Италијанско првенство

Кој е најдобар италијански клуб?


  • Вкупно гласачи
    746
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
22 февруари 2007
Мислења
7.076
Поени од реакции
1.940
Отпочеток не се мешав за „црвениот“ на Неста оти не знаев за шо се работи (не го гледав тој дел). Арно ама после маратонов шо го гледам овде неможев а да не го побарам случајот.
Ситуацијата е скрос иста како онаа на Бурдисо. Се работи за чист црвен картон и не ми е јасно зошто синдикат е толку упорен да го докажи спротивното. Можеби во оваа ситуација играчот на Милан зад Неста скоро сигурно стигаше да затвори ама Неста во никој случај не смееше да реагира онака.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.730
Поени од реакции
43.949

А зошто тогаш го осуди цела јавонст дека погрешно досуди пенал?
Зошто се пишуваше по сите таблоиди за неправилноста?
Зошто судиски експерти го осудија тој момент?

Јас ќе одговорам. Зошто беше ГРЕШКА.


Ама си банален со ситуацијава , а напишав еден убав пост претходно на таа тема али Да во право сум кога велам дека читаш работи кои само тебе ти одговараат , мразам што ќе мора да дадам цитат од мој Пост . . .


Што се однесува до Синдикат , човече ти читаш по порталиве али очигледно работи кои само тебе ти одговараат , Колина изјави буквално така како што ти претходно го цитираше , но , додаде и дека Судијата воопшто не треба да се обвинува во таква ситуација токму поради тоа што и ја го говорам цело време , тоа е момент , тоа е секунда , Колина вели , нам ни требаше видео снимката , минути за да ја простудираме целата ситуација и да заклучиме дека има удар прво со глава па со рака , но од многу разчичен и подобар агол , а судијата одлучува во секунда ( затоа реков дека и Колина би досудил пенал во таа ситуација ) , така да и најмалиот допир со рака е доволен за досудување на Пенал , доволен да прикаже слика ( од гледна точка на Судиите ) поинаква од онаа што Ти , Јас или било кој друг пред тв-екраните ја има.

Знаејќи го Калчото , ова дури не е ни сомнителна ситуација али фрката е 87ма минута , резултат 1-2 и мн јасно , Интер .

Jaсно ти е сега за што зборам ? И не провоцирај со постови чии дискусии одамна завршија .

*А за стартот на Неста , го глеав на Youtube , приметуваш дека Неста по губењето на топката веќе еднаш се обидува да го задржи Муту а истото е окарактеризирано како предност , тој минимален старт прво го успори малце Муту али почитувана беше предност поради тоа што истиот играч продолжи да трча , Малдини ДА беше последен играч али доаѓаше од страната а не беше пред шеснаесетникот спремен да интервенира пред Муту , така да имаме повторен старт на Неста од позади , , намерен се со цел да се оневозможи Муту да продолжи со тркот , ова беше прилика за гол а стартот на Неста следуваше по веќе еден неуспешен обид Муту да биде задржан .
Ти велиш Неста не бил последен човек во одбраната , али земи ја позицијата на која се наоѓал тој последен човек во Одбраната , и тоа има големо значење .


* Што се однесува за Пеналот на Интер , ја дадов мислење мое дека беше незаслужено досуден , истото го кажа и Манчини така да не дискутирам на таа тема.
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.032
Поени од реакции
1.143
Како можи да е иста ситуација ко Муту се спрема за дриблинг а не спринта напред кон голот, очекува дуел со Малдини. Малдини е повеќе од јасно дека му се испречува на патот. Има огромна разлика пошто Неста и Муту трчаа еден зад друг со иста брзина, Бурдисо практично стоеше кога Дел Пиеро истрча пред него и фаулираше грубо со 2 нозе на нозе, шо е различно од минимално повлекување за дрес по кое Муту одма ги свитка колената. Дел Пиеро не беше физички можно да продолжи, Муту падна за да добие слободен удар.

Баш ми е жал, шо е кратко клипчето. Не може вака да се видат реакциите на фудбалерите на Фиорентина, реакцијата на Неста веднаш после фалот и реакцијата на судијата. Тие се моменти од најголема важност, Неста веднаш по фалот покажа на Малдини за да му даде до знаење на судијата дека тој беше пред Муту и дека не заслужва црвен. Никој не се бунеше, никој освен ВИЕ не ја оспорил оваа одлука на судијата во цел свет. По која елементрана логика ова е за црвен картон.

И пак ќе прашам, зошто судијата не му додели црвен ако стартот беше за црвен?? И зошто фудбалерите на Фиорентина не се бунеа на одлуката?? Вие појќе знајте од судијата и фудбалерите??
Па и Бурдисо беше со иста брзина со Дел Пиеро па затоа го фаулира.. ако беше побавен немаше да го достигни.. значи според тебе ако Бурдисо му се обесеше за дрес на Дел Пиеро немаше тоа да е црвен картон?
И како не е иста сутуација.. види слободно, Ривас е чекор пред Дел Пиеро значи сепак "МОЖЕ" да му попречи.. Доволно објаснуваме за ова, не само јас туку и другите членови на форумот кои тука пишат.. Значи НИЕ останатите не сме во право, сите кои имаме различни мислења од твоето.. нема баш ова логика..
И ова ми е последен пост за ова..
И уште за последнто прашање.
Кога имаше спорни ситуации со Интер ти ги напаѓаше судиите за своите грешки, кога Милан беше оштетен пред некое коло (мислам со Удинезе) и тогаш според тебе имаше грешки на судиите.. И како одеднаш смени мислење и за судии и за фудбалери кои се безгрешни, кои не можат да донесат погрешна одлула и секогаш се во право?
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Добро бе сеа не ќе се убедваме. Јас мислам дека е старт за жолт картон, така ја гледам ситуацијата. Судијата така ја процени исто како и јас, дека не е доволно опасна акција и дека фалот не е доволно груб и дека Малдини е во добра позиција да интервенира.

Со Бурдисо ситуацијата е различна и работите се за доза поизразени. Ти ако мислиш дека е иста мисли си нема како да те убедам. Јас сум убеден дека Дел Пиеро беше во далеку подобра ситуација за гол и дека фалот беше далеку погруб и дека одбрамбениот лево беше надвор од позиција да интервенира. Судијата така го процени и му даде црвен.

Битен момент и најбитен од се овде шо дискутираме е дека и во двете ситуации НИКОЈ, апсолутно никој од играчите вклучително и капитенот кој има право да приговара, не се бунеше. Поради ова причина јас мислам дека немаше судиска грешка, а далеку од то дека не се случват судиски грешки.

Мислењето никој нема да си го смени, јас моето го поткрепвам на овие аргументи. Сакаш прифати го сакаш не, мене исти кур ми е. Мене ти не ме убеде со апсолутно ништо за да го сменам моето.

Не се работи до пристрасност, демек за Милан навивам сеа и ако мислам дека требало да добие црвен, ќе речам да требаше да добие, не доби куро ме боли тепавме време беше и ние еднаш од грешка да ќариме. Се случувале грешки од кој Милан ќарил и сум ги признавал, ама спроти свое мислење не одам.

И на крајо ќе речам само дека и да беше досуден црвен картон немаше да биди огромна грешка на судијата и ќе го прифатев. Тука судијата покажа добро судиско чуство ја процени ситуацијата и ја донесе најоптималната одлука и дефинитивно не го ЕБА натпреварот, како шо некој напиша, туку дозволи да си ги одмерат тимојте до крај силите.

И толку не пишам поќе преку куро.
 
Член од
28 ноември 2007
Мислења
198
Поени од реакции
0
Добро бе сеа не ќе се убедваме. Јас мислам дека е старт за жолт картон, така ја гледам ситуацијата. Судијата така ја процени исто како и јас, дека не е доволно опасна акција и дека фалот не е доволно груб и дека Малдини е во добра позиција да интервенира.

Со Бурдисо ситуацијата е различна и работите се за доза поизразени. Ти ако мислиш дека е иста мисли си нема како да те убедам. Јас сум убеден дека Дел Пиеро беше во далеку подобра ситуација за гол и дека фалот беше далеку погруб и дека одбрамбениот лево беше надвор од позиција да интервенира. Судијата така го процени и му даде црвен.

Битен момент и најбитен од се овде шо дискутираме е дека и во двете ситуации НИКОЈ, апсолутно никој од играчите вклучително и капитенот кој има право да приговара, не се бунеше. Поради ова причина јас мислам дека немаше судиска грешка, а далеку од то дека не се случват судиски грешки.

Мислењето никој нема да си го смени, јас моето го поткрепвам на овие аргументи. Сакаш прифати го сакаш не, мене исти кур ми е. Мене ти не ме убеде со апсолутно ништо за да го сменам моето.

Не се работи до пристрасност, демек за Милан навивам сеа и ако мислам дека требало да добие црвен, ќе речам да требаше да добие, не доби куро ме боли тепавме време беше и ние еднаш од грешка да ќариме. Се случувале грешки од кој Милан ќарил и сум ги признавал, ама спроти свое мислење не одам.

И на крајо ќе речам само дека и да беше досуден црвен картон немаше да биди огромна грешка на судијата и ќе го прифатев. Тука судијата покажа добро судиско чуство ја процени ситуацијата и ја донесе најоптималната одлука и дефинитивно не го ЕБА натпреварот, како шо некој напиша, туку дозволи да си ги одмерат тимојте до крај силите.

И толку не пишам поќе преку куро.
Хехехехехе, остај те го тој е во право...
Ние не знајме шо зборвиме... Аку ние зборви 15 души дек е црвен картон, тој џим речит не е за црвен и сигурно не е за црвен... :kesa:
Ние од вчера почнавме фудбал да глеаме... А тој ехеееееееееееееее. Неколку векови, некаде... Па можеби и повеќе..
:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:

СИНДИКАТ Е СЕКОГАШ ВО ПРАВО!

:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
 

Синдикат

Мајгада?!
Член од
22 август 2005
Мислења
3.110
Поени од реакции
180
Хехехехехе, остај те го тој е во право...
Ние не знајме шо зборвиме... Аку ние зборви 15 души дек е црвен картон, тој џим речит не е за црвен и сигурно не е за црвен... :kesa:
Ние од вчера почнавме фудбал да глеаме... А тој ехеееееееееееееее. Неколку векови, некаде... Па можеби и повеќе..
:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:

СИНДИКАТ Е СЕКОГАШ ВО ПРАВО!

:pos::pos::pos::pos::pos::pos::pos:
Фнуче одмори малце оти можам да се посерам на твојата инфериорна нискоинтелегентна појава. Научи прво да напишиш конструктивен пост шо ќе има некаква содржина, а не само дегенерички инфантилни испрдоци. Никој тебе не ти го зеде правото на збор пиши овде шо куро ти сака. Ниту пак јас те фатив тебе за гуша и те приморав да ја прифатиш судиската одлука. И ти кажав полека малце оти вакви прдловци шо незнат газо да си го избришат ко тебе ги уништувам во поим.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.514
Поени од реакции
47.801
Немам пракса да коментирам вакви ситуации ама мора да се земе во предвид ова што го кажа Синдикат за поставеноста на играчите и намерите на Неста и целиот гест со фаулирање и покажувањето кон Малдини, на почеток не ги приметив овие ствари и мислев дека можеби Фиорентина е оштетена после си има смисла.
Во секој случај ептен ме мрзи да ги барам сите ситуации и недосудени пенали што им избегале на Милан оваа сезона што ги имам видено верујте да ги туриме на кантар сите во споредба со оваа спорна ситуација е пичкин дим само над Кака има недосудени стартови и влечење за дрес што ке го турат ова со Муту во сенка 100 пати.
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.478
Поени од реакции
5.450
Team of the week (4-3-3):

Julio Cesar (Inter)
Alessandro Nesta (Milan)
Federico Balzaretti (Palermo)
Matteo Contini (Napoli)
Abdoulay Konko (Genoa)
Alessandro Rosina (Torino)
Andrea Parola (Cagliari)
Paolo De Ceglie (Siena)
Alexandre Pato (Milan)
Ezequiel Lavezzi (Napoli)
Marco Borriello (Genoa)


Honourable Mention
Zeljko Kalac (Milan)
Andrea Raggi (Empoli)
Alessandro Gamberini (Fiorentina)
Andrea Cossu (Cagliari)
Mariano Izco (Catania)
Fabrizio Miccoli (Palermo)
Sergio Floccari (Atalanta)
 

Чекич

Мајкл Оливер судиски боготац
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.998
Поени од реакции
6.305
Како можи да е иста ситуација ко Муту се спрема за дриблинг а не спринта напред кон голот, очекува дуел со Малдини. Малдини е повеќе од јасно дека му се испречува на патот. Има огромна разлика пошто Неста и Муту трчаа еден зад друг со иста брзина, Бурдисо практично стоеше кога Дел Пиеро истрча пред него и фаулираше грубо со 2 нозе на нозе, шо е различно од минимално повлекување за дрес по кое Муту одма ги свитка колената. Дел Пиеро не беше физички можно да продолжи, Муту падна за да добие слободен удар.

Баш ми е жал, шо е кратко клипчето. Не може вака да се видат реакциите на фудбалерите на Фиорентина, реакцијата на Неста веднаш после фалот и реакцијата на судијата. Тие се моменти од најголема важност, Неста веднаш по фалот покажа на Малдини за да му даде до знаење на судијата дека тој беше пред Муту и дека не заслужва црвен. Никој не се бунеше, никој освен ВИЕ не ја оспорил оваа одлука на судијата во цел свет. По која елементрана логика ова е за црвен картон.

И пак ќе прашам, зошто судијата не му додели црвен ако стартот беше за црвен?? И зошто фудбалерите на Фиорентина не се бунеа на одлуката?? Вие појќе знајте од судијата и фудбалерите??
а зошто судијата досуди пенал за интер против емполи ако не беше пенал ??????
 

meazza

lo §ono in†eri§†a
Член од
30 јануари 2007
Мислења
7.032
Поени од реакции
1.143
Добро бе сеа не ќе се убедваме. Јас мислам дека е старт за жолт картон, така ја гледам ситуацијата. Судијата така ја процени исто како и јас, дека не е доволно опасна акција и дека фалот не е доволно груб и дека Малдини е во добра позиција да интервенира.

Со Бурдисо ситуацијата е различна и работите се за доза поизразени. Ти ако мислиш дека е иста мисли си нема како да те убедам. Јас сум убеден дека Дел Пиеро беше во далеку подобра ситуација за гол и дека фалот беше далеку погруб и дека одбрамбениот лево беше надвор од позиција да интервенира. Судијата така го процени и му даде црвен.

Битен момент и најбитен од се овде шо дискутираме е дека и во двете ситуации НИКОЈ, апсолутно никој од играчите вклучително и капитенот кој има право да приговара, не се бунеше. Поради ова причина јас мислам дека немаше судиска грешка, а далеку од то дека не се случват судиски грешки.

Мислењето никој нема да си го смени, јас моето го поткрепвам на овие аргументи. Сакаш прифати го сакаш не, мене исти кур ми е. Мене ти не ме убеде со апсолутно ништо за да го сменам моето.

Не се работи до пристрасност, демек за Милан навивам сеа и ако мислам дека требало да добие црвен, ќе речам да требаше да добие, не доби куро ме боли тепавме време беше и ние еднаш од грешка да ќариме. Се случувале грешки од кој Милан ќарил и сум ги признавал, ама спроти свое мислење не одам.

И на крајо ќе речам само дека и да беше досуден црвен картон немаше да биди огромна грешка на судијата и ќе го прифатев. Тука судијата покажа добро судиско чуство ја процени ситуацијата и ја донесе најоптималната одлука и дефинитивно не го ЕБА натпреварот, како шо некој напиша, туку дозволи да си ги одмерат тимојте до крај силите.

И толку не пишам поќе преку куро.
Е па тоа кажував јас во предходните постови, пред да почниме да ја спориме ова одлука на судујата.. дека се случуваат судиски грешки (иако сега можеби и премногу) но на крај тоа е најмалку важно.. Милан си освои 3 бода, и на крај тоа е најважно..
И како што кажа секој си има свое мислење.. Ова е форум, секој можи да биди колку сака или субјективен или објективен.. Ниту ти ме убеди ниту јас ќе те убедам тебе..
Позз
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.478
Поени од реакции
5.450
заклучок. Сите судии се педери :pipi:
 

Milanez`

Tutta lα miα vitα...
Член од
6 август 2007
Мислења
14.478
Поени од реакции
5.450
Мислам општо секој судија си греши, затоа неможеш да критикуваш :)

пс. Незнам што се расправавте пак, криво ви беше што Виера доби црвен а Неста не !? :)
 

Чекич

Мајкл Оливер судиски боготац
Член од
16 октомври 2007
Мислења
3.998
Поени од реакции
6.305
Мислам општо секој судија си греши, затоа неможеш да критикуваш :)

пс. Незнам што се расправавте пак, криво ви беше што Виера доби црвен а Неста не !? :)
па и не баш , виера го заслужи пошто е деген глуп без памет, а за неста тврдиме дека заслужи црвен но и дека милан поштено си победи
 

viola

FORZA VIOLA
Член од
3 февруари 2008
Мислења
485
Поени од реакции
11
uste li e temava? zosto nesta ne dobi crven ?
epa jebiga sea se desavaat i takvi raboti...
ke bide epten interesno so kraj za mesto u liga sampioni!
Jas mislam deka Inter e siguren sampion, a za drugite mesta ke ima borba do posledno kolu megu: roma,juve,fiorentina i milan, nisto ne se znae ke vidime...
Forza Fiorentina !!!
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom