Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.821
Поени од реакции
82.901
НА МАКЕДОНИЈА И ОДГОВАРА ПРИЗНАВАЊЕТО НА ЦРКВАТА,
За тоа нема збор.
Но, признавањето е директна последица на војната во Украина, во контекст на антагонизмот помеѓу РПЦ и ВП, за превласт во православието. Нити нешто сме направиле за ова, нити сме го заслужиле некако. Баш исто, како големиот историски успех на Украина, на северниот фронт.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.272
Поени од реакции
27.034
Mene iskreno mi e totalno nebitno dali ni ja priznavaat crkvata ili ne.Totalno nebitno.
Мене ми е битно на пример, ама нека се запрашаат „признаените“ што значи ова признавање ... Дали на пример ќе ни го признаат крштението Грците или ќе не третираат уште како некрстени.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.836
Поени од реакции
5.506
од каде го измисли сега ова дека независноста сме ја добиле ради америка? Дај некој факт.
Манипулираш. Не реков дека ради Америка сме ја добиле независноста, ама гледам дека не сфаќаш што напишав, тука тоа е е твој проблем.

Епа еве, и покрај тоа, пак морам да ти го упростам прашањето за поубаво да го сфатиш, поставив прашање, што ако 91ва не не признаеја ЕУ и САД?
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
955
Поени од реакции
3.707
A чекај ти Русин си или Македонец?! Русија никогаш во цела историја своја нема пријателски потег кон Македонија, па не ни очекував ништо поинаку, реков дури и да не беше ситуацијата во Украина, Русија ќе го имаше истиот став.
Не е битно јас што сум, битни се фактите, северниот учк протекторат е антируски настроен и членува во воен сојуз против Русија, шта би било кад би било не ме интересира ниту пак е од некаква помош во даденава ситуација, Русија јавно и јасно даде до знаење дека секоја напријателска земја ќе го јаде помалку или повеќе, порано или покасно, еве сега со црквата, утре со нешто друго, надај се само да не те претворат во радиоактивни честички.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.272
Поени од реакции
27.034
Манипулираш. Не реков дека ради Америка сме ја добиле независноста, ама гледам дека не сфаќаш што напишав, тука тоа е е твој проблем.

Епа еве, и покрај тоа, пак морам да ти го упростам прашањето за поубаво да го сфатиш, поставив прашање, што ако 91ва не не признаеја ЕУ и САД?
Да немаа незавршени планови со Србија, немаше да не признаат.... Видовме после што се дешаваше со нивни амин, знамето уставот, името, историјата....

Исто како и ова признавање, да немаше војна во Украина, немаше да не признаат.... Што ќе следи после ова, господ знае.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
7.037
Поени од реакции
22.391
Лол сите го очекуваа ова освен Украинците. Какви глупаци, си ја дадовте државата и иднината за да можеби некогаш во иднина влезете во ЕУ (и НАТО). Мислев нема поголеми идиоти од нас Балканците ама сум згрешил.

 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.494
Поени од реакции
22.128
Интересна е Германија.

Баербок после Келн, во Вупертал беше деновиве. Со јајца ја дочекаа :D

Зошто? Епа зошто не си стојат на ветувањата од својата програма.





Машала добро е што не се сите како Игорче наш таму, зелени во тоа тиквата.
Исто вредно е да се спомене дека и партијата на Шулц беше прегазена на изборите во северната германска република Schleswig-Holstein.

Игорче зошто вакви вести не пренесуваш? Или сеуште анализирате парадава во Москва во обид да најдете оправдување за промашените предвидувања за прогласување општа мобилизација од Путин?
Зелен, што има врска регионални избори со војнава? Ако памтам добро партијата на Шолц пред месец рекордно победи во друга покраина. Ај што си ги спомнал изборите, оти не кажа дека Путинљубителите од АФД изпаднаа од регионалното собрание? Истите тие што фрлаат јајца и мислат се интересни. Битно да се каже нешто.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.836
Поени од реакции
5.506
За тоа нема збор.
Но, признавањето е директна последица на војната во Украина, во контекст на антагонизмот помеѓу РПЦ и ВП, за превласт во православието. Нити нешто сме направиле за ова, нити сме го заслужиле некако. Баш исто, како големиот историски успех на Украина, на северниот фронт.
Искрено, ми е гајле на што е последица. Битен ми е епилогот, кој во случајов фала Богу, како ретко кога во историјата е поволен за нас како држава и нација..

И непризнавањето беше директна последица на тоа што браќата на русољупците поради фрустрации не сакаа да не признаат, ама тогаш никој не се бараше правдина?? Знаеш зошто??Затоа што научени сме да бидиме вазали некому, и за жал ропскиот менталитет е доминантен во нашата мила Македонија. Наместо да се радуваат, тие цел ден брчат како на Русија не и одговарало тоа, па ќе не карале и слично. Преку тасета ако не и одговара на Русија..И на Македонија не и одговараше СанСтефанскиот договор ама не гледам податоци дека обичните Руси се замарале со тоа тогаш...
 
Член од
10 јануари 2008
Мислења
745
Поени од реакции
1.890
Абе сте приметиле кога нацистиве на форумов особено @Dardan-ia ќе постира/ат нешто слики/снимки од наводна уништена руска опрема, до толку ги мувларат и урочуваат што инстантно после тоа епски загуби и дебакли им се дешаваат на укро-нато-цистите?

Ова со Змијски остров што се порадува Дарди, ги посра за сите пари. 4 авиони, 5 хеликоптери, 28 дрона, 3 брода, преку 100 специјалци и неизмерем срам. Па уште и тој некој најјак пилот и генерал на таа флота таму загубиле. Па и да успеале у намерата со вакви колосални загуби у 2 дена, воопшто немало да се исплати.

Од пуста желба за ПР и 3 поста на Дарди...трагедија.
 
Член од
8 мај 2022
Мислења
551
Поени од реакции
1.617
Се е интерес, а вие сеуште сте заглавени со некои соништа од минатото за некоја си поврзаност. Наместо да се позиционираме и да влечиме корист, наместо да речиме, добро е, добивме признавање за Црквата, вие се однесувате како поголеми Руси од самите Руси.

НА МАКЕДОНИЈА И ОДГОВАРА ПРИЗНАВАЊЕТО НА ЦРКВАТА, АМА МИ Е ГАЈЛЕ ДАЛИ ТОА И ОДГОВАРА НА РУСИЈА ИЛИ НЕ....
Автоматски споено мислење:


Колку е Христијански тоа што твојте браќа не ни ја признаваат Црквата 50 години?
Види, јас сум атеист и целата приказна околу признавањето ми е тотално небитна, но бидејќи црквата во основа е чиста политика ова признавање е важно. Но од друга страна сметам дека мој личен интерес е победа на Русија во оваа војна, заради воспоставување на равнотежа во светот.

Така да за мене ова е win win ситуација, плус и задоволството на форумската шајкача да се пенави малку, priceless.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
955
Поени од реакции
3.707
Абе сте приметиле кога нацистиве на форумов особено @Dardan-ia ќе постира/ат нешто слики/снимки од наводна уништена руска опрема, до толку ги мувларат и урочуваат што инстантно после тоа епски загуби и дебакли им се дешаваат на укро-нато-цистите?

Ова со Змијски остров што се порадува Дарди, ги посра за сите пари. 4 авиони, 5 хеликоптери, 28 дрона, 3 брода, преку 100 специјалци и неизмерем срам. Па уште и тој некој најјак пилот и генерал на таа флота таму загубиле. Па и да успеале у намерата со вакви колосални загуби у 2 дена, воопшто немало да се исплати.

Од пуста желба за ПР и 3 поста на Дарди...трагедија.
Исто се сите, еве и овој го немаше месеци уназад и одеднаш ја се појави: аха црквата :icon_lol: ме заболе уво за црквата, офтопик дискусија темава не за цркви и нивните признавања и расколот, има други теми за тоа.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.681
Поени од реакции
7.321
Руското МО издаде извештај за фамозниот напад на островот на змиите од страна на украинците, еве како гласi извештајот:

- На 7 мај, по директна наредба на В.Зеленски, украинскиот Генералштаб со директно учество на советници од САД и Велика Британија планираше голема акција за заземање на островот на змиите.

- Во рок од 2 дена, режимот во Киев направи неколку очајнички обиди да изведе воздушен и морски напад на островот на змиите.

- Украинската провокација е спречена. Непријателот претрпе огромни загуби.
За време на периодот на одбивање на нападите, во областа на островот во воздух беа соборени 4 украински авиони, од кои 3 Су-24 и еден Су-27, 3 хеликоптери Ми-8 со војници и еден хеликоптер Ми-24. Во рок од 2 дена, 29 украински беспилотни летала беа соборени во воздух, вклучувајќи 8 нападни „Бајрактар ТБ-2“. Во исто време, попладнево беа соборени 4 беспилотни летала Бајрактар.

- Исто така, при обид за слетување ноќта на 8 мај, беа уништени 3 оклопни украински јуришни чамци од проектот 58181 Centaur.

- Само при слетувањето и обидите за консолидација на островот, повеќе од 50 украински саботери беа уништени на море и на брегот. На брегот на Островот на змиите останаа 24 тела на загинати украински војници.
Ejjjj Poleka poleka,

Nemoj da me macis pa ovde Veselono Drustvo (Pacientite ce si se prepoznaat ) postirase sliki od Napadite i rushenjeto na Helihopteri be!!!
Neli toa bei Ruski ?????????? :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos:

Ili Veseloto Drustvo se sitese na svoite Maki ???:shok2::shok2:






Автоматски споено мислење:

Откако на Запад почнаа да се мењаат политичари на секои наредни избори, откако почнаа да доаѓаат на власт апсолутни анонимуси, непознати надвор од нивните потесни семејства и откако „отиде„ генерацијата политичари кои подолго време беа на власт и зад себе имаа резултати, не очекувај паметни западни политичари.

Путин за нив е ненадминлив и преспособен.

Abe ti da si Specijalen KGB Agent be trebashe da zasluzish be!!!
Od 1000 KGB Oficeri samo eden uspevashe!

Plus so godini beshe vo Evropa i im go znaj naravot na evropjanive
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.291
Поени од реакции
8.904
1652129440799.png

1652129494171.png
1652129955641.png

1652129811103.png

 

Kajgana Shop

На врв Bottom