Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    686
Член од
6 февруари 2022
Мислења
902
Поени од реакции
3.555
Не разбирате... Треба до земја да им се поклониме на Украинците што ги одбија варварските напади... Пошо ако ја изгазеа Украина овде ќе ни шетаа руски војници и ќе ни викаа Ја те ослободил, ја те е...
Дословно ова ќе ни се десеше да не се одбранеа украинците.
Автоматски споено мислење:


Како што реков погоре, ако капитулира украина следни сме ние да ни викаат ја те ослободил ја те ....
Абе јас едвај чекам да стигнат до тука он вика не разбирате :icon_lol:
Имам список за одстерел одма им го давам.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
469
Поени од реакции
876
Дајте малку посериозно дечки, ова е ко тролање веќе.
Прашај некои дедовци што биле во партизани во белград какви проблеми имале со руските војници кога почнале со чаламот...
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.340
Поени од реакции
6.897
Видеото содржи ептен тешки призори. Така да кој има јак желудник нека го погледне. Би било добро да да го погледнат овие што мислат дека само овие пет, шест дена трае војнава. Па да се изјаснат чии жртви се поважни? Зошто намерно никој од нив не ги спомнува овие жртви? Дали ова не се деца, бебиња? Каков ментален склоп и психопат треба да бидеш и да правиш селекција на жртви? 8 години умираат луѓе вклучително и овие неколку денови, ама не гледам да ги спомете или да ви е жал за овие жртви.
 
Последно уредено:
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Колку бебиња и деца загинале по сите овие земји СРЈ, Јемен, Ирак, Сирија, Либија итн (вклучително и во минативе 8 години во Украина) па никој не превзел одговорност?

Имаше ли Америка санкции за бесмислената војна во Ирак па и во Авганистан?
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Прашај некои дедовци што биле во партизани во белград какви проблеми имале со руските војници кога почнале со чаламот...
Значи ти си на став, гинете Украинци да спречите да дојде руска чизма у Мк, себично не? И вие за бебиња најдовте да прајте муабет?
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.760
Поени од реакции
9.883
Еве да речеме дека Русија ќе умре од глад. Само знаеш што е забаното? Што пред да умре Русија од глад, пола Европа ќе умре од глад. Од таква криза и ценовен шок, Германија Данска, уште некои западни земји може ќе се спасат, ама земји како Словачка, Романија, Бугарија, Босна, Македонија, Молдавија, Хрватска, Србија, Црна Гора, Албанија па можда и Грција и Италија кои и онака имаат доста проблеми, можда и некоја од балтичкиве земји, ќе пропаднат пред да пропадне Русија. Ние и вака едвај врзуваме крај со крај, преку 70% од народот ни е сиромашен, а камо ли со уште поголема криза која би ја повлекла таква ситуација. Ситејќи се на Русија дека ќе умре од глад, забораваш дека попрво твојата земја ќе умре до глад.
Не се ситам ја,не сум ја против Русија никако,ама ме нервира кога нереално се кажуваат некои работи.Да видиме како стои реално ситуацијата,а не навијачки како на трибина..И не мислам буквално дека ќе умре од глад,ваљда нема да дојде до таму,туку економски ќе колабира.Емоциите на страна,не е шала,гине претежно невин народ од двете страни.
Автоматски споено мислење:

Од другата страна на светот го имаме Николче Мадуро... Машки издржува санкции, нема што... Најбогата земја со нафта, увезува нафта...
Народот беда..Битно он е мажиште.Ги ебе америте у мозок нели..
 
Член од
24 август 2017
Мислења
390
Поени од реакции
912
Ама гасот?

Нема врска ова, си имаат тие нивни, не зависат од нимого. Плус впн имаат :pos:


Sent from my iPhone using Tapatalk
Russia ti e najbogata so prirodni resursi, gas jaglen nafta pcenica I ostalo, gledano po drzavi od evropa(ne unijata) se ekonomski I voeno najmokni, ako I'm analiziras sostojba nemat da se kurcis ovaka, ako pa ja sogledas I analiziras sostojbata I istorijata na i vo EU kw ti stane jasno deka Russia I'm e ne samo od finansiska tocka bitna nego i od bezbednosna, edini luzer od sankciivee ke si ostanit EU I moroni slicni na nas, Russia samo ke si go primenit modelot na Kina I ko ne jebe
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.213
Поени од реакции
21.949
Nikoj nisto a? Nema veze gasot i naftata. Toa francuzite gi fatil besot izgleda pa go demoliraja Pariz. Bas me interesira za kolku im go krenaa togas sto tolku gi naljutija. Da znaeme sega sto da ocekuvame. Ili radi solidarnost so ukraincite na konji i magarinja ke pocnat da se vozat. I ednas nedelno ke se kapat :cautious: .
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.740
Поени од реакции
7.993
Не се ситам ја,не сум ја против Русија никако,ама ме нервира кога нереално се кажуваат некои работи.Да видиме како стои реално ситуацијата,а не навијачки како на трибина..И не мислам буквално дека ќе умре од глад,ваљда нема да дојде до таму,туку економски ќе колабира.Емоциите на страна,не е шала,гине претежно невин народ од двете страни.
Па тоа цело време го зборуваме, ама они неее... кој го ебел народот. Само бесење на плоштад на вакви диктатори.

Лесна е за Путин, Бајден и олигарсите, тешко на народов.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.760
Поени од реакции
9.883
Posto gledam @Spejs Odisi mudro molci za ona sto go prasav, mozebi za ova ke znae da odgovori.
@c i t r o mozes da se vklucis koga ke posakas.
Што да се вклучам.Така треба.Дали ќе искочи некој да го пали Скопје од нас 200 ден да се качи нафтата утре никој нема да писне.Ништо чудно да им се деси ова пак,а и на Москва,ако бргу не ја решат Украина и потраат санкциите.
 
Член од
30 август 2021
Мислења
1.243
Поени од реакции
2.625
Ако ги тргнеме емоциите на страна и моменталната ситуација ја пуштиме да ја испроцесира АИ со импут " како да спасиме животи", гарантирам ќе одговори со " Итна капитулација на Украина". Сите ова им е јасно али некој ги буцка и дури оружје им дава да продолжат, и не буткаат во криза. Шо мислите дечки, вака без емоции, зашто?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.213
Поени од реакции
21.949
Што да се вклучам.Така треба.Дали ќе искочи некој да го пали Скопје од нас 200 ден да се качи нафтата утре никој нема да писне.Ништо чудно да им се деси ова пак,а и на Москва,ако бргу не ја решат Украина и потраат санкциите.
Sto ima vrska kako treba so muabetot. Togas im gi krenaja akcizite, davackite, ne deka naftata krena. Ako kreni naftata i gasot, mozat da krsat kolku sto sakaat, nikoj magicno nema da ja namali cenata posto nema da zavisi od niv za razlika od akcizite.
Malce mi se neseriozni muabetite sto gi pravite kako toa evropskata ekonomija nema da trpi i toa pri tolkav uvoz od Rusija, tamu kolku bese ,okolu 40%. Ne da nema da trpi, kucinjata so mast nema da gi jadat. Kako da zaboravate deka koga kreva cenata na naftata i strujata, se drugo sledi po niv. Da ne ti dolzam you get the picture.
A deka preku nokj ili voopsto mozat da najdat alternativa za toa, toa da prasam od doma.
Neznam dali imate primeteno no svetot e mnogu podrugo mesto za ziveenje od pred 30 godini.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.340
Поени од реакции
18.220
Вучиќ: Макрон вечерва ми рече дека ни Украина ни било кој друг нема да биде пред Србија во ЕУ
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.571
Поени од реакции
23.122
Прегледај го приврзокот 324045

15.02.2022 едно евро било 86,52
27.02.2022- 94 ,55

fino... daj sega kazi koja menuvacnica ili banka e spremna fizicki da mi smeni dolari u rublji? vo aus nema takva, eve ne e problem neka e bugarska ke pratam rodnini od mkd da smenat pari po toj kurs.

smeski... em sankcii im stavile da ne moze da im prodavaat em rublji vo ogromen del od svetot ne ni menuvaat em si igraat online so kursot...


eve travelex edna od najgolemite menuvacnici u svet sto vika za rubljata na sajtot pred vojnata... togas i mozese da kupis rublji fizicki...

aj idi sega probaj kupi od niv, ili najdi gi na kalkulatorot... gi nema. ne prodvaat.

ali toa e ovci veruvaat na online gluposti
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.340
Поени од реакции
18.220
Зделката за авионите била иницирана од САД. Полска треба да добиe F16s во замена.
Не знам дали истиот дил му е понуден на Бугарија, Романија и Словачка.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom