Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.809
Поени од реакции
31.750
Абе сето тоа беа причинско последични односи. Втората беше заради лошите мировни договори од првата. Е да во тие мировни договори беше вклучена САД, ама сепак тоа беше дело на Британците и Французите.

Најголем дел од светот, ваков каков што е, е дело на тие педерите во Британија и Франција. Еве во било која граница во светот, тие имаат замешано прсти, вклучително и гранците на САД.
Војната е продолжение на политиката. Какви промени се случиле, кој ги генерирал промените, кој профитирал?
Гледај подлабоко од државите и декларациите за војна. Не те прашувам за историја од основно училиште.

Од дрвата не ја гледаш шумата.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.034
Поени од реакции
17.883
Викаш Русија ќе не брани ако победи сега?
Tesko vo skoro da ima sila da ne brani. Osudeni sme albanizacija i otomanizacija. Ama tebe ako ne ti jasno nie koja strana sme u konfliktov, mislam deka ne mozhe da ti se pomogne. Ovie bajraktarite so gi postiras i se raduvas, nas kje ne drobat ako zucneme, a ne albancite.
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.290
Не, поентата ми беше дека и двете завојувани страни во конфликтов генерално се пушкарат/војуваат меѓусебно со исто/слично оружје. Ене пуштам едно видео Украинците соборуваат Руски миг или сухои или ми-хеликоптер, на друго видео па Русите рушат Украински миг или сухои или ми-хеликоптер, пуштам видео Украинците нападнале Руска воена колона и гледам све бтр-транспортери, советски тенкови... и обратна copy-paste ситуација Русите ништат Украински воен конвој, исто така све бтр-и и советски тенкови, никаде нема да видиш Амерички, Британски, Германски тенкови или транспортери... Ене кога беше уште во првите денови од војнава, тој авионот огромниот Антонов-Мрија Украинскиот што им го уништија Руските сили таму на Киевскиот аеродром, чива машина е, па Советска, нормално. Пред некој ден слушав делови од некои Руски ракети се произведувале т.е. биле произведувани во ЈужМаш Днипропетровск централна Украина. Се што има на Украинска територија е Советско т.е. Советска технологија и индустрија, фабрики, челичани, хидроцентрали, термоцентрали, нуклеарните централи кои ги има неколку во Украина 5 или 6, оние вештачките езера на Днепар колку ги има 6 или 7 што ги викаат резервоари, па се е тоа произведено и изградено во Советскиот сојуз, во втората половина од минатиот век, а не во независна Украина. Затоа викам ова е војна помеѓу две Советски држави/народи/армии...
Сатан 1 мислам дека е правен у Јужмаш и затоа тој регион им е многу битен и ќе биде крваво таму. Кога ќе го заземат ќе прекине војнава.

Освен супериорноста на Русија во воздух и со ракетите на земја оружјето е тоа. Тенк си е тенк, нема тенк освен овие Армата Т-14 со актив протекшн што се отпорни на Јавелини или Корнети на пример другиве се горе доле исти кога ќе ги ставиш на тој испит. Иако е прашање како би се понашал Армата во оваа ситуација, и иако уште не е во масовно производство дали имаат и 50. Овој проблем е стар уште од WW2 кога германски копиљаци по 14 год. и Panzerfaust у раце маме ебеле на Т 34-те.
Ова е судир помеѓу две советски армии, каде едната е командувана од НАТО а другата се раководи по современа руска воена доктрина на која проблем и е употребата на цивили од страна на украинците. Иначе до сега ќе им земеа здравје.
Исто многу битен момент е логистиката, заедно со сателитското набљудување...практично Русија војува со САД а користи украинска војска.
Што побрзо заврши тоа подобро, иначе у моментот кога русите нема да почнат да гледаат на цивили ќе имаме милиони жртви со цел да завршат побрзо.
Автоматски споено мислење:

koj albanec naviva za Rusija? Ne postoi takov primerok.
Има, оние што се малку информирани....у основа муслиманите кои се со два грама мозок ги мразат американците. Има доста кои се по конспираси теории и се прилично информирани, ма да они пак имаат некој бајас со евреите :D
Ја не можам да ги сфатам овие нашиве што навиваат за Америка а они нас маме ни ебаа, ма да и ние имаме кривица реално. Ама најверојатно станува збор за некој Стокхолмски синдром, ипак овде турци владееле 500 год. и наведни глава ни било главно мото.
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.343
Поени од реакции
18.223
Tesko vo skoro da ima sila da ne brani. Osudeni sme albanizacija i otomanizacija. Ama tebe ako ne ti jasno nie koja strana sme u konfliktov, mislam deka ne mozhe da ti se pomogne. Ovie bajraktarite so gi postiras i se raduvas, nas kje ne drobat ako zucneme, a ne albancite.
Искрено не очекував патетики од тебе. Прилично си паметен.

Гледам сиот конфликт го гледате низ призмата на Албанците, јас не го гледам така.

Ниту Македонија е Украина, ниту Албанија е Русија.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.034
Поени од реакции
17.883
Искрено не очекував патетики од тебе. Прилично си паметен.

Гледам сиот конфликт го гледате низ призмата на Албанците, јас не го гледам така.

Ниту Македонија е Украина, ниту Албанија е Русија.
pa ti sam ja sporedi sitaucijata so bugarija, ne ja. Mislam site nie tuka si gleame subjektivno, ama da mislis deka nie i ukraina sme u ista situacija e next lvl pogubenost. Ne sme u ista situacija, ne sme ni na istata strana so Ukraina. Nie sme na drugata strana, koj i da e tamu, Rusija, Kina, Iran ili Mars.
 

TOT

sorcerer
Член од
2 јануари 2019
Мислења
790
Поени од реакции
1.290
Искрено не очекував патетики од тебе. Прилично си паметен.

Гледам сиот конфликт го гледате низ призмата на Албанците, јас не го гледам така.

Ниту Македонија е Украина, ниту Албанија е Русија.
Тенеке, ти си за оној NWO, оној истиот што употребува биолошко оружје, кој ствара болести како Ковид па после ни даваат вакцина промовирајки се како спасители, ти си за доминација на една елита.
Се вакцинираше ли до сега?
Ако не си трк, не бива такво лицемерие.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.484
Поени од реакции
36.448
Затока мостот изгледа после трето гаѓање, денес целосно уништен.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Mislam deka Rusite vo Ukraina go imaat isprateno svoeto krsh oruzhje, postarite tenkovi i transporteri im se na kopnoto niz Ukraina, od druga strana gledam na paradite vo Moskva go toporat svojot najnov shlag, ponovoto, najnovoto im oruzhje... ima razlika !
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.458
Поени од реакции
81.900
Престанете бе со патетики и Виетнам беше разрушен, па гледајте сега каква држава е.

Украина прави максимум од ситуацијата. Да, може да изгуби, но и да победи сега Русија мора победата да и биди пирова.

Впрочем СССР победуваше во Афганистан, па на крај СССР се распадна.
Зашто ако победела Русија, пирова ќе и била победата?
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
5.305

Slikovito ako ne si me razbral.
Значи сепак тука биле и снимале дроновите :)
Памтам некој рече, можда беше ти, не се сеќавам убаво, дека "не снимале" бајрактар за да "не ги нарушат односите Турција со Русија".
Што значи и дека до сега што било мукла од нив, паѓале како круши штом се кренале у воздух.
А овде на крајбрежјето кај Одеса кај што е снимката Русија немаат ПВО од краток домет па ете им, си ја искористиле шансата.
 
Член од
17 август 2009
Мислења
3.677
Поени од реакции
5.305
Викаш Русија ќе не брани ако победи сега?
Ако ја збориме вистината, во светот на политиката никој никого не брани, секој си ги гледа своите интереси. Нит сега САД ги брани Украина поради нешто друго освен лична корист (да му наштети на својот противник, како што и официјално ја нарекуваат Русија).
Така да не очекувај некој да не брани, а да не подржи за нешто (како што САД на пример ги подржа албанците на балканот и кај нас во војната) можеби.
Ако некој очекува од словените подршка, треба да ја очекува, нормално ако им се потчини прво од Русија. Просто и едноставно.
Сега за сега ја немаат таа моќ како САД, но времињата и околностите се менуваат. И реално не се нималку за потценување Русија.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.343
Поени од реакции
18.223
Инаку има една нелогичност што цело време ме мачи. Муабетот дека Русија не мобилизира повеќе војска затоа што ова било специјална операција, а не војна, ми е малце ретардиран. Ич не ми е верно дека Путин се секира толку за закони и дека е спречен да ангажира уште војска од тие 900.000 што цело време ги спомнува @MASTERPIECE.

Но, ќе дознаеме за брзо.

 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.218
Поени од реакции
12.844
Инаку има една нелогичност што цело време ме мачи. Муабетот дека Русија не мобилизира повеќе војска затоа што ова било специјална операција, а не војна, ми е малце ретардиран. Ич не ми е верно дека Путин се секира толку за закони и дека е спречен да ангажира уште војска од тие 900.000 што цело време ги спомнува @MASTERPIECE.

Но, ќе дознаеме за брзо.

Викаат наводно ќе повикал на мобилизација на 9ти мај. Ама кај Васко Ефтов прочитав, така да не ми е баш за верување :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom