Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.355
Поени од реакции
6.938

Za toa shto kazuvam celo vreme, mnogu tuka zborat deka ne e isto, ama isto e i so tek na vreme kje se razberi.
Точно, до некаде е слична сиутацијата во поглед на негирањето. Иако украинците и русите имаат многу повеќе допирни точки и работи кои ги спојуваат него ли ние и бугарите. Украинците и русите се многу повеќе измешани, најголем дел од нив имаат роднински врски, мешани бракови и слично. Тоа не може да се каже за нас и бугарите, не може да се каже за нас и албанците. Сепак луѓето се чуствуваат како украинци и тоа не смее да им се негира.
Е сега, војнава нема никаква врска со тоа. Прво, Русија не иде да ја освои Украина, од проста причина што не и треба таа територија, која реално ништо добро не би и донела, поготово после 2014-та. Исто многу битно е да се нагласи дека војнава не почна сега, туку трае 8 години. Тогаш, со протестите на Мајдан, на америте им успеа, украинците и русите во Украина да ги донесат на нож. Голем дел од украинците наседнаа на замката, им се претстави дека полицијата ги убива протестантите (до некаде и точно), само што полицијата не е таа што прва почна да убива. Следеше хаос. Дојде до промена, се постави про западна влада и претседател, една од првите работи што ги направија, им ги ускратија правата на русите. Во медиумите и политичарите, буквално цртаа мети на секој кој е русин. Ги доведоа во ситуација ко македонците во Бугарија, Грција. Нормално, почнаа про руски пртести. Се деси Одеса. Наци групи палеа живи луѓе, а полицијата гледаше од страна и ништо не презема. До ден денес никој не одговарал за тоа, иако јасно се гледаат фаците на монструмите кои живи запалија преку 50 луѓе. За убивање на руси не се одговараше. Месец или два после тоа, следуваше анексија на Крим, потврдено на референдум. На Крим преку 90% од населението се руси. Седуваа и Доњецк и Лугањск кои сакаа да се отцепат. Региони во кои исто големо мнозинство се русите. Зошто би живееле во земја каде е дозволено да бидат убивани? Украина ги нападна овие региони, а не го нападна Крим, од проста причина што, на Крим има руски воени бази, а ваму нема. Русија секако ги помага во војната нивниве со оружје и доброволци. Во 2015-та се потпишува мировен договор, тој што го збориме од Минск. Го потпишуваат завојуваните страни, сведоци се Франција, Германија, Русија. Договорот во кратки црти е дека овие два региони ќе останат во склоп на Украина, а за возврат ќе добијат автономија, нормално и правата кои им беа одземени на русите, јазик, телевизии, школи. Украина до ден денес воопшто не сака да го спроведе договорот. Пред некоја година рекоа дека договорот не им одговара. Од 2015-та териториите под контрола на русите од Украина, се константно гранатирани. 8 години таму луѓето не живеат нормален живот, туку живеат по подруми и скривници. Исто и русите низ другите места во Украина. Ова што Русија официјално се вмеша е само крај на таа 8 годишна војна. За жал, ова што сега се случува, можеше да се избегне, а Украина ќе ја имаше целата територија (без Крим), само ако го исполнеше тоа што го потпишала. Додади го на ова и членството во НАТО кое украинците и америте го форсираа, поготово последнове години. Заеднички воени вежби на територија на Украина. Еден тон оружје од НАТО. Се тоа го правеа, иако беа свесни и украинците и америте дека тоа ја носи Украина во неминовна војна со Русија. 15 години Русија им кажува дека по ниту една цена нема да дозволи влез на Украина во НАТО, затоа што е тоа директна закана по нивната безбедност. Го пробаа истото со Грузија, видоа дека Русија нема да го дозволи тоа, дури и по цена на војна. Наместо, тоа да им биде поука, дека народот во Украина ќе биде тој кој ќе биде најголема жртва, они решија дека Украина ќе ја внесат во НАТО. Зеленски пред месец-два, се закануваше дека или ќе ги внесат во НАТО или ќе се вратат на нуклеарното оружје. Преглуп потег, во време кога војна ти тропа на врата.
Затоа иако во одредена мера има сличност околу негирањето, војнава нема врска со тоа, туку ова погоре напишаното.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.726
Поени од реакции
82.643
Па уште и црепот од претседник одбива да се сретне со амбасадорот на Русија оти сме држеле дипломатски бојкот спрема нив! :facepalm:
Нашите му го испратија Мицковски да му го плесне у лице.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Нашите му го испратија Мицковски да му го плесне у лице.
Само товарање у сточни вагони и правец Колима у Сибир!
(Ама нема правда на светов...)
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.380
Поени од реакции
4.518
Нашите му го испратија Мицковски да му го плесне у лице.
Јак е Мицко „на зборови„, паша зоки! Сите стануваат јаки по влезот во ОТАН, кога САД им ги штити задниците. Се чини дека и Мицко иде по стапките од сите подопашести муви...
Автоматски споено мислење:

Parata busi segde. Ako mozea amerikanskite dolari da gi napraat od kinezi tajvanci, ako go zadrzi ova tempo na rast kina kje si se vratat vo jatoto kad tas.
Сеако; враќањето на Тајван во состав од НР Кина е стратешки интерес и Кинезите тоа не го кријат. За сега, не можат да изведат воено враќање. За пар децении, веројатно „да„...
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Читнав нешто за тие Азовци, тоа биле екс-хулигани од некој клуб не можам да се сетам а и сите тие имаат исти имиња некои локомотиви, динама, ротори, статори.....
Инаку имале точно нула пратеници, министри и градоначалници. Маргинална збирштина на олош кои изградиле храм на Перун :pos: во 21.век и се враќале на многубоштвото.
Најсмешно што меѓу нив имало и евреи и руси, one just can not make this up.
Не е прв пат навијачки групи да бидат употребени во политички цели, иако на терен имаат нула влијание, едино што ставале куршуми во свинска маст за да муџите кои се борат на страна на Путин не можат да отидат во џенетот пошто свиња не е халал :pos:
Маргинална збирштина од 12.000 убијци.
Кадировци се здружение на пчелари, моментално се на обука во Украина.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.380
Поени од реакции
4.518
game over e работава, војната е при крај.

Токму како што Русите имаа намера; опколување на украинските наци-единици од исток (од војските од републиките) и од запад (од регуларни руски сили).
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
468
Интересно, припадник на етнос кој е негиран од сите комшии, а самиот тој негира постоење на етнос со изрази како малоруси кои се еквивалент на срби со говорна маана или македонски бугари.
Значи потполно иста ситуација каде една нација од позиција на сила негира постоење на друга нација која е послаба во многу аспекти. Како Грција со ембаргото кое нанесе огромни штети на овдешната економија. Кој беше грчкиот израз за македонци, потсетете ме :)

Колку шизо се изјавите на Путин тоа е страва :icon_lol:
Toa mu go pishav so drugi zborovi, ali aj nie samite od sebe
Точно, до некаде е слична сиутацијата во поглед на негирањето. Иако украинците и русите имаат многу повеќе допирни точки и работи кои ги спојуваат него ли није и бугарите. Украинците и русите се многу повеќе измешани, најголем дел од нив имаат роднински врски, мешани бракови и слично. Тоа не може да се каже за нас и бугарите, не може да се каже за нас и албанците. Сепак луѓето се чуствуваат како украинци и тоа не смее да им се негира.
Е сега, војнава нема никаква врска со тоа. Прво, Русија не иде да ја освои Украина, од проста причина што не и треба таа територија, која реално ништо добро не би и донела, поготово после 2014-та. Исто многу битно е да се нагласи дека војнава не почна сега, туку трае 8 години. Тогаш, со протестите на Мајдан, на америте им успеа, украинците и русите во Украина да ги донесат на нож. Голем дел од украинците наседнаа на замката, им се претстави дека полицијата ги убива протестантите (до некаде и точно), само што полицијата не е таа што прва почна да убива. Следеше хаос. Дојде до промена, се постави про западна влада и претседател, една од првите работи што ги направија, им ги ускратија правата на русите. Во медиумите и политичарите, буквално цртаа мети на секој кој е русин. Ги доведоа во ситуација ко македонците во Бугарија, Грција. Нормално, почнаа про руски пртести. Се деси Одеса. Наци групи палеа живи луѓе, а полицијата гледаше од страна и ништо не презема. До ден денес никој не одговарал за тоа, иако јасно се гледаат фаците на монструмите кои живи запалија преку 50 луѓе. За убивање на руси не се одговараше. Месец или два после тоа, следуваше анексија на Крим, потврдено на референдум. На Крим преку 90% од населението се руси. Седуваа и Доњецк и Лугањск кои сакаа да се отцепат. Региони во кои исто големо мнозинство се русите. Зошто би живееле во земја каде е дозволено да бидат убивани? Украина ги нападна овие региони, а не го нападна Крим, од проста причина што, на Крим има руски воени бази, а ваму нема. Русија секако ги помага во војната нивниве со оружје и доброволци. Во 2015-та се потпишува мировен договор, тој што го збориме од Минск. Го потпишуваат завојуваните страни, сведоци се Франција, Германија, Русија. Договорот во кратки црти е дека овие два региони ќе останат во склоп на Украина, а за возврат ќе добијат автономија, нормално и правата кои им беа одземени на русите, јазик, телевизии, школи. Украина до ден денес воопшто не сака да го спроведе договорот. Пред некоја година рекоа дека договорот не им одговара. Од 2015-та териториите под контрола на русите од Украина, се константно гранатирани. 8 години таму луѓето не живеат нормален живот, туку живеат по подруми и скривници. Исто и русите низ другите места во Украина. Ова што Русија официјално се вмеша е само крај на таа 8 годишна војна. За жал, ова што сега се случува, можеше да се избегне, а Украина ќе ја имаше целата територија (без Крим), само ако го исполнеше тоа што го потпишала. Додади го на ова и членството во НАТО кое украинците и америте го форсираа, поготово последнове години. Заеднички воени вежби на територија на Украина. Еден тон оружје од НАТО. Се тоа го правеа, иако беа свесни и украинците и америте дека тоа ја носи Украина во неминовна војна со Русија. 15 години Русија им кажува дека по ниту една цена нема да дозволи влез на Украина во НАТО, затоа што е тоа директна закана по нивната безбедност. Го пробаа истото со Грузија, видоа дека Русија нема да го дозволи тоа, дури и по цена на војна. Наместо, тоа да им биде поука, дека народот во Украина ќе биде тој кој ќе биде најголема жртва, они решија дека Украина ќе ја внесат во НАТО. Зеленски пред месец-два, се закануваше дека или ќе ги внесат во НАТО или ќе се вратат на нуклеарното оружје. Преглуп потег, во време кога војна ти тропа на врата.
Затоа иако во одредена мера има сличност околу негирањето, војнава нема врска со тоа, туку ова погоре напишаното.
Si pishal mnogu i ok e perfektno si e se a samo Ruskata strana na konfliktov, neli ima i druga strana? Se ova shto go pishish nemashe da bidi i Rusite kje sedea “madro” ako Ukraincite ne bea budali, da se otkazat ot nuklearkite shto gi imaa posle raspad na SSSR. Na mnogu od niv im e skurcheno od “ruska chizma”, shto e vekovi za niv, moze zatoa baraa alternativa na zapad ( EU i NATO iako vtorovo ti e mnogu glupavo spored mene, ama nivni izbor). Pa samo vo “gladomorot” tamu pred WW2 imaat umreno nekolku milioni. Toa sum siguren do den deneshen go nemaat zaboraveno, toa ne znam koj narod bi go zaboravil. Vo sekoj sluchaj mnogu me podsekjaat na nas inie od
komsiite ne mozime glava da krenime a bogami i tie duri kaj niv e polosho. Nikogash nema da zaboravam edna scena od “Enemy at the gates “ za Vasilij Zajcev, jak film so Jude Law , sigurno si go gledal celo vreme koga kje se tepa so drug snajperist koristeshe Ukrainci za laznjak, da gi skine onoj drugiot i so toa da si ja otkrie pozicijata za Zajcev da gi skine posle.
 
Последно уредено:
Член од
28 септември 2014
Мислења
1.100
Поени од реакции
1.683
Читнав нешто за тие Азовци, тоа биле екс-хулигани од некој клуб не можам да се сетам а и сите тие имаат исти имиња некои локомотиви, динама, ротори, статори.....
Инаку имале точно нула пратеници, министри и градоначалници. Маргинална збирштина на олош кои изградиле храм на Перун :pos: во 21.век и се враќале на многубоштвото.
Најсмешно што меѓу нив имало и евреи и руси, one just can not make this up.
Не е прв пат навијачки групи да бидат употребени во политички цели, иако на терен имаат нула влијание, едино што ставале куршуми во свинска маст за да муџите кои се борат на страна на Путин не можат да отидат во џенетот пошто свиња не е халал :pos:
друже азовците се креирана организација од циа до 90 и некоја година и плата им пуштале америте
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
999
Поени од реакции
3.989
Маргинална збирштина на олош кои изградиле храм на Перун
Ова стварно ме заинтересира, прочепкав малце и што да видам...петардиве стварно направиле кип на Перун и еве ги се клањаат на него

polk-Azov-Perun-na-bazi-Urzuf.jpg

Азовскиот Перун во цел план

pic_2326ec9eb7d55072fba054970986c57d.jpg
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.929
Поени од реакции
22.157
Ова стварно ме заинтересира, прочепкав малце и што да видам...петардиве стварно направиле кип на Перун и еве ги се клањаат на него

Прегледај го приврзокот 325063

Азовскиот Перун во цел план

Прегледај го приврзокот 325064
Они пагани ли биле, тоа може објаснува зошто палеа икони денес.

photo_2022-03-13_04-24-41 (2).jpg
photo_2022-03-13_04-24-41.jpg
 
Член од
28 август 2013
Мислења
4.306
Поени од реакции
13.082
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.303
Toa mu go pishav so drugi zborovi, ali aj nie samite od sebe

Si pishal mnogu i ok e perfektno si e se a samo Ruskata strana na konfliktov, neli ima i druga strana? Se ova shto go pishish nemashe da bidi i Rusite kje sedea “madro” ako Ukraincite ne bea budali, da se otkazat ot nuklearkite shto gi imaa posle raspad na SSSR. Na mnogu od niv im e skurcheno od “ruska chizma”, shto e vekovi za niv, moze zatoa baraa alternativa na zapad ( EU i NATO iako vtorovo ti e mnogu glupavo spored mene, ama nivni izbor). Pa samo vo “gladomorot” tamu pred WW2 imaat umreno nekolku milioni. Toa sum siguren do den deneshen go nemaat zaboraveno, toa ne znam koj narod bi go zaboravil. Vo sekoj sluchaj mnogu me podsekjaat na nas inie od
komsiite ne mozime glava da krenime a bogami i tie duri kaj niv e polosho.
Види... ја те разбирам што сакаш да кажеш...
Ама не е така црно-бело работата!
Ај со ред, прво нуклеарките да ги тргнеме. По распадот на СССР тие оружја законски и следуваа на земјата наследник РФ. Исто како и долговите и обврските од истиот СССР.
Украина немаше право, нит па они сакаа да ги задржат тие оружја. А дури и да сакаа uncle Sam ќе се погрижеше да не ги добијат.
Long story short...

Второ, политичкиот контекст за гладоморот е целосно фабрикуван. Тој глад предизвикал еднаков број на жртви и во самата Русија, а ако тргнеш да пребаруваш ќе видиш дека такви стравотни гладови се погодувале на секој 20-30 години во тој регион на светот. Всушност тој гладомор(ако ја тргнеме Втора Светска Војна) е последниот таков што историски е забележан! Развојот на земјоделството, нови модифицирани култури, вештачки ѓубриња, наводнување, механизирање итн итн итн. Испаѓа дека всушност СССР(ака злобната Русија) многу повеќе помогнала во тој аспект за да не се повтори. Се разбира ова се коси со нео-фашистичкиот дискурс и ревизионистичката историја што ја води модерна Украина со буцкање од Западот.
(Јасно ни е ова... туку ајде)

Трето, воопшто не е точна тезата(јас би рекол дури и смешно провидна) за "руската чизма"!
Бар не во контекст на СССР од 1917-1991. Империјална Русија е друга животиња, ама и друг муабет.
Таа чизма сигурно не била потешка од (аналогија) српско-хрватската "чизма" што сме ја имале ние 45'-91' (food for tought)
И глупо е да се спореди со махинациите на Волгарија и нивната (ахем) "администрација" тука.

А дека се напатен народ во многу слични со нас, се!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom