Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
Верна е информацијата дека украинците ја фатила српската снајперистка што се бори на страната на русите ?
Да, штом изворот е ЦНН или украински, деновиве е сеедноисто, тогаш е верно, така што мора српското МВР да дава соопштение дека е на државна храна.

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.194
Поени од реакции
81.286
  • „Ако не беше СССР, од Бугарија ќе останеше само Софиската област, зашто тогаш, по Втората светска војна, стана збор за поделба на Бугарија и само Советскиот сојуз не дозволи таа да се подели,“ изјави руската амбасадорка во Софија, Елеонора Митрофанова.
  • Митрофанова потсетува дека токму СССР решил да и дозволи на Бугарија да ја задржи Добруџа, која до пред војната била дел од Романија.
  • Таа им порача на Бугарите и малку повеќе да припазат на спомениците на Црвената армија во земјата, а не да ги сквернават.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Како ќе боли ?

Дали мисли дека во период на жестоки санкции, страшен непријателски наратив и доставување на оружје кое се користи директно против нивните вооружени сили, Русите ќе бидат волни да почитуваат некакви договори?

Гадно се лажеш тука. Русија раскина со западот... пошто беше третирана како прасе на ручек.
Moe mislenje, rusija kje ja boli daleku posie zaso teretot kje go trpat sami. Tie pari im se mnogu vazni.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.288
Поени од реакции
1.786
Моја грешка хеликоптерот М-8 бил празен, патувал од украина кон Мариопул, јас помислив дека си имаат оставено некој резерва за бегство од Мариопул.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.744
Поени од реакции
21.774
Грузија го одби повикот на Украина да и објави војна на Русија.

Tbilisi has taken a negative stance on an appeal from Ukrainian Security Council Secretary Oleksiy Danilov calling on Georgia and Moldova to open a "second front" against Russia.

"The call for Georgia to start war against Russia does not match the interests of the Georgian people," Mikheil Sarjveladze, a member of the Georgian Dream ruling party and chairman of the parliamentary committee on human rights, said on Sunday.

Such statements "are wrong and are not justified," Sarjveladze said.

Representative of the Reforms Group parliamentary opposition faction Teona Akubardia, in turn, told reporters that calls for Georgia and Moldova to open a second front against Russia are an "unreasonable and morally unjustified statement."

"Georgia has international obligations to return territories exclusively by peaceful methods. We sympathize with Ukraine and support its sovereignty, while a deterioration of Georgian-Ukrainian relations today will suit only Russia," Akubardia said.

Ukrainian President Volodymyr Zelensky recalled Ukraine's ambassador from Tbilisi on March 1 over the position of the Georgian government, which did not introduce sanctions against Russia, as well as over resistance to Georgian volunteers' departure to Ukraine.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.194
Поени од реакции
81.286
Му збрцал нож у око.
Океј гадно е, али ние доаѓаме од регион у кој такви работи се дешаваат обавезно у секоја војна. Не треба да глумиме лудило и да се преправаме дека нас исто не вџашува тоа како што ги вџашува и луѓето од нормални региони.
Јазнам за случај у паланечко село Луке, каде што брат на брат му збрца виљушка у око, на ручек, само затоа што му земал од патлиџаните што му биле у негова чинија.
Да не почнувам да набројувам што се дешаваше тука 2001-ва. Мавровски работници и др. За Босна и Хрватска да не ни збориме. Таму, секои 50 години се дешаваат такви работи.
Автоматски споено мислење:

Грузија го одби повикот на Украина да и објави војна на Русија.

Зашто бе? :D
Сега му е мајката да ги вратат Осетија и Абхазија.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.872
Мислите дека ќе платат Европјаните во рубљи и ако не дали ќе го сопрат гасот Русите?


Ќе мора Русија да стопира во случајов овие ќе продолжат да плаќаат во долари или евра.

Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.288
Поени од реакции
1.786
Moe mislenje, rusija kje ja boli daleku posie zaso teretot kje go trpat sami. Tie pari im se mnogu vazni.
Русија ќе има проблеми, но може да преживеат без хајнекен пиво и хамбургер, адидас, многу брзо тие марки ќе бидат заменети. Од 2014 Путин вршеше импорт замена, доста успеа.
Златната милијарда е само дел од светот, гледаме дека Русија има цел пакт против западот.
Дури и да не продава плин нафта на запад, има намалено и расходи, девизи кој истекуваа надвор од овие глобалистички фирми кој сега ја напуштат Русија.
Ќе падне малку стандард на живот во Русија, имаат струја нафта, плин, извезуваат кон 2/3 од светот, исто и купуваат што им треба од таму.
Берзите ќе се урамнотежат, место струмички пипер патлиџан ќе купуваат Турски. Многу полесно истокот ќе ги преземе тие руски пазари, просто ќе сади повеќе пипер патлиџан. Додека ЕУ нема од каде да купи плин, нема толку извори и ќе има сериозни последици.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.671
Поени од реакции
28.093
Му збрцал нож у око.
Океј гадно е, али ние доаѓаме од регион у кој такви работи се дешаваат обавезно у секоја војна. Не треба да глумиме лудило и да се преправаме дека нас исто не вџашува тоа како што ги вџашува и луѓето од нормални региони.
Јазнам за случај у паланечко село Луке, каде што брат на брат му збрца виљушка у око, на ручек, само затоа што му земал од патлиџаните што му биле у негова чинија.
Да не почнувам да набројувам што се дешаваше тука 2001-ва. Мавровски работници и др. За Босна и Хрватска да не ни збориме. Таму, секои 50 години се дешаваат такви работи.
Автоматски споено мислење:


Зашто бе? :D
Сега му е мајката да ги вратат Осетија и Абхазија.
Она со девојкана поназад не знам баш,не дека не се дешаваа срања по Вуковар,али покрај вакви видеа и Исламистине би се згрозиле.У киселина би ги потопил моментално без око да ми трепне
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.872
Куртули Абрамович Русите продолжуваат со труење. Ама лабораториите се проблемот :D


Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.194
Поени од реакции
81.286
Она со девојкана поназад не знам баш,не дека не се дешаваа срања по Вуковар,али покрај вакви видеа и Исламистине би се згрозиле.У киселина би ги потопил моментално без око да ми трепне
абе и ја си мислам дека можда, под одредени услови, ја би бил полош и од овие
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.103
Поени од реакции
4.884
Моја грешка хеликоптерот М-8 бил празен, патувал од украина кон Мариопул, јас помислив дека си имаат оставено некој резерва за бегство од Мариопул.
за овој вртољет збориш?
In the area of Mariupol, a Ukrainian Mi-8 was shot down, which was sent for the evacuation of the commander of the extremist battalion "Azov", the Ministry of Defense of Russia announced.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.336
Поени од реакции
6.884
Куртули Абрамович Русите продолжуваат со труење. Ама лабораториите се проблемот :D


Gesendet von meinem KB2003 mit Tapatalk
Русите исто го ликвидираа и тој другиот од преговарачите на Украина. Кој знае какви све оружја имаат? Кај и да е ќе употребат и хемиско оружје, па и атомска една ќе им акнат. Како ли само успеале да ги отрујат овие сега? Изгледа исто ко оној у Англија шпиунот што го отруја, па после испадна дека Британците само се обрукаа, кога овие им побараа било каков доказ дека они го отруле. Што мислиш, како успеале да ги отрујат сега овие? Ваљда не им пратиле хамбургери од кај Чичко Стоилко.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom