Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
6 февруари 2022
Мислења
896
Поени од реакции
3.543
Точно е, точно, и тоа како точно. Не знам за тебе лично.
Епа ако не знаеш зашто мене ме прозва?
Како јас сега да напишам дека еднашка ми го пушеше за една цигара кај драмски...
Детски муабети...
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.654
Поени од реакции
5.338
Епа ако не знаеш зашто мене ме прозва?
Како јас сега да напишам дека еднашка ми го пушеше за една цигара кај драмски...
Детски муабети...
Да не одиме офтопик, јас не знам што си правел ти за татковинава наша, знам што правев јас, и тие околу мене патриотите кои добија забрана од матичните партии за излегување на било каков протест против смената на името.
Помалку од 1 000 души имаше 2 дена пред да гласаа и си реков дека ова е последен протест што имам излезено. Сега само навивам за што побрза шиптаризација и пропаѓање, чисто да видам реакцијата на комуњарите, а и на вакви неутрални(вајда) ко тебе. Така ти радувај се на тоа дека поминало во Собрание ама треба доволно свесен да си знаеш што значеше тоа и што повлече.
Да се радувам дека поминало во Собрание?! Ако поминеше во Собрание сега немаше да ни го сменат името, ама ајде да не одам офтопик на темава.А ако пак чувствуваш радост дека го сменија името, тогаш не сме на иста бранова должина. Јас политички не сум обоен, но си ја сакам татковината, и за разлика од тебе не и посакувам лошо, колку и да сака да е лоша гарнитурата на власт независно која е дали ВМРО или Сдс. Сепак државата е повозвишено нешто за да ја поистоветувам со партија и со политиките на таа партија.

Многу крв има паднато за државава, и со самото тоа што се ќути на сите овие злосторства што се прават, јас го сметам не за стоење настрана, туку за соучесништво. Премолчано, но соучесништво.
 
Член од
11 јули 2008
Мислења
2.908
Поени од реакции
1.548
Како го заклучи тоа?
бугарите го негираат постоењето на македонци пред 1945, исто како русија шо го негира украинците.
а учк се само борци за правата на обесправените албанци во македонија, исто ко шо се руските сепаратисти во украина.
не?
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.669
Kyiv suburb Irpin now 80% under Ukrainian control, mayor says
 
W

wicked_1

Гостин
бугарите го негираат постоењето на македонци пред 1945, исто како русија шо го негира украинците.
а учк се само борци за правата на обесправените албанци во македонија, исто ко шо се руските сепаратисти во украина.
не?
Ќе треба само да се најдат македонските азовци, и оп на некој српски/бугарски форум - Неонацизмот во Северна Македонија. :icon_lol:
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Да се радувам дека поминало во Собрание?! Ако поминеше во Собрание сега немаше да ни го сменат името, ама ајде да не одам офтопик на темава.А ако пак чувствуваш радост дека го сменија името, тогаш не сме на иста бранова должина. Јас политички не сум обоен, но си ја сакам татковината, и за разлика од тебе не и посакувам лошо, колку и да сака да е лоша гарнитурата на власт независно која е дали ВМРО или Сдс. Сепак државата е повозвишено нешто за да ја поистоветувам со партија и со политиките на таа партија.

Многу крв има паднато за државава, и со самото тоа што се ќути на сите овие злосторства што се прават, јас го сметам не за стоење настрана, туку за соучесништво. Премолчано, но соучесништво.
Не чуствувам радост воопшто. Но мнозинството го одобрија и валидираа на изборите 2020та и демократски е да се почитува волјата на мнозинството и еве со тоа што мислам дека треба за ДУИ да гласам ќе ја испочитувам волјата на мнозинството од претходно и да им го забрзам процесот. Демократија е тоа, така да им посакупам што поуспешна и побрза шиптаризација затоа што тоа го одобрија на избори и си искажаа демократски дека тоа го бараат. Кој сум јас да се противам на волјата на мнозинството?

Исто и Украинците треба да беа свесни дека нивниот демократски избран претседател ги одведе во катастрофа и сеуште ги води во поголема катастрофа затоа што незнаеше политички да изигра и да го спречи ова кога веќе со години буквално го најавуваа Русите и сепак ништо не сменија.

Штом не излезе и ти на протест против промена на името значи го одобруваш договорот и си соучесник.
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
760
Поени од реакции
933
Имаше и тенкови блиску до граница спремно, а се бркаа бајаги и по нашево небо авионите. Србите требаше да го бомбардираат Петровец по сите логики. Македонија 1999 де факто ја нападна Србија, ама пошто сме мочка држава и тоа србите го знаат ретко кога спомнале.
Deka koristele nebo da, ama deka poletuvale ne znam toa...
Автоматски споено мислење:

Kade pisuva tuka deka od Makedonija poletuvale avioni sto ja bombardirale Jugoslavija?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.403
Поени од реакции
36.337
Kyiv suburb Irpin now 80% under Ukrainian control, mayor says
Ирпин никад не бил под Руска контрола. Не ги разбирам што им е потребата триумфално да објавуваат дека контролираат места што Русите не ги имаат заземено. Истото вчера со Макарив.

Таму кај Ирпин Украинците намерно ја имаат излеано реката и голема област е поплавена за да ги спречат Русите од северот на Ирпин да напредуваат. Каша попара е тој дел.

FED3729C-90B8-4626-AB08-65175DC46D8D.jpeg 01D1C2F6-2937-4536-B0D6-03FF3E957819.jpeg
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Deka koristele nebo da, ama deka poletuvale ne znam toa...
Ја имам видено и тенкови леопарди со свои очи како се движат накај граница. Иначе у глобала се користеа Авијано и некој албански аеродром а се користеше нашиот аеродром за некои слетувања. Тоа беше дел од планот со Тајван и ОН да си отидат од тука за да имаат чиста ситуација КФОР и ЦИА со користење на нашата територија, што со бази што со логистика. Од Албанија иначе имаше и обид за копнена инвазија, позната битка Кошара.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.669
Ирпин никад не бил под Руска контрола. Не ги разбирам што им е потребата триумфално да објавуваат дека контролираат места што Русите не ги имаат заземено. Истото вчера со Макарив.

Таму кај Ирпин Украинците намерно ја имаат излеано реката и голема област е поплавена за да ги спречат Русите од северот на Ирпин да напредуваат. Каша попара е тој дел.
Russian Troops Pounded The Town Of Irpin. Now They’re Moving Into Ukrainians’ Homes.

Ова постирано на 08.03.2022. Нели башка 80 километра колона војска дошла таму. Сеа да не искочи и тоа дека не се десило.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.215
Поени од реакции
25.966
бугарите го негираат постоењето на македонци пред 1945, исто како русија шо го негира украинците.
а учк се само борци за правата на обесправените албанци во македонија, исто ко шо се руските сепаратисти во украина.
не?
Да, се ова што го пиша е точно во нечија диоптрија. И, што е поентата?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom