Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    688

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.816
Поени од реакции
31.757
Kano, dobro e. Opravdano da ima i drugi mislenja. Se nadevam deckoto sto go nacrta toa nema da lezi vzatvor, ne bi trebalo. Vo Rusija na primer ako kazes vojna ili ako odis na protest protiv vojnata ke te odnesat direktno vzatvor. Iljadnici se vekje. Toa e toj sistem sto go sakame, barem del od clenstvoto ovde - moja predpostavka.
Пошто вака подобро ни е? Боље е да ти разнебитуваат државата одвнатре? Да храниш и ухлебуваш паразити (и домашни и Шошони) во државна администрација за да работат против државата?
Подобро е да може да протестираш да те користат страни служи во нереди против неопходна одбрана на нацијата и државата?? :facepalm:

Дисконект од реалноста = 100%
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Сега ги забранија во Русија фејсбук и инстаграм за екстремистка идеологија.
Па време беше , таков сатанизам, ковид фашизам, пуч на американскиот претседател, требаше уште пред 30 години да си направат свој интернет, како Кина.
Многу брзо ги разкачија, баш и Хазин прошлата година збореше за метата. Џендери се мислат силни, се пуват, им исечеш еден кабел и целата таа конструкција паѓа во вода.
Гледам тука засилено со нови профили после 24.02, ама онака активни русофоби и украинофили, заемно се поддржуваат, може една особа по 3-4 ника да движи, баш ми е интересно не се ли добива шизофренија?
Си пишуваш со самиот себе во друг профил, па вториот одговара на третото јас...
Другар ти веруваш во ова што го пишуваш ако е така свака част
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
Сергеј Карјакин, руски шахист, има забрана 6 месеци да се натпреварува поради поддршката која ја дал за Русија при инвазијата на Украина! Да, забраната е од чисто политички причини.
 
Член од
3 март 2021
Мислења
579
Поени од реакции
995
А за такво нешто треба да најдеме заеднички јазик со Албанците оти тие ни се сограѓани и второ најголемо малцинство. Наша е одлуката, или ќе бидеме мулти етничка држава како Швајцарија или ќе бидеме мулти етничка држава како БИХ или Украина. Со такви желби како твојата за Косово сигурно нема да бидеме Швајцарија.
Апсолутно се согласувам, јас воопшто немам ништо против Албанците напротив тие што не се Косовари ги сметам за блиски а и тука сме да живееме заедно, тие мора да се чуствуваат како дома.

Пошто цел род сум од западна Македонија имаше една анегдота меѓу дедовците; знаеш ли зошто ги викаме Албанците денес "браќа"? Пошто нашите дедовци се спуштале од планина и ги е*еле турчинките па така настанале "албанци" бидејќи било познато дека нашите биле ''надарени'' за разлика од килавите турци па невестите турски едвај чекале да ги посетат:) т.е. они се пола наш род пола турци и јас си ги сметам како мои (тие што не се косовари). Нели е чудно зошто сите форсираат турски презимиња, Мехмеди, Сулејмани, Селими, Ахмети итн...

Инаку штетата што ја направи ДПМНЕ со перењето мозок итд. е фатална и ќе требаат минимум 10 години да се оправиме.
 
Член од
12 јуни 2018
Мислења
515
Поени од реакции
568
Ние сме косовски протекторат. Косоварите заедно со овдешните си ја роварат државата како сакаат и никој ништо не им може. 2001ва упадите и повлекувањата на учкарите беа од Косово. Така да ти кој што си освестен Бугарин и најверојатно живееш во странство ти е лесно да речеш да не се секираме за Косово кое бувално е единствениот сосед кој после незавинсост ни направи инвазија во 2001ва во Радуша. Добар дел од населението и не е толку проспрско како што ти си замислуваш па да затоа мислиш од таму доаѓа нашиот став за Косово.

Изедначувањето на стекањето на Српска со барање за незавинсот со Косово кое е независно ти е профи. :pos:
Хаха освестен Бугарин
Ок

Друже за Косово ич к.. не ме боли.

Зборот ми е не треба да се дразнеме со Албанците. Дури и ако поголемиот број се сеуште се племенски и планински менталитет, верувај дека има и свесни и интелегентни луѓе и помеѓу нив кои што си ја сакаат државата. Тие луѓе треба да се форсираат.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.780
Поени од реакции
8.876
Сергеј Карјакин, руски шахист, има забрана 6 месеци да се натпреварува поради поддршката која ја дал за Русија при инвазијата на Украина! Да, забраната е од чисто политички причини.
Kaj e Kasparov sega da jade burek...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.816
Поени од реакции
31.757
Сергеј Карјакин, руски шахист, има забрана 6 месеци да се натпреварува поради поддршката која ја дал за Русија при инвазијата на Украина! Да, забраната е од чисто политички причини.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.780
Поени од реакции
8.876
Најсмешно е што цело време се пере мозок на луѓето, исто се случува години на назад. Поентата е што сега го гледаме размерот иако уште не сме свесни во која мера сме и ние индоктринирани. Буквално сме ебани од системов, на секој можен начин што постои...дури изгледа смешно кога ќе се спомне :LOL:
Една од причините поради кои не сме подобни е што секогаш ќе има голем процент мегу нас кои ќе ја гледаме таа манипулација, и никад нема да легнеме на брашното. Има нешто у нашава генетика што не им одговара на господарите од западнава цивилизација.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.816
Поени од реакции
31.757
Nekni ja zgresiv temata mesto ovde pisav vo temata na voenite analiticari. Vanlok ekspresno mi go prefrli mislenjeto so golem referat. Tuku gledam sega na taa tema si ima bagji oftopoci ama proruski pa ne mu precat. :D Sloboda na govor samo ako mislenjeto ti se sovpagjat so nivnoto.
Aбе не јади гурабии, кажано е само воени податоци да се изнесуваат (и евентуално дискутираат) а глеј се ти што пишуваш баш таму:
Barem izbegnav firomiziranje i severdzaniziranje. Ama razbiram, zelbata da si del od nesto golemo e mnogu izrazena kaj tebe.
Ги провоцираш другите да ти реплицираат таму, и после какаш дека офтопик се зборувало а ти го почнуваш (заедно со лепо друштво).
Имате среќа што модераторот не верува во казнени поени, одамна требаше да јадете банови за одмор од дискусии кои намерно ги шалтате во глупи офтопици.

Дрндај овде што сакаш, не ја загадувај дискусијата таму.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.392
Поени од реакции
21.949
Само никаде не спомнуваат дека не станува збор за количина која е макар блиску за да им ги задоволи потребите... :)


Ministerot kaza daleku povekje od sto ocekuval. Sigurno nema da ti kaze kolku kolicini ;)
Автоматски споено мислење:

Пошто вака подобро ни е? Боље е да ти разнебитуваат државата одвнатре? Да храниш и ухлебуваш паразити (и домашни и Шошони) во државна администрација за да работат против државата?
Подобро е да може да протестираш да те користат страни служи во нереди против неопходна одбрана на нацијата и државата?? :facepalm:

Дисконект од реалноста = 100%
Ednoto so drugoto nema vrska tuku interesno kako nekoi clenovi sami si gi kratat pravata dobrovolno.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.816
Поени од реакции
31.757
Ќе видиме тоа следната есен (кога ќе идат на бацирака во Москва, за да го пуштат СТ2 во функција). :)
Автоматски споено мислење:

Ednoto so drugoto nema vrska tuku interesno kako nekoi clenovi sami si gi kratat pravata dobrovolno.
Тоа е затоа што таквите како тебе мислат дека само туѓите гомна смрдат... За „слобода на говор“ што демек ја имаме овде и на западот, кажи им на тие што се влечеа по судови заради таканаречниот „говор на омраза“. На пример за банални коментари за пожарите во Грција (прво ми текнува, ама има и други).
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.325
Поени од реакции
16.436
Сергеј Карјакин, руски шахист, има забрана 6 месеци да се натпреварува поради поддршката која ја дал за Русија при инвазијата на Украина! Да, забраната е од чисто политички причини.
Ама у Русија не смееш да бидеш против војна, одма у апс идеш.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.392
Поени од реакции
21.949
Сергеј Карјакин, руски шахист, има забрана 6 месеци да се натпреварува поради поддршката која ја дал за Русија при инвазијата на Украина! Да, забраната е од чисто политички причини.
Dumbledore, kako ne si se zadumal za sahistot Kasparow. Vo vremeto Ruska gordost pa go zatvorija nekolku pati pa sega zivee nadvor od Rusija oti tamu ne e siguren. Vo sporedba 6 meseci zabrana e nisto iako malce bezveze mora da se kaze.
Автоматски споено мислење:

Aбе не јади гурабии, кажано е само воени податоци да се изнесуваат (и евентуално дискутираат) а глеј се ти што пишуваш баш таму:

Ги провоцираш другите да ти реплицираат таму, и после какаш дека офтопик се зборувало а ти го почнуваш (заедно со лепо друштво).
Имате среќа што модераторот не верува во казнени поени, одамна требаше да јадете банови за одмор од дискусии кои намерно ги шалтате во глупи офтопици.

Дрндај овде што сакаш, не ја загадувај дискусијата таму.
Izgubi kontrola nad temata vrie of topici a ja pred nekoj den eden post napisav pogresno odma prefrli. Sredi ja temata i ne se zali ako sumk 15tiot clen sto pisuva oftopic. Ili slep si za istomislenicite?
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.994
Dumbledore, kako ne si se zadumal za sahistot Kasparow. Vo vremeto Ruska gordost pa go zatvorija nekolku pati pa sega zivee nadvor od Rusija oti tamu ne e siguren. Vo sporedba 6 meseci zabrana e nisto iako malce bezveze mora da se kaze.
Пребарај ги моите мислења за Каспаров, за тоа како мораше да земе Хрватско државјанство, па потоа да отиде за живее во САД (Њу Јорк), па дури тогаш ќе дебатираме на оваа тема. Ок? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom