Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Nekoj se skoro razbudil izgleda, kratka ti e memorijata sladoled, nesto ti precat vojni od skoro.

Kade ti e muabetot za 1389ta koga Turcite napadnaja?
друже, изгледа со дијагноза си ти.. ги спомнав војните и сукобите у задњиве 1-2 години.. што курац ми мешаш баби и жаби?
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.669
Јас би рекол ти живееш на Марс, затоа нели и не те интересира Македонија!
Ако не е тајна со која вакцина се вакцинираше, велат тие што се на модерна.. фајзер и.. се прозападно ориентирани, а оние со спутник В биле проруски, си велам да не е до вакцината.
О па тебе толку те заинтересира Македонија што напраи Кајгана профил да мрсиш муда додека нели, ти го мењаат името, сортата, историјата. Со вакви борци ко тебе и Џибути ќе си добие место у уставот кај нас.

За вакцинава незнам што да ти кажам, ме остаи без зборови.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.501
Поени од реакции
6.004
Што бидна со Харков?

Конечно извор каде ги има сите потврдени загуби во воена техника, во случајов оклоп, значи со фото или видео евиденција, никакви шпекулаци и проценки, само факти.
Освен тоа се работи само за неповратни загуби, не се вклучени оштетени возила или оправени. Од физички уништени, преку заробени па се до напуштени/дезертирани или самоуништени за да не дојдат читави во раце на противник, заклучно со 48 часа пред да бидат објавени.
Има све и свашта ама да започнам со оклопни сили.

Русија и сецесионистите :

MBT :
6 T-64
147 T-72
73 T-80
37 T-90

LST/AFV :
4 BRM-1
21 BMP-1
65 BMD-2
61 BTR-82
28 BMP-1
81 BMP-2
30 BMP-3
15 BMD-4

APC :
104 MT-LB
43 BTR-80
34 BTRD
12 Taifun
44 Tigr
14 Ris
5 Rakuska

SPA :
5 Nona
2 Kosta
5 Gvozdika
8 Akacija
22 Msta

MRL :
25 Grad
3 Uragan
2 Tos

Armored trains :
2

OTHER :
86 Engeneering, command post, communication, ambulance & other armored vehicles

Украјина :

MBT :
65 T-64
2 T-72
3 T-80

LST/AFV :
24 BMP-1
2 BMP-2

AC :
27 BRDM-2

APC :
8 MT-LB
6 BTR-3
22 BTR-4
4 BTR-60
9 BTR-70
11 BTR-80
2 Saxon
3 Humvee
2 Kobra
5 Novator
13 Varta
7 Kozak
2 Vepr

OTHER :
9 Engeneering, command post, communication, ambulance & other armored vehicles
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.288
Поени од реакции
1.786
Што бидна со Харков?

Конечно извор каде ги има сите потврдени загуби во воена техника, во случајов оклоп, значи со фото или видео евиденција, никакви шпекулаци и проценки, само факти.
Освен тоа се работи само за неповратни загуби, не се вклучени оштетени возила или оправени. Од физички уништени, преку заробени па се до напуштени/дезертирани или самоуништени за да не дојдат читави во раце на противник, заклучно со 48 часа пред да бидат објавени.
Има све и свашта ама да започнам со оклопни сили.

Русија и сецесионистите :

MBT :
6 T-64
147 T-72
73 T-80
37 T-90

LST/AFV :
4 BRM-1
21 BMP-1
65 BMD-2
61 BTR-82
28 BMP-1
81 BMP-2
30 BMP-3
15 BMD-4

APC :
104 MT-LB
43 BTR-80
34 BTRD
12 Taifun
44 Tigr
14 Ris
5 Rakuska

SPA :
5 Nona
2 Kosta
5 Gvozdika
8 Akacija
22 Msta

MRL :
25 Grad
3 Uragan
2 Tos

Armored trains :
2

OTHER :
86 Engeneering, command post, communication, ambulance & other armored vehicles

Украјина :

MBT :
65 T-64
2 T-72
3 T-80

LST/AFV :
24 BMP-1
2 BMP-2

AC :
27 BRDM-2

APC :
8 MT-LB
6 BTR-3
22 BTR-4
4 BTR-60
9 BTR-70
11 BTR-80
2 Saxon
3 Humvee
2 Kobra
5 Novator
13 Varta
7 Kozak
2 Vepr

OTHER :
9 Engeneering, command post, communication, ambulance & other armored vehicles
Сигурно е така, сорос лично да не ги снимал ;)
Укрите секој ден во секој поглед се повеќе напредуваат. Имаше еден таков филм со Славко Штимац, автосугестија , повторуваш пред огледало:lolzz:
Дај линк од каде е цитирано, барем да се поосмеме повеќе. Ако беше така сега ќе беа пред Москва. Официално Укрите стара слика по пет пати ја цитират, онака од 2-3 агла снимано едно исто.
Кој губи има право да се љути, Сега украина , утре не се знае, Кадиров може да дојде да ја денацифицира и тирана.
Те поздравувам со песнава
 
Член од
16 октомври 2021
Мислења
431
Поени од реакции
905
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.501
Поени од реакции
6.004
Сигурно е така, сорос лично да не ги снимал ;)
Укрите секој ден во секој поглед се повеќе напредуваат. Имаше еден таков филм со Славко Штимац, автосугестија , повторуваш пред огледало:lolzz:
Дај линк од каде е цитирано, барем да се поосмеме повеќе. Ако беше така сега ќе беа пред Москва. Официално Укрите стара слика по пет пати ја цитират, онака од 2-3 агла снимано едно исто.
Кој губи има право да се љути, Сега украина , утре не се знае, Кадиров може да дојде да ја денацифицира и тирана.
Те поздравувам со песнава
Добро е баче, намали доживљај, има фотка и видео за све од обете страни, сечено лепено монтирано :icon_lol: па сега од повеќе агли снимано, дури и ридови и планини изместиле во позадина за да ја оцрнат славната руска армија. Смената во Алди кога почнува?
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.669
Добро е баче, намали доживљај, има фотка и видео за све од обете страни, сечено лепено монтирано :icon_lol: па сега од повеќе агли снимано, дури и ридови и планини изместиле во позадина за да ја оцрнат славната руска армија. Смената во Алди кога почнува?
Нема намалување доживљај, сега се влага у најјакото. Гледаш спремни се од воено тактички карактер преку пропаганда до економски пресметки и надворешно-внатрешна трговија. Нема поле кај што не се јаки и спремни со минимум 2-3 варијанти на одговор. Путин процентуално најголема поддршка има во МК и кај МК емигрантите во западниот свет. Мислам дека ни Србиве не се толку попалени ко кај нас. Можда и со право ако ги земеме у предвид задњите децении и случувањата со ЕУ, али генерално можда и не би било лошо малце македонецот да осети друг газда, руски, наспроти американецот. Чисто за компарација што се добива што се губи.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.288
Поени од реакции
1.786
Добро е баче, намали доживљај, има фотка и видео за све од обете страни, сечено лепено монтирано :icon_lol: па сега од повеќе агли снимано, дури и ридови и планини изместиле во позадина за да ја оцрнат славната руска армија. Смената во Алди кога почнува?
Стар искусен трол си, на конкретно прашање, одговара со контра прашање.
Ќе цитирам Џанго "Ме интересира зашто ти се интересираш..."
Ако имаш линк кон податоците, ако не дадеш значи лажеш.
А ако имаш предвид овој:
1602511940676.jpeg
Joost Oliemans
Freelance writer and analyst
Utrecht, Utrecht, Netherlands
и неговиот сајт https://www.oryxspioenkop.com/, ти се молам малку посериозно.
Како оној разузнавачот од лондон за Сирија, живеел со мајка му, а штабот на НВО бил во кујната.
А овој писателот е бетер, на црно , нема регистрирано НВО, нема адреса , нема телефон.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
генерално можда и не би било лошо малце македонецот да осети друг газда, руски, наспроти американецот.
Значи ти си реалист уствари, се помируваш дека си имаш газда и јбг ќе слушаш, ју вил оун натинг енд ју вил би хепи?
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.501
Поени од реакции
6.004
Нема намалување доживљај, сега се влага у најјакото. Гледаш спремни се од воено тактички карактер преку пропаганда до економски пресметки и надворешно-внатрешна трговија. Нема поле кај што не се јаки и спремни со минимум 2-3 варијанти на одговор. Путин процентуално најголема поддршка има во МК и кај МК емигрантите во западниот свет. Мислам дека ни Србиве не се толку попалени ко кај нас. Можда и со право ако ги земеме у предвид задњите децении и случувањата со ЕУ, али генерално можда и не би било лошо малце македонецот да осети друг газда, руски, наспроти американецот. Чисто за компарација што се добива што се губи.
Колку емоции вложуваат во војна, тоа е чудо, па ова го немаше нит 99 со Нато нападите на СРЈ, неам видено вакво нешто.
Штета се нема јавено на форум некој кој работи во Новочеркаск да речеме, да каже како е на лице место, расположење меѓу раја ова она :icon_lol:
Автоматски споено мислење:

Стар искусен трол си, на конкретно прашање, одговара со контра прашање.
Ќе цитирам Џанко "Ме интересира зашто ти се интересираш..."
Ако имаш линк кон податоците, ако не дадеш значи лажеш.
А ако имаш предвид овој:
Прегледај го приврзокот 325832
Joost Oliemans
Freelance writer and analyst
Utrecht, Utrecht, Netherlands
и неговиот сајт https://www.oryxspioenkop.com/, ти се молам малку посериозно.
Како оној разузнавачот од лондон за Сирија, живеел со мајка му, а штабот на НВО бил во кујната.
А овој писателот е бетер, на црно , нема регистрирано НВО, нема адреса , нема телефон.
Не знам кој е овој лик ама линков ти е добар, баш ќе го разгледам.
Види го баче, освен борец контра НВО, стратег, икономиста, казанова и шљакер во Немачка да ти бил и хакер? Па па па, штета за вакви таленти да таворат во Алди :icon_lol:
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
896
Поени од реакции
3.543
Значи ти си реалист уствари, се помируваш дека си имаш газда и јбг ќе слушаш, ју вил оун натинг енд ју вил би хепи?
Робовски менталитет, класик северџански. Они на УЧК го дудлат капка не капнува на земја, не пак на Американци.
Од сабајле се дојдени на темава прва утринска бригада, не дискутират за темата ами јадење гомна за останатите членови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom