Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    679
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.457
Поени од реакции
5.965
Крајно фасцинантна е масовната психологија кај луѓето, динамиката на руљата :)
Како и во ИРЛ и во виртуелниот свет го гледаме истото, како само непријателски и агресивно се поставуваат поради искажување на различно мислење, како да имаат свој влог во оваа војна (а немаат).

Барање начин да се оправдаат гаѓања на стамбени објекти, употреба на термобарични и касетни бомби, убивање на цивили, разорување на инфраструктура градена со децении, ангажирањето на крвожедни муџахедини со карт бланш да прават што сакаат на украинска земја.
Негирање на постоењето на една нација од страна на друга, поголема и помоќна.
Прекројување на историјата со небулози од типот на Ленин со магично стапче како измислува нации и слично.
Гаѓање нуклеарни централи е врвот. Но тука има луѓе кои го паметат Чернобил.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.790
Поени од реакции
26.349
Каква е фасцинантна омразата на некои луѓе кои релативизираат бомардирање на сопствен народ во сопствена држав 8 години по ред. Не потпаѓајте на вакви луѓе, тие ве лажат и се ксенофоби полни со омраза. Не им е гајле ни за цивили ни за ништо, они се водат од Русофобија.


 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.787
Читајќи го на форумов со години, сметам дека кај него не постои омраза, интелигентен е, сметам дека е навијачки настроен, ама за конкретнава тема многу ниски неиздржани работи пишува.
Deckoto go koristese novoto ime na republikata pri forumska komunikacija uste pred oficijalno da stani, uste pred Zaev sto se veli.
Toa e se sto treba da se znae :toe: .
Nastrana toa sto spored nego ova e prva vojna na evropsko tlo posle vtorata svetska vojna i toa pazi ,radi dve klucni pricini.
Prvata e sto nemala kopneni borbi i vtorata e zatoa sto agresorot bil od drug kontinent.
Da se cudat budalite rabotata.
P.s interesno e sto vojvodata kako golem poznavac na tie raboti( sepak glavno eden so drug si pravat geostrateski muabeti vo tie temi) ne najde za shodno da go popravi. Valjda da ne mu se naljuti ili taka nesto. Posle so koj ke razglabaat vtorosvetski vojni strategii.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.457
Поени од реакции
5.965
Влав (затоа пишав со Ватикан, со векови сте нивни кучиња чувари на Балканов) видовме кој си и што си, игнорирај ме, јас исто. Други исто ставаат различни линкови ама такви ниски неиздржани пропаганди како тебе не прават. Џабе ти е стекнатото знаење кога толку слаби постови напиша.
Среќа било што не погодиле реактор, они комарец во лево маде ќе погодат, ама реакторов среќа било :pos:
Виде ти гол курац, нит ме знаеш нит познаваш а си даваш за право да судиш кој сум бил и што сум бил :icon_lol: Боже сачувај, какви ликови ццц...
Не е убаво да се вреѓа на национална основа, тоа е недостаток на домашно воспитание. Како сега јас да кажувам кому све македонците робувале и како имале ропски менталитет или нешто слично? Дали сум те навредил на било кој начин?
Кои пропаганди бе, тоа што ставив линкови до видеа каде се гледа соборувања на неколку Ми-24 јуришни хеликоптери и непрегледни колони уништени борбени и транспортни возила? Значи све што е надвор од безрезервна подршка на москалите е лошо.
И сега ја погодија централата или не?
Класично однесување, очекувани изблици на најпримитивни емоции, но и жално во некоја рака. Млади луѓе, а руља.

@Zvonareva што мислите за начинот на кој форумџиите комуницираат со некој кој на било кој начин има симпатии кон Украјина? Би било добро да причитаме ваш краток осврт иако на неколку пати апелиравте да не се употребуваат поими како нацизам и фашизам што е common sense.

P.S.
во случајов бидејќи имам поминато многу убави моменти во Украјина, природно ми доаѓа да ја симпатизирам нивната страна, самата помисла град како Лвив да биде дивјачки уништен, со тоа прекрасно, магично градско мителеуропа јадро ми е незамисливо и крајно тажно. Се надевам дека нема да се случи и дека разумот ќе надвладее дури и кај москалите.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.787
подобар пример ова сега што се случува, дека има и биполарност и триполарност (Кина) што повеќе сакаш :toe:. Законите и правото важат само за помалите.
Покрај договорите во Минск ниту постариот од Будимпешта за неутралност, големите батки не го испочитувале, Украина си ги дала нуклеарките и на крај со пенисот (поточно на Зеленски) во рака. Едните сакаат да ја искористат нејзината територија за поставување нуклеарки, другиве Крим и спасување на населението што збори Руски
Nema bipolarnost, uste pomalce tripolarnost, zatoa vo ovie 30 godini manje vise se sto mozese da se prekrsi, se prekrsi. OON sluzi onaka kolku da se reci. USA vo osnova od kur ne go mavase. Ako pomini pomini, ako ne to e.
Ova se bezmalku prvite bledi znaci na bipolarnost, ako Kina pusti noga na Tajvan mozime onaka sramezlivo da zborame za tripolarnost.
 
Последно уредено:
Член од
1 март 2022
Мислења
111
Поени од реакции
313

Еве како ги лажат дека конвојот застанал зошто не им чинеле гумите кинески биле па ни деца мали не веруваат во ова бе ало :X3::pos: Тоа Македонија е во уши се правени или првпат ги користат. Ептен оввие се меки им даваат шанси на преговоритеуште да се откажатсо време овие тераат инаети. Ако им влезат овие 60 км со тенкови тек тогаш кој ќе им гогледа крајот. Не ги лажите луѓето нека фрлат оружјето да поминат со полесно освен тие наци батаљонот Азов што треба јавно да ги бесат со Зеленски шарениот
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.790
Поени од реакции
26.349
Deckoto go koristese novoto ime na republikata pri forumska komunikacija uste pred oficijalno da stani, uste pred Zaev sto se veli.
Toa e se sto treba da se znae :toe: .
Nastrana toa sto spored nego ova e prva vojna na evropsko tlo posle vtorata svetska vojna i toa pazi ,radi dve klucni pricini.
Prvata e sto nemala kopneni borbi i vtorata e zatoa sto agresorot bil od drug kontinent.
Da se cudat budalite rabotata.
P.s interesno e sto vojvodata kako golem poznavac na tie raboti( sepak glavno eden so drug si pravat geostrateski muabeti vo tie temi) ne najde za shodno da go popravi. Valjda da ne mu se naljuti ili taka nesto. Posle so koj ke razglabaat vtorosvetski vojni strategii.
Јас најискрено не очекував ваков ксенофоб да е. Се праи наивен, ѓоа талибанец во луна парк, а тој да ти бил ксенофоб до срж. А кога ќе размилам малце како ги релативизира победите на СССР против нацизмот и како ги величи Романските фашисти на источниот фронт, сум требал да сум слеп и наивен да не го видам тоа.

А кога ќе размисли човек, ги не ги напаѓа Азов... ништо чудно да е нацист по идеологија.

Башка со тие подлите подвали од вчера со војните, ај си викам ....

Туку знаеш не му замерам исто ко на соседите од север, некако му се гледа дека окото на Путин иде накај Молдавија.... Страв е не е заебанција.
 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.457
Поени од реакции
5.965
Deckoto go koristese novoto ime na republikata pri forumska komunikacija uste pred oficijalno da stani, uste pred Zaev sto se veli.
Toa e se sto treba da se znae :toe: .
Nastrana toa sto spored nego ova e prva vojna na evropsko tlo posle vtorata svetska vojna i toa pazi ,radi dve klucni pricini.
Prvata e sto nemala kopneni borbi i vtorata e zatoa sto agresorot bil od drug kontinent.
Da se cudat budalite rabotata.
P.s interesno e sto vojvodata kako golem poznavac na tie raboti( sepak glavno eden so drug si pravat geostrateski muabeti vo tie temi) ne najde za shodno da go popravi. Valjda da ne mu se naljuti ili taka nesto. Posle so koj ke razglabaat vtorosvetski vojni strategii.
Пак ме имаш помешано со некој, тоа не е добро. Ад хоминем не чини, како да ти кажам, ајде што е оф-топик, глупо е. Што јас или членот кој го наведуваш а не го тагнуваш пишуваме по темиве не е твоја работа во никој случај, тоа што си даваш право да кажуваш кој каде смеел да пишува или не е класична локална карактерна особина.
Агресијата врз СРЈ има некои допирни точки со агресијата врз Украјина, но во основа се сосема различни ситуации. Прашање е дали Русија има потенцијал за воздушно решавање на конфликт. Бројчано можеби, но реалноста често не е само во бројките.
 
Член од
21 јуни 2018
Мислења
610
Поени од реакции
262
Најавувавте дека ќе биде досадно брзо освојување на Украина, ама уште не можат да освојат градови на самата граница.

Вие верувавте дека русите имаат јака војска, ве изненадија нели, не биле толку.

Јас верував дека се слаби, ме изненадија и мене, не очекував толку.

За украинците верував дека немаат толкав мотив да гинат, и мислам дека не згрешив, им се покачи моралот со оваа огромна подршка што ја добиваат од цел свет, меѓутоа не гледам голем отпор на терен, камо ровови, подземни тунели, барикади, герила?
Внимаваат на цивили, досега ќе ја срамнеа.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.790
Поени од реакции
26.349
Пак ме имаш помешано со некој, тоа не е добро. Ад хоминем не чини, како да ти кажам, ајде што е оф-топик, глупо е. Што јас или членот кој го наведуваш а не го тагнуваш пишуваме по темиве не е твоја работа во никој случај, тоа што си даваш право да кажуваш кој каде смеел да пишува или не е класична локална карактерна особина.
Агресијата врз СРЈ има некои допирни точки со агресијата врз Украјина, но во основа се сосема различни ситуации. Прашање е дали Русија има потенцијал за воздушно решавање на конфликт. Бројчано можеби, но реалноста често не е само во бројките.
На твојата лична омраза и лична ксенофобија, неможе да се одговори поинаку одколку ад хоминем. Пошто таа е твоја.
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.008
Поени од реакции
8.577
Сега рускиот гејмерски компјутер шо го постиравте некни на шо оперативен ќе ги примат игриве?
Велиш? Што со ова:

1646422948928.png


1646424304179.png

 
Последно уредено:
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.457
Поени од реакции
5.965
Јас најискрено не очекував ваков ксенофоб да е. Се праи наивен, ѓоа талибанец во луна парк, а тој да ти бил ксенофоб до срж. А кога ќе размилам малце како ги релативизира победите на СССР против комунизмот и како ги величи Романските фашисти на источниот фронт, сум требал да сум слеп и наивен да не го видам тоа.

А кога ќе размисли човек, ги не ги напаѓа Азов... ништо чудно да е нацист по идеологија.

Башка со тие подлите подвали од вчера со војните, ај си викам ....
Каква е потребата од постојани навреди?
Сега и нацист испаднав :pos:еден пост со соборени руски летала и уништена опрема по патиштата и ете ти, станав нациста. Или тоа што Украјинците вратиле контрола на еден град.
Од каде да знам за тој Азов кога не сум го сретнал во изворите кои ги употребувам, особено вар нерд па и други. Ете сега видов некакви идиоти на фотките кои ги постиравте некои 15-20 души со знамиња со свастики па од тоа го квалифицирате украјунскиот народ како фашизоиден и не знам што, се со цел да се пронајде морално-етичка појдовна точка за оправдување на агресијата.
Дали знаете дека во Русија има повеќе нео-нацисти него во Украјина?

победите на СССР против комунизмот
:vozbud:

Што е бре ова?

Туку знаеш дека СССР изврши инвазија врз Романија 1940? Она кога беа верни сојузници со Хитлер?
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Интересно е кога читам одредени форумџии како лесно се расфрлаат со поимите “нацизам“ “фашизам“ и слично, а се проруски настроени, но очигледно и недоволно информирани.
Земале читаат Инфомакс и Курир и оние банана кликбејт сајтови на фејсбук каде меѓу другото најважни вести се цицките на Цеца.

Поназад неколку страници поставив слики од Дмитри Уткин, еден од оснвачите на специјалната единица “Вагнер“ која е под директна команда на Владимир Путин.
Збир на фашисти и неонацисти, нешто слично на баталјонот Азов, ама некако не ви дава душа да се информирате околу тоа. Или пак да се информирате дека Русија денеска има најмногу фашисти и нацисти во својата држава.

Азов ви смета и нивниот фашизам и нацизам, ама Вагнеровци се цвеќиња за мирисање.

Епа штом постои таква единица под директна команда на Путин, а за која знаат и Лавров и компанија, јас не верувам дека истиот Путин сака да ја “ослободи“ Украина од лошите фашисти и нацисти.

Сега може да започнете да ме цитирате со разни глупости.
 

Ѓорче 1932

тој сум...
Член од
17 февруари 2009
Мислења
13.564
Поени од реакции
11.576
Па Русија еден православен словенски народ у пичку матер.

Украина е пословенска и поправославна од Русија, ама тоа нема да го прочитате на Нимфомакс и Курир.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom