Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    674

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.257
Поени од реакции
21.600
Па ете ти си ти тој што заменува тези. На тема за Украина ја спомнуваш Белорусија, и јас ти направив споредба на благосостојабата на граѓаните на Украина И Белорусија - за да видиш (поточно некој неинформиран што ја чита темава да види) дека зборуваш глупости... Споредби меѓу Норвешка и Русија (и обид за замена на тези) правиш затоа што немаш никакви аргументи, и не може ни да имаш кога браниш неодбранлив став.
Abe malce glupo e da kazes deka Belorusite podobro ziveat od Ukraincite zatoa sto imaat marionetska vlada rakovodena od Rusija mesto marionetska vlada rakovodena od SAD. Ja na toj muabet nadopolniv, pak nisto licno.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.668
Грујо имаше само една крупна реална грешка, тоа беше амнестијата за хашките и тоа сигурен сум дека тој не сакаше ко и секој македонец патриот ама бешше притиснат од меџународната со ветување дека ќе биде оставен на раат, реално секако не сакаа тие случаи да се истуркаат, се знае за кого беше хашкиот трибунал наменет. Другото маана му беше што беше премногу мек, да не речам демократ и премногу им допушташе на сите, затоа го снајде тоа што го снајде. Ама Путин не трпи многу предавници (ко што и треба), се знае што им следува на предавниците.
Знаеш проблемот со таргетирање предавници во авторитарна држава како РФ е 100% подложна на субјективен резон. И тука никогаш во историјата, ама апсолутно никогаш не вродило со масивна поддршка, без разлика колку апсел по плоштади, праќал тајни служби итн итн. 100 кусур миљона се русите, не се малце за да искочиш ти со теза против дел од својот народ. Али тоа е, hunger games ќе игра сега, а што му остана друго после глупавава одлука, јебига.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.485
Поени од реакции
30.038
Па очигледно украинците не сакаат да бидат во нивната зона.
Ма немој, ти знаеш што сакаат Украинците ама ни тие самите не знаеја дека сакаат да идат во НАТО пред САД да им направат државен удар.

Зона на сиромаштија на широки народни маси, без опозиција, со олигаси, кои ги има и во Украина но на помало ниво, еден човек да решава за се. Треба да се иде малку и да се живее во такви земји па да се види како е, а не само теорија.
Сиромаштијата им експлодира после државен удар направен од САД. И истите олигарси сеуште се на власт... Тоа е реалноста, не е теорија.

Сите сакаме да одиме на запад, здравје боже се надевам и моиве деца ќе заминат еден ден, а никој ен сака во Казахстан, туркеменистан, итн
Не сакаме сите. Јас сакам децата да ми раснат и живеат во нивната татковина, и тука е разликата со таквите како тебе. Вие Македонија не чуствувате како татковина. Сакате да се отселите (или веќе сте фатиле усвет), ама воедно и многу љубите да дрдорите за иднината на Македонија и што Македонија треба да прави.


Офтопик си, те цитирам во темата за општи дрдорења. Дрдори овде, не ја загадувај темата за војни случувања.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.668
Не сакаме сите. Јас сакам децата да ми раснат и живеат во нивната татковина, и тука е разликата со таквите како тебе. Вие Македонија не чуствувате како татковина. Сакате да се отселите (или веќе сте фатиле усвет), ама воедно и многу љубите да дрдорите за иднината на Македонија и што Македонија треба да прави.
Ууу те искинаа Кано и Баче сега. Што ти требаше ова...
 
Член од
1 јули 2020
Мислења
1.734
Поени од реакции
8.103
Компаниите ќе биднат заменети, од ИТ аспект е полесно да се направи.
Но што ќе им прават на фабрики на VW? Колку ресурси треба да вложат во обука на персонал за се тоа да профункционира на соодветно ниво и дали се исплати кога пак можат само на нивен пазар да пласираат и источните држави, каде што исто се натпреваруваат против западни компании.
Па со тоа што не треба да плаќаат повеќе лиценци на странски компании според новиот закон, пазарот е огромен ако можат да ја рестартираат фабриката. Рачунај VW модели на коли, најверојатно за 20-30% пониска цена и тоа од сегашната не таа што ќе расте како што растат цените на суровините. Тие фабрики на VW,Форд и останатите од Европа и така беа само за домашниот руски пазар а не беа наменети за извоз.

А само на црно пазарот во централна азија, блискиот исток, африка па и Кина би било огромен. Сепак Русите ако успеат својот пазар да си го покријат би било за нив одлично.Секако овдека најголеми губитници ќе испаднат Франзуците кои вложија доста пари во Лада и сега целата инвестиција ќе им биде национализирана заради санкциите.

Али сепак се останува на тоа дали ќе направат асална национализација и ќе го рестатираат производството.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.485
Поени од реакции
30.038
Ууу те искинаа Кано и Баче сега. Што ти требаше ова...
Секој има право да си ја бара среќата, но не го гледам Кано како навиен да труби труби дека на запад сѐ е мед и млеко.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.652
Поени од реакции
26.178
Да не одиме на другата тема.

Добро имаш нешто да напишеш во врска со тоа дека пропаганда било дека Чеченија ти е дефакто квази шеријатат каде владее деспот и се тоа финансирано од Москва или ќе ми тераш сосема неповрзани работи со темата на дискусија? Лицемерието на запад и лудилото што се прави моментално против русите ми е добро познато. Само не сфаќам како тоа има врска со темата на разговор. Или whataboutism е најдобриот одговор.
Ја одведов темата во друг правец, така да продолжи со whataboutism и фурајте мапи на оној што бара.
Епа очигледно не те разбирам накаде сакаш да ја тераме дискусијата. Прво и основно, во Чеченија владеат закони на Руската федерација, не владее Шеријат, цело законодавство и цела власт е по теркот на условно кажано на западните правни систем (Византиско право). Така да незнам од каде ти се информациите дека Чеченија е Шеријатска земја. Јас идам од тој за мене познат факт, затоа ти си мислиш дека избегавам да дискутирам за тоа. Еве можеби сум грешка, дај да видиме некои информации кои кажуваат дека Чеченија е дефакто Шеријатска држава или барем во најмала рака има Шеријатска милиција која барем делумно го запазува Шеријатскиот закон.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.668
Секој има право да си ја бара среќата, но не го гледам Кано како навиен да труби труби дека на запад сѐ е мед и млеко.
Зашто ваков лош backpaddle? Нема потреба, знам дека у емоција го пиша тоа со луѓето што сакаат да емигрираат надвор од МК, не мислиш ти така добар дечко си.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.613
Поени од реакции
79.911
Зависи на какви убиства мислиш, но сигурен сум дека православните цркви имаат извршено најголем број духовни убиства со сеење раскол, внесување омраза и перење мозок со теории на заговор.
Можеби муслиманите, во име на религијата, највеќе убиваат луѓе, ама православните имале најголем број духовни убиства.

Стварно? Ова го кажа?
 
Член од
16 мај 2010
Мислења
6.165
Поени од реакции
5.335
Па со тоа што не треба да плаќаат повеќе лиценци на странски компании според новиот закон, пазарот е огромен ако можат да ја рестартираат фабриката. Рачунај VW модели на коли, најверојатно за 20-30% пониска цена и тоа од сегашната не таа што ќе расте како што растат цените на суровините. Тие фабрики на VW,Форд и останатите од Европа и така беа само за домашниот руски пазар а не беа наменети за извоз.
Да ама имаш нешто што се вика патент, не можат да прават такви модели им треба Know-How за креирање на такви модели со квалитет и технологија. А и самиот народ едноставно сака избор на ствари, Русија и да искочи како победник воено, социолошки внатре у државата со сите санкции и дешавки нема баш да и е најстабилно.

Нема Самсунг или Ајфон имаш некој руски таму, се тоа супер ама не е дека луѓето таму неќат Самсунг или Ајфон, не дека неќат пристап до ствари што ги има ресто светот, не е Русија како Кина па народот да витка кичма лесно.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.613
Поени од реакции
79.911
Западот буквално не е ебе на неколку полиња, триесет години.
Стварно не знам како Албанците, или било кој од СДСМ, очекуваат луѓето да бидат на страна на Западот.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.352
Поени од реакции
46.588
Западот буквално не е ебе на неколку полиња, триесет години.
Стварно не знам како Албанците, или било кој од СДСМ, очекуваат луѓето да бидат на страна на Западот.
Згрозени се од убиствата на недолжни цивили.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.257
Поени од реакции
21.600
Да ама имаш нешто што се вика патент, не можат да прават такви модели им треба Know-How за креирање на такви модели со квалитет и технологија. А и самиот народ едноставно сака избор на ствари, Русија и да искочи како победник воено, социолошки внатре у државата со сите санкции и дешавки нема баш да и е најстабилно.

Нема Самсунг или Ајфон имаш некој руски таму, се тоа супер ама не е дека луѓето таму неќат Самсунг или Ајфон, не дека неќат пристап до ствари што ги има ресто светот, не е Русија како Кина па народот да витка кичма лесно.
Ne znam kako ne razbiras. Od sega sve stransko vo Rusija ke bide zameneto so Ruska alternativa. Kako ne im tekna dosega ne znam. Ednostavno e.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom