Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.863
Поени од реакции
6.028
12 Rosgvardia officers from Krasnodar refused order to go to Ukraine and were fired, human rights lawyer Pavel Chikov says. The officers said the order was illegal as their official duties were limited to Russian territory. They are suing their station for wrongful termination.

Бреј се усрале овие.
Најверојатно имаат украински корени или пак се Украинци. Во тој регион има доста мешани бракови.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Па не се многу чувствителни очигледно.
Ovie ne se nazisti od ww2 so mrazat evrei so im precat, tuku podrzuvaci na likot i deloto na bandera so targetiraat rusi. Neso ko balistive kaj nas, nazi kolaboratori.
Pofer klasifikacija bi bilo ultranacionalisti mesto nazisti.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.093
Поени од реакции
4.283
И одговорот на идејата да се плаќа во рубли или злато.
G 7 and EU ги блокираат трансакциите со руско златo.
G7 to crack down on Russia’s ability to sell its gold
https://www.ft.com/content/76e52790-7d3d-4303-a8c4-441da2aa39a8

До денес најголемата руска банка- ,,Сбербанк,, не бе санкционирана. Е, веќе е.
Каква е снабденоста со зејтин кај нашиот источен сосед од азиско потекло?
За пријатели прашувам...не за мене.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.872
Каква е снабденоста со зејтин кај нашиот источен сосед од азиско потекло?
За пријатели прашувам...не за мене.
Има доста дури и подобри алтернативи од сончогледово масло. Тоа е најмал проблем.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.504
Поени од реакции
3.607
Мерси...
Ама не питувам за Русија, туку за источниот сосед од „севернава„.
Да са уште посрекни приjaтеливе ете и од мене.....
Ама да не мислете дека македонците са от РСМ .... не ,не са..
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.093
Поени од реакции
4.283
Да са уште посрекни приjaтеливе ете и од мене.....
Ама да не мислете дека македонците са от РСМ .... не ,не са..
Ма секако дека не са...‘Вија са од Македонци од амазонските прашуми, со волгарска самосвест. И таму ги има...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.806
Поени од реакции
26.369
Викторија Нуланд нека ти одговори за Европа :)

Заканата од Русија повеќе би ги направила зависни од УСА, додај на тоа дека американците нема да толерират Европа која не можат да ја контролират, особено ЕУ армија независна од Нато. Европа веќе има заедничка армија преку Нато, под контрола на Америка. Пак да повториме мисијата на Нато:

Nato was created to keep the Russians out, the Americans in, and the Germans down.

Се додека постои Нато нема да има ЕУ армија. Но интересно е што Германија овие денови ја користи ситуацијата да се ремилитаризира и се очекува да има најмоќна армија во Европа за неколку години. Ќе бидат втората најголема воена сила во Нато и со оглед на тоа дека УСА прави пивот кон Азиа секако дека ќе пробат да создадат ЕУ армија контролирана од Германија. И онака скоро цела Европа е политички и економски зависна од нив, зошто да не ги направи и воено зависни? Расцеп на ЕвроАтлантикот во Европа и Атлантик секако би било добредојдено од Русија и Кина, но тешко дека американците ќе дозволат да се стигне до тој степен. Иако си го бараат со барањата за поголем дефензивен буџет на европјаните. Но ако гледаме реално на крај не мислам дека ќе има четири блока. Помина возот за тоа веќе кога орелот и пилињата ја истуркаа мечката под крилјата на змејот. Ќе останат само два, Западот и Истокот, доминирани од орелот и змејот.

Ми се пријаде пилешко пишувајќи го ова.
Змејот е импотентен слично како и Европа.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.336
Поени од реакции
6.884
12 Rosgvardia officers from Krasnodar refused order to go to Ukraine and were fired, human rights lawyer Pavel Chikov says. The officers said the order was illegal as their official duties were limited to Russian territory. They are suing their station for wrongful termination.

Бреј се усрале овие.
По ова што го пишал на Телеграм, се работи за полициска единица, а не војска. Така да нема основа полиција да иде во Украина, а имаа уште многу војска која не ја користат плус резервисти кои не ги користат. Е сега по тоа од гугл транслејт колку може да се разбере, најверојато ги праќале на Крим, таму се наоѓа моментално таа единица, на некој вежба. Крим е од 2014-та дел од Русија. Ни се допаѓало или не тоа нас.

12 бојцов Росгвардии из краснодарского ОМОНа отказались ехать в Украину

25 февралја капитан полиции Фарид Читав, командир взвода оперативној роты ОМОН «Пластун» Росгвардии по Краснодарскому крају, и 11 его бојцов из его роты отказались исполнить приказ командира отрјада о пересечении границы РФ и дальнејшем следовании на территорију Украины.

Отрјад ОМОН из Краснодара с 6 февралја находилсја в Республике Крым, куда был направлен длја проведенија учениј «Заслон 2022».

Отказ исполнить приказ бојцы Росгвардии об'јаснили его незаконностьју. Ни у одного из них с собој не было ни заграничного паспорта, ни намеренија покинуть территорију России, тогда как их прјамые служебные објазанности ограничивались территориеј Россијској Федерации. О командировке на территорију Украины длја участија в специальној военној операции, о задачах и условијах этој операции никто из истцов в известность поставлен не был и как следствие, согласија на нее не давал.

Само по себе незаконное пересечение государственној границы образует состав преступленија, предусмотренныј ст. 322 УК РФ, а нелегальныј в'езд на территорију Украины в составе вооруженној группы, образует рјад составов преступлениј уже Уголовного кодекса Украины.
Бојцов Росгвардии вернули в Краснодар, провели в отношении них служебнују проверку и уволили со службы.

Росгвардејцы считајут увольнение незаконным и подали в суд иск о восстановлении на работе.

Интересы истцов представлјает адвокат Михаил Беньјаш.
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Јавачот на мечки изгледа го суспендирал министерот за одбрана.
После толку шпекулации дури и од руски медиуми најморално нешто што можеш да направиш е да се појавиш во јавност, највеќе за подигање на моралот кај војската.
Тртка, не бидна за два дена.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.669
Бетер. Руски пандури викаат дека Крим е Украински.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.743
Поени од реакции
21.774
Имаше член тука што живее во Франција, вистина е видеово или лажно е? Наводно тепачки за зејтин во Франција.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom