Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Вака така добра работа сила обезбедија Швабите. Со оглед дека населението им старее, неколку милиони се и тоа како потребни на маркетот.
Прво чистачи од кафеавите примија сега келнерки од плавооките плус по некој македонец, си ја редат немците.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.386
Поени од реакции
12.094
Прво чистачи од кафеавите примија сега келнерки од плавооките плус по некој македонец, си ја редат немците.
Нема сомнеж дека им одговараат бегалците. Плус за разлика од бегалците од блискиот исток, украинците се премија.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.336
Поени од реакции
6.884
Зеленски беше гласан и од украинците и од русите, баш затоа што ветуваше дека ќе стави крај на војната во Украина. Не за да ја внесе Украина во НАТО. Види ги само гласовите кои ги добил и колку доминантно победил во источна Украина, каде населението е во огромен процент руско, а и тие што се украинци, пвеќето се проруски настроени. Што е тоа што го направи Зеленски од 2019 до сега за да стави крај на војната во источна Украина? Што направи за нормализирање на односите помеѓу украиниците и русите во Украина? Зеленски имаше 3 години да ги помрдне од мртва точка, на подобро односите со русите во Украина, а наместо тоа само додатно ги влоши.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.871
Промена на име не (референдумот не успеа), но другите работи очигледно да, штом толку многу луѓе гласаа за партии што се залагаат за тоа. Јас не сум од тие, но свесен сум дека во државава живеат многу такви.
Slabo pamtis. Ete tuka na forumot glaven muabet na kurtonite i na edinstveniot oficijalen komunjar Mafo bese deka vrska nema toj muabet, propaganda ili poednostavno kao se e toa samo vo glavite na nebanjatite. Ne velam deka nemase i takvi koi otvoreno se zalagaa i go podrzuvaa i podrzuvaat seto toa no ocigledno imase i dovolno tupi i glupi koi stvarno veruvaa vo toa deka se toa e samo vo necii glavi. Takvite vo globala posle prvicnata euforija magicno isceznaa od forumot koga i sami uvidoja kolkavi idioti ispadnaa. Nekoi ednostavno samo promenaa ime ili se vratija so nov. Zaednicko za site niv e sto prvo site sega se strastveni poddrzuvaci na Levica i kako vtoro niti eden ne najde za shodno da se pokae, makar i na anonimen forum i da reci poooo kolku glup bev. Najdaleku sto stignaa bese samo deka imale najdobri nameri i tolku.
Nejse cim vo Ukraina ete bilo poinaku posto imalo izbori, ok ko taka. Nema i nie sto da se bunime okolu ona sto se desavalo kaj nas posto jbg izbori.
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.655
Поени од реакции
36.318
Што се мешаш ти кај се мерат курци.Или портпарол си му?
...колку што читам подемава е за Украина, не е во секс и љубов, па вие ги мерите! :toe:

...ти му реплицираш нему, јас тебе...и така, не гледам проблем во тоа ако сите сме исти тука! :kafence:
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.342
Поени од реакции
31.217
Sigurno si imaat povekje scenarija, best case, worst case. Vsusnost i nikogas jasno ne kazaa so im e celta, verojatno za da mozhat bilo koj epilog da go prestavat kako pobeda.
Moe mislenje, najvazno bese da se eliminira Ukraina kako bezbednosna zakana i toa nema da im uspee. Sto drugo i da dobijat e minorno vo sporedba so ova, bidejki ne e finalno i vo idnina kje dobijat nova runda.
Не си во право, целите на специјалната мислија во Украина беа јавно и прецизно кажани уште на почетокот од операцијата.
Ќе те оставам сам да ги најдеш.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.176
Поени од реакции
21.871
Сите држави и нации се фиктивни и лажни но непобитен факт е дека Македонија е создадена од Тито над крвтта од партизаните.
Cisto informativno, posto nasite partizani krv prolevale velis.
A protiv koj se borele nasite partizani pa za da prolevaat krv?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.342
Поени од реакции
31.217
Тоа што го велам веќе 3 недели: дека ако народот во Украина сакал да остане близок со Русија, на избори ќе избереа про-руски претседател, а не про-западен со толку голем процент.
Како бе не се „сетија“ да бираат антируски претседател - пред САД да им направат државен удар? ;)
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.403
Поени од реакции
36.337
Не си во право, целите на специјалната мислија во Украина беа јавно и прецизно кажани уште на почетокот од операцијата.
Ќе те оставам сам да ги најдеш.
Кои цели? Денацификација? Па во тоа ни Јанко Бачев не верува.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.342
Поени од реакции
31.217
Кои цели? Денацификација? Па во тоа ни Јанко Бачев не верува.
Нерелевантно е што ти мислиш кој што верува. Обврзување на Украина на независност и невлегување во НАТО е главната точка а тоа нема да се случи без паѓање на актуелната американска марионетска влада... Не дека не им дадоа доволно шанси тоа да го направат без војна. Цели месеци војската седеше на граници. Америте знаеја дека ќе има инвазија, затоа што по нивни инструкции владата не се согласи барем со дел од барањата. И нема да се согласи, од истите причини, па сеедно колку Украинци ќе умрат заради тоа.

Инаку ацистите таму постојат, и руски интерес е да ги нема (најмногу пошто одработуваат за Америте, ама не е наважно и тоа што во ВСВ милиони Руси умреа од германските нацисти). Така да - да, и денацификација е една од целите, сеедно колку е смешно вака одстрана.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.288
Поени од реакции
1.786
@Vanlok @jamajka @Бачето

По вас која е крајната цел на Русија и како мислите дека Русија е победник во војнава?
Ја освојува цела Украина и ја контролира што добива ?
Мене ми изгледа дека ќе изгуби повеќе од што ќе добие.
Во украина 80% е руски народ, до 1990 г. тоа беа само административни граници, пример град општина Скопје и Велес. Потоа се разбудија во 3 држави Русија, Белорусија и Украина.
30 години , а особено след пучот во 2014 тече брутална асимилација на русите во украина.
Човекот збори руски, православен мисли дека е украинец, а имало некакви лоши руси во Русија, но тие се нешто друго.
За децата да не зборам, од градинка ги асимилират, ги терат да учат украински, им перат мозок...

Слично е и во Македонија, десловенизација, вадат од шкаф некој хомосексуалец Александар, тие пари за споменици не ги даваа џабе, немам предвид Грујо што крадел, не само аманет од горе, а директива да се направи тоа, леарна од Италија да ти лее скулптури за без пари, а тоа да било директива на Сорос.;)
Може да се направи и обратен процес на асимилацијата, особено ако е во ран стадиум, 8 години не се многу.
Давам пример после 500 години, тешко доброволно и брзо да направиш еден народ од Срби, Хрвати и Босанци, а пред 500 години биле.
Целта на Путин е денацификација и обединување на Русија, Белорусија и Украина. Самиот украински народ ќе го посака тоа. За первезен процес пример хомосексуализам, канибализам треба повеќе време, а обратното е побрзо, така да, не за 8 а максимум за 4 години ќе бидат готови за слевање во една држава.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.504
Поени од реакции
3.607
:pos: :lolzz:
Vistinata i samu vistinata .
Kako od kajgana da sa gi fatili idiotive.
The chipped strikes back.:D

11.jpg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom