Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    685
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.882
Поени од реакции
36.629
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.591
Поени од реакции
6.081
Украинска авијација имаше првите три-четири дена. Сега тие неколку авиони што им ги соборија вчера и завчера све се соборени со MANPADs. Русиве од некоја причина летаат ниско, најверојатно зашто немаат толку многу такви precision guided bombs на располагање па мора да се спуштат за да бидат попрецизни.

До сега од тоа што може да се види најверојатно им имаат соборено 7-8 авиони (најчесто Су-25 и мислам еден Су-30).
Имаше и Су-34 на снимките, многу повеќе се од 7-8, настрана хеликоптери кои ги соборуваат насекаде.

Ако е така тогаш е повод за војна, а може и тоа е неизбежно и тоа и се очекува. Не сум сигурен зошто не реагира Путин на овие провокации, за мене ова е очигледен блеф на САД и треба да го изедат стапот за тоа.
Може му треба мотив на рускиот народ за тотална мобилизација и WW3 секако.
Сепак се тоа шпекулации и не се знае колку има вистина.
А дека украјинските сили добиваат голема ELINT поддршка тоа е јавна тајна.
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.571
Поени од реакции
13.920
Украинска авијација имаше првите три-четири дена. Сега тие неколку авиони што им ги соборија вчера и завчера све се соборени со MANPADs. Русиве од некоја причина летаат ниско, најверојатно зашто немаат толку многу такви precision guided bombs на располагање па мора да се спуштат за да бидат попрецизни.

До сега од тоа што може да се види најверојатно им имаат соборено 7-8 авиони (најчесто Су-25 и мислам еден Су-30).
Можеби е заради бомбите, а може и заради ПВО, ниско се губи сигнал меѓу куќите, не може да се детектира.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.338
Поени од реакции
6.891
Уште не ми е јасно како после две недели русите не остварија air supremacy за да можат да овозможат поголема поддршка на пешадијата. Една шака украјински ловци им прават проблеми. Не знам дали е точно но се шпекулираше дека украјински ловци полетувале и слетувале од Полска, со пар дополнителни резервоари.
Искочија официјално со соопштение од Полска дека се лажни информациите дека ќе им дале авиони. Исто кажаа дека нема да дозволат украинците да користат ни нивни аеродроми ни да влегуваат во нивни возушен простор.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.340
Поени од реакции
18.218
Епа како пукаат 3 пати од истиот ?
Ремоте се полни ?
Ако го гледаше видеото, тој на терминалот му викаше на војниците да го полнат.

Тranslation:

Fuck a fuel truck, the one with the trailer. This one? Yes. Go, go. Yeah.

Follow the fuel truck. Lower, lower. Lower, go, go. Kill this fucker. Lower, lower. Eat, bitch.

Next. Next, fast. Apc turns around. They are not turning, they are running. Yea it's burning. He's running. Shoot it. Shoot now. Fuck it. I'm waiting for the order to shoot. Shoot. Bitch. Something wrong with the rocket.

Load the next. Faster, now! Fast, fuck it. Take off the rocket, load the next one. They saw where we are. They saw a fuck. They think it's artillery. Burn, bitch, burn. Come on guys, faster.

Up, up. When you shoot turn it upper. Are you already fucking charged it? Come on. Come on. Done.

Why APC? Let's shoot a car. I think it's broken. Maybe he's shell-shocked.

Shoot. Up-up-up-up. Follow on it. He's fucked! Fucked. They shoot at the rocket. In our direction. But we are too far. It's fucked. Burn in hell bitch. Let them shoot. Remove the launcher. Does it burn? Yes. We are leaving!
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.591
Поени од реакции
6.081
Можеби е заради бомбите, а може и заради ПВО, ниско се губи сигнал меѓу куќите, не може да се детектира.
Да но ПВО има и артилерија, ако се симне ниско до згради може да го избушат со CIWS или било што.
Не знам точно колку е минимален домет на Стингер или Игла 2, имаат одреденa "слепа точка".
 
Член од
16 ноември 2013
Мислења
8.571
Поени од реакции
13.920
Русите влегуваат во нерасчистени области и тоа е преседан веројатно кога се работи за голема воена сила. Стандардната процедура е да се избомбардира се што мрда во обаста, па пешадијата само да ја осигура територијата, да не случајно нешто мрда во рушевините.
Автоматски споено мислење:

Да но ПВО има и артилерија, ако се симне ниско до згради може да го избушат со CIWS или било што.
Не знам точно колку е минимален домет на Стингер или Игла 2, имаат одреденa "слепа точка".
Епа тоа и се случува, невиден ризик преземаат.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.591
Поени од реакции
6.081
Русите влегуваат во нерасчистени области и тоа е преседан веројатно кога се работи за голема воена сила. Стандардната процедура е да се избомбардира се што мрда во обаста, па пешадијата само да ја осигура територијата, да не случајно нешто мрда во рушевините.
Ова е Украјина, не е Чеченија.
Со евентуално бомбардирање ќе загубат на пропаганден план, нели целта им е да ја денацифицираат Украјина, да го ослободат тамошниот народ од заблудата дека украински народ воопшто постои и што све не.
Освен тоа со таков настап ќе мотивираат уште пожестока одбрана, нешто како америте во Ирак со нивната пропала хартс енд мајндс програма.

Сериозно има нешто кое не го знаеме во внатрешна политика на Русија, агресија на сред зима во најтешки услови е нешто кое сериозна сила не би го направила, нешто не е во ред.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.700
Поени од реакции
11.954
Русите влегуваат во нерасчистени области и тоа е преседан веројатно кога се работи за голема воена сила. Стандардната процедура е да се избомбардира се што мрда во обаста, па пешадијата само да ја осигура територијата, да не случајно нешто мрда во рушевините.

Епа тоа и се случува, невиден ризик преземаат.
Вооружена борба во населени места е кошмар на секоја пешадија, без разлика како и колку е механизирана.

Ако еден Израел е во вечна војна со непризнаена Палестина со децении, тек па Русите треба да му ја мислат што допрва ги чека во втората најголема по територија држава во Европа.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.839
Поени од реакции
26.424
Ако го гледаше видеото, тој на терминалот му викаше на војниците да го полнат.

Тranslation:

Fuck a fuel truck, the one with the trailer. This one? Yes. Go, go. Yeah.

Follow the fuel truck. Lower, lower. Lower, go, go. Kill this fucker. Lower, lower. Eat, bitch.

Next. Next, fast. Apc turns around. They are not turning, they are running. Yea it's burning. He's running. Shoot it. Shoot now. Fuck it. I'm waiting for the order to shoot. Shoot. Bitch. Something wrong with the rocket.

Load the next. Faster, now! Fast, fuck it. Take off the rocket, load the next one. They saw where we are. They saw a fuck. They think it's artillery. Burn, bitch, burn. Come on guys, faster.

Up, up. When you shoot turn it upper. Are you already fucking charged it? Come on. Come on. Done.

Why APC? Let's shoot a car. I think it's broken. Maybe he's shell-shocked.

Shoot. Up-up-up-up. Follow on it. He's fucked! Fucked. They shoot at the rocket. In our direction. But we are too far. It's fucked. Burn in hell bitch. Let them shoot. Remove the launcher. Does it burn? Yes. We are leaving!
Заебано оружје у секој случај 5 километри дострел. И претпоставувам доста поевтино од џавелинот.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.882
Поени од реакции
36.629
од онаа што до сега е видов РФ строго ги почитува меѓународните норми и конвенции за војување, избегнува да бомбардира населени места и сл. има третман кон заробениците на украинската армија според истите норми, ме интересира дали овие кои заминуваат во Украина во легија на странци, во случај на заробување се запознаени дека немаат право да се повикаат на тие конвенции и дека истите може да бидат стрелани по кратка постапка!
...тоа значи само првиов ќе се спаси, другите све по фаците не се Украинци,
This will surely stop Putin's war machine :ljubove:
...Бог да чува, човек да се прекрсти, дрогирана младина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom