредна фаза, јас не се согласувам. Може грешам но засега така ми велат анализите.
Ke vidime. Sekako prvo ke tece procesot na EU-integracija iako zboruvame tuka za dolgo vreme
Процес на ЕУ интеграција е само еуфамизам за непримање, не биди наивен, имаш постоечки примери. Тоа е морковот и стапот, алатка која им служи за залажување демек еве бидете вие свртени кон нас ќе работиме заедно ама никогаш нема да сработите доволно за да ве прифатиме. Подмолен начин да ги држат политичките елити под своја контрола (окупација) без народот некогаш да види бенефит.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
902
Поени од реакции
3.556
Russia Trade with China SURGING

Mutual trade between Russia and China amounted to over $51bn in the first four months of the current year, marking an annual growth of 25.9%, according to the latest data released by China’s customs office.

China’s exports to Russia grew 11.3% to $20.24bn, while Russia’s sales to China surged 37.8% to $30.85bn. Bilateral trade turnover in April rose 8.7% against March to $12.69bn.

Oil, natural gas, and coal account for nearly 70% in the value of goods imported by China from Russia.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.270
Поени од реакции
4.399
После сите овие настани во Украина, воопшто не се чудам како во Украина со сиот потенцијал што го има, живее најсиромашниот народ во Европа. Неверојатно се глупи, нема друго објаснување.
Не мора да значи дека Украинците се глупави. Украина е земја со низок стандард, наспроти бројноста од населението, големината од територијата и незјините природни богатсва и на прв поглед тоа е парадоксално, а на втор поглед, имаш олигарси кои го држат најголемиот дел од економијата, распоредот на општественото богатство е нерамномерен и неправеден, а народот битисува во немерена корупција, која самиот тој народ ја создава и истата станува природна појава.

Кога броен народ живее во сиромаштоја подолго време, тоа само по себе е показател дека корупцијата е широко распространета.

Да не се лажеме, и ние не сме поарни од нив...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom