Најекономично греење (затоплување)

blejdsk

Collective Consciousness
Член од
22 септември 2009
Мислења
43
Поени од реакции
69
22C e kamen ladno, eventualno ako nenosis salce i kapce.
Druze cim 22 ti e ladno , vidi proveri se izlgleda nemas dobra cirkulacija, zapuseni veni nesto da ne e.
koj kolku mu se saka tolku si praj komfort.

se ponasas ko dete malo tuka kamen ladno bilo :D kako da rekov 16 c mi e setirana i taka teram.

a gratis imas sto e healthy range na temp na soba.

1646580550382.png
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Jas nikako ovde nemozam da zaklucam sto e podobro fan max ili fan auto.
Stom ne mozes da razberes od 2te opcii odi so 3ta opcija medium fan....
Ako e klimata low,med,hi+turbo ako e klimata so 5+2 imas povejke izbor...po mene auto fan Ne.
Автоматски споено мислење:

Druze cim 22 ti e ladno , vidi proveri se izlgleda nemas dobra cirkulacija, zapuseni veni nesto da ne e.
koj kolku mu se saka tolku si praj komfort.

se ponasas ko dete malo tuka kamen ladno bilo :D kako da rekov 16 c mi e setirana i taka teram.

a gratis imas sto e healthy range na temp na soba.

Прегледај го приврзокот 324095
Vidi sto e toplina...
 

Attachments

blejdsk

Collective Consciousness
Член од
22 септември 2009
Мислења
43
Поени од реакции
69
Stom ne mozes da razberes od 2te opcii odi so 3ta opcija medium fan....
Ako e klimata low,med,hi+turbo ako e klimata so 5+2 imas povejke izbor...po mene auto fan Ne.
Автоматски споено мислење:


Vidi sto e toplina...
Neznam druze toa , toa 26 c sigurno samo GREE klimite go mozat , ova Daikinov do 22c samo idel, jbg samo eden moze da e n. 1 a toa e Gree!
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.210
Поени од реакции
3.594
Neznam druze toa , toa 26 c sigurno samo GREE klimite go mozat , ova Daikinov do 22c samo idel, jbg samo eden moze da e n. 1 a toa e Gree!
Aaaa nemoj taka pa gree so daikin sorbotuvaat,ajde ke bide i toa...
Автоматски споено мислење:

To je to sto sam i napisao i sto mi je rekao monter iz Gree. To je samo za testiranje kompresora od strane ovlascenih iz Gree. Mnogo mi je nelogicno da ovo moze da se koristi normalno, a da to nisu ostavili kao dostupnu opciju svakom korisniku. Da moze tako, sigurno bi na daljinskom omogucili direktno tako nesto. Svaki uredjaj ima tako nesto sigurno, ali sam takodje prilicno siguran da se na taj nacin, verovatno u nekim uslovima rada, uredjaj dovodi do krajnjih granica. A to nije dobro na duze staze. Plus sto ovako stelovanje mnogo zamara samog korisnika, sto je @vlatko251 i napisao. Ali, kazem, to bi cak i bilo prihvatljivo, pogotovo onima koji nemaju vise pravo da reklamiraju. Ja bi trazio od Gree da zvanicno potvrdi da ova opcija moze da se koristi bezgranicno. Ako potvrdi javno, a ne preko forumskih komentara, onda je ok. Pa ko hoce da tako non stop steluje uredjaj, neka radi tako. Po meni je ovo i da je totalno sigurno za uredjaj, neverovatna glupost.
Moj brat ima Gtech i probao je ovo na kratko. Kaze da duva sa punom snagom i da ne moze da smanji izduv. Klima duva kao uragan i prohladno duva. Mada ja sve to nisam video svojim ocima. Mozda nije znao da se snadje do kraja. Ionako on taj uredjaj vraca uskoro nazad i uzima novac.
Автоматски споено мислење:

Zamislite samo da recimo Toshiba ili Mitsubishi trazi od kupaca da klime koriste u servis mode ili safe mode :)
Rade oopet ti..????
Jaooooo sto ke se pravi so tebe......
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
Од овие курајбери ништо нема да разбереш,да ти продадам мерач на Емо смарт плуг 750 денсри па тестирај дома.. и споредувај..
Како функционире оваа преку апликација ти ѓи покажува мерењата, точно покажува имаш опција скапа ефтина тарифа? Дај слика видео како функционире твоето дома?
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Како функционире оваа преку апликација ти ѓи покажува мерењата, точно покажува имаш опција скапа ефтина тарифа? Дај слика видео како функционире твоето дома?
Да преку апликација, и во секој момент имаш потрошувачна на климава,и ти покажува дневна и месечна температура, апликацијава ти е слична како овие на форумов,инаку ефтина и скапа посебно нема но од вкупната околу 40% ти е ефтина 60%скапа
Ќе можеш на моментална и на дневна основа да правиш разлика во потрошувачка на секој фан посебно..
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.550
Поени од реакции
9.109
Сакам да купам јонизатор... Најдов еден на Амазон ама не сум сигурен...Некој да ми препорача добар јонизатор на пример до 150€ ?
Screenshot_2022-03-07-00-15-57-13_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg Screenshot_2022-03-07-00-15-21-27_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Сакам да купам јонизатор... Најдов еден на Амазон ама не сум сигурен...Некој да ми препорача добар јонизатор на пример до 100€ ?
Прегледај го приврзокот 324179Прегледај го приврзокот 324180
Шо ќе ти е јонизатор жити Господ?!
Нит е нешто посебно ефективен, нит е здрав!
Остај ова реклами/маркетинг! Ако бараш прочистувач на воздух, само со механичка вентилација преку филтер.

П.С. не се заебавам, озонот кај е токсичен, па уште и карциноген е :cautious:
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.550
Поени од реакции
9.109
Ако бараш прочистувач на воздух, само со механичка вентилација преку филтер.
Дај пример слика како изгледа тоа не се разбирам.

П.С. не се заебавам, озонот кај е токсичен, па уште и карциноген е :cautious:
Прв пат слушам за ова... :(
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Дај пример слика како изгледа тоа не се разбирам.


Прв пат слушам за ова... :(
Само напиши прочистувач за воздух, и ќе ти испаднат еден тон примери.
Во основа многу едноставен уред. Имаш вентилатор, и имаш филтер. Е сега цаката е во филтерот ;)
Сета кинезарија се рекламира со ХЕПА филтер(арно ама не кажуваат која класа, или апла лажат дека имаат х13).
Вистински х13 филтер фаќа 99.3% од пм2.5 честичките! Многу често иде и карбонски слој како демек за "хемиски" загадувачи, ама реално не се крсти во него.

Јас имам македонски Ваурон, од странските брендови барај Winix, IQair, Philips, и останати светски брендови со сертификат!
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.550
Поени од реакции
9.109
Само напиши прочистувач за воздух, и ќе ти испаднат еден тон примери.
Во основа многу едноставен уред. Имаш вентилатор, и имаш филтер. Е сега цаката е во филтерот ;)
Сета кинезарија се рекламира со ХЕПА филтер(арно ама не кажуваат која класа, или апла лажат дека имаат х13).
Вистински х13 филтер фаќа 99.3% од пм2.5 честичките! Многу често иде и карбонски слој како демек за "хемиски" загадувачи, ама реално не се крсти во него.

Јас имам македонски Ваурон, од странските брендови барај Winix, IQair, Philips, и останати светски брендови со сертификат!
Супер фала многу. Ќе разгледам нешто...
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
Супер фала многу. Ќе разгледам нешто...
И уште нешто заборавив да ти кажам...
Бидејќи прочистувачот у основа е мн глуп уред(па дури и сам можеш да си направиш еден)...
Гледај да има што поголем филтер! Нели прво да биде х13 сертифициран, ама и физички да биде што поголем. Остај тоа метри квадратниwi-fi и сл. маркетинг срања.
Моја препорака е да купиш најголем што можеш, оти ем филтерот подолго ќе ти трае, ем ќе биде потивок и побрзо ќе ја завршува работата(или на помал издув исто ти се фаќа).
F43DA141-FF8F-4235-AC1E-63A6D08518F1.jpeg
Чисто да видиш Вауронот колкав филтер има! (Го усисавав вчера)
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.550
Поени од реакции
9.109
И уште нешто заборавив да ти кажам...
Бидејќи прочистувачот у основа е мн глуп уред(па дури и сам можеш да си направиш еден)...
Гледај да има што поголем филтер! Нели прво да биде х13 сертифициран, ама и физички да биде што поголем. Остај тоа метри квадратниwi-fi и сл. маркетинг срања.
Моја препорака е да купиш најголем што можеш, оти ем филтерот подолго ќе ти трае, ем ќе биде потивок и побрзо ќе ја завршува работата(или на помал издув исто ти се фаќа).
Прегледај го приврзокот 324188
Чисто да видиш Вауронот колкав филтер има! (Го усисавав вчера)
За 150 € сакам овој да го купам што мислиш дај совет? Верувам вреди за цената.
Screenshot_2022-03-07-01-14-50-80_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg Screenshot_2022-03-07-01-11-27-33_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg Screenshot_2022-03-07-01-15-49-87_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg Screenshot_2022-03-07-01-15-09-44_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
У принцип ги фалат Виникс, ама сепак ти е подобро да прашаш некој што го користи.
Јас ти кажав што имам...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom