Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    695

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.538
Поени од реакции
12.400
Доброволци од поранешен СССР( Белорусија, Казакстан и тн) и Русија може. Ама овие од Сирија не била добра одлука.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.012
Поени од реакции
36.792
НАТО рокаше цивилни цели
цивилен воз
телевизијата
кинеската амбасада...
...ами по грешка, не сакаше оти им се испомешаа координатите! :facepalm:
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.432
Поени од реакции
22.333
Респект кон Украинскиот народ како си ја брани државата, невероватно... не како Србите по скривници роштиљ си правеа и чекаа Милошевич да капитулира, не ни им влегоа копнено, само фабрики и мостови им рокаа, а не како овие пичкиве руски што ракетираат цели населби и болници...
Neznam sto trebase da pravat, da skokaat povisoko za da fatat nekoj avion ili sto.
Patem receno ovoj post e dobar kandidat za najglup post na godinata . Uste e rano, sigurno ke ima uste biseri, no definitivno e za vo top 10.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
21.012
Поени од реакции
36.792
Респект кон Украинскиот народ како си ја брани државата, невероватно... не како Србите по скривници роштиљ си правеа и чекаа Милошевич да капитулира, не ни им влегоа копнено, само фабрики и мостови им рокаа, а не како овие пичкиве руски што ракетираат цели населби и болници...
...ама си смешен, да сакаа да рекетираа Русите нема на лајф камера да се гледа осветлен и нормален град Киев, ќе беше пепел, исто како што се крие токму ко ,,пички,, украинската војска во училишта и градинки и од таму делуваат борбено со оружје, не се тие како твоите што се криевте низ куќите на селаните и ги пресоблекувавте мртвите во цивил да прикажете дека македонска полиција убива цивили во Диво Насеље, а рокавте од куќи каде чувавте заробени цивили, исто како што украинска војска на прва борбена линија чува цивили индијци и други малцинства како жив штит, тоа ти е бате ,, пичка,, борци , а не Русите, се уклучивте сега на форумов со пропаганда и лаги на најако, ако ако нека се знае!
 

CELTIK

magionicar
Член од
23 декември 2007
Мислења
2.909
Поени од реакции
839
cela vojna e za dominacia na taktickoto vooruzuvanje ,odamna go pratam momcilo milinovic penzioniran profesor na masinski vo belgrad i najgolem strucnjak na balkanov ako ne i posiroko za balisticki interkontinentalni bukvalno za site raketi koj sto ima koj kade ima prednost se coekot do detal objasnuva a denes i ovaj gostinot kaj milenko mn dobro objasni se se vrti okolu avangard , znaci ova avangardite se natovareni na sarmat taa gi nosi na 100 km visina izlegoja li od sarmatot spas nema e sea sarmatot patuva 3,5 min i edino vo toj del amerive imaaat raketa koja mozi da go stigni kaza coekot 6,5 km vo sekunda no nema dovolen domet i zato natovcive sea gledaat so poblisku da se doberat do rusia , inace milinovic kaza deka amerive najverovatno uspele da naraat nekoja dark igle koja bez mnogu testoj itno e donesena vo germania i mozebi e slicna na avangard
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.861
Поени од реакции
26.462
Респект кон Украинскиот народ како си ја брани државата, невероватно... не како Србите по скривници роштиљ си правеа и чекаа Милошевич да капитулира, не ни им влегоа копнено, само фабрики и мостови им рокаа, а не како овие пичкиве руски што ракетираат цели населби и болници...
Јас незнам зошто се нервираш толку? Дали ако се нервираш ќе постигнеш нешто? Само си го кратиш животот за џабе.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.861
Поени од реакции
26.462
Зеленски вика уште малце на Русите ќе им требаат коридори. Ваљда го прочитал Поморенко на Твитер дека се негде пред Москва.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
10.087
Поени од реакции
17.955
Мое лично мислење е дека намерно не давааат гас на Киев, сакаат пред се да исчистат се повеќе од џганот собран на Украина.
I ja bi sakal da e taka, ama toa e, nema vtora brzina. Sleden cekor e da mobiliziraat dopolnitelni sili, ama so ovie nema da mozhat use mnogu.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.572
Поени од реакции
13.920
Neznam sto trebase da pravat, da skokaat povisoko za da fatat nekoj avion ili sto.
Patem receno ovoj post e dobar kandidat za najglup post na godinata . Uste e rano, sigurno ke ima uste biseri, no definitivno e za vo top 10.
Нека застане во редот, имаше еден коментар дека Молдавија треба да ја искористи шансата и да ја нападне Транснистрија, друг дека Финска ќе ја уништи Русија, трет дека Србија е членка на нато. Ова онака само што ми текнуваат, гарант има и други. Голема конкуренција.
 
Член од
10 јули 2018
Мислења
1.413
Поени од реакции
2.239
Малце офтопик али мора да му се оддаде почит на човекот. :LOL:

Прав едукативен јутубер, човекот е движечка енциклопедија. Обично патува сам али кога е во друштво нонстоп зборува и објаснува кој споменик е овој, кој го изградил, до толку влегува во детали шо некојпат се заборава. Овие другите само чекаат и се снимат.
Криумчареше маче од Куба во авион во гаќи, шеташе сам со камера во Мексико во региони стриктно под власт на нарко картели, и отиде во Чернобил во зона која уште е под карантин. Таму запозна и еден старец кој до ден денес уште му е пријател и го посетуваше после тоа уште 2-3 пати. :D

Иначе нема да ме изненади ако намерно е отиден во Киев пред да почне војната, уште кога Русите распоредуваа војска на граница. Екстремен авантурист, се надевам нема да го кошта живот некој ден.
Коља се вика старецот. Живее баш во радиоактивниот дел во Белорусија, али го згрижиле откако почна војната.
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Зеленски:

"Украинската војска обезбеди прекин на огнот за да функционираат хуманитарните коридори. Ако окупаторите [Русија] почнат повторно да пукаат и го нарушуваат спасувањето на нашиот народ, на крајот, тие ќе добијат таков одговор од светот што на самите нив ќе им требаат хуманитарни коридори", предупреди Зеленски во видео адресата објавена во петокот.

Автоматски споено мислење:


"ЕУ ги искористи сите можни рестриктивни мерки против Русија како одговор на тековната војна во Украина, рече високиот претставник на блокот за надворешни работи и безбедносна политика, Јозеп Борел, во интервјуто за Франсинфо во четвртокот.

"Се разбира, секогаш може да се оди понатаму, но ние веќе ги достигнавме границите на она што можеме да го направиме. Направивме се што можевме", рече тој петок."
Автоматски споено мислење:


FNGx9pSX0AQuGJT.jpeg
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.861
Поени од реакции
26.462
Не збори многу околу самата криза, ама збори околу пералниците на мозок и како економската криза веќе и се удира од глава на САД.

Објаснување што одприлика праат пералниците на мозок:
The tech monopolies now exert a level of control over American public opinion that has no precedent in all of history... The medieval chуrch has less command over our society emotions than Facebook and Google and Twitter now do. For the past two years, You've watched these companies above all define, who You as American must hate. Depending on their directive of the day, our citizens dutifully change their avatar from BLM, signs to mask up slogans, to now Ukraine flags. Each is a crisis and each new crisis is carefully stage managed in silicon valley at the direction of the white house.

How does the human brain compete with this, how does it understand it? Well it doesnќt. Clarity and perspective become impossible. In the hysteria, even the recent past just evaporate. The morning that Russia invaded Ukraine, You may have been talking about a lot of different things. Covid, Crime, Southern border. Much to the relief of the White House, all of these topics have been forgotten. Maybe forever.

No population has ever been more skillfully manipulated than our population is being manipulated rigth now. But even with the tech monopolies on the case full-time, there are limits. Some topics cannot be hidden. And inflation is one of them. Google can delete all the search results it wants, but you still know what hamburger and gasoline cost, because you go to the store. You know exactly how bad inflation is.

Другото видете го сами, освен тие што се алергични на вистината.
 
Член од
31 мај 2019
Мислења
308
Поени од реакции
987
Колку преценета влезе Русија во оваа војна, за 48 часа ќе паднел Киев.. за да сега се радуваат на секое окупирано село.

Не му е лесно на Путин, сака да освои титула во прва лига, а се мачи со третолигаш.
Абе шоч, нели гледаш дека се води рачун за цивили и инфраструктура...дај покажи ми кадри од војната во Косово или Босна каде шошони или муслимани се качуваат по српски тенкови и им се курчат на војни лица а овие само мирно да гледаат. Или во Вуковар, хрватски цивили да снимаат како им прават фори на четниците.

Русија да тргнеше со цела сила и со тоа што го има како оружје и потенцијал, Киев ќе паднеше до пладне, а не за 48 саати.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom