Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    695
Член од
24 април 2008
Мислења
10.738
Поени од реакции
12.020
А шо мислиш шароноликите идиоти решаваат сами за било шо во државава?
Нивен потпис и печат е на санкциите кон Русија, ако не ги бива нека си одат и нека остават некој друг да дојде на власт кој нема да и` се прави силен на Русија. На пример од 2014 до 2016 година никој од Македонија не и` се правеше силен на Русија со санкции.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Нивен потпис и печат е на санкциите кон Русија, ако не ги бива нека си одат и нека остават некој друг да дојде на власт кој нема да и` се прави силен на Русија. На пример од 2014 до 2016 година никој од Македонија не и` се правеше силен на Русија со санкции.
Јас не ги оправдувам санкциите спрема Русија,ептен се дебилни и само ја влошуваат ситуацијата.Требаше само да го почитуваат Минскиот договор,ама зелениот Кловн се курчеше мислеше дака НАТО стои зад него.Ама пак да се радуваш на пропаста на европската економија од која зависиме исто така е дебилно.
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.738
Поени од реакции
12.020
Јас не ги оправдувам санкциите спрема Русија,ептен се дебилни и само ја влошуваат ситуацијата.Требаше само да го почитуваат Минскиот договор,ама зелениот Кловн се курчеше мислеше дака нато е зад него.Ама пак да се радуваш на пропаста на европската економија од која зависиме исто така е дебилно.
Европската економија не е соочена со пропаст, туку со поголема зависност од САД, од која никогаш не се ослободија, но барем досега успеаа до некаде да ја намалат. Затоа си тераа(т) бизнис со Русија, Турција, Кина и други држави од блискиот исток, Азија и далечниот исток.

Се преценија себеси и сопствените можности во 2014 година кога го спонзорираа државниот удар во Украина, мислејќи дека ако ги влошат односите помеѓу Русија и Украина, кога двајца се караат, се надеваа дека ЕУ ќе биде третата страна која ќе има корист. Но како што во 2014 година не очекуваа реакција од Русија, така и сега во 2022 година не очекуваа воена интервенција од Русија во Украина, поради што одлучија да одберат страна.

Но никој не ги држи со сила евро-социјалистите во Брисел во ваква позиција, можат наједноставно да си прогласат неутралност, да ги укинат санкциите кон Русија, да престанат да бараат од Владимир Путин и Русија да седнат на преговарачка маса и за промена да му стават до знаење на украинската зеленика дека и покрај неговиот Масада синдром, светот ќе продолжи да се врти, Сонцето ќе продолжи да изгрева на исток и да заоѓа на запад и после неговата смрт. Поради тоа, украинската зеленика е тој од кого треба да побараат да седне на преговарачка маса за да прифати примирје со украинска неутралност и признавање на Кримскиот полуостров како територија на Русија како основни предуслови за седнување на преговарачката маса, а не да му испраќаат оружје и муниција за да продолжи да се прави силен само за да биде последниот кој ќе умре во последниот ден на украинската Масада.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Европската економија не е соочена со пропаст, туку со поголема зависност од САД, од која никогаш не се ослободија, но барем досега успеаа до некаде да ја намалат. Затоа си тераа(т) бизнис со Русија, Турција, Кина и други држави од блискиот исток, Азија и далечниот исток.

Се преценија себеси и сопствените можности во 2014 година кога го спонзорираа државниот удар во Украина, мислејќи дека ако ги влошат односите помеѓу Русија и Украина, кога двајца се караат, се надеваа дека ЕУ ќе биде третата страна која ќе има корист. Но како што во 2014 година не очекуваа реакција од Русија, така и сега во 2022 година не очекуваа воена интервенција од Русија во Украина, поради што одлучија да одберат страна.

Но никој не ги држи со сила евро-социјалистите во Брисел во ваква позиција, можат наједноставно да си прогласат неутралност, да ги укинат санкциите кон Русија, да престанат да бараат од Владимир Путин и Русија да седнат на преговарачка маса и за промена да му стават до знаење на украинската зеленика дека и покрај неговиот Масада синдром, светот ќе продолжи да се врти, Сонцето ќе продолжи да изгрева на исток и да заоѓа на запад и после неговата смрт. Поради тоа, украинската зеленика е тој од кого треба да побараат да седне на преговарачка маса за да прифати примирје со украинска неутралност и признавање на Кримскиот полуостров како територија на Русија како основни предуслови за седнување на преговарачката маса, а не да му испраќаат оружје и муниција за да продолжи да се прави силен само за да биде последниот кој ќе умре во последниот ден на украинската Масада.
И мане не ми е јасно зошто евро-бирократите се затрчаа со вакви тешки санкции.По се изгледа ароганција е во прашање.Сигурно не е некое здраворазумско решение.Ама да се надеваме дека во иднина ќе се опаметат и ќе прекинат со политиката на санкции на други држави пошто веќе почна да им се враќа ко бумеранг.Светот не е веќе ист.Од целава ситуација најголем победник по мое мислење е Кина.Украина ,Русија и ЕУ ги чекаат тешки денови.А со тоа и ние ќе наебиме.
 
Последно уредено:
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.581
Поени од реакции
5.847
Vo ponovata istorija na Evropa, ne postoi lider ko zeleniov sto svojot narod go vturnal vo tolku golem pekol.

Namesto da gleda da napravi dogovor, toj zabranuva site mazi da ja napustat zemjata, deli lesno oruzje bez kontrola I gi praka so molotovi na tenkovi...

Od edna strana glumi hrabrost, a od druga, pateticno kuka, se zali I moli za pomos dodeka narod mu gine I zemjata mu stanuva ko Avgamistan...

Na kraj, se ke se resi na pregovaracka masa... Vlada se menjala I ke se menja, granici se menuvame... Ama tie izgubeni zivotni I pekolot ne se vrakaat nazad...
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Но никој не ги држи со сила евро-социјалистите во Брисел во ваква позиција, можат наједноставно да си прогласат неутралност
Напротив се по евидентно е ( за тие на кои не им беше до сега ) дека големите Европски земји немаат своја национална автентична политика и дека исто како и Зеленски и они се извршувачи на туѓо сценарио и тоа штетно пред се за својот народ. Ние сме пример во мало, добиваме маил што како да се поставиме. Или ќе треба да покажат свое јас или само револуција ги оправа а видовме во Канада како либералната демократија се справува со револуција.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.535
Поени од реакции
12.400
И каде сме ние во целава ситуација?Не шамар во тежок нокдаун ќе бидиме.Јасни ми се антагонизмите спрема Америве и ЕУ.Ама да се радуваш на пропаста на економијата на ЕУ е самоубиство.Ако горе споменатово стварно се случи има да џвакаме корња и сливи петровки.Да се надеваме само дека иЕУ и Русија се опаметат,намалат со емоции и заедно со заленион кловн од Киев седнат на преговори и ја спасат ситуацјава од пропаст.
Како процени дека има некоја радост во постот? Нема да има никакво опаметување. Кловнот е решен да гине до крај. Русија не отстапува од зацртаното, бидејќи не добиваат никакви гаранции од САД. ЕУ санкциите ќе останат. Дури и да се повлече Русија уште денеска.
Автоматски споено мислење:

Акаунтов 24/7 шири лаги или полувистини и не само што не е баниран туку редовно собира десетици илјади лајкови и ретвитувања а масите го зимаат како апсолутна вистина. На пример во овој твит се кажува полувистина*; Скадовск е мал град кој е директно во непосредна близина на Крим и едно од првите места што го зазедоа Русите. Ова не значи дека Украина го „ослободила“ градот туку само дека руските војниците продолжиле понатаму бидејќи нема потреба тие да останат присутни таму. Арно ама коментарите го сфатија дека Украина го ослободила градот и сега слават фантомски победи.



*поправилно би било misleading но не знам кој македонски збор би бил соодветен.
Илија е поранешен припадник на Азов. Толку од објективното. Можеш комотно да му се мочаш на изведтувањето и се тоа што пишув. Ама секако одлично спакувано е за америчкиот и европејскиот мозок.
 

Skylake

proseCUTE
Член од
7 јули 2016
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.712
За брзо време кога ќе чекаш со канта за бензин на бензиска кој ќе го плаќаш 200 денари,купи си линекс за да не те фати пролив од сливите.
Абе ако треба бензинот ќе го платам и 2000 денари, ама таа ЕУ сакам да ја видам во пламен. До душа против САД и немам нешто којзнае колку против. А УК ептен ги поштувам што излегоа од ЕУ.

Абе кој кејф ќе ми се напраи да почне Путин да разваља низ ЕУ, а УК и САД да ги остават ЕУ на цедило како што сега го оставаат Зелениот.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.615
Поени од реакции
82.341
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Абе ако треба бензинот ќе го платам и 2000 денари, ама таа ЕУ сакам да ја видам во пламен. До душа против САД и немам нешто којзнае колку против. А УК ептен ги поштувам што излегоа од ЕУ.

Абе кој кејф ќе ми се напраи да почне Путин да разваља низ ЕУ, а УК и САД да ги остават ЕУ на цедило како што сега го оставаат Зелениот.
Премногу е очигледно дека тато и мама ти ги плаќаат сметките.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.555
Поени од реакции
36.516
Има и други интересни работи од кај нив.

9F5744D9-2FE1-486B-BF7C-36778F5F17E3.jpeg

A Norwegian computer expert has created a website enabling anyone to send an email about the war in Ukraine to up to 150 Russian email addresses at a time, so that Russian people have a chance to hear the truth their government is hiding.


Замисли ова Русите да го правеа кое пиштење и вриштење ќе биде. Исклучени се од реалноста, не се ни свесни колку.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.535
Поени од реакции
12.400
Автоматски споено мислење:

 

Kajgana Shop

На врв Bottom