Дали грицкате нокти?

Грицкате ли нокти?

  • Да

    Гласови: 43 50,6%
  • Не

    Гласови: 42 49,4%

  • Вкупно гласачи
    85

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Имам мал проблем, ама долго време трае
У нервоза или анксиозност, ги гризам ноктите.
Уствари, не ни памтам дека сум имал нокти тамам онака.
Чаре?
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.204
Поени од реакции
34.441
Чаре, не ги гризај или премачкај ги со нешто одвратно за да ти текне да одбиеш кога ќе помислиш да си грицнеш. Порано грицкав, ама кога видов дека изгледа лошо - престанав.

Немав проблем со откажувањето...
 
Член од
9 јуни 2005
Мислења
5.982
Поени од реакции
18
На пазар има безбоен смрдлив и горчлив лак за нокти,кој служи за одвикнување од грицкање
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.159
Поени од реакции
13.763
и ја грицкам нокти и нема чаре освен ако сам не си решиш дека сакаш да престанеш. ги иам пробано сите начини и лакови и мачкања и ништо. иам многу пати престанато да грицкам, ама ете ќе ми текне некад пак и ќе ги иэгрицкам ;) а вештачки нокти помага ќе ги пуштиш ноктите ама после твоите се многу слаби и се кршат одма. само силна желба да се престане помага.
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
велком ин да клаб...:icon_lol:

јас грицкам нокти откако знам за себе.Изедени ми се до крај.Се пробав за да се откажам не иде.Не е точно тоа, дека ако сакаш можеш да се одвикнеш.Ставив 1000 пати надградба, додека имам не ги грицкам али цело време ми идат накај уста рацете.Коа кје ги извадам уште истата минута се изгризани.Многу се ко лист после надградба тоа е катастрофа.Ако треба ќе платам мало богатство, само да се одвикнам.Многу заебана навика.делува на живци и се.:icon_mad:
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.159
Поени од реакции
13.763
эависи од човекот, ако стварно се решиш можеш да се откажеш. энам многу луѓе што се одвикнале не е тоа навика до крај на животот што дефинитивно ќе ја имаш. сестра ми грицкаше нокти полошо нешто немам видено, прсти немаше. сега има долги прекрасни цвртси нокти ;)
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
И јас сум грицко!

Но, во последно време навистина се трудам да ја баталам лошата навика, па ми се случува на пример да ги изгрицкам еднаш неделно, таман коа ќе пркнат. Али, ќе биде, упорен сум. Ќе си поставам задача да ги грицкам еднаш месечно, па свечено - еднаш годишно, па десетгодишнина, сребрен и златен јубилеј..! :)
 
Член од
27 август 2005
Мислења
783
Поени од реакции
7
сторми чешкај си го стално деверот ќе ти биде гадно после да си ги грицкаш ноктите :)
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
една типка што ја знам, не само ноктите.. и прстите си ги гриза.. ааааааааааа :zid: кожинки, крвои, мефциња..

смрадно..
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
Нокти, прсти....А да пробате под мишки вуната да си ја грицкате???:wink:
Ич да не ви чуе......:wink:
 

bibuska

смешка
Член од
5 септември 2005
Мислења
2.403
Поени од реакции
7
До пред некое време бев страстен грицкач...арно ама почнаа за секое грицнување по еден шамар да ми плеснуваат...сега веќе се одвикнав...само одвреме на време...по малку...колку за да се потсетам на чувството...
инаку...нема лек за тоа...само силна желба!!!
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
MSV напиша:
Нокти, прсти....А да пробате под мишки вуната да си ја грицкате???:wink:
Ич да не ви чуе......:wink:
или ноктите на нозете..
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Најрадикално решение: али 100% учинок.

1. Скрши тоа прстите на двете руки.(ако пациентот посегнува и по ногите, да се крши и таму)
2. Подхитно на доктор да не угнојат раните.
3. После местењето, докторот става гипс (а што е кључно за рецептот читај: фундаментално)
4. и ..оооps... површината за грицкање не ви е повеќе достапна!

Рецептот да се повторува од чекорот 1(еден) се додека зависникот не се излечи комплетно.
Повторувам, да се повторува постапката од чекорот 1(еден) се додека зависникот не се залечи ко шо требе.

Благодарам на вниманието.
 

Lea

Член од
19 ноември 2005
Мислења
152
Поени од реакции
2
лелееееееееееееееееееееееееее:icon_lol:
а бе ти нормален си?????:lud: :pos::pos::pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom