Македонска берза

Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
STB od 1650 den padna na 1500. Ajde, ne ja zemam najvisokata 1699 bidejki pomina samo eden nalog na taa cena, ama da "tresne" akcijata za 10%, t.e. 150 denari, zatoa sto ne podelija dividenda, koja patem site ocekuvavme deka ke bide okolu 100 denari, e NONSENS!:facepalm:

A da bide uste pogolem NONSESN, bankata da donesese odluka za isplata na dividenda pr. 100 denari, akcijata ke odese i nad 1700 pa i 1800 denari.:pos:

Znaci 300 denari razlika za 100 denari (ne)isplatena dividenda.

Cirkuzot MSE poln so kafekuvarka investitori nema zborovi da se opise pravilno.

Krajno, Bankata ne ja ima frleno vo gjubre dobivkata od cca. 150 denari po akcija od 2021 ( a bogami ni od 2020, 2019... ), za da vaka tresne.

Ama ajde, sekoj so svoj pamet, prodavajte i pod 1.500, samo da ne vi bide krivo za 20% izgubeni koga ke se objavi isplata na dividenda i koga poradi investiranite dobivki bankata napravi uste pogolema dobivka vo naredni godini ( i uste pogolema dividenda ) :D
Мислам дека ќе падне и до 1400. Едноставно нема да има интерес за купување ако нема очекувања за дивиденда. Особено поради фактот дека другите две големи банки исплаќаат.
 
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Мислам дека ќе падне и до 1400. Едноставно нема да има интерес за купување ако нема очекувања за дивиденда. Особено поради фактот дека другите две големи банки исплаќаат.
Ako, neka padne. Poveke evtini akcii za nas. Znaci od 1.650 ke padne na 1.400 zasto ne isplatija 100 den dividenda ( ili okolu 78den, ako se zeme predvid "golemata" dividenda sto KMB ja isplati ). :zver:
 
Член од
21 август 2017
Мислења
158
Поени од реакции
133
Нема место за семтименталност кога се работи за пари. Многу реален и предвидлив пад за првиот ден на тргување и видлива разочараност. Сепак гледајки денешниве реализирани налози се приметува мал број на реализирани акции и дека збирната сума не го надмина милионот. Моите предвидувања беа приближно до овие цени(може да ги видите моите постови од петоков навака), можеби ќе има пад до петок до 1450-1460 денари максимум и потоа ќе заврши падот, нема да паѓа повеќе и цената ќе стои таква се до извештајот на вториот квартал, пред тоа до јуни многу работи ќе се искристализираат и со нашата потполната повторна и овој пат целосна капитулација и со специјалната акција во Украина.

П.С. Целата берза сега ќе зависи од геополитиката, а се помалку од делење дивиденди.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Нема место за семтименталност кога се работи за пари. Многу реален и предвидлив пад за првиот ден на тргување и видлива разочараност. Сепак гледајки денешниве реализирани налози се приметува мал број на реализирани акции и дека збирната сума не го надмина милионот. Моите предвидувања беа приближно до овие цени(може да ги видите моите постови од петоков навака), можеби ќе има пад до петок до 1450-1460 денари максимум и потоа ќе заврши падот, нема да паѓа повеќе и цената ќе стои таква се до извештајот на вториот квартал, пред тоа до јуни многу работи ќе се искристализираат и со нашата потполната повторна и овој пат целосна капитулација и со специјалната акција во Украина.

П.С. Целата берза сега ќе зависи од геополитиката, а се помалку од делење дивиденди.
Ти кај живееш бе партмир? За мсе праиме муабет. Од тој кутар фри флоат од 500-600к акции кој мк акционер мисли за Путин и Влодимир. Денар немаат видено 3 години дур пеерите парче направија за нивните. Ова е алтимејт тонч. Период..
 
Последно уредено:
Член од
27 ноември 2009
Мислења
963
Поени од реакции
920
Ти кај живееш бе партмир? За мсе праиме муабет. Од тој кутар фри флоат од 500-600к акции кој мк акционер мисли за Путин и Влодимир. Денар немаат видено 3 години дур пеерите парче направија за нивните. Ова е алтимејт тонч. Период..
Jas mislam deka ima nekakva skriena borba i trka megju trite najgolemi banki koja ke pokaze podobri rezultati, toa se vide i na rezultatite so 2021 i so Q1 2022.
STB, spored mene, nema da ostane pokusa i ke saka da pokaze koj e "gazda" vo bankarskiot sektor vo MK, i deka naskoro, a kako kraen rok kraj na 2022 godina ke go odvrze keseto i ke podeli dividenda.

Pazarot se odnesuva kako 40te miljoni evra dobivka da gi imaat podeleno grcite za plati i bonusi megju sebe, ala PKB, a ne deka dobivkata se REINVESTIRA za iden rast.
PKB ne padna 10% koga kriminalno si podelija 700k eur od dobivkata i toa ne prvpat nego sekoja godina taka :pos:
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Jas mislam deka ima nekakva skriena borba i trka megju trite najgolemi banki koja ke pokaze podobri rezultati, toa se vide i na rezultatite so 2021 i so Q1 2022.
STB, spored mene, nema da ostane pokusa i ke saka da pokaze koj e "gazda" vo bankarskiot sektor vo MK, i deka naskoro, a kako kraen rok kraj na 2022 godina ke go odvrze keseto i ke podeli dividenda.

Pazarot se odnesuva kako 40te miljoni evra dobivka da gi imaat podeleno grcite za plati i bonusi megju sebe, ala PKB, a ne deka dobivkata se REINVESTIRA za iden rast.
PKB ne padna 10% koga kriminalno si podelija 700k eur od dobivkata i toa ne prvpat nego sekoja godina taka :pos:
Brat ostaj mislevme kmb e kralot na rezervaciite i toa im ja namaluva uslovno dobivkata. STB epten kurc pokaza i lani i sea prodolzuva i so dobivka i so ispravkite mng poveke od site. Vidi u paricen.. No sepak e dzabe za mk firma. Mentalitetot use kaj nas ne e maturiran da akcionerite drzat akcii bez instant gratifikacija
 
Последно уредено:
Член од
2 април 2018
Мислења
92
Поени од реакции
105
Buy, hold, sell... зошто кавга, секој според можности и цели, сме имале ние и поголеми проблеми на МСЕ па не сме ги решиле, ама банкава факат натрупа идна дивиденда овие со long STB position како дивиденден депозит да отвориле
 
Последно уредено:
Член од
10 декември 2008
Мислења
1.299
Поени од реакции
2.360
Beton gazese koga gi prodadov akciite na 12k and never looked back :pijani:
1651611985496.png

И земена една дивиденда од по 1.300 денари на 30те акции ако добро се сеќавам.

Сепак не можам да кажам дека и во моментот кога сум ги продал акциите од Бетон сум очекувам ова да се случи, што се случува моментално. Во тоа време скоро идентични движења имаа акциите на BESK и на TNB со разлика од тоа што Бетон имаше подобра дивиденда.

Сепак закаснија со исплата на дивидендата. Што беше за мене, знаејќи дека компанијата имала 9 месеци да ја испланира таа исплата и поради неликвидност не ни ја исплатиле на време. После таа информација си реков време е да раскрсрам со вас.
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2010
Мислења
36
Поени од реакции
3
Ne sme ti dovolni?
#znaev:(
Samo sakav poveke razmisluvanja i diskusija okolu MSE , nisto licno !
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 331093

И земена една дивиденда од по 1.300 денари на 30те акции ако добро се сеќавам.

Сепак не можам да кажам дека и во моментот кога сум ги продал акциите од Бетон сум очекувам ова да се случи, што се случува моментално. Во тоа време скоро идентични движења имаа акциите на BESK и на TNB со разлика од тоа што Бетон имаше подобра дивиденда.

Сепак закаснија со исплата на дивидендата. Што беше за мене, знаејќи дека компанијата имала 9 месеци да ја испланира таа исплата и поради неликвидност не ни ја исплатиле на време. После таа информација си реков време е да раскрсрам со вас.
Dali imas tocna informacija koja godina /ni Beton delel dividenda , balagodaram
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Интерсно известување има Жито Полог
 
Член од
20 декември 2021
Мислења
174
Поени од реакции
193
TNB se razbuduva pred dividenta,ako prodolzi so vakvo tempo od Q1 nema da bide iznenaduvanje ako isplati dva pati dividenta ovaa godina;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom