Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    686

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.841
Поени од реакции
26.424
Тоа е реалноста. Се друго е класична пропаганда. Со цел памет мислиш дека Путин би ги нападнал балтичките држави од чист мир? Тоа се веќе тешки глупости наменети за најмалоумните. Путин е лош, сака да ја окупира источна Европа. Па не е ова поствоена Европа од 1945, многу работи се сменети.
Не ми одговори, по кој критериуми гледаш дека Русија сака да биде империјалистичка сила која би сакала да окупира дрќави иљадници километри подалеку од неа ?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.412
Поени од реакции
81.762
Како принцеза си, одма се љутиш.
Не се лутам. Само те поправам при погрешна употреба на термини, со чие значење или не си упознаен, или пак го игнорираш свесно.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Не ми одговори, по кој критериуми гледаш дека Русија сака да биде империјалистичка сила која би сакала да окупира дрќави иљадници километри подалеку од неа ?
По грешка ме цитира? :)
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.105
Поени од реакции
3.301
Во ред, оди регистрирај се на било кој фриленс сајт и прими пари.

Незнам како да винсе објасни навистина.. едноставно ги немаш тие банки, немаш опција да примиш пари.

Цел нормален свет функционира со Paypal, Payoneer etc ..

Неџнам како ќе примиш пари кога овие сервиси ја имаат на блок Русија. Немој ваљда и ти да кажеш со впн дека ќе го заобиколиш ова


Sent from my iPhone using Tapatalk
Само ќе ги прерутираш до друга банка/сервис. Од пајонир можеш да ги пратиш на друга сметка, пример отворена во Естонија и сл.
Баш тоа, ќе исплати во било која држава, а од таму во Русија, само провизија, ама таа е најмал проблем сега.

И за гасоводот Јамал преска спомнавте и бевте изненадени дека не работел, а он не работи уште во декември, сепак мало гасоводче е спрема Северните потоци и Братство (и единство:icon_mrgr:) низ Украина, некаде четврина од нивниот капацитет.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.412
Поени од реакции
81.762
Дури и ако Путин ги нападне и балтичките, што ќе праи НАТО? Ќе иде у никлеарна војна?
Озбилно, мислите дека ЕУ и САД се спремни за нуклеарна војна, како општества? Дека граѓаните на ЕУ и САД ментално се спремни за таква војна?
И дека сметаат оти е во ред да има таква војна, заради Литванија, Латвија и Естонија?

Колку работи градени, создавани со децении (море со векови), за да бидат врв во светот, ќе пропаднат за неколку дена?
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Го подценуваш господинот Путин.
Да сум ја Путин исто би играл, би се заканил со нуклеарка и во корист би ми било да ти мислиш дека сум луд и нерационален, еготеип кој пред да умре ќе го срамни сверот, таа перцепција го држи НАТО надвор од конфликтот, ко и ти и они сега се исплашени, да беше некој мек и предвидлив до сега ќе му влезеа. Одличен шах игра со ЛЏБТ државите.
 

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
564
Поени од реакции
1.336
Тоа е реалноста. Се друго е класична пропаганда. Со цел памет мислиш дека Путин би ги нападнал балтичките држави од чист мир? Тоа се веќе тешки глупости наменети за најмалоумните. Путин е лош, сака да ја окупира источна Европа. Па не е ова поствоена Европа од 1945, многу работи се сменети.
А што беше барането да се повлече НАТО од Источна Европа? Тука са и балтичките.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Дури и ако Путин ги нападне и балтичките, што ќе праи НАТО? Ќе иде у никлеарна војна?
Озбилно, мислите дека ЕУ и САД се спремни за нуклеарна војна, како општества? Дека граѓаните на ЕУ и САД ментално се спремни за таква војна?
И дека сметаат оти е во ред да има таква војна, заради Литванија, Латвија и Естонија?
Не е тоа поентата, поентата е зошто би ги нападнал и освоил? Нити се славјани, ниту се православни па да има некаква идеологија во тоа, а реално не се ниту некоја закана за Русија.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.841
Поени од реакции
26.424
По грешка ме цитира? :)
Не, туку за да се навратиме на муабетот од завчера.
Ти ја спореди Русија со Советскиот Сојуз, како клучно во тоа дека нема разлика од Русија до САД во нивните постапки.

Стигнавме до таму како неможеш да го споредиш Советскиот Сојуз со Русија или Рускиот империјализам. Тоа иначе е главниот наратив на западната пропаганда, ја споредуваат Русија со Советската империја.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.412
Поени од реакции
81.762
Не е тоа поентата, поентата е зошто би ги нападнал и освоил? Нити се славјани, ниту се православни па да има некаква идеологија во тоа, а реално не се ниту некоја закана за Русија.
Затоа што се пречка за безбедносните интереси на Русија.
Украина беше/е баш тоа.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
А што беше барането да се повлече НАТО од Источна Европа? Тука са и балтичките.
Барањето не е да се повлече НАТО, туку да се демонтираат балистичките проектили од тие држави, што е сосем разумно барање. Како мислиш дека би се поставила САД ако Мексико направи воен сокуз со Русија и постави балистички проектили насочени кон САД некаде блиску до границата? Си слушнал за Монроовата доктрина?

In 1823 U.S. President James Monroe proclaimed the U.S. protector of the Western Hemisphere by forbidding European powers from colonizing additional territories in the Americas. In return, Monroe committed to not interfere in the affairs, conflicts, and extant colonial enterprises of European states.
The doctrine became a mainstay of U.S. foreign policy, laying the groundwork for U.S. expansionist and interventionist practices in the decades to come.
 
Последно уредено:

Shakespear

Need moar drugs
Член од
25 јули 2015
Мислења
2.412
Поени од реакции
2.029
Не е тоа поентата, поентата е зошто би ги нападнал и освоил? Нити се славјани, ниту се православни па да има некаква идеологија во тоа, а реално не се ниту некоја закана за Русија.
Бидејќи Русија е полупропадната земја. Не може да се мери со западните земји економски. Путин единствена надеж најверојатно гледа во тоа да се обнови Сојузот чисто од малоумна желба Русија да е подобра од западот.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.841
Поени од реакции
26.424
Не се лутам. Само те поправам при погрешна употреба на термини, со чие значење или не си упознаен, или пак го игнорираш свесно.
Па не си во прави, тие што ги посочуваш беа сендвичи, небањати и антички... Тие што фрлаа куртони и на крај еден по еден фрлени како куртон повеќе им одговара називот.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.105
Поени од реакции
3.301
Овие демек биле украински што сакале да се пробијат кај Мариопул

Најновите оклопњаци на Русија, молотовите коктели плачат за вакво нешто

И конечно уште еден доказ дека Русија сака да го обнови СССР
 

Kajgana Shop

На врв Bottom