Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.105
Поени од реакции
3.301
Ti znaci gledas CNN za da znaes sto glupost treskaat. Ja ednostavno ne mozam da sledam site mediumi od vremenski pricini ama ti ocigledno imas dovolno vreme.
Ебаго, немаш време да видеш што вика другата страна, премногу си зафатен, а цел ден си на форумот, работата изгледа ти е да вршеш пропаганда.

Прво мислев дека работиш во амбасада и не ти е гајле колку ќе бидат цените оти секако се ние ти плаќаме, после си помислив дека работиш во некој маркет/склад па што ти треба си зимаш за безпари, сега почнувам да мислам дека работиш во министерството за вистина со германско ВПН и ти е гајле за било што.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
5.305
Што има врска МК со војнава сеа.
Се тригирнаа бугарите и албанците. Се осетија најпогодени изгледа.
Пошто они се ни признаваат па дојдоа паметни да ни се праат тука.
Чибу
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.221
Поени од реакции
25.990
Па еве како голем патриот и поддржувач на Русија ќе те послушаме и ќе ја следиме одлуката на руската црква.
Единствено каконско право врз територијата на Македонија има СПЦ и тоа е тоа.
Ако сакаш да си признаен тогаш ќе си подданик на СПЦ.
И тоа не е одлука на руската црква од вчера или пак донесена емоционално поради членството на МК во НАТО. Тоа е дамнешна одлука.
Бидете си со Русија, не мора да биде Северна Македонија, ќе биде Македонија во рамките на Србија ;)
Не е тоа одлука само на Русија, туку е одлука на тогашниот цел православен свет, која Бугарија подоцна ја прифаќа во замена да стане призната патријаршија.
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
If Ukraine does not receive candidate status (for EU membership), this means only one thing, that Europe is trying to deceive us. And we are not going to tolerate it - Kuleba of Foreign Affairs of Ukraine

Што е работава знае некој? Русија пак ли го блокира напредокот на Украина и влезот во ЕУ? Русија ли ја контролира ЕУ?

Ех бе наркоманчиња нацистички, ниту ЕУ ќе ве храни ниту Нато ќе ве брани, да сакаа веднаш ќе ве примеа, ама потребни сте им само да гинете, како топовско месо. А за друго, како што вика французот ќе се преговара со децении.

И баш ме интересира што може тоа да направи Украина, немала да го толерира невлагањето во ЕУ? Ќе седне и потпише мировен договор/капитулација? Па тогаш Зеленски и компанија моментално ќе бидат ликвидирани од циа/ми6 агенти што "ги обезбедуваат".
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.221
Поени од реакции
25.990
И баш ме интересира што може тоа да направи Украина, немала да го толерира невлагањето во ЕУ?
Ќе им се преселат сите во Берлин! :D
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Децении сте далеку од членство во ЕУ, ама еве ви оружје за да се тепате со Русите и младината да ви гине во смрдени ровови.

Им го дадоа немиен.
После сите овие настани во Украина, воопшто не се чудам како во Украина со сиот потенцијал што го има, живее најсиромашниот народ во Европа. Неверојатно се глупи, нема друго објаснување.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.221
Поени од реакции
25.990
После сите овие настани во Украина, воопшто не се чудам како во Украина со сиот потенцијал што го има, живее најсиромашниот народ во Европа. Неверојатно се глупи, нема друго објаснување.
Види, дури и една Бугарија, со сите маани што ѝ ги знаеме не дозволи комичар да ѝ стане премиер. Се реорганизираа служби, направија неколку тивки преврати, распишаа 20 избори, избраа некловн.

Тоа што Украина има таков претседател и министер за надворешни со IQ на кокошка, кажува се што треба да знаеш за нив.
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Види, дури и една Бугарија, со сите маани што ѝ ги знаеме не дозволи комичар да ѝ стане премиер. Се реорганизираа служби, направија неколку тивки преврати, распишаа 20 избори, избраа некловн.

Тоа што Украина има таков претседател и министер за надворешни со IQ на кокошка, кажува се што треба да знаеш за нив.
Замисли, еден од најголемити прозиводители на жито на светот, со ресурси на нафта, со излез на море, со руските плиноводи кои поминуваат низ Украина, со 44 милиони народ, со нуклерани централи, со производство на железо и челик, успеаа да имаат понизок станадард од Македонија. Разбирам јас и корупција и се, ама ова ми е непоимливо. Да не зборувам за тоа што имаат најубави жени во Европа, кои станаа синоним за проституција во Европа, рамо до рамо со Бугарките.

Страшна работа.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.221
Поени од реакции
25.990
Замисли, еден од најголемити прозиводители на жито на светот, со ресурси на нафта, со излез на море, со руските плиноводи кои поминуваат низ Украина, со 44 милиони народ, со нуклерани централи, со производство на железо и челик, успеаа да имаат понизок станадард од Македонија. Разбирам јас и корупција и се, ама ова ми е непоимливо. Да не зборувам за тоа што имаат најубави жени во Европа, кои станаа синоним за проституција во Европа, рамо до рамо со Бугарките.

Страшна работа.
Сега откако ќе ја изгубат Новорусија, Полска фино ќе ги реорганизира. Ама овојпат ќе слушаат.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.392
Поени од реакции
21.949
Ебаго, немаш време да видеш што вика другата страна, премногу си зафатен, а цел ден си на форумот, работата изгледа ти е да вршеш пропаганда.

Прво мислев дека работиш во амбасада и не ти е гајле колку ќе бидат цените оти секако се ние ти плаќаме, после си помислив дека работиш во некој маркет/склад па што ти треба си зимаш за безпари, сега почнувам да мислам дека работиш во министерството за вистина со германско ВПН и ти е гајле за било што.
Me nasmea. Mozam da ti cestitam na logikata. Prvo ambasada, posle market, pa ministerstvo so VPN.
Автоматски споено мислење:

If Ukraine does not receive candidate status (for EU membership), this means only one thing, that Europe is trying to deceive us. And we are not going to tolerate it - Kuleba of Foreign Affairs of Ukraine

Што е работава знае некој? Русија пак ли го блокира напредокот на Украина и влезот во ЕУ? Русија ли ја контролира ЕУ?

Ех бе наркоманчиња нацистички, ниту ЕУ ќе ве храни ниту Нато ќе ве брани, да сакаа веднаш ќе ве примеа, ама потребни сте им само да гинете, како топовско месо. А за друго, како што вика французот ќе се преговара со децении.

И баш ме интересира што може тоа да направи Украина, немала да го толерира невлагањето во ЕУ? Ќе седне и потпише мировен договор/капитулација? Па тогаш Зеленски и компанија моментално ќе бидат ликвидирани од циа/ми6 агенти што "ги обезбедуваат".
Nema Ukraina da vleze sega pobrzo vo EU ni vo NATO. Ni ednoto ni drugoto bese pred vrata tuku malku ironicno ovoj napad moze da go ubrza procesot. Tuku koga ke se smiri vo Ukraina i koga ke splaknat emociite na zapad ke se vratat pak na toa deka prvo ima mnogu rabota pa potoa moze da se razmisli na clenstvo. I onaka tesko drzava vo vojna da ja primat bilo kade.
 
Последно уредено:

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.478
Поени од реакции
12.274
Почна периодот на трезнење на Западот и Украина после првичната еуфорија и Русофобија :D
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.484
Поени од реакции
36.448
Me nasmea.
Автоматски споено мислење:


Nema Ukraina da vleze sega pobrzo vo EU ni vo NATO. Ni ednoto ni drugoto bese pred vrata tuku malku ironicno ovoj napad moze da go ubrza procesot. Tuku koga ke se smiri vo Ukraina i koga ke splaknat emociite na zapad ke se vratat pak na toa deka prvo ima mnogu rabota pa potoa moze da se razmisli na clenstvo. I onaka tesko drzava vo vojna da ja primat bilo kade.
Според ова на Украина и се случи play hard, get wrecked, сценарио. Значи кога тензијата ќе се смири, Украина ќе закопа десетици илјади млади Украинци, ќе изгуби територија и ќе биде децении далеку од ЕУ и НАТО. А гасот и паричките ќе си течат.

Ја би испукал еден Џавелин во полн вагон во некое европско метро во знак на благодарност.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom