Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Здраво Бибо сакам да те прашам за дечко ми лани му побараја дополнителни документи и му достави крштеница и венчаница од прадедо извадени од Македонија кој е роден 1886 и плус други документи од другата страна тој прадедо е роден 1903 дали има некоја надеж за да го пуштат рокот за да ги достави документите му беше 15.12 2021 од тогаш не е сменато ништо уште е на дополнителна...
Искрено мислам дека никој не знае со сигурност да ти го одговори ова, полно луѓе се во иста ситуација и сите се во неизвесност дали ќе пројдат или не. Останува да се надевате. Моментално скоро сите ги ставаат на дополнителна и им бараат дополнителни документи оти сега бараат цврст доказ за потекло, од друга страна па не е ни легално да ги одбијат сите кандидати поради нов закон/правила кои го донеле во сред процедура, а истите не постоеле во моментот на аплицирање. Хаос е ситуацијава и сите сме во исчекување каков ќе биде исходот со сите овие предмети.
 
Член од
2 јуни 2019
Мислења
24
Поени од реакции
42
1. Dali moze da se slika za pasos I lk vo skopje?
2. Za kolku vreme SE menja status posle podavanje na dopolnitelni dokumenti preku roditel?
 
Последно уредено:
Член од
12 јули 2017
Мислења
71
Поени од реакции
49
Kaj mene na starata vencanica ne pisuva narodnost bugarin pa dali kje moze bez toa da mi pomine dokumentot?
 
Последно уредено:
Член од
17 септември 2021
Мислења
53
Поени од реакции
37
Ja se juce zalim da mi se status nije promenio, kad danas promena sa finalne 15249/2018 broj prepiske 28.05.2019 intervju .. pise mi ovo
  • Преписката е разгледана от С'вета по гражданството. Извадена е за доп'лнителна проверка, JEL MOZE POMOC? Samo to stoji sta znaci dalje sta treba da predam
Orginalni dokumemti treba da dostavete ako gi imate ili poteklo pozz
 
Член од
18 ноември 2020
Мислења
20
Поени од реакции
92
Другари, дали имате некој посредник кој може да ми даде регистрација на адреса во Софија или каде било?
 
Член од
12 април 2021
Мислења
8
Поени од реакции
10
Izvinete pobarav vo forumov ama ne moze da najdam
Sto e ovoj status I kolku Trae ? Ve molam dokolku nekoj I'ma nekakva informacija
 

Attachments

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Kako da podade originalni dokumenti koga ne mu baraat nisto, izvadena e samo na dopolnitelna, vo sledniot status moze da mu pobaraat dokumenti ili da go stavat na polozitelno.
Па на ДОПОЛНИТЕЛНА му бараат да достави ДОПОЛНИТЕЛНИ документи, не знам што мешаш и што збориш. Следен статус е финална проверка од стручниот совет, тогаш веќе е касно за дополнителни документи оти тогаш предметот веќе му е предаден на советот и овие веќе одлучуваат за него.
 
Член од
17 септември 2021
Мислења
53
Поени од реакции
37
Kako da podade originalni dokumenti koga ne mu baraat nisto, izvadena e samo na dopolnitelna, vo sledniot status moze da mu pobaraat dokumenti ili da go stavat na polozitelno.
stom e na dopolnitelna mora da ima pricina ako e se vo red ke ode pravo na polozitelna moe mislenje bez pricina ne moze na dopolnitelna pozz
 
Член од
13 октомври 2021
Мислења
14
Поени од реакции
3
Па на ДОПОЛНИТЕЛНА му бараат да достави ДОПОЛНИТЕЛНИ документи, не знам што мешаш и што збориш. Следен статус е финална проверка од стручниот совет, тогаш веќе е касно за дополнителни документи оти тогаш предметот веќе му е предаден на советот и овие веќе одлучуваат за него.
Mislim da nisi u pravu, ali daj Boze da jesi. Inace pise koji dokument dodatni da se donese i do kog datuma, meni pise samo da sam izveden na dodatnu proveru e mene zanima cega da li dokumenata koje sam predao ili provera da li imam neka krivicna dela, da li sam prekoracio sengen , ugl moj dosije. To me je zanimalo, da li je imao neko ovakav status i da li su mu sa vremenom dodali nesto ?
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Mislim da nisi u pravu, ali daj Boze da jesi. Inace pise koji dokument dodatni da se donese i do kog datuma, meni pise samo da sam izveden na dodatnu proveru e mene zanima cega da li dokumenata koje sam predao ili provera da li imam neka krivicna dela, da li sam prekoracio sengen , ugl moj dosije. To me je zanimalo, da li je imao neko ovakav status i da li su mu sa vremenom dodali nesto ?
Ај постирај го целиот статус да видиме што ти пишува точно. Не може само да пишува дека си на дополнителна а да не пишува ништо за дополнителни документи дека треба да предадеш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom