Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
ЈБГ јес да Русија ја нападна Украина, поранешна советска република, веќе 30 год. независна држава, ама па и бајаги е дискутабилно зошто НАТО пактот продолжи да постои и после крахот на СССР и Варшавскиот пакт и зошто пактот во последниве 2-3 декади ги проголта во себе скоро сите земји од поранешниот источен Социјалистички лагер... Полска, Чешка, Словачка, Унгарија, Романија, Бугарија, Албанија, како и повеќето од бившите ЈУ републики, па и трите екс.советски Балтички држави, па и обидот за внес во НАТО и на екс.советските Грузија и Украина... чуму, што би рекле старите... Никој нејќе на своите граници да има непријателски пакт, па и на САД не би им било сеедно на пр. Канада и Мексико да се дел од некој непријателски пакт... мада и они си имаат сериозни проблеми со јужниот им сосед Мексико чија популација ја преплави половина САД во последниве неколку децении и ја сведоа САД на една е*ана банана Латино Хиспано држава !
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.372
Поени од реакции
1.991
@Shakespear, си видел колку партии имаат Индонезија и Бразил (земји чиј број на жители е најблизок со бројот на жители на САД)?





А во САД - републиканци, демократи, републиканци, демократи, републикаци, демократи, едни те исти до недоглед. Само тебе успешно ти ја продале приказната за демократија и повеќепартиски систем ( не двопартиски, каков во суштина е).
Поентата ми беше дека САД се подобри од Русија, а не дека се најдобри.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.215
Поени од реакции
25.966
Мене лично ми смета што не е просто правило на мнозинство. Немаше Трамп да биде изгласан при таков процес.
Може ли подетално да ги објасниш придобивките на таквото гласање за САД. Настрана дали ќе бил или немало да биде изгласан Трамп, личностите се сосема небитни.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Поентата ми беше дека САД се подобри од Русија, а не дека се најдобри.
И јас би бил фраер и најјак на светот ако ги имам у руки најголемите и најпознати светски медиуми, интернетот, парите, банките, берзата... :D
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.040
Поени од реакции
8.613
Поентата ми беше дека САД се подобри од Русија, а не дека се најдобри.
Да, подобри се. Гледај само колку бази имаат во близина на Русија. За разлика од нив, Русија нема ниту една база во Мексико, Канада, Куба или Бахами.

1651499017088.png
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.372
Поени од реакции
1.991
Да, подобри се. Гледај само колку бази имаат во близина на Русија. За разлика од нив, Русија нема ниту една база во Мексико, Канада, Куба или Бахами.

Прегледај го приврзокот 330888
Да, бидејќи Мексико, Канада, итн. немаат причина да се одбранат од САД.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.184
Поени од реакции
81.271
@Hello Kitty по твое, иако повеќе те интересираат борбите во ВСВ, што мислиш на ваквите информации, држат вода или фејк :cautious: . Излегува и да сакале толку да убијат, физички било невозможно :toe:
Полувистини, вистини ставени во погрешна конотација и секако, лаги.
Во ова веруваат нацистите по западна и источна Европа, како и во земји од типот Иран и некои арапски земји.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.372
Поени од реакции
1.991
Може ли подетално да ги објасниш придобивките на таквото гласање за САД. Настрана дали ќе бил или немало да биде изгласан Трамп, личностите се сосема небитни.
Бидејќи ќе биде избран претставник кој им одговара на најголем број на луѓе. Тоа е основниот принцип на демократијата.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.463
Поени од реакции
6.973
Не знам од кај го извлече тоа. Бил лош, ама го смениле. Русија има лош диктатор 20 години, ама не можат да го сменат.
Abe koj da do smeni be pijan eden???

Pa ne gledas deka na sote anketi ima popularnost od 80,%

A i site Rusi sto ovde gi poznavam zboruvaat se najdobro.
Imam i dvajca Cecenci i tie istoto go velat.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.040
Поени од реакции
8.613
Да, бидејќи Мексико, Канада, итн. немаат причина да се одбранат од САД.
Велиш Мексико нема причина да се брани кога пола територија им земал САД? Ако не се бранат и понатаму, може да останат само со Сиудад де Мехико.

1651499579139.png
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.215
Поени од реакции
25.966
Бидејќи ќе биде избран претставник кој им одговара на најголем број на луѓе. Тоа е основниот принцип на демократијата.
Електорскиот систем дозволува луѓето од малите држави да имаат минимално посилен глас, што придонесува до многу подобра децентрализација и рамномерен развој.

По твојата логика и имање на Конгрес е недемократски, дај да им дадеме на луѓето нека гласаат директно за закони.
 

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.372
Поени од реакции
1.991
Велиш Мексико нема причина да се брани кога пола територија им земал САД? Ако не се бранат и понатаму, може да останат само со Сиудад де Мехико.

Прегледај го приврзокот 330889
Не ме интересираат случки од пред 200 години. САД нема никаква желба да се прошири кон Мексико денес.
Автоматски споено мислење:

Електорскиот систем дозволува луѓето од малите држави да имаат минимално посилен глас, што придонесува до многу подобра децентрализација и рамномерен развој.

По твојата логика и имање на Конгрес е недемократски, дај да им дадеме на луѓето нека гласаат директно за закони.
Зошто е битно една држава ако е помала или поголема? Втората идеја е лоша бидејќи повеќето луѓе се глупи и нема да ја разберат содржината на законот.
Мада и за избирање претседател повеќето се глупи. Ако беше до мене, само паметни луѓе би имале право на глас, ама нема начин објективно да се измери тоа.
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
896
Поени од реакции
3.543
Trump: Putin doesn’t respect American leadership anymore

Former President Donald Trump said Vladimir Putin demonstrates this lack of respect for US leadership by talking about nuclear weapons “all the time.”

Speaking at a rally in Nebraska Sunday, Trump said Russia’s attack on Ukraine happened due to US “weakness” and “incompetence” under Biden, which he said was demonstrated by a hasty withdrawal from Afghanistan last year.

Last week, Putin warned outside forces against interfering in the Ukrainian conflict, promising a “lightning-speed” response to any such action with the use of Moscow’s most advanced weaponry.

Што мислите, како ќе реагираше Трамп ако беше сега он председател?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Не ме интересираат случки од пред 200 години. САД нема никаква желба да се прошири кон Мексико денес.
Епа немаме никаков проблем со експанзијата на Русија. Ќе поминат 200 години и никому ништо.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Велиш Мексико нема причина да се брани кога пола територија им земал САД? Ако не се бранат и понатаму, може да останат само со Сиудад де Мехико.

Прегледај го приврзокот 330889
Всушност Мексико ја тепа САД на мирнодобски цивилен демографски популационен план !
Автоматски споено мислење:

https://www.youtube.com/watch?v=a82B_tz1OYc
Мелитопол ... не верувам дека овде пак ќе биде Украина некад !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom