Криминалци и криминални групи во МК

Член од
24 мај 2014
Мислења
5.294
Поени од реакции
5.853
Пишува митови и чаршиски муабети што пола Скопје ги знае.Не ме чуди и да е некој таксист.
Ако си ги читал авториве ќе знаеш за што зборувам, подобро да не одиме во оф топик веќе.
 
D

Deleted member 128786

Гостин
Dali ste slusnale za Tome Buchka od Tetovsko Jegunovce. Vazese za eden od prvite plateni ubijci vo Yu. Vo 1984 godina na Crnogorsko primorje bese utepal visok policiski general. Bese osuden na smrtna kazna so strelanje, no imase sreka sto tokmu toa vreme exYugoslavija ja ukina smrtnata kazna i dobi dozivotna. Po raspadot na Yu go prefrlija vo Idrizovo. Vo Idriz bese eden od glavnite dileri, a parite od dnevniot promet gi kriese vo rackata(slamarestiot del) od metla. Metla od koja potkup primaa i strazari i komandiri. Bese Bucka strav i trepet za mnogumina, mal siten i isusen, nemase sto da izgubi, a znaejki deka fizicki ne e mnogu moken, gledase vo tepacka rabotata da ja zavrsi so prviot udar. Taka od negoviot sving zamav so nozh, nastradaa mnogu likovi. Nekoj vo stomak, pretezno vo vrat, a imase i takvi sto stariot noz za secenje tapisoni, bez racka, obicno parce zelezo ostreno i ostreno vo zatvorskata rabotilnica, go dobija vo lice.
Ni kazuvase taka Bucka koga bil na Crnogorsko primorje vo mutnite vodi i zdelki vo eden moment mu prisle lugje od policijata i go fatile so kilo heroin. Pobarale od nego da im zavrsi edna rabota, a tie ke mu ja vratele robata, plus ke dobiel i pari, i ke mu obezbedele kola, pasosh i siguren premin so feri brod preku linijata Bar - Bari za Italija.
Navodno odredena ekipa od policijata izrabotuvala falc dokumenti patni ispravi i gi preprodavala na krimosi, ama im bile vlegle vo traga od interpol, i za da ne istrazuvaat tie direktno, go ispratile yugoslovenskiot pretstavnik vo stranstvo, ovoj generalot, yu policijata sama da si ja resi rabotata.
I Bucka zbori.. mi dadoa dvocevka kratena ni vika, a nov golf robata i kesh trebase da me ceka na pokazano mesto. I odam taka so mantil po kejot nakaj pristanisteto i od tamu naiduva generalot so zena mu. I koga dojdov na edno 3 metri od nego samo BRAUUM so kratesot od pod mantil, abe toa generalot letna 5 metri nanazad. I zena mu pocna da vriska i padna vrz nego da go oplakuva, a jas zastanav nad nejze da ja ispukam so vtoriot patron. I togas taa se svrte i mi rece "nemoj imam decu", i znaes vika, moeto oko se preslika vo nejzinoto i nemozev ja ostaviv. Koga dojdov na dogovorenoto mesto, ni golf ni pari ni nisto. I sto da pravam kaj da begam, mesto u brdata jas nnamerno u blizina na policijata u lokalite i taverni i klupi, tri dena jas niv gi baram i nabljuduvam. I tretiot den me fatija.
Moe mislenje e deka Bucka ustvari trgnal i izvrsil teska vooruzena krazba so smrtni posledici i deka platenovo ubistvo nemalo vrska, deka toa bese negova konstrukcija za da izgleda poopasno vo krimi robijaskite krugovi.
Pominaa godini i eden den odma posle konfliktot 2001 setam so ortakot na plostad i koga ete go Bucka. Kaj si be Bucka iskoci, izbega stoe rabota, i vika da be 92 po raspadot mi ha ukinaa i dozivitnata i mi dadoa 25, i trebase da lezam uste nekoja ama koga razbraa komandirite od idrizovo deka moze da iskocam, i slucajno da kazam deka so godini zimale potkup, edna vecer na spienje mi pustija eden cigan, i ovoj ciganot da zeme so shipka, platen i so vetuvanje, da go lupa Bucka po glava so namera da go utepa. Sreka nekoj od cimerite izreagiral i po nekolku cevki u glava, baci se povlaka. I Buch prodolzuva, 6 dena sum bil u koma, mislese ciganot me utepa, glej vestacki vilici gi vadi na sred plostad, cela vilica glava lom bev ama dur bev u koma visam nad edna provalija i kur site angeli i arhangeli vaka so race me drzea ne me davaa. I sega mi skratija sto imav demek radi naruseno zdravje a ustvari samo da kutam i me pustija uslovno u bardovci sum na spienje a preku den mozam da setam, posto ionaka uste imam zatvorski sindrom, svetov mnogu golem mi se gleda sve shiroko i dugacko,a ja uste samo zidovi gledam.
Se vklopi taka brzo Bucka megju dnevnata skopsko ulicharska shema produska proceni, se stavi u Bardovci na najgolema doza terapija Metadon i pocna denski da go dila na lokalnite dzanki. Da dila i dila so meseci da sobira pari za garsonjera, posto jadenje i spienje imase obezbedeno u bardovci so uslov od dve godini. Sobra nekoi 25 000e i mu falea uste 5000. Arno ama posto nemase kade, sve sto imase i pari i flasi metadon drzese po gaki i dzebovi. I nekoj go bese namirisal. I taka eden den na vrakanje nakaj bardovci pokraj lepenec, nekoj ili nekoi, go bese fatil zdrobil i opljackal i go najdoa Tome, Bog da mu dushu oprost, vo Lepenec.
Tuka zavrsuva storijata za Tome Bucka, sto bi rekle u geto:
" Lived with violence, died by violence"
 
Последно уредено:
D

Deleted member 128786

Гостин
Za tie sto mislat deka preraskazuvam charshiski muabeti sto gi znaelo pola skopje, ova se muabeti dlaboko od vnatre, od najgolemiot mrak na coveckoto bitisuvanje, kade nikomu ne posakuvam da se najde. Kade sto edna sekunda trae mesec dena, a nekogas vremeto i celosno zastanuva. Kade koga nekoi tukashni bi se nasle vo soba so nekolku gladni volci i hieni, ne bi znaele vo koe dupche od kjoshot na zidot da se piknat.
Koj znae znae, koj neznae nikogash da ne doznae.
 
D

Deleted member 128786

Гостин
...i se najdovme povtorno eden den taka so Bucka za vreme na negoviot kratok prestoj tuka i covekot ni vika "ela do gradski trgovski gore na 3ti sprat u eden butik samo da vidam edna zenska kako ke izreagira koga ke me vidi".
I jas i ortakov si mislime nekoja prijatelka negova od porano. Koga se kacivme gore po eskalatori, abe taa curata od butikot uste od izlog preku staklo koga go vide, koga rece i se diga kosata na glava ripa od stolce i so dvete race go pritiska kopceto za obezbeduvanje od dispecerski. I svativme deka nesto ne e vo red se sobravme go povlekovme i Bucka od pred izlog, a posto gi znaeme dispecerski se najdole u podrum, po edni skali po drugi skali odkaj stara slovenija sport i nekako izlegovme na kej i se spustivme dole na vardar.
I kazi sea Bucka sto e rabotata, sto ne stavas u lajna, sto si napravil. A on ne be vika nisto strasno vcera testirav dezodorans na nejze.
Ova blesaviov da ti kupil den pred toa od bit pazar suzavec pepper sprej, i sakal da proveri dali e jak i i se kacil na ovaa gore u dukan i dobar den dobar den i pssss so sprejot pravo u oci, taa pocnala da vristi da se prevrtuva, a ovoj nisto ne zemal samo si iskocil. I vika dobar e jak ukochuva.
 
Последно уредено:
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.678
Za tie sto mislat deka preraskazuvam charshiski muabeti sto gi znaelo pola skopje, ova se muabeti dlaboko od vnatre, od najgolemiot mrak na coveckoto bitisuvanje, kade nikomu ne posakuvam da se najde. Kade sto edna sekunda trae mesec dena, a nekogas vremeto i celosno zastanuva. Kade koga nekoi tukashni bi se nasle vo soba so nekolku gladni volci i hieni, ne bi znaele vo koe dupche od kjoshot na zidot da se piknat.
Koj znae znae, koj neznae nikogash da ne doznae.
ме потсети на 80 тите,уште тогаш лош глас се слушаше за идризово, мал бев ги слушав муабетите од мангупите и еден Чаче/го викаа....требаше да одит затвор му рекоа ,ке побудалиш во затворот,бегај грција,италија или оди београд да купиш пасош со виза, и така ја збриша преку барата.
 
D

Deleted member 128786

Гостин
ме потсети на 80 тите,уште тогаш лош глас се слушаше за идризово, мал бев ги слушав муабетите од мангупите и еден Чаче/го викаа....требаше да одит затвор му рекоа ,ке побудалиш во затворот,бегај грција,италија или оди београд да купиш пасош со виза, и така ја збриша преку барата.
Za slednata svetska epidemija, daleku bila, ic nemora u labaratorija da pravat virus, u Idrizovo ke go najdat, ne kovid nego krokodilovid, ni vakcini ni maski nisto nema da ne spasi. Kojznae sto sve ima po toa kebinjata i po toa posebno chergite (da ne me razberat pogresno respekt kon pravite vernici) koga klanjaat u hodnik na 6to odelenie za petocna molitva kaj toj losiot mal shejk sto gi regrutira za Isis.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.227
Поени од реакции
743
Е овА е Робија трисегодини по затвори






и панки шо вика не сум криминалец а се истетовирал како да најголем е таков му е стилот ганстерски






Имам заприметено дека некој например животни пролики околности се најдуват во такво криминално окружње што не е оправдување а пак некои сакат да бидат ганстери гледат филмој ,стават тетоважи од мода и криминалниот изглед како животен стил ,и никогаш не биле во затвор некој безвеза филмој со питбули шетат и сл.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 128786

Гостин
Е овА е Робија трисегодини по затвори






и панки шо вика не сум криминалец а се истетовирал како да најголем е таков му е стилот ганстерски






Имам заприметено дека некој например животни пролики околности се најдуват во такво криминално окружње што не е оправдување а пак некои сакат да бидат ганстери гледат филмој ,стават тетоважи од мода и криминалниот изглед како животен стил ,и никогаш не биле во затвор некој безвеза филмој со питбули шетат и сл.
Panki ima praveno kriminal, prevari izmami, dubari, baska mu se gleda u ocite deka buta prashak u nosot, a i po tetovazite i stilot. ko go vidov vraten od kaj go uapsija u stranstvo, da ne go pusuvase na tv ke mislev deka e nekoj od Gchec fraer od edno nezno momche sti rabotese shanker u piano bar na mlecen i imase zelba da pee, od mnogu druzenje so ckart faci se naprail zver.
I bash ko sto vikash... nekoi sakaat da bidat gangsteri.. pa makar i od kozle- taftalidze.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.294
Поени од реакции
5.853
ме потсети на 80 тите,уште тогаш лош глас се слушаше за идризово, мал бев ги слушав муабетите од мангупите и еден Чаче/го викаа....требаше да одит затвор му рекоа ,ке побудалиш во затворот,бегај грција,италија или оди београд да купиш пасош со виза, и така ја збриша преку барата.
Можда не е фер да раскажувам и паметувам јас лично, ама големо животно школо е затворот, само има и големи последици, длабоко фрустрирачка средина е и најчесто цел живот после тоа си го носат тој модел на понашање во себе, тоа е така зошто си има траумтско потекло тој ментален склоп што е неопходен за да преживееш таму и да опстанеш, слично на служење војска ама многу полошо, ваму се јадат меѓусебе доста болни умови, добрата страна на затворот е што паметните развиваат покајание и ретроспективно себеанализирање, после тоа кога ќе излезат имаат сосем друг поглед на животот.
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
696
Поени од реакции
914
Можда не е фер да раскажувам и паметувам јас лично, ама големо животно школо е затворот, само има и големи последици, длабоко фрустрирачка средина е и најчесто цел живот после тоа си го носат тој модел на понашање во себе, тоа е така зошто си има траумтско потекло тој ментален склоп што е неопходен за да преживееш таму и да опстанеш, слично на служење војска ама многу полошо, ваму се јадат меѓусебе доста болни умови, добрата страна на затворот е што паметните развиваат покајание и ретроспективно себеанализирање, после тоа кога ќе излезат имаат сосем друг поглед на животот.

Шо трескаш глупости, животно школо е.. -_- Почнувате да се губите.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.294
Поени од реакции
5.853
Шо трескаш глупости, животно школо е.. -_- Почнувате да се губите.
Сепак е во прашање индивидуална интелигенција, али генерално затвореник има да те прочита без израз на лицето да искаже, тоа е школо, да ги читаш луѓето и намерите нивни а да не покажеш слабост.
 
Член од
26 јануари 2020
Мислења
696
Поени од реакции
914
Сепак е во прашање индивидуална интелигенција, али генерално затвореник има да те прочита без израз на лицето да искаже, тоа е школо, да ги читаш луѓето и намерите нивни а да не покажеш слабост.
Брат јас да те видам во живо че видам дали вредиш пет пари или не,остај ти затворо таму. Че прочитаат деца овде че му се напрај филм.
 
Член од
26 ноември 2019
Мислења
42
Поени од реакции
83
Ne znam nekoj dali ima pisano ama poslednava nedela bese dosta interesno kaj mene u maalo. Prvo so pukanjeto na tute pred tobako a posle toa i so pukanjeto na dodon popoznat kako wapaj vrz milan kubin karatist i bokser mnogu spremno dete sto od malo go znam. Na dodon mu prekurcalo valjda i go ceka na kubin pred vlez i go puka pet sest pati no za negova nesrekja ne uspeva da go pogodi niednas tuku go grebnuva na 2 mesta. Utredneta kubin mu uletuva u ekvilibrium so zarez od crna 13ka inace najludiot kur sto sum go zapoznal i so koj sum sedel u mojot zivot i go gazat od mavanje dodon sose stolici krsenje sose majki ebavanke za na kraj kulturno izleguvanje pred rrstoran cekanje da dojde policijata i samoprijavuvanje. Mi spomnaa decava od maalo deka im dale pritvor no ne sum siguren. Dodon e na poteg sega kjr vidime. Pozz do sledno citanje koga kje imam povekje info
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.068
Поени од реакции
78.273
Што се деси со голата жена што трчала по Куманово? Кои се тие што ја нападнале (ако е вистина тоа што го зборела)?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom