Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    686

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.988
Поени од реакции
35.978
Za da potpisat miroven dogovor treba da gi prinudat, a kako trgnala rabotava daleku se od toa. Denes rusite nemaa nikakov napredog a izgubija edno cudo vojncii i tehnika. Kje vidime utre dali bilo momentalen setbek.
Да не ги сили западот, досега требаше 3 пати да потпишат.
Знаеш ли кога ќе успее Украина да ги изгради објектите што се уништени, и колку ќе треба да го задолжи својот народ? (дури и да им дадат апла поволни кредити)?

Ако војуваат уште неколку недели, Русија дури и да се откаже од остатокот на украина и да се повлече само на териториите што се со Руси, овие нема да можат да ја дигнат земјата уште 20 години, и ќе станат апсолутни робови на западните банки. За разлика од нив, Русите само со поскапиот гас веќе ги имаат покриено трошоците.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.842
Поени од реакции
26.424
Za da potpisat miroven dogovor treba da gi prinudat, a kako trgnala rabotava daleku se od toa. Denes rusite nemaa nikakov napredog a izgubija edno cudo vojncii i tehnika. Kje vidime utre dali bilo momentalen setbek.
Како што гледам северот е статичен и не мрда. Истокот и југот ги затвараат џебовите. Јас незнам колку армија има активна Украина во моментов, без они на кои им поделија оружје, меѓутоа мислам дека ова што го гледаме овие денови е решавачка битка за истокот. Јас не верувам на никој друг, верувам на САД, а они велат дека Украинската армија веќе е на колена (оние што се стручни за тоа). Зеленски го извлекоа и му спремаат влада во егзил... Друго све е бустање на морал.
 
Последно уредено:
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Неверојатно е колку Америка ја навлече Украина да биде против Русија во изминатите 8 години.
Па и овај Зеленски не е украинец по националност. За некого тој одработува.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.842
Поени од реакции
26.424
Со комшиите единствена дамка ни се балистите, тие 3-4 години навистина сме претерале, ама другите илјада и пол години вие сте претерале.
Убаво вака што си призна за Комбетар Бали конечно.

Ако е само тие 3-4 години, по која идеологија денеска се водат вашите политичари, ако знаеме дека бисти им направивте на Џемаил Хасани и Мефаил Зајаси ?
Автоматски споено мислење:

Да не ги сили западот, досега требаше 3 пати да потпишат.
Знаеш ли кога ќе успее Украина да ги изгради објектите што се уништени, и колку ќе треба да го задолжи својот народ? (дури и да им дадат апла поволни кредити)?

Ако војуваат уште неколку недели, Русија дури и да се откаже од остатокот на украина и да се повлече само на териториите што се со Руси, овие нема да можат да ја дигнат земјата уште 20 години, и ќе станат апсолутни робови на западните банки. За разлика од нив, Русите само со поскапиот гас веќе ги имаат покриено трошоците.
Тоа сакав да кажам, Русија веќе нема ни потреба да продолжува понатаму. Не ни има потреба да влегува во градовите. Како што стојат работите на терен војската и воената техника ќе им биде скрос уништена или запленета. Ќе бидат принудени на крај да потпишат некоја врста на капитулација, ќе бидат демилитаризирана зона и генерално нема да можат да мрднат лево десно. При секое мрдање Русите ќе имаат ваква авантура.

И да, ќе останат најмалку без Донбас и Крим, а можеби и без излез на море, ако продолжат со ова темпо. Пошто да се разбереме, антагонизмот расте двонасочно, така да јас да сум на местото на Украинците не би се радувал кога ќе им егзекутираат пилот нацистите или кога ретарди ќе им запалат тенк за на тик-ток. (ај ги разбирам Украинците и да се радуваат, ама не ми е јасно како наши може да се радуваат на тоа)
Автоматски споено мислење:

Не разбирате... Треба до земја да им се поклониме на Украинците што ги одбија варварските напади... Пошо ако ја изгазеа Украина овде ќе ни шетаа руски војници и ќе ни викаа Ја те ослободил, ја те е...
Дословно ова ќе ни се десеше да не се одбранеа украинците.
Автоматски споено мислење:


Како што реков погоре, ако капитулира украина следни сме ние да ни викаат ја те ослободил ја те ....
Викаш ги одбија? јас гледам 140К квадратни километри под Руска контрола, не гледам одбиен напад. И јас така на твитер гледав Ерменците до Баку ќе стигнеа, ама се запрепастив на крај.
 
Последно уредено:
Член од
17 август 2011
Мислења
10.005
Поени од реакции
17.844
Како што гледам северот е статичен и не мрда. Истокот и југот ги затвараат џебовите. Јас незнам колку армија има активна Украина во моментов, без они на кои им поделија оружје, меѓутоа мислам дека ова што го гледаме овие денови е решавачка битка за истокот. Јас не верувам на никој друг, верувам на САД, а они велат дека Украинската армија веќе е на колена (оние што се стручни за тоа). Зеленски го извлекоа и му спремаат влада во егзил... Друго све е бустање на морал.
Ja gleam od sliki i videa. Denes im zarobija 5-6 piloti na rusite, lugje so ime i prezime i nekolku najmoderni letala, su35. Ne mozes da go laziras toa.
Uste eden konvoj unisten i tn, a imase uste sliki sto ne mi se otvaraa. Ne znam koj moron im ja vodi operacijata, ama pustaat mladi deca da bidat masakrirani kako topovsko meso. Duri i Rusija ne mozhe neograniceno da gi trpi ovie zagubi.
Автоматски споено мислење:

Да не ги сили западот, досега требаше 3 пати да потпишат.
Знаеш ли кога ќе успее Украина да ги изгради објектите што се уништени, и колку ќе треба да го задолжи својот народ? (дури и да им дадат апла поволни кредити)?

Ако војуваат уште неколку недели, Русија дури и да се откаже од остатокот на украина и да се повлече само на териториите што се со Руси, овие нема да можат да ја дигнат земјата уште 20 години, и ќе станат апсолутни робови на западните банки. За разлика од нив, Русите само со поскапиот гас веќе ги имаат покриено трошоците.
Cekaj mislis ako Rusija ne i uspee ofanzivava, taka kje zavrsi u stailemate? Ako se desi takov krah treba da se sreknji ako krim go zadrzat a ne pa drugive teritorii. Koga pisav deka frlija na kocka mnogu so ovaa akcija na toa mislam, poraz tuka kje e kraj na Rusija ko sto ja znaeme.
A ukraincite mozeme da kazeme deka se naivni, ama si se borat za toa so mislat deka pravo (za razlika od nas). Ova e definiracki moment za niv, dali kje postojat kako narod i niedna zrtva ili zgrada ne vredi kolku toa.
 
Последно уредено:

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
564
Поени од реакции
1.336
Нема никаква герила во Мелитопол, Херсон и другите, има мали мирни протести без оружје. Во 2022 година во Европа никој нема да ти оди во планина да вреба. Не само што менталитетот е многу подруг него порано, невозможно е да останеш скриен покрај сета таа технологија, приватни компании имаат сателити каде кристално чисто те набљудуваат каде сакаат, не пак држава. Ќе ти седи некој впланина без телефон, без ништо во денешно време и ќе напаѓа војска, уживај. Се ќе си биде како претходно, само ќе имаат друга власт.
Живи били видели. Много што изгледаше невероватно во 21 век во Европа.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.842
Поени од реакции
26.424
Ja gleam od sliki i videa. Denes im zarobija 5-6 piloti na rusite, lugje so ime i prezime i nekolku najmoderni letala, su35. Ne mozes da go laziras toa.
Uste eden konvoj unisten i tn, a imase uste sliki sto ne mi se otvaraa. Ne znam koj moron im ja vodi operacijata, ama pustaat mladi deca da bidat masakrirani kako topovsko meso. Duri i Rusija ne mozhe neograniceno da gi trpi ovie zagubi.
Не зборам за лажирање, туку за интензитет на борби. Ако има огромен интензитет на борби и ако битката влегува во одлучна фаза, нормално е да има жртви и кај Русите. Па самите Руси рекоа пред некој ден дека имаат 500 мртви. Гледавме и мртви Азербејџанци во Нагорно Карабах, па не било така едноставно како што си мислевме. Ти реков, дури и да го оставиме на страна брзиот напредок, без сличен пример во историјата, јас им верувам највеќе на Американците и на нивните постапки. Рекоа дека се Украинците при крај со силите, го извлекоа Зеленски и му спремаат влада во егзил. Јас по тоа се водам.

Загубите се најверојатно пресметани. Што и како праќа не знаеме, јас не видов ниедно видео за кое можам да тврдам дека се неискусни војниците. И реков прееска, јас не би се радувал на егзекутирани и тепани пилоти да сум на местото на Украинците.

Cekaj mislis ako Rusija ne i uspee ofanzivava, taka kje zavrsi u stailemate? Ako se desi takov krah treba da se sreknji ako krim go zadrzat a ne pa drugive teritorii. Koga pisav deka frlija na kocka mnogu so ovaa akcija na toa mislam, poraz tuka kje e kraj na Rusija ko sto ja znaeme.
A ukraincite mozeme da kazeme deka se naivni, ama si se borat za toa so mislat deka pravo (za razlika od nas). Ova e definiracki moment za niv, dali kje postojat kako narod i niedna zrtva ili zgrada ne vredi kolku toa.
Зависи кои се плановите на Русија. Секако дека западот на крај на Русија ќе и препише неуспех, како што за време на цела кампања и препишува. После 3 дена, заглавија Русите неможат да мрднат. После 10 дена, готови се, нападот е одбиен.

А иначе моментот „си се борат за тоа што мислат дека се во право“. Ги донесе Србите денеска до Белградски Пашалак. Малите народи најголемите победи ги прават со глава, не со пушка. А да не зборам за Германските нацисти во втора светска војна кои исто така „си се бореле за тоа што мислеле дека се во право“. Сите „си се борат за тоа што мислат дека се во право“. Дали се во право и не е многу важно, важно е што таа борба ќе им донесе и да се види дали вреди. На крајот од денот и Русите „си се борат за тоа што мислат дека се во право“. Оваа војна во никој случај неможе да се нарече империјалистичка, ниту пак да се спореди со ниедна војна на САД во последните 60 години. Русија тука си ги брани своите интереси, кои дефакто беа нападнати.

Русија сега да излезе од Украина, што мислиш кога Украина ќе се стабилизира после 30К поделени пушки на неонацистичка милиција ? Тоа што и треба на Русија е Украина да нема тенкови, ПВО, артилерија и авиони. Друго што сакаат нека праат. Русија моментално и го направи на Украина, она што САД и го направија на Сирија или поточно Зеленски го направи инициран од инвазијата. Сега се чека да излезе Русија и шоуто може да почне.

Инаку многу вложија, да. И мислам дека нема да запрат, туку ќе си истераат што си зацртале.
 
Последно уредено:

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
564
Поени од реакции
1.336
Не велам дека нема да претрпат штети и тие, ама ќе се стабилизират. Испланирани и прерачунати му се санкциите на Русите, не му е прв пат, мислиш не размислуваа за тоа уште пред да се впуштат во ова?
Муабетот е дека на долгорочен план Европа губи, не знам како не можат да го увидат тоа.
Па да. Си го слушнал ова: "многа сила ума не нада"
 

SNM

Член од
19 август 2020
Мислења
564
Поени од реакции
1.336
За тие што разбират руски. Финална емисиjа на приватен историски канал во YouTube (забранет е веке во Русиjа YouTube) што го следев. Ке ми недостасува. Водителот не е некоj либерал, сам се определува како руски имперец. Финалната емисиjа не е на историска тема, туку на актуалноста. Размислува што им предстои на русите:
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.988
Поени од реакции
35.978
Ja gleam od sliki i videa. Denes im zarobija 5-6 piloti na rusite, lugje so ime i prezime i nekolku najmoderni letala, su35. Ne mozes da go laziras toa.
Uste eden konvoj unisten i tn, a imase uste sliki sto ne mi se otvaraa. Ne znam koj moron im ja vodi operacijata, ama pustaat mladi deca da bidat masakrirani kako topovsko meso. Duri i Rusija ne mozhe neograniceno da gi trpi ovie zagubi.
Автоматски споено мислење:


Cekaj mislis ako Rusija ne i uspee ofanzivava, taka kje zavrsi u stailemate? Ako se desi takov krah treba da se sreknji ako krim go zadrzat a ne pa drugive teritorii. Koga pisav deka frlija na kocka mnogu so ovaa akcija na toa mislam, poraz tuka kje e kraj na Rusija ko sto ja znaeme.
A ukraincite mozeme da kazeme deka se naivni, ama si se borat za toa so mislat deka pravo (za razlika od nas). Ova e definiracki moment za niv, dali kje postojat kako narod i niedna zrtva ili zgrada ne vredi kolku toa.
Не верувам дека ќе биде stalemate, но поентата е дека Украина е веќе огромен губитник.
Без разлика што и како ќе биде под контрола на Русија, овие се толку оштетени, што ќе им требаат децении да се вратат назад и тоа под услов ако се задолжат до гуша со кредити. А во тој случај нема да се под окупација на Русија, туку под директна окупација на западните банки, што за разлика од класичен окупатор што те убива веднаш, ќе ги убиваат со години и децении. Нешто налик на мкд, секој втор е задолжен, еден од 10 млади дали е спремен финансиски да влезе во сериозна врска/брак и уште помалку да создаде 2-3 деца...окупација која не ја гледаш, а како народ ќе ги унакази тотално.
Да не правам муабет што воено ќе бидат тотално уништени, ако решат да билдаат воена моќ, ќе немаат леб да јадат.
Автоматски споено мислење:

Неверојатно е колку Америка ја навлече Украина да биде против Русија во изминатите 8 години.
Па и овај Зеленски не е украинец по националност. За некого тој одработува.
Евреј е ако не се лажам, а тие одбработуваат за западната олигархија :)
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Има видеа на телеграм каде што украинската полиција ги вади богатите украинци од Киев до граница, го вади преку ред ако некој од колоните се побуни калаш добива, позади полицијата џипови од 100к па нагоре. Сиромавите ги пцујат дека се предавници и неќат да ја бранат татковината.
Автоматски споено мислење:

Путин наредил список од сите земји кои дале санкции, ке го јадеме со гасот сега.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.462
Поени од реакции
36.405
Го застрелале Денис Киреев, еден од преговарачите од украинскиот тим, наводно ради предавство.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
F67E9CFD-651A-48D7-A6E5-DE754220AF2E.jpeg
Автоматски споено мислење:

1C26121C-802C-4273-AE23-BBB02A13D68F.jpeg
Не се сите прозападни, и во Киев.
Автоматски споено мислење:

Еве како ги хушкаат цивиливе да гинат.
EC5D2061-D284-4EDD-9694-D1A131B940CB.jpeg
 

Kajgana Shop

На врв Bottom