Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.498
Поени од реакции
3.576
Русија има сопствена авионска индустрија, па дури и сопствено производство на патнички авиони. А и нема проблем дел од воените фабрики да ги пренамени за тие цели. А што е најиронично во ова е што најголемиот дел на Кинеската авиоиндустрија се базира на Руската. Така да којзнае во кој контекст е оваа одлука.
Кој патнички авион го има Русија, колку се произведени и кои авиокомпании го купуваат и користат?????
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Ako tolko mnogu se grizis za rusija sto sedas na kajgana idi tamu davaj podrska vo prv red. Ne vikam deka ke padne odma ama ako ne uspee celite da gi ostvari za ajde da receme 1 mesec togas taa vojska ke pocne samata da se zaprasuva sto bara tamu i sto bidna so celite koi im bea zadadeni a istite ne se ostvaruvat. Ostaj toa vreme 99 koga ja bombardira Srbija ovaa sega e dr vreme porazlicno.
Во право си не е 99. Тогаш Русија беше јака па ја бомбардираше Србија. Сега една Украина неможат да ја победат. Веќе зборат меѓу себе војниците, што мајка баравме ваму.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.792
Поени од реакции
26.349
Таа новина ... не е новина..
Ете коj не чете , а саму троли..
Датум / 01.02
Единствено нешто што може да ме натера да се откажам од мојата финансиска сигурност која ми е врзана за западот е тестирање на биолошко оружје по етничка основа и таргетирање на словенско население.

Прво беа приказните на теоретичарите, попут Мирка. Па после почнаа официјалните Руски извори да спомнуваат, а САД експлицитно да демантира и да го обвинува Руското МО за пропаганда во многу наврати, за да вчера испадне дека све тоа било вистина.

Денеска тоа исто Руско МО тврди дека САД во Украина развивале баш такво оружје и таргетирале словенско население. Да ми кажел некој вакво нешто пред 2 дена, немало ниту да го перцепирам, но според динамиката, веќе си мислам дека има шанса нешто од ова да е вистина. А ако ова се покаже дека е вистина, треба сите заедно, вклучувајќи ги тука и Украинците и Бугарите, да го стават прстот на челото. А јас најискрено се надевам дека ова не е вистина.



Околу био лабораториите..

оваа изјава на САД е пред 5 години,с случајно кореспондира со денешната изјава на Руското министерство за одбрана дека имаат доказ дека САД развива биолошко оружје кое би можело генетски таргетирано, стриктно против словенско население. Btw збориме за лаборатории кои до вчера беа само Руска “пропаганда” за да вчера Нуланд обелодени дека у ствари се вистина.


Documents expose US biological experiments on allied soldiers in Ukraine and Georgia
https://armswatch.com/documents-expose-us-biological-experiments-on-allied-soldiers-in-ukraine-and-georgia/?fbclid=IwAR0X3rSS6pzT5PceW_fe1Q3Rk_20WxVUR_IKGd8VxOZpoWfeSoYGSfltJxo

While the US is planning to increase its military presence in Eastern Europe to “protect its allies against Russia”, internal documents show what American “protection” in practical terms means.
The Pentagon has conducted biological experiments with a potentially lethal outcome on 4,400 soldiers in Ukraine and 1,000 soldiers in Georgia. According to leaked documents, all volunteer deaths should be reported within 24 h (in Ukraine) and 48 h (in Georgia).
Both countries are considered the most loyal US partners in the region with a number of Pentagon programs being implemented in their territory. One of them is the $2.5 billion Defense Threat Reduction Agency (DTRA) Biological engagement program which includes research on bio agents, deadly viruses and antibiotic-resistant bacteria being studied on the local population.
Project GG-21: “All volunteer deaths will be promptly reported”
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.139
Поени од реакции
5.892
само за одбрана екипа: @old_School_mk ; @Bafra ; @Spejs Odisi ; @Zvonareva и останати северџгани!


Volodymyr Zelenskyy 2016 Playing Piano with Penis
Клипов најмалку 10 пати е постиран овде и само го потврдува мојот муабет.

Btw, имам стотици постови каде што ја критикувам моменталнава наша власт и нејзините поддржувачи, но ете, дочекав и мене да ме сметаат за северџан само затоа што сум на добрата страна во конфликтов :vrtioci:
 
Последно уредено:

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.426
Поени од реакции
47.128

Не научија и не научија географија.
Не е прашање на географија ова. Вришти незаинтересираност и рамнодушност од женава. Тажно е ова у пичку материну
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.098
Поени од реакции
3.294
Ја на куртоните шо плачеа дека немале шо да јадат руските војници.

Оние снимките со кесите можеби се од туристички шопинг, да однесат некој сувенир дома да ги потсеќа на "ослободувањето".:свиркам:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.090
Поени од реакции
81.027
Кој патнички авион го има Русија, колку се произведени и кои авиокомпании го купуваат и користат?????
Види Бугар, Путин им вика дека ќе ја скрши Украина, а они ако писнат ќе ги затепа со нуклеарки. И они ќутат ко лицемерни пички и ја препуштаат Украина на својата судбина.
Тоа, кој патнички авион, чии делови има, е тотално нерелевантно на нивото на кое се развиваат настаните, али ништо нека не те спречува да контемплираш околу тоа, додека граѓаните на ЕУ се молат на Господ Бог да не им се наруши секојдневниот комодитет.
ебави гомната лицемерни
 
Последно уредено:
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.498
Поени од реакции
3.576
Види Бугар, Путин им вика дека ќе ја скрши Украина, а они ако писнат ќе ги затепа со нуклеарки. И они ќутат ко лицемерни пички и ја препуштаат Украина на својата судбина.
Тоа, кој патнички авион, чии делови има, е тотално нерелевантно на нивото на кое се развиваат настаните, али ништо нека не те спречува да контемплираш околу тоа, додека граѓаните на ЕУ се молат на Господ Бог да не им се наруши секојдневниот комодитет.
Имам конкретно прашање ,ако го имаш точниот одговор, повели.
Blah ,blah ,blah ,,философски,, тресене зелени не ми е интересно.
Така и така си трол..
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.090
Поени од реакции
81.027
Не е прашање на географија ова. Вришти незаинтересираност и рамнодушност од женава. Тажно е ова у пичку материну
Тие, woke граѓаните, се посебна жална приказна.
Ги жалам озбилно, без разлика кој, што и да мисли.
Го жалам ликот Шекспир, на темава, не дека е глуп и неинформиран, туку затоа што woke bubble-от кога ќе пукне, останува реалноста. А тоа е црна прогноза за некој, кој е толку дисконектиран од неа.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.345
Поени од реакции
11.977
Ја на куртоните шо плачеа дека немале шо да јадат руските војници.

Оние снимките со кесите можеби се од туристички шопинг, да однесат некој сувенир дома да ги потсеќа на "ослободувањето".:свиркам:
Апапп. Не им постирај вакви видеа. Којзнае ова кај го имаат снимано некаде на Сибир. Па види уште леб имале. Чиста пропаганда.
Автоматски споено мислење:

И овие фокс, руски платенеци на крај ќе испаднат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom