Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
27 јуни 2009
Мислења
191
Поени од реакции
87
Конечно дојде :D
Интервју 20.06.2019 . Финална 11.01.2021. Положително 01.04.2022 . Одобрување 20.04.2022 , документи - воена книшка од дедо.
Овој пат ќе одам без посредник да го земам указот од Софиа.
Прочитав дека прво треба да одам во МП да се подигне, па потоа со указот и две фотографии во општина Средец за да поднесам за матичен број и треба да чекам еден ден за да излезе, па потоа да одам на сликање - каде треба да се оди на сликање? исто во општина Средец?
Од документи ми требаат две фотографии со големиан на пасош, извод мој, на мажот, на детето и венчаница. Бидејќи до сеа одевме со посредник, а една госпоѓа што ни преведуваше не е во МК периодов, па дали може да ми кажете дали треба сите документи изводи да ги преведеме на бугарски и да ги завериме у амбасада кај нас во Скопје? Или пак тоа може да се направи во Софиа. И ако треба да се преведат дали може да ми дадете контакт од некој што го прави тоа?
Знам дека треба да се платат и одредени такси, дали имаат опција да се платат тие такси со картица на шалтер или мора да одам во банка/пошта?

Овие работи не успеав да ги најдам на форумов, па ако на некој не му е проблем да ми одговори.
12272 број на Кајгана форум ќе ги најдеш сите адреси за пасош и лична карта и колку чинат.
 
Член од
23 април 2022
Мислења
7
Поени од реакции
20
Zdravo.
Imam podneseno za bugarski pasos I bev na intervju na data 04.06.2019 a sum so broj za prover ka 16003/2018 I uste se naogjam na finalna dali ima nadez deka ke ima nesto ili vaka ke ostane zaglavano? Vi Blagodaram
 
Член од
13 октомври 2020
Мислења
215
Поени од реакции
366
А памтите ли кога беше последниот со положително, кој беше со док од клуб? Оти долго време никој нема објавено.. Се сеќава некој?
Posleden od spisokot na Bibo bese Igorste, koj bil na intervju na 10.4.2019. Site koi posle 10.04.2019 bile na intervju, a ne dostavile star bugarski dokument se odbieni. Neka me negira nekoj ako ima druga informacija !
 
Член од
14 февруари 2018
Мислења
20
Поени од реакции
23
12272 број на Кајгана форум ќе ги најдеш сите адреси за пасош и лична карта и колку чинат.
бев на таа страна ама ме интересира документиве, какви изводи ми требаат и дали треба да се заверат и преведат
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Значи тие без оригинални документи не чека отказ ...
Мислев дека ќе се оправи ситуацијата според информациите од бг портали ама џабе, очигледно и кај нив не се знае кој пие кој плаќа...
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
Мислев дека ќе се оправи ситуацијата според информациите од бг портали ама џабе, очигледно и кај нив не се знае кој пие кој плаќа...
Целава процедура е тежок криминал уште од старт. Значи отказ ќе јадат 10тици илјади луѓе ... одлично.

Иначе се надевам ќе се смени нешто у следниве два месеци. Сепак имаш фора до крај на јуни.
 
Член од
14 април 2022
Мислења
14
Поени од реакции
18
Zdravo.
Imam podneseno za bugarski pasos I bev na intervju na data 04.06.2019 a sum so broj za prover ka 16003/2018 I uste se naogjam na finalna dali ima nadez deka ke ima nesto ili vaka ke ostane zaglavano? Vi Blagodaram
Повеќето сме слични како тебе, тој период и нив бевме. Сите сме во очекување.
Автоматски споено мислење:

Целава процедура е тежок криминал уште од старт. Значи отказ ќе јадат 10тици илјади луѓе ... одлично.

Иначе се надевам ќе се смени нешто у следниве два месеци. Сепак имаш фора до крај на јуни.
А што би можело да смени во овие наредни два месеци? На што се надеваш?
 
Член од
6 август 2015
Мислења
463
Поени од реакции
769
А што би можело да смени во овие наредни два месеци? На што се надеваш?
Не знам :) да одлучат да ги пуштат тие што биле на интервју пред да се смени законот (април 2021). Ама ко што тргнало,мали се шансите да се деси тоа според мене.
 
Член од
14 април 2022
Мислења
14
Поени од реакции
18
Не знам :) да одлучат да ги пуштат тие што биле на интервју пред да се смени законот (април 2021). Ама ко што тргнало,мали се шансите да се деси тоа според мене.
Ама има шанси, така да, додека има шанси има надеж. Правилно е да се даде, тогаш тоа си бараа тоа се достави.
 
Член од
14 октомври 2019
Мислења
19
Поени од реакции
12
Не ти текна на пописот да се пишеп Бугарин и дека имаш процедура за терање?
Автоматски споено мислење:

Здраво друштво,

Се обидов да пронајдам по форумов и надвор од него упатство за целата процедура од почеток, меѓутоа безуспешно. Знае ли некој дали постои нешто такво некаде?
На пример, воопшто не знам ни како да го почнам процесот, ми треба ли термин некаде за прием каде што би требало да поднесам документи, дали носам оригинали и дали ми ги враќаат тие потоа итн. итн.
Секоја помош е добродојдена и ценета.

Благодарам
Ако немаш стари Бг документи не можеш да поднесеш документи а ако имаш фати си добар посредник сам/а не можеш
 
Член од
23 јануари 2021
Мислења
39
Поени од реакции
24
Мислев дека ќе се оправи ситуацијата според информациите од бг портали ама џабе, очигледно и кај нив не се знае кој пие кој плаќа...
So shto dokumenti beshe na intervju drugar?
 
Член од
23 април 2022
Мислења
10
Поени од реакции
1
Здраво, сакам да Ве прашам дали ќе можам да поднесам за пасош со издаден воен документ од воен архив од Велико Трново од 4то колено ( татко на 3тото колено, мој пра-пра дедо). Читам дека прифаќале докажување на потекло само до 3то колено.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom