Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
20 февруари 2022
Мислења
12
Поени од реакции
5
Може ли преку брат да се направи интервју?
 
Член од
13 февруари 2021
Мислења
23
Поени од реакции
31
@Генерал @Bibo @marin.skp како најупатени, може ли да ми одговори некој? Фала однапред
Мене секогаш ми бараат фотокопие од полномошното кога сум поднесувал дополнителни

Изпратено от мојат SM-A715F с помоштта на Tapatalk
 
Член од
13 февруари 2021
Мислења
23
Поени од реакции
31
Здраво. На веб страна publicbg.mjs.bg ми излезе указ и треба да одам за Софија. Дали е можно тоа да се заврши тука во Македонија?
Во Амбасада се чека повеќе со 7-8 месеци, подобро во Софија

Изпратено от мојат SM-A715F с помоштта на Tapatalk
 
Член од
13 февруари 2021
Мислења
23
Поени од реакции
31
Zdravo, Dali treba da se ode da se slika sto znaci ova na sliakta
Значи дека треба да одиш до Битола за да си го подигнеш државјанството со 2 слики, уплатница и да си напишеш служебна адреса во Софија ул. Леге 6

Изпратено от мојат SM-A715F с помоштта на Tapatalk
 
Член од
8 декември 2020
Мислења
26
Поени од реакции
39
Здраво дечки. Одамна се немам вклучено на форумов али сум запрепастен од што се случува моментално…

Јас чекам на финална од јануари 2021, со стара крштеница од дедо (1942 год) крстен во Велес. Е сега никаде не пишува негова народност, дали ова е доволно за да помине или и јас ќе имам иста (не)среќа да ме пребацат на дополнителна?
 
Член од
28 мај 2019
Мислења
135
Поени од реакции
212
Zdravo na site
Baram pomos. Pra dedo bil bugarski vojnik ama kniskata mi e zagubena mestoto kade so e roden (mk) pisuva deka od 200 ziteli site bile bugari . Prasanjeto mi e kade mozam da pobaram dokument voena kniska ili nes slicno deka e bugarin. Srejkno na site
Ако некој знае каде да бараме документи , помагајте
 
Член од
25 август 2021
Мислења
57
Поени од реакции
60

Attachments

Последно уредено:
Член од
29 септември 2008
Мислења
77
Поени од реакции
210
За некој час тргнувам за Софија,опремен со сите изводи со кои добив происход плус стари документи(воен билет за службено патување на прадедо ми,регрутациски документ за војска на прадедо ми,некои расписки,удостоврениа и слично) сите на бугарски јазик со печат од бугарското царство.Можев да ги пуштам по посредникот но ќе одам со него и лично да ги предадам.Што биде нека биде од тука наваму.

Слушнав некои муабети демек имало поднесено многу тужби поради барањето на дополнителни документи,колку е тоа точно не знам.
 

Cucuk

Pero Afrika
Член од
24 јануари 2022
Мислења
16
Поени од реакции
19
Zdravo na site,imav zakazano intervju 2013 godina no poradi zdravstveni pricini ne otidov i taka ostana do den denes.sega gledam deka baraat poteklo od baba-dedo imav izvod na rodeni od baba mi kade pisuva deka e bugarka no poradi selenje dokumentot za ziva glava ne mozam da go najdam,e sega dali ima sansi nekade da se izvadi istiot ili nekoja druga opcija ili da se nadevam samo da go najdam ubav den!
 
Член од
4 декември 2008
Мислења
24
Поени од реакции
4
Здраво !
Сакам да прашам дали од државна агенција Архиви може да побарам светителство од баба ми која е родена во Белене и таму учела 4-5 години , проверив училиштето сеуште постои.
Незнам дали во Архиви имаат такви информации или само за војници.

Статусот ми се смена во финална пред неколку дена.
На 21.10.2021год интервју
21.12.2021год ми излезе бројчето
10.03.2022год финална
Преку баба поддавам но ако побараат дополнителни си викам да ако можам и сведителство да најдам ќе биде добро ☺
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
787
Поени од реакции
539
Kje ja ubrzaat li finalna ? Dali i viceto kje ubrza koj go znae ?
Ако добро успеав да разберам, според текстот министерството за правда ќе организира некој состанок на советот, за да може следната недела да ги процесираат пријавите.
 
Член од
14 март 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво.Имам поднесено за бугарски пасош во Амбасадата во Скопје.Указот ми е готов од пред една година, ако не и повеќе, чекам да ми го пратат во Амбасадата во Скопје(што е премногу време).Во Амбасада ми рекоа јави се во Министерство за правосудие во Софија и кажи им да ти го пратат.Таму никој не крева,цел ден вртам.Како да постапам,имал ли некој ваков проблем?Фала
 

Kajgana Shop

На врв Bottom