Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.669
Слично е и во Македонија, десловенизација, вадат од шкаф некој хомосексуалец Александар, тие пари за споменици не ги даваа џабе, немам предвид Грујо што крадел, не само аманет од горе, а директива да се направи тоа, леарна од Италија да ти лее скулптури за без пари, а тоа да било директива на Сорос.;).
ајаајајајајај

Ако може да ги вратиме нашите стари загубени територии на Александар Македонски, ако може да направиме голема Албанија, голема Србија, голема Бугарија, тоа е наш долг кон нашите предци, тоа се наши природни територии...
ААХХАХАХАХАХАХХАХАХААХАХА ДУВАЈЈЈЈЈЈ
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
760
Поени од реакции
933
Во Волфсбург се 50.000 вработени. Хановер 12.000. Кассел 13.300.
i da se pomalku, toa ti se 12000 familii so nesigurnost.... Samo zasto nekomu mu teknalo da si igra ekonomski shef... Dali mislis deka ako prestane vojnata ke se vrati se kako porano?

Jas mislam ne, i ustvari najostetena ke bide EU (posle Ukraine normalno, ali taa ke bide pod Russia jbg).

Ne znam dali ke bide OK da se odi so narativot deka se branela demokratijata i dobroto vo svetot koga se resi da se stavaat sankcii koi ke napravat ireverzibilni procesi i ke ja vlosat znacitelno sostojbata vo EU. Koga ke pocne da se buni narod ke se prasame. Bitno kefot na US da se tera...

Ne razbiram sto ve tera poveketo da se odnesuvate kako USEUNATO se dobrite, Putin e los, sea so sankcii ke mu pokazeme koj e koj...kako da nemate poise od vtoro oddelenie argumentirate.

Da ne praam muabet za toa deka namesto da se smiruva situacijata, narativot na "zapadnata demokratija" e da se doleva maslo na sekoe mozno pole....
Da se zamislish koj e ustvari agresorot...<<<da se popravam, agresorot e Rusija, no da se zamislish koj saka se ova da eskalira na max i koj saka vojna po bilo koja cena mesto mir..
 
Последно уредено:

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.872
i da se pomalku, toa ti se 12000 familii so nesigurnost.... Samo zasto nekomu mu teknalo da si igra ekonomski shef... Dali mislis deka ako prestane vojnata ke se vrati se kako porano?

Jas mislam ne, i ustvari najostetena ke bide EU (posle Ukraine normalno, ali taa ke bide pod Russia jbg).

Ne znam dali ke bide OK da se odi so narativot deka se branela demokratijata i dobroto vo svetot koga se resi da se stavaat sankcii koi ke napravat ireverzibilni procesi i ke ja vlosat znacitelno sostojbata vo EU. Koga ke pocne da se buni narod ke se prasame. Bitno kefot na US da se tera...
Ќе се вратат и те како. Има работа колку сакаш. Све друго е твоја неостварлива желба.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.447
Поени од реакции
40.311
Ќе се вратат и те како. Има работа колку сакаш. Све друго е твоја неостварлива желба.
Орбан и Макрон ви го свртеа грбот. На крај ќе ви останат само пољаците кои ќе бидат единствени заинтересирани за санкции, и нормално мистер борис џонсон.

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.194
Поени од реакции
81.283
Ништо чудно неонацистичките вооружени формации во Украина да користат ваква симболика, може за тетоважа или слично.
Азов има инверзија од знакот на Дас Рајх (втората по ред).
 
Член од
28 јуни 2018
Мислења
760
Поени од реакции
933
Ќе се вратат и те како. Има работа колку сакаш. Све друго е твоја неостварлива желба.
Isto i ova. Ako nemas mislenje strogo po EU ili RU mainstream (da ne imenuvam primeri od dvete strani), odma si staven vo drugata grupa i od ednite i od drugite. I odma ad hominem. Klasicno zmoron/sdsofca ponasanje, 1vo oddelenie.

Jas apsolutno nemam strana tuka, ni EU ni RU. Moj stav e deka vojnata treba vednas da prestane. Zrtvi i zagubi imaat 2ta naroda, posledici uste dolgo vreme...

Kakvi zelbi decko? Ova ne ti e fudbal pa da navivash i za 90min se da e gotovo... Ke vlijae na zivotite na site nas...

A vekje stom odis ad hominem, ako mislish deka nema da ima vlijanie vrz ceni i se, vrz stabilen i prosperiteten zivot na site a osobeno vo EU, togash imash slabo citano/uceno, a isto i low comprehension brain power. QED
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Не си во право, целите на специјалната мислија во Украина беа јавно и прецизно кажани уште на почетокот од операцијата.
Ќе те оставам сам да ги најдеш.
denazifikacija:D?
 
Член од
10 јули 2018
Мислења
1.360
Поени од реакции
2.160
Кој повише губи во случај да го затегнат гасот за Европа, Русија или ЕУ? (чисто хипотетички, знам дека нема да се деси)
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.743
Поени од реакции
21.774
Кој повише губи во случај да го затегнат гасот за Европа, Русија или ЕУ? (чисто хипотетички, знам дека нема да се деси)
И двете. Гасот и парите од него им се подеднакво потребни и на ЕУ и на Русија.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.336
Поени од реакции
6.884
Тоа што прекинале со производство, не значи дека ја затвориле или ќе ја затворат фабриката. Не е ова текстилна фабрика од источна Македонија па да ги остават работниците туку така. Санкцииве се од привремен карактер и после прекин на војната најголем дел од работите ќе се вратат во понормална состојба.
 
Член од
28 декември 2019
Мислења
214
Поени од реакции
466
Некој тука што му здосади навивање да даде некое мислење за иднината на Украина и Русија?

Ај јас прв. Украина евентуално капитулира после 2 месеци. Русија ги анексира Донецк и Луханск со референдум. Украина го признава Крим како дел од Русија. Се одржува референдум во јужните и источните области откако се протеруваат/апсат украинските националисти и Украина губи излез на море. Зеленски бега на Запад или завршува во Сибир. Русија инсталира проруски режим налик Белорусија. 6 милиони украинци остануваат трајно во Полска. Уште 6 милиони низ Европа. Полска продолжува со политика на доделување полски пасоши на украинските патриоти и националисти и достига до 50 милиони граѓани во 2030. Украина станува демографски про-Русија и останува окупирана во следните четири години. Тотална денацификација. Сите припадници и лица поврзани со Азовскиот баталион и политичкиот врв кој владеел за време на „специјалната воена операција“ се пред суд налик Нурнберг. Се препишуваат устави, закони, учебници и рускиот станува официјален низ цела држава на исто ниво со украинскиот/малорускиот. Се прави референдум за промена на името во Северозападна Малорусија. Се шалам, само Малорусија. Западот стиска заби, квичи, прете, пцуе и колне. Путин им вели bite me, или на руски укуси менја. Русија останува под санкции но забрзано продолжува на патот кон економска независност и диверсификација. Путин се осеќа горд на сработеното и се пензионира среќно во 2024 во царскиот дворец во Краснодар. За наследник на престолот го избира Сергеј Шојгу кој продолжува со Путиновата надворешна политика на безбедност и Русија останува опозицијата на Западот во геополитиката, но со амин од Путин почнува со блага политичка либерализација. Алексеј Навални е ослободен од затвор, се кандидира и станува премиер. Пола од форумџиите на кајгана се шокирани.

Шојгу е евроазиец прва класа, мајка украинка и татко туванец, и ќе ја претстави Русија со дефинитивно независен евроазиски карактер, ниту чајнас ниту јуропс бич. Шојгу ја делегира внатрешната политика на Навални, но останува шеф на државата и шеф на Навални, со повисок авторитет и со право на вето/отстранување премиер. Премиерот Навални зема во десната рака едно дебело остро пенкало и почнува со хардкор анти-корупција и лов на олигарси, економски и социјален развој и обид да направи либерална демократија. Западот го добредојдува сето тоа и почнува со отстранување санкции. Западот ја менува својата политика кон Русија и Рус државите и ги гледа како независен евроазиски блок кој не смее да потпадне под кинеска доминација. Истото го мисли и Кина на која не и одговара премногу зближување на Русија и Западот. Блок Евроазијатик станува клучен играч помеѓу Блок Евроатлантик и блок Кинопацифик.

Што се случува со Малорусија и Белорусија? Тие остануваат политички, економски и воено врзани со Великорусија.
Украина добива милијарди евра, долари, рубли и ренминби и почнува со реконструкција. Се даваат инцентиви за репопулација на Украина. Западот сеуште мрчи за Украина но евентуално прекинува со обиди за одврзување на Рус државите и ја прифаќа новата ситуација, потпишува пакт за нон-агресија и економска соработка со Русија и се обидува да ја отстрани Кина од Евроазија и преминува кон обиди за изолација на Кина.

Ок ова е оптимистички поглед, малку детачед од денешната реалност но мислам тоа би било разумна политика во иднина за сите страни. Многу од тоа зависи колкава закана ќе биде Кина за Западот и Русија и на каков начин и со каква цел ќе ја користат нивната моќ, каков змеј ќе биде, The Great Protector или Dweller-in-Darkness. А секако дека ќе биде змеј.



Ок сега продолжете со навивањето.
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.662
Поени од реакции
2.131
Орбан и Макрон ви го свртеа грбот. На крај ќе ви останат само пољаците кои ќе бидат единствени заинтересирани за санкции, и нормално мистер борис џонсон.


Па не се лудаци да го запрат снабдувањето кога се зависни од нивни енергенси, тоа е исто како сами во нога да си пукаат. Само лудак може да оди сам против себе и да го прекине снабдувањето.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.194
Поени од реакции
81.283
Тој од Пакистан се накурчил зашто него му праќа писмо Америка да почне со санкции кон Русија. Им вика - Зашто не пративте писмо до Индија да им кажете што да прават? Они се независна држава и можат да одлучат што ќе прават, а ние сме ваши слуги и треба вие да ни кажете што да правиме?

сега, ако стварно Индија ги запукала по грешка...
После десет дена, дојде ѓаволот по своето.

Откако ги игнорираше странските амбасадори во својата земја и одби да ја осуди Русија, колата тргна надолу за владата на пакистанскиот премиер. Закажано му е гласање за недоверба, а во меѓувреме, дебело „се лобира“ кај неговите пратеници.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom