Превод и толкување на Библиски цитати

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.988
Ја ти кажувам од моја гледна точка..а намерата како поим/збор ретко се врти во мојата глава,да не го пишеше ќе заборавев и дека постои тој збор...и која е разликата помеѓу намера и мотив ми личат као брат и сестра близнаци... :coffee:
Има разлика меѓу намера и мотив, друга е темата.

Прашањата, навидум, се едноставни. Имаш Божја заповед, зборови кои потекнуваат директно од устата на самиот Бог. Правилата требаат да бидат јасни, прецизни и прецизни. Ако не се концизни и се недодефинирани, можат да бидат предмет на интерпретација. Ако се предмет на интерпретација, истата многу зависи и од епохата кога се прави таа, од човекот и од неговите вредности и сфаќања (пр. 7-те смртни гревови или божја и земска држава) . Може, еве, некоја која денес ми е блиска, утре да не ми биде блиска. Што е мерило на блискоста? Знаеш дека самата Црква прави фундаментална промена на полето брак, која важи до ден денес, каде браковите до втор степен се забранети! Истите, во одредени култури, постоеле и пред Христијанството во својство на табу. Сега, дали тоа може да се смета, за еден вид на, разграничување на семејна блискост? Накнадно ќе образложам од каде ја црпам оваа логика, која во овој момент е само хипотеза. Што е со останатите видови на блискост, семејни, пријателски, комшиски, професионални и сл.? :noze:

Ако бараме концизност, праведност и правичност, правилото е појасно дефинирано како: "Не сведочи лажно!" или само "Не лажи!".
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.738
Поени од реакции
35.027
Одлично, ме интересира твојата интерпретација на 9-тата Божја заповед.

Приказната и конфигурацијата зад истите ја знаеме, но имам полемики околу зборот "ближен". Дали роднините ми се ближни, ако да, до кој степен? Дали треба да ги гледам и чувстувам како ближни или доволна е само таа роднинска врска? Ако да, до кој степен/линија? Дали можам да сведочам лажно против некој неближен? Дали зборот "ближен" има исто значење денес како и пред 3.000+ години? :noze:

И во нашата судска пракса, при давањето заклетва, некои судии практикуваат сведокот раката да ја стави на светата книга во која што верува. Тоа сеуште го има и во нашиот правосуден систем. Чисто информативно. :noze:
... различна интерпретација како самиот напиша, односно ти пишувам свое сопствено мислење како ја толкувам 9 та Господова заповед во врска со значењето на зборот„ближен“, а тоа значи особа која е блиска, а не мора да биде во роднинска врска (има роднини со кои воопшто не сме блиски), туку особа која знаеш како размислува, го знаеш карактерот и душата, секогаш се наоѓа и во добро и во зло, која знае да те ислуша, советува и потапши по рамо, е сега поради добивка, интерес или разни пороци не смее да се сведочи лажно против таква блиска особа, тоа е многу поголем грев, илјада пати потешко, отколку да посведочиш лажно кон некоја рандом непозната особа во чиј случај е само погрешно воспитување од страна на родителите да се лажно посведочи кокретно кон таа непозната особа или било која особа!

... пишуваш „до кој степен, граница“ конкретно за зборот „ближен“ лична моја интерпретација дека ближен може да биде уште пошироко освен човекот, ближен може да биде и моето куче или папагал, ако ги има барем пола сличности во смисла на блискост како ближниот човек, како би било тоа да речеме комшијата те поткупува да посведочиш во некој судски процес каде кривичната пријава е оправдана и е исклучиво негова кривица, е сега тој те тера како сведок на настанот да посведочиш лажно, дека кучето на комшијата кој слободно играло во дворот го гурнало детето, а не тој, а кучето од комшијата секојдневно кога се враќаш од работа си игра околу тебе и поскокнува те чувствува близок, а ти поради некој поткупен износ таму од кривецот ќе потврдиш и посведочиш лажно дека кучето било криво, така некако би дошло моето објаснување!
 
Последно уредено:
Член од
11 јуни 2021
Мислења
365
Поени од реакции
811
Сакам да знам каде точно се забранува пуштање машина за Цветници. Има некој таков цитат?
Јас пуштив машина за Цветници, а и на Велигден исто ќе пуштам. Недела се паѓа, да се искористи струја.
Знам дека ќе горам во пеколот ама барем со испрани алишта да горам. :icon_mrgr:

Инаку според Библијата сите ќе гориме во пеколот. :vozbud:
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Јас пуштив машина за Цветници, а и на Велигден исто ќе пуштам. Недела се паѓа, да се искористи струја.
Знам дека ќе горам во пеколот ама барем со испрани алишта да горам. :icon_mrgr:

Инаку според Библијата сите ќе гориме во пеколот. :vozbud:
Покај се веднаш!!!


1650317796016.png
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.529
Поени од реакции
5.719
.... Имаш Божја заповед, зборови кои потекнуваат директно од устата на самиот Бог. Правилата требаат да бидат јасни, прецизни и прецизни. ...
Еве мене што ме интересира:

2. Не прави идол, ниту каква слика, од она што е горе на небото, и што е долу на земјата и што е во водата и под земјата; да не им се поклонуваш, ниту да им служиш

Зашто црквите се полни со ИКОНИ, ако 2-та заповед стрикно кажува “не прави никаква слика од она што е горе на небото....и да не им се поклонуваш...“?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
70
Поени од реакции
43
Има ли некој стручен, свештено лице во форумот да одговори на прашањата?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Еве мене што ме интересира:

2. Не прави идол, ниту каква слика, од она што е горе на небото, и што е долу на земјата и што е во водата и под земјата; да не им се поклонуваш, ниту да им служиш

Зашто црквите се полни со ИКОНИ, ако 2-та заповед стрикно кажува “не прави никаква слика од она што е горе на небото....и да не им се поклонуваш...“?
Не треба да се сликаат со фотки риби и моркови тоа е грев.
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.509
Поени од реакции
1.072
Би сакал да отворам серија цитати од Библијата, кои не можам или не сум сосема сигурен во моите толкувања, па би сакал некој од упатените да ми помогне околу тоа.
Ќе започнам со 1 Тимотеј 2:15 : „Но таа (жената) ќе биде спасена со раѓање на деца, ако остане во верата и љубовта и во светоста со умереност.
Молам некој да одговори како жената ќе биде спасена реку раѓање.
Ви благодарам.
Кој се твојте толкувања за наведениот цитат?

13. Бидејќи порано беше создаден Адам, а потоа Ева;
14. и Адам не беше измамен, туку жената беше измамена и направи престап:
15. но ќе се спаси преку раѓање деца, ако остане во верата, љубовта и во светоста со чесност.

И пред да ја отвориш темата си можел да пролисташ дали има иста или слична тема.
Еве теми каде си можел да поставиш прашање..
Превод и толкување на Библиски цитати
Толкување цитати од било која духовна книга

@Хептаграм XI работиш уште како модератор?
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.509
Поени од реакции
1.072
Еве мене што ме интересира:

2. Не прави идол, ниту каква слика, од она што е горе на небото, и што е долу на земјата и што е во водата и под земјата; да не им се поклонуваш, ниту да им служиш

Зашто црквите се полни со ИКОНИ, ако 2-та заповед стрикно кажува “не прави никаква слика од она што е горе на небото....и да не им се поклонуваш...“?
Твоето прашање повеќе одговара за следните цитати....

Језекил 8

8. И ми рече: „Сине човечки, копни во ѕидот.” Јас копнав во ѕидот и ете таму видов некаква врата.
9. И пак ми рече: „Влези и види одвратни гадотии што се вршат таму.”
10. Влегов и гледам, а тоа секакви изобразени животни што се влечат, и нечисти животни, и секакви идоли, во домот Израилев, насликани по ѕидовите наоколу.
11. И седумдесетмина мажи од старешините на домот Израилев стојат пред нив, а Језаниј, синот Сафониев, помеѓу нив; и кај секого од нив во раката – кадилница, и густ облак од
кадиво се издигаше угоре.

Опис кој одговара на христијанството во денешно време.... и


16. Па ме воведе во внатрешниот двор на домот Господен, а таму пред вратата на храмот Господен, меѓу тремот и жртвеникот, до дваесет и пет мажи стојат со грбот кон храмот Господен, а со лицето кон исток и се клањаат на сонцето спрема исток.
17. И ми рече: „Гледаш ли, сине човечки. Малку ли е тоа за домот Јудин, да вршат такви гадотии, какви што се вршат овде? Но тие и земјата ја наполнија со бесчестие, и двојно Ме разгневуваат, и, ете, тие принесуваат гранки под носевите свои.
18. Затоа и Јас ќе почнам да дејствувам со јароста; окото Мое нема да зажали и нема да се смилува; па макар тие да викаат со силен глас на ушите Мои – нема да ги чујам.”

Опис за исламот..

Додека 10 божји заповеди се произлезени од една и единствена заповед кажана во битие , а се однесува на она со плодот од средината на рајот...искажани се во духовна смисла и не се однесува на такви идоли како што си потенцирал во прашањето.
Прочитај за идолот на Данаил оној од злато,сребро , бакар , железо и измешана глина и железо,за тој идол се мисли во божјата заповед.
 
Последно уредено:
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.529
Поени од реакции
5.719
...Додека 10 божји заповеди се произлезени од една и единствена заповед кажана во битие , а се однесува на она со плодот од средината на рајот...искажани се во духовна смисла и не се однесува на такви идоли како што си потенцирал во прашањето....
Не можам да ти го прифатам одговорот дека “....искажани се во духовна смисла и не се однесува на такви идоли....“
Божјите заповеди се кратки, јасни и НЕДВОСМИСЛЕНИ (пр. “не кради“, “не убивај“...)

идол
Вид збор: Именка, машки род
1. Предмет, фигура што е симбол на виша сила, и поради тоа е предмет на обожување.

Дали иконите, иконостасите... прикажуваат слика на “она што е горе на небото“? - ДА
Дали, пример, светците, ангелите...се “симбол на виша сила“, (а со тоа и идоли)? - ДА
Дали светците се предмет на обожување (а со тоа и идоли) ? ДА
Дали верниците им се поклонуваат на светците ? - ДА

Дали 2 божја заповед гласи (параф:) ...Не прави слика на она што е на небото.. и немој да им се поклонуваш ?
ДА


И сега?
 

alf

Член од
28 јануари 2010
Мислења
1.509
Поени од реакции
1.072
Дали 2 божја заповед гласи (параф:) ...Не прави слика на она што е на небото.. и немој да им се поклонуваш ?
ДА


И сега?
Го разбирам твоето толкување за тоа што преставува идол и не ти го опспорив тоа, ти посочив и други цитати кој зборуваат за идол онака како ти го разбираш.И тоа е во ред.


Иако во 2 божја заповед се користи зборот идол ,не се однесува за тоа кое што го мислиш.
Цитатот "не прави" може да се однесува не само за материјални работи, може да се свати како не прави деца.
Во човек се содржани сите тие "слики" на тоа што е на небото,на земјата,под земјата и во водата.
Ако бог го создал човек,човек што ќе создаде,а да е приближно до бог...идол.

Еве еден идол со ангелски глас.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.738
Поени од реакции
35.027
малку дискутабилно, ај ќе одговорам како јас го толкувам сето тоа,

...идол не мора да биде „виша сила“ во вистински смисол на зборот, туку нешто што во моментот не сум ЈАС, може е недостижно да бидам „Јас“, ама ќе се стремам да бидам „Јас“ и затоа тоа ќе биде мој секојдневен труд, инспирација, потик,

... така да, идол е нешто недостижно во моментот, се восхитувам на негова позитивна енергија, успех, чистота, чесност, искреност, талент, труд, и тоа е сосема доволно да ме покрене кон негово остварување, иако можеби е недостижно јас не размислувам за тоа важно ги следам неговите постулати!

...така да ако се потрудам, ако ја имам таа вродена харизма, ако имам талент, ако дадам доволно труд, ако проработи тој плацебо ефект, можеби ќе станам исто како мојот „Идол“ и веќе со право можам да кажам „Јас“ станав како идолот мој, односно сега и јас сум „Идол“ можеби за некој друг, да ме достигне јас што постигнав, така да јас не треба да имам „Идол“ за да му служам и му се поклонувам, затоа што некој може да го постигне тоа, па и јас, а и ти!

Дали иконите, иконостасите... прикажуваат слика на “она што е горе на небото“? - ДА
прво НЕ, па ДА, а не само ДА!

... сите икони (па и тие поставени на иконостасите) се личности со име (псевдоним) и временски кога постоеле како обични луѓе во тој дел од својот живот тука на Земја, за да после смртта истите личности во духовниот дел се „таму горе на небото“ па поради светоста во својот живот постанале светци и се изработени икони со нивни ликови, но не како „Идоли“ туку како примери како секој во текот на својот живот треба да живее на Земја, помага и биде промотор на човечките квалитети,
Дали, пример, светците, ангелите...се “симбол на виша сила“, (а со тоа и идоли)? - ДА
прво НЕ, па ДА!
...сите светци и ангели пред да преминат на „Небо“ биле обични луѓе на Земјата, со име и кога временски присутни, по смртта стануваат светци (ангели) „симбол на виша сила“ само кон тие кои веруваат дека можат да бидат приближно како нив во нивното дело, како продолжувачи на човечки квалитети, „Идоли“ за да се постигне во обичниот живот тука на Земјата исто или слично како нив, континуитет на нивното дело (обична жена Мајка Тереза, по смртта Светица), но не да им се служи и да им се покаже покор, туку да бидат потстрек и инспирација за продолжување на нивното дело,
Дали светците се предмет на обожување (а со тоа и идоли) ? ДА
... светците се предмет на обожување според тоа што напишав погоре, значи восхит и обожување на нивното дело направено во текот на нивниот живот на Земјата, а по нивната смрт постанувајќи светци токму поради тоа дело преку нивниот лик врежано во икона ја продолжуваат таа порака до другите луѓе кои се уште се на Земјата, а не меѓу нив на „Небо“ и затоа тие се „Идоли“ на тие што можат да им ги видат и прочитат нивните дела, за стремеж истото да се продоложи, но никако да се верува како како идол на кој мора да му служиш, покоруваш или жртвуваш!
Дали верниците им се поклонуваат на светците ? - ДА
... им се поклонува давајќи им чест и почитување на нивните дела додека биле живи на Земја или како „Идол“ веќе светци на „Небо“ што успеале да им се даде духовна сила да се преброди потешкотиите во животот и да се продолжи по нивниот пат на чесност и ширење на човечките квалитети и милост, но никако како идол за се покори, служи и жртвува при такво поклонување кон иконата со неговиот лик и име!
...така да ретко има луѓе што се поклонуваат поради почит, повеќе се поклонуваат од стравопочит што веќе е чекор до тоа што ни ја кажува Господовата заповед да не се прави „Идол“ на тие што се на „Небо“, туку тоа е порака како треба тие тука на Земјата да го следат барем приближно истиот пат!
Дали 2 божја заповед гласи (параф:) ...Не прави слика на она што е на небото.. и немој да им се поклонуваш ?
ДА
И сега?
...и сега?... имам објаснето, не знам дали сум разбирлива,
значи таа особа (верник) која паѓа пред икона, си ја корне косата (видов такви случаеви) и се влече по земја, тоа е тоа што ни ја кажува Господова заповед да не се прави, туку да се има почит кон тој лик на иконата и да се види што таа икона на пример Св.Петка или на грчки Св. Параскева ни кажува со нејзин лик?

f9e6e1e09f0c809e8638800e9d6e1040.jpg SV__PARASKEVA.png images.jpgну.jpg

... на иконите на кои е прикажана оваа светица, најчесто стои натписот: „Верувам во еден, единствен Бог и во Светото тројство“, еден од обичаите кои се практикуваат на празникот на Св. Петка е „петолебие“, кога луѓето носат пет лепчиња во црквата, во спомен на настанот од Библијата, кога Исус Христос со пет леба нахранил 5.000 луѓе, петте лепчиња се осветуваат, при што едно му се дава на верникот, а четири остануваат во црквата (27 октомври),

768x432.jpg

... „по молитвите на Св. Параскева се давале многу исцеленија на болните слепи – прогледувале, куци – проодувале, секакви болни и демоноопседнати добивале здравје“, а и заштитничка од несреќи, таа е таа виша сила која преку иконата ќе се пренесе кај верникот со што ќе добие верба и внатрешна сила да „ја победи болеста“ како плацебо ефект навистина може да помогне, но никако верникот да се поклонува од страв од виша сила, да биде служител на иконата (светецот) ниту да биде жртва или да жртвува,

crkva-sv-petka.jpg

а и некои цркви добиле име посветено на „Вишата Сила“ на таа светица.

ете тоа според мене сака да ни пренесе Господ преку неговата Втора Заповед!

(ова мое пишуваше не беше намерно, и Св.Параскева „ми излезе“ од прва пред очи како пример, ете баш за Велигденски пости прстот ми удри на тастатура на ова подтема, и некој ми шепна „пиши бјонс!“
 
Последно уредено:
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.529
Поени од реакции
5.719
Леле, колку текст си се потрудила да напишеш....
Дури жал ми е да ти кажам колку грешки имаш :)

...сите икони (па и тие поставени на иконостасите) се личности со име (псевдоним) и временски кога постоеле како обични луѓе во тој дел од својот живот тука на Земја, за да после смртта....
прво НЕ, па ДА!
...сите светци и ангели пред да преминат на „Небо“ биле обични луѓе на Земјата, со име и кога временски присутни, по смртта стануваат светци (ангели)....
светците се предмет на обожување според тоа што напишав погоре, значи восхит и обожување на нивното дело направено во текот на нивниот живот на Земјата, а по нивната смрт...
Ти изгледа не си слушнала, пример, за Св.Архангел Михаил...Или Св.Архангел Гаврил....Или не си видела нивни икони....Не сум сигурен дека овие биле, како што викаш “обични луѓе на Земјата“....па нешто се случило “после нивната смрт“....

..така да ретко има луѓе што се поклонуваат поради почит, повеќе се поклонуваат од стравопочит што веќе е чекор до тоа што ни ја кажува Господовата заповед да не се прави „Идол“....
Гледаш, самата се демантираш во двојбата ....
Темава е многу широка, не знам дали знаеш дека имало период (така, малку подолг, 100-200 години...) во историјата на христијанството кога дури и високи црковни лица биле против поставување на икони во црквите поради идолопоклоничката позадина...па се отстранувале сите икони, фрески од црквите
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.672
Поени од реакции
11.713
Сликите и симболите кои се користат во црквите се преземени од стари учења и се чиста магиска работа. :)

И немаат врска со правење „слика горе долу“ туку како и секој пентакал или сигил - си имаат своја намена и имаат некоја смисла во ритуалите кои се изведуваат во храмовите.

Еве мене што ме интересира:

2. Не прави идол, ниту каква слика, од она што е горе на небото, и што е долу на земјата и што е во водата и под земјата; да не им се поклонуваш, ниту да им служиш

Зашто црквите се полни со ИКОНИ, ако 2-та заповед стрикно кажува “не прави никаква слика од она што е горе на небото....и да не им се поклонуваш...“?
Кому тогаш да се поклонува човек? Каде е божественото?
Не може да се опише ниту со збор ниту со слика патот навнатре: Јас сум патот.. итн итн... и сите тргнаа по туѓите патишта :(

Па на она што е во него самиот, на тоа треба да му служи и поклонува човекот кој што сфатил дека е Патот: и да, Јас сум сам: нема Бог каде што сум јас :)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.738
Поени од реакции
35.027
Ти изгледа не си слушнала, пример, за Св.Архангел Михаил...Или Св.Архангел Гаврил....Или не си видела нивни икони....Не сум сигурен дека овие биле, како што викаш “обични луѓе на Земјата“....па нешто се случило “после нивната смрт“....
... пишав светци кои биле обични луѓе, можеме и да ги спомнеме сите, но дали со Сатана може да се бори обичен човек кој поради своето дело станал светец, не би рекла, но ангели? тие можат, затоа што тие ете не биле претходно обични луге, па станале ангели, како што не била ниту Сатаната.
гледаш, самата се демантираш во двојбата ....
...не ме разбираш, а јас не можам поинаку да објаснам, едно е ,,почит,, а друго е ,,стравопочит,, , ама кога го гледаш верникот како се поклонува пред икона, не се знае дали е неговиот наклон ,,почитување,, или ,,стравопочитување,,.
во историјата на христијанството кога дури и високи црковни лица биле против поставување на икони во црквите поради идолопоклоничката позадина...па се отстранувале сите икони, фрески од црквите
... поради ,,погрешната" идолопоклоничката која верникот имал стравопочит, слугувал, се жртвувал кон тој идол од икона, а не да го продолжи делото на тој светец кому се поклонува или зошто?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom