Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688
Член од
5 април 2022
Мислења
88
Поени од реакции
296
Predviduva Ruski poraz... a toa ednostavno nema da se sluci, nevozmozno e da sluci, vo najmala raka Rusite ke si zaminat so ova... pa golem ku.ac za Kiev i ostatokot...
Ајде сега уште еднаш прочитај го постот и цитирај каде предвидува пораз на Русија.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.469
Поени од реакции
81.911
И со Финска така било 1939, СССР со толку многу војска и техника не успеале да ја поразат, тоа ги охрабрило немците 1941, а во 1945 ако си учел историја знаеш како се завршило.
Aма еве, дури и со Финска. Како завршила таа војна? Успеа да ја обрани Финска својата територија?
Јавноста која постојано чита за тоа како малата Финска успешно му се спротиставила на тромавиот СССР, веројатно очекува војната да завршила така што целите на напаѓачот не биле остварени.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.344
Поени од реакции
6.909
Русите тврдат дека ракетата била испалена од овој регион.

Screenshot_8.jpg
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.774
Поени од реакции
8.414
Dardania, Puno i drugi Albanci na forumov normalno e da bidat na taa nivnata strana ja znaeme koja e, no ne mi e jasno zasto i pokraj se i mnogu Makedonci, bez razlika na svojata politicko-ideoloska opredelba seuste i den deneska se isto taka na taa strana od koja ne vidovme nikakvo fajde kako narod i kako drzava poslednive 30/31 godina... Najcudni mi se pa Bugarite koi se Balkanski narod najslicen so Rusite i po jazik i po azbuka i po mnogu nesta, a skokaat ko petli kontra Rusija... cudesii !!!
Зошто им зависи лебот од тоа. Иди и разледај низ град колку невладини оперираат свои канцеларии. Од мали на децата им ги перат умовите и секако цело време пред лице им се ниша морковот. семинари/шетања и стипендии. Ако утре на кој било начин се прекинат парите од ЕУ и Америка за невладините во Македонија едно 3-5 000 луѓе ќе останат без каков било доход ниту пак можност на кој било чесен начин да заработат зошто се неспособни. И ова перење на умот трае веќе 20+ години и ете веќе ги гледаме првите генерации како почнуваат да се пробиваат во политика и какви дијаболи се.

Они ти се буквално странски финансирана пета-колона и ќе се борат како кучиња до последна капка крв пред да дозволат да им секнат парите а и многуте други привилегии како што можевме од кампот за децата пред некое време.

Ниту им е гајле за колку Украинци ќе умрат, ниту пак Русија дали ќе победела или не. Проблемот им е што господарот им губи.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.345
Поени од реакции
18.225
Вака функционираат SwitchBlade дронови што деновиве ги добијаа Украинците, заедно со обучени војници за нивно користење. Ова во ноќни услови може да биде ноќна мора за непријателот.

Очигледно следните војни ќе ги водат програмери :D

 
Член од
3 јули 2016
Мислења
192
Поени од реакции
596
Znaesh deka e seriozna rabotata koga slovacite pravat propagandno video kaj sho izleguvaat S300 vozilata od hangari i se tovarat na vagoni.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.509
Поени од реакции
36.461
Русите успеале пред некој ден да ја оспособат пругата од Русија до Купианск и сега носат опрема на Донбас по железница. На неколку места ја имаат пробиено line of contact, така да ова не е добро за Украинците таму.

Во меѓувреме има видеа на големи колони возила или товарени на вагони што се движат од Белорусија кон Курск. Мислам дека е можно наредна недела да се обидат да го заземат Харков. А може и на Донбас пак да ги истоварат.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.011
Поени од реакции
36.041
2 февруари 2015 :



Тука сме сеуште, се засили темпото за да се порази Путин без ниеден испукан куршум од Нато членка.

Економски санкции, изолација, комбинирано со украински воен отпор, се надевам е доволно е за да се постигне целта.

Русија секако и сега немаше пари за да развие модерна армија, а со блокирање на резервите и другите мерки, Нато ќе се погрижи во иднина да може и Грузија да ја порази Русија како што им успеа на Чеченците на времето.

Нема да биде тоа утре, и ладната војна траеше со децении.

Украинците имаат срце, сега за сега немаат најнова воена опрема што ја поседува Нато а немаат ни техника за употреба... се учат и тоа ќе е доволно.
Ти почни си со време да копаш скривница оти ако Русија навистина почне да губи, ќе почнат да сликаат со тој јакиот блиц.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.509
Поени од реакции
36.461
Only good news today. :)

Jackal AFV


Mastiff 2 PPV


vs the russian one..:pos:
Прегледај го приврзокот 328150

And more good news...

Повеќе оружје = повеќе загинати Украинци.

Ниту еден чекор кој го презема Западот е не со цел де ескалација на состојбата, туку напротив се е со цел на разгорување на војната.

Колку е паметно тоа да се прави со земја како Русија не знам, ќе дознаеме наскоро.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.397
Поени од реакции
5.651
Ти почни си со време да копаш скривница оти ако Русија навистина почне да губи, ќе почнат да сликаат со тој јакиот блиц.
Нема само Русија блицеви, ако Русија со 60 милјарди долари воен буџет има блицеви, што ли има Сад со 700 милјарди, а Германија, Франција, Јапонија, Јужна Кореја, Израел, В Британија и 30 држави.

Мислам дека тие руски блицеви ќе светнат над Русија.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.228
Поени од реакции
12.876
Нема само Русија блицеви, ако Русија со 60 милјарди долари воен буџет има блицеви, што ли има Сад со 700 милјарди, а Германија, Франција, Јапонија, Јужна Кореја, Израел, В Британија и 30 држави.
Ако дојде до тоа мислам дека први со блиц ќе бидат државите кои немаат
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.509
Поени од реакции
36.461
Ако дојде до тоа мислам дека први со блиц ќе бидат државите кои немаат
Ќе седат во бункер со 5 метра бетон над нив и ќе дискутираат какви санкции да и воведат на Русија, додека пола Европа ќе личи на Марс.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.228
Поени од реакции
12.876
Ќе седат во бункер со 5 метра бетон над нив и ќе дискутираат какви санкции да и воведат на Русија, додека пола Европа ќе личи на Марс.
Не знам зошто волку глупи одлуки носат, немаат никаква директна закана, од санкцииве веќе почнаа да го јадат и они заедно со русија, а покрај нив и ние.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom