Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    707
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.297
Поени од реакции
1.802
Дугин пишува дека ова е војна и против глобализмот, идејата дека ниту една држава не може да опстои сама, надвор од глобалниот пазар.
Глобализацијата е објективен процес, а каков тип глобализација зависи кој ќе победи.
Дугин многу длабоко објаснува, иако не навлегува во КОБ - ДОТУ идеологија. Реално капитализмот се демонтира, Главните ултраглобалисти и нивниот портпарол Клаус Шваб предлагаат инклузивен капитализам или капитализам на учество, како термин му викаат четврта индустриска револуција. Ништо нема да поседувате но ќе сте среќни ;), една елита и милијарда робови, ковид вакцини, карантини, далечинска работа, гарантиран доход, и сите виртуелно во метата, ќе патуваат, дркањ*, секс...
Еве го култовиот манифест на Дугин, контрапредлог на четвртата индустриска револуција на Шваб.

Планот на колективниот запад беше преку Украина да ја уништи Русија, после Кина.
Путин направи алијанса и реши дека треба превентивно да дејствува иначе ќе имаше неколку милиона бегалци од Новорусија.
Што следи, Бредтон Вудскиот систем се демонтира, златен стандард, инфлација секаде, тие виртуелни трилиони треба да исчезнат. Се почнува начисто, многу блокови, секој за себе, меѓу нив регулирана трговија, царини, квоти бартери. Внатре не се знае кој како ќе организира, има најразлични варијанти: Социјализам, Комунизам, инклузивен Капитализам, Феудализам, кастови општества.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.135
Поени од реакции
26.826
Ахам, значи НАТО, што BTW е воен сојуз, Русија ја гледа како непријател и противник и интензивно се шират во нејзин правец. А Русите тогаш како што треба да го гледаат НАТО, како спортско друштво ?
 
Последно уредено:
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Хипотетички не би било лоша идеја се додека Русија нема тензии за територијална експанзија. Ама поентата е дека има - Русија ја гледам како најголема закана за мирот на Европа.
Кој ти рекол дека Русија има желба за територијална експанзија? Тоа е огромна глупост. До пред самитот на НАТО во Букурешт 2008 година на кои се поканија Грузија и Украина да влезат во НАТО, и до пред настаните во Украина 2014 година, Русија воопшто не покажуваше никаква агресија, и никаква желба за територијална експанзија.

Мисли малку со својата глава, голташ најефтина пропанда како свиња помија.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.787
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Да поготово шестар и правоаголен линијар се традиционални азиски обележја :pos:
Автоматски споено мислење:


Добро е што почна да размислуваш :pos:
Чекај, ти сериозно мислиш дека сликите се автентични? Убаво размисли пред да одговориш.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.747
Поени од реакции
8.006
Им фуфка?

Руското Министерство за надворешни работи денеска оцени дека одлуката на Германија за замрзнување на сертификацијата на гасоводот Северен поток 2 е неприфатлива и оти ќе нанесе непоправлива штета на нивните билатерални односи.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.051
Поени од реакции
24.028
Водка нема да им фали сигурно,а за храна не би бил сигурен.Не е ова 19 век па доста му е на човек леб и вода и ќе живее,потребите денес се многу поголеми и различни.И неможеш на русинот да му кажеш од утре дружи се и соработувај со индијци и кинези,а ти забранувам со французи и италијанци.Очекувам внатрешни немири до есен и смена на мечко јавачот милум или силум,ќе има немири моја претпоставка.

lol... vodka nema da mu fali. ni zito/leb. ni divec, svinsko, govedsko, morska hrana... nema da mu fali ni kavijar, vino i ovosje...

e ke mu fali sampanj i viski.... katastrofa u pm....

cekaj ti mislis deka rusi ne se druzat i sorabotuvaat so kinezi i indijci? covece pa najveke belci u kina se rusi. u indija vo goa ima gradce kade 90% od naselenieto zbori ruski zasto samo rusi turisti ima. isto i u tajland i vietnam a u posledno vreme i indonezija i filipinite. na bogatite ke im fali evropa zbor da nema ama nema da e kraj na svetot a tie sekako si imaat bar uste eden pasos. ostanatite ne e problem ima kade da setaat.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.787
За разлика од тебе...
Да. За разлика од мене ти мислиш дека тоа се масонски одори, само затоа што поима немаш азиските носии како личат (кинески, монголски, тајландски...) и поима немаш масонските престилки и облеки како личат.
Пак велам, све е тоа могуче, пошто на друга тема скроз глупости тропаш, така да ОК. Неам ја ништо против, секој своето да си го изнесе.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.372
Поени од реакции
18.263
Украински извори ...

Русите планирале за две недели да ја завземат Украина.

 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.297
Поени од реакции
1.802
Штотуку добов лајк од Бачето, време е да се замислам што и како пишувам. :eek:
Автоматски споено мислење:



На исто ниво се со ликови како Бачето, кој си го вадат лебот во Германија или некоја друга западна држава, а плукаат по капитализмот и навиваат за Русија. Овие твоите се барем доследни.
Види, и под турско сме живееле, но сме го плукале и Султанот, едното нема никаква врска со другото.
Само инат или прост човек, ако добие нови факти може да седи на едно исто мислење. Земи порано- Да живее Султанот, да живее српскиот цар, Хајл Хитлер, Тито партија, Хајл НАТО, Хајл ЕУ.
Да беше денарот резервна валута, ќе печатевме колку треба, сите ќе живеевме на социјална помош, ќе идеа од цел свет робови да работат за нас, јас би земал 2-3 слугинки кинескиња и нешто латино, ти би можела да си земеш 2-3 црнци да си по задоволена, но тоа не уреду, тоа е ропство. Како систем тоа е подло, тие печатат Евро без покритие, јас идам да работам таму. Пред дваесетина години би претпочитал да имаше работа во Македонија, ама немаше, пак проблемот е од нив.
Сакале не сакале , капитализмот се демонтира, што ќе се изгради ќе видиме, зашто да не е нешто светло и убаво.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.135
Поени од реакции
26.826

Ја мислам дека ние нема што да изгубиме веќе како народ. Само може да добиеме.
Многу погрешно мислење, доколку Путин се реши да реагира во Србија и Косово, што е доста можно сценарио. Демографијата во Македонија ќе се измени за навек.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.772
Поени од реакции
82.787
Многу погрешно мислење, доколку Путин се реши да реагира во Србија и Косово, што е доста можно сценарио. Демографијата во Македонија ќе се измени за навек.
У војна само можеме, како народ, да добиеме.
Сега сме на дно, како народ сме слуги и второразредни граѓани у сопствена држава.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.135
Поени од реакции
26.826
Украински извори ...

Русите планирале за две недели да ја завземат Украина.

Ukrainian Defense Ministry claims to have discovered documents maps ....
Дел од западната пропаганда што им ги поместува очекувањата... Ај размисли убаво и кажи дали навистина мислиш дека е ова реално сценарио ? И дали мислиш дека Руската војска ја водат дебили ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom