Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.815
Поени од реакции
21.939
Русите ги менуваат топонимите во заземените територии.

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.900
Акциите на Бајрактар

- Едно е ПВО на Ерменија, друго е ПВО на Русија

aбе батали тие глупости
сега ќе ти пушти некој, видео со дрон, ќе видиш дека Бајрактарот си функционира
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.270
Поени од реакции
4.399
Добро после мала пауза со глупости на темава, да продолжиме со некој интересни информации и контраинформации, за мултиполарниот свет кој што се создава пред нашите очи.
Очигледно тој што седи со скрстени раце ќе го јади здраво ... :D

----------------------------------------------------------------------------------
ЕУ планира (https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-05-02/eu-plans-to-court-africa-to-help-replace-russian-gas-imports) да го замени рускиот гас со африкански гас.

Нигерија, Сенегал, Ангола и други земји „нудат неискористен потенцијал во ЛНГ“.

ЕУ исто така планира да:
- Потпиши меморандум за разбирање со Египет и Израел за зголемување на испораките на ЛНГ во Европа до лето.
- Двојно да ги зголеми испораките од Азербејџан до 20 милијарди кубни метри гас годишно.
- Склучи договор со САД за набавка на дополнителни 15 милијарди кубни метри ЛНГ во 2022 година и околу 50 милијарди кубни метри годишно до 2030 година.
- Италија ги зголемува испораките на гас за 40%, преку двата гасовода во медитеранот што водат од Северна Африка

---------------------------------------------------------------------------------------

Русија има намера да инвестира во гасовод од Африка до Европа во должина од 5,660 км

Ова го изјави (https://www.reuters.com/world/africa/nigeria-oil-minister-says-russia-interested-gas-pipeline-morocco-2022-05-03/) од шефот на нигерискиот министер за енергија Тимпир Силва :

„Руски претставници ја посетија мојата канцеларија минатата недела. Тие се многу желни да инвестираат во овој проект и има многу други луѓе кои исто така сакаат да инвестираат во проектот“.

--------------------------------------------------------------------------------------

Сбербанк ќе биде исклучен од SWIFT

Претседателот на Европската комисија го потврди (https://www.reuters.com/business/finance/eu-remove-sberbank-two-other-russian-banks-swift-2022-05-04/) исклучувањето на Сбербанк од системот SWIFT:

„Ќе ја исклучиме Сбербанк од SWIFT, најголемата руска банка, како и од две други банки. Така ги погодувме банките кои се критични за рускиот финансиски систем“.

--------------------------------------------------------------------------------------

@Бачето абе ова програмериве секаде ги бараат, гледај што нудат русиве :D
Тешко дека овчари ќе станат ...

Русија започна (http://government.ru/news/45334/) програма за повластена хипотека за ИТ специјалисти

Стапка до 5% годишно за купување на станови. Максималниот износ на заемот во милионски региони е 18 милиони рубли, во други - 9 милиони.

До 2024 година, властите планираат да издадат околу 50.000 такви заеми во вкупна вредност од 240 милијарди рубли.

----------------------------------------------------------------------------------

За тие што си мислите дека Русија ќари од скапата нафта :D

Руската нафта Урал се продава со попуст од 33%.

На крајот на април нејзината цена беше 70,52 долари за барел, а просечната цена на фјучерсите за Брент беше околу 105 долари.

Попустот расте - пред еден месец попустот на руската нафта беше на ниво од 25%.
И?...
Автоматски споено мислење:

Русите ги менуваат топонимите во заземените територии.

...што е само по себе показател дека ослободените/освоените украински територии и населени места „идат„ во состав од Руската Федерација.
Автоматски споено мислење:

Македонци од Скопје ми кажаа дека поглупаво и погнасно суштество од македонската дијаспора во Австралија нема.
Ти си жив доказ. ;)
...во исчекување сум на твојата наредна фотка од полски ќенев...разбира се, да биде препознатливо волгарски.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.478
Поени од реакции
12.274
:icon_lol:

Рускиве генерали со по 9 животи се.


:LOL:

Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:


Што прајме со овие што го мијат шупакот после нужда?
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.484
Поени од реакции
36.448
Зашто? Имаше ли нацисти на него?
Транспортна инфраструктура. Во последниве две недели ја уништуваат целата транспортна инфраструктура да го прекинат снабдувањето на украинските сили во источна Украина.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.769
Поени од реакции
9.952
Што прајме со овие што го мијат шупакот после нужда?
Одвоив 2 минути да покажам како ви перат мозоци Србовоје, Командирович, Телеграм, Твитер, знаејќи дека нема надеж ама ајде, интересно ми се виде. Прво, ако пробаш да отвориш www.pissi.ee нема таква страна. Од друга страна си велам, билбордот е сепак фотографиран, сигурно нема до таму да одат да фотошопират билборди. Пробав да гуглам тоа слоганот, и voila



Viru keskus е во центар на Талин, билбордот е реалност, арно ама...


March 29, 2016, 1:46 pm

At the end of the campaign, Rakett, an advertising agency that led the passionate advertising campaign "Piss in the Shower", announced that the aim was to inform the public that they were entering the Finnish market.

Rocket's strategy manager Siim Pütsepp described that a clear example of local know-how is the reflection of the peeing campaign in different countries. While the Latvian media wrote with sincere amazement that Estonians are one step ahead of them in saving water, the Russians found that life in Estonia is already so bad that you have to start peeing in the shower. "It is important to perceive how information can be interpreted in different cultural spaces than the main market," he added.
The campaign hunted many passions in Estonia. Already on the first day, the campaign information line was red and the mailbox was about. Several letters came, for example, asking whether the Tallinn City Government has managed a peculiar austerity campaign and wants to raise money for a service.
The association of Estonian spas was also irritated, which, according to the campaign leaders, was not their goal - there was no indication that in order to save water, you should pee in swimming pools or shared shower rooms.

Т.е. ти продадоа заебанција кампања од некоја маркетиншка агенција од 2016 како паралелна реалност во која Естонците мочат под туш заради војната во Украина/санкции/Русија. Ова е еден од милион примери. Ти го постираш ова овде, сега Кадировците на форумов ќе го расправаат истово пред кооперација/кладилница и така на крај Македонија IQ 80 под она на Коко горилата.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.777
Поени од реакции
8.869
Одвоив 2 минути да покажам како ви перат мозоци Србовоје, Командирович, Телеграм, Твитер, знаејќи дека нема надеж ама ајде, интересно ми се виде. Прво, ако пробаш да отвориш www.pissi.ee нема таква страна. Од друга страна си велам, билбордот е сепак фотографиран, сигурно нема до таму да одат да фотошопират билборди. Пробав да гуглам тоа слоганот, и voila



Viru keskus е во центар на Талин, билбордот е реалност, арно ама...


March 29, 2016, 1:46 pm

At the end of the campaign, Rakett, an advertising agency that led the passionate advertising campaign "Piss in the Shower", announced that the aim was to inform the public that they were entering the Finnish market.

Rocket's strategy manager Siim Pütsepp described that a clear example of local know-how is the reflection of the peeing campaign in different countries. While the Latvian media wrote with sincere amazement that Estonians are one step ahead of them in saving water, the Russians found that life in Estonia is already so bad that you have to start peeing in the shower. "It is important to perceive how information can be interpreted in different cultural spaces than the main market," he added.
The campaign hunted many passions in Estonia. Already on the first day, the campaign information line was red and the mailbox was about. Several letters came, for example, asking whether the Tallinn City Government has managed a peculiar austerity campaign and wants to raise money for a service.
The association of Estonian spas was also irritated, which, according to the campaign leaders, was not their goal - there was no indication that in order to save water, you should pee in swimming pools or shared shower rooms.

Т.е. ти продадоа заебанција кампања од некоја маркетиншка агенција од 2016 како паралелна реалност во која Естонците мочат под туш заради војната во Украина/санкции/Русија. Ова е еден од милион примери. Ти го постираш ова овде, сега Кадировците на форумов ќе го расправаат истово пред кооперација/кладилница и така на крај Македонија IQ 80 под она на Коко горилата.
Како испадна ти со контра испран мозок ако овие имале толку јака руска кампања преку Србовоје и т.д.? :D
Преку Телеграм и Твитер..... исто и преку воздух кога се зборува се користи медиум, заборави тоа да го кажеш ама таму нема цензура, како и на телеграм, додека на твитер има, како и да е.
Имаат и русите нивна варијанта, Павлов сигурно си слушнал....само што кај нив е различно продавањето филмови за разлика од холивудскиот Запад.
И не е стварта во IQ, имаш фаци како Хајдегер што ја лапнале пропагандата на Хитлер да речеме и т.н.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Газат Русиве на секоја битка, секое село полека полека го освојуваат и го стеснуваат обрачот кон Славјанск и Краматорск..
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.769
Поени од реакции
9.952
Како испадна ти со контра испран мозок ако овие имале толку јака руска кампања преку Србовоје и т.д.? :D
Преку Телеграм и Твитер..... исто и преку воздух кога се зборува се користи медиум, заборави тоа да го кажеш ама таму нема цензура, како и на телеграм, додека на твитер има, како и да е.
Имаат и русите нивна варијанта, Павлов сигурно си слушнал....само што кај нив е различно продавањето филмови за разлика од холивудскиот Запад.
И не е стварта во IQ, имаш фаци како Хајдегер што ја лапнале пропагандата на Хитлер да речеме и т.н.
Јас не сум во сфера на влијание и перење мозок ниту на Руси ниту на Украинци. Не користам Твитер, Телеграм. Вести исклучиво од повеќе извори, ако ме занима нешто. Секоја вест е напишана од човек/бот којшто е платен/програмиран од друг човек, а тој човек има свои интереси, идеали, мислења. Неутрални вести не постојат. Останува на мене да расудувам што може да е точно, што не. Како на пример духот од Киев, наседнаа многу западњаци на ова :pos: Ми зборат духот не знам што, јас дипломатски само не верувај се што ќе прочиташ. Исто и овде, ако е на Телеграм/Твитер не значи дека е вистина.
На темава досега коментирам исклучиво за работи со кои имам допирни точки/животно искуство, Естонија/Финска/Полска/итн. и менталитетот на луѓето таму и нивните чувства спрема Русија и на што истите тие се засновани. Тенкови, ракети, не коментирам - ниту разбирам ниту ме занима.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom