Помош при избор на велосипед и останата опрема (цени, совети, споредби...)

Член од
4 јули 2016
Мислења
13
Поени од реакции
2
Колку што сум информиран нема. На времето во 90 те Superior увезуваше Вучко но сега само носи бугарски брендови.А зошто баш прашуваш за тие 2 фирми?
Бидејќи читав дека се добри велосипедите и бидејќи имам намера да купам.
 
Член од
4 јули 2016
Мислења
13
Поени од реакции
2
Polar, Lombardo, Kross, Ideal или Merida?

Кој велосипед нуди најмногу за тие пари и би ми се исплатил на подолг рок секако?

Голем дел од возењето ќе биде на асфалт, помалиот дел по угорници, планински места.

Ги разгледував овие велосипеди и нивните моментални цени:

- Polar Mirage Pro Eco Comp - 24.900 ден.
- Lombardo Sestriere 350 titanium - 33.900 ден.
- Kross Hexagon 6.0 - 31.650 ден.
- Ideal Prorider - 33.650 ден.
-
Merida Big Nine 20 - 39.000 ден.

Доколку имате други предлози, слободно пишете.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.078
Поени од реакции
4.571
Polar, Lombardo, Kross, Ideal или Merida?

Кој велосипед нуди најмногу за тие пари и би ми се исплатил на подолг рок секако?

Голем дел од возењето ќе биде на асфалт, помалиот дел по угорници, планински места.

Ги разгледував овие велосипеди и нивните моментални цени:

- Polar Mirage Pro Eco Comp - 24.900 ден.
- Lombardo Sestriere 350 titanium - 33.900 ден.
- Kross Hexagon 6.0 - 31.650 ден.
- Ideal Prorider - 33.650 ден.
-
Merida Big Nine 20 - 39.000 ден.

Доколку имате други предлози, слободно пишете.
Најпрво види кои од овие нудат најдобра опрема а потоа види дали рамката е права.
 
Член од
4 јули 2016
Мислења
13
Поени од реакции
2
Најпрво види кои од овие нудат најдобра опрема а потоа види дали рамката е права.
Јас многу не се разбирам многу во карактеристиките, опремата… од она што прочитав на форумов ги издвоив овие… Затоа и пишав тука, некој кој повеќе се разбира да ми посочи, бидејќи јас лутам.
 

Итар Пејо

Слободен Радикал
Член од
10 октомври 2011
Мислења
736
Поени од реакции
660
Мерида е доброкотирачки бренд и овој има солидна опрема. Е сега разликата во цена од него до поларот е голема, така да ако тоа не ти е проблем земи ја меридата. Во случај да брендот не ти игра улога земи го поларот и нема да се покаеш сигурно.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.078
Поени од реакции
4.571
Јас многу не се разбирам многу во карактеристиките, опремата… од она што прочитав на форумов ги издвоив овие… Затоа и пишав тука, некој кој повеќе се разбира да ми посочи, бидејќи јас лутам.
И пошто нагласи дека повеќе ќе возиш асфалт гледај на гумите да пишува дозволен максимален притисок од 4.5 бари или 65 PSI,ако се пумпаат испод овие вредности барај точак со други гуми или нека ти ги заменат со други гуми што се пумпаат со овие вредности.
 

zabiste

Ако не ааа ако не...
Член од
8 октомври 2013
Мислења
239
Поени од реакции
699
Здраво дечки. Ми треба предлог за велосипед до кај 500е. Најчесто би се возел низ град но викендашки планирам Водно, Кучково и слично
Не се разбирам мн но од тоа што читав тука сфатив дека кочниците најдобро е да се хидраулични, рамот да е алуминиум и со можност да се заклучува амортизерот за возење на угорница
Го разгледував овај, но не сум сигурен. Ако имате подобар предлог па и до кај 550е кажете
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.175
Поени од реакции
34.324
КУПИ НОВ ВЕЛОСИПЕД И АПЛИЦИРАЈ ЗА СУБВЕНЦИЈА! Погледни ја целосната понуда на велосипеди (машки, женски, детски, електрични) тука!

https://shop.kajgana.com/166-velosipedi-i-oprema
✅
Бесплатна достава за нарачки над 6.000 ден.
✅
Обезбедена гаранција и сервис

Достапни начини за нарачка:
Директна порака на Facebook Messenger.
️
Он-лајн на https://shop.kajgana.com
Преку Viber порака или повик на 071316064.
Со телефонски повик на 071316064.

Инфо за субвенции:
- Општина Центар од 04.05.2022 година започна со акцијата “Цел Центар на точак”, со која ќе се субвенционира 30% од цената за купување нов велосипед, до 3,000ден. Повеќе информации за условите можете да добиете на
https://www.centar.gov.mk/?p=14977 или на телефонскиот број: 3203-609 (Општина Центар). Доколку аплицирате за субвенција, плаќањето треба да биде извршено он-лајн (со вашата картичка) преку shop.kajgana.com.

 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.078
Поени од реакции
4.571
Здраво дечки. Ми треба предлог за велосипед до кај 500е. Најчесто би се возел низ град но викендашки планирам Водно, Кучково и слично
Не се разбирам мн но од тоа што читав тука сфатив дека кочниците најдобро е да се хидраулични, рамот да е алуминиум и со можност да се заклучува амортизерот за возење на угорница
Го разгледував овај, но не сум сигурен. Ако имате подобар предлог па и до кај 550е кажете
За тие пари нема нов подобар а со субвенции цената ќе ти биде 3000 подолу од продажната.Бидејки најмалиот преден запчаник е со 22 заба а најголемиот позади на касетата е со 36 значи дека без проблеми ќе искачуваш угорници од 20% односно доволно за Водно после детското и слични такви така што земи го тој модел.
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
18
Поени од реакции
1
За тие пари нема нов подобар а со субвенции цената ќе ти биде 3000 подолу од продажната.Бидејки најмалиот преден запчаник е со 22 заба а најголемиот позади на касетата е со 36 значи дека без проблеми ќе искачуваш угорници од 20% односно доволно за Водно после детското и слични такви така што земи го тој модел.
A vo sporedba so ovoj?

Sent from my M2101K9G using Tapatalk
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.078
Поени од реакции
4.571
A vo sporedba so ovoj?

Sent from my M2101K9G using Tapatalk
Подобар во секој случај,Кај овој модел фалат податоци за некои делови како кочниците и запчаниците.
 
Член од
6 февруари 2007
Мислења
4.078
Поени од реакции
4.571
Не,ако сакаш подобра марка со делови како што има на Trinx ќе бараш виљушката да се заклучува,хидраулични кочници,предниот погон да биде со 22 заба а касетата 11-36 или 12-36.Се што е испод овие услови не гледај.
 
Член од
17 јануари 2015
Мислења
18
Поени од реакции
1
За тие пари нема нов подобар а со субвенции цената ќе ти биде 3000 подолу од продажната.Бидејки најмалиот преден запчаник е со 22 заба а најголемиот позади на касетата е со 36 значи дека без проблеми ќе искачуваш угорници од 20% односно доволно за Водно после детското и слични такви така што земи го тој модел.
Ovoj ili nema shimano menuvavci, kocnici ili ne e naglaseno?

Sent from my M2101K9G using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom