Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    695

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.861
Поени од реакции
26.462
Западната „слобода“ на говор.

 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.861
Поени од реакции
26.462
Ni amerikanskite protivozdusni ne gi fatija dronovite vo arabija. Izglea treba nekoe drugo care da se bara za niv, a ne klasicno pvo.
Колку што пратам, дури и Украинците признаа дека немаат веќе дронови. За колку време треба да се исчистат дроновите, за 2 саати?

Претпоставувам како летале така биле чистени. За 2 недели не само што сите биле исчистени, туку и добиле уште една тура од Турција која ја исчистиле.

Ако споредиме со Америчката интервенција во Србија, Американците ни пола авијација не им уништија за 78 дена. Да не зборам дека моќта на Украинците спрема Србија каква е... И логистичката подршка од САД што ја имаат Украинците каква е.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.841
Поени од реакции
8.987
Ni amerikanskite protivozdusni ne gi fatija dronovite vo arabija. Izglea treba nekoe drugo care da se bara za niv, a ne klasicno pvo.
Панцир е за таа работа баба рога, други системи бољи од овој не верувам дека постојат.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.861
Поени од реакции
26.462

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.115
Поени од реакции
3.317
Панцир е за таа работа баба рога, други системи бољи од овој не верувам дека постојат.
Панцирот не е направен за борба со дронови, главно е за крстосувачки ракети, помали ракети и сл. упатени кон базата што ја брани.

Е сега бидејќи нема друго оружје за борба со дронови се кориси тоа што се има, а најдобар е Панцирот, можеби имаат направено некој модификации, дали се добри незнаеме.

Мора да се напомене дека дроновие не се сериозна закана кога има појака војска, не е исто да пука курди кој главното науружување и е пикап со миторлез и војска со илјадници против воздушни системи, како што кажав преходно, од толку многу колони за очекување е некој дрон да се протне, ама тој дронот со 4 ракети од по 30кг ексползив ништо посебно нема да смени на крајот.

Онаа 50 километарската колона што стоеше една недела беше совршена цел за дронови и било каква арилерија, бонбардери, ама украинцие не пукнаа ни метак наваму, зошто? оти немале со што.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.009
Поени од реакции
32.023
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
4.156
Поени од реакции
4.921
Во Бердјанск (регион Запорожје) раскажува жител

"На пазарот се појавија млеко, месо. Цените на храната почнаа да паѓаат. Картичките беа речиси прифатени насекаде. На некои места почнаа да работат банкомати. Се исплаќаат пензии и бенефиции", изјавил.

Срамота е вака да им се ускратува демократијата на луѓево, нешто хитно треба да преземе западниот ем демократски свет иначе диктаурата ќе не сотре.
 
W

wicked_1

Гостин
Во Бердјанск (регион Запорожје) раскажува жител

"На пазарот се појавија млеко, месо. Цените на храната почнаа да паѓаат. Картичките беа речиси прифатени насекаде. На некои места почнаа да работат банкомати. Се исплаќаат пензии и бенефиции", изјавил.

Срамота е вака да им се ускратува демократијата на луѓево, нешто хитно треба да преземе западниот ем демократски свет иначе диктаурата ќе не сотре.
Во некои руски кругови се врти муабет (не можам да го откријам изворот) дека Путин ја нападнал Украина со градежни фирми, не со тенкови... западот лаже дека се бомбардирани.

Особено му требале кадировци оти они најдобро шеловале.

У реалноста русите граделе станбен простор, трговски центри и клиники, ама нема кај да се информираме
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
999
Поени од реакции
3.989

Kajgana Shop

На врв Bottom