Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
1 март 2022
Мислења
111
Поени од реакции
313
Толку е заебано тоа SWIFT да нуклеарки почнат да фрчат ради тоа?
Moze sega situacijata smeneta koristat nekoj drug sistem kineski CIPS kolku voopsto moze toj da e zamena celosna, no od druga strana se drznaa na ekonomski sankcii ako voopsto moze da se narecat sankcii, povekje se samovolie i krazba protiv site vospostaveni nacela. Edna Svajcarija so vazela sekogas za neutralna ja pritisnaa da zamrznuva sredstva.
Нуклеарките не се за свифт или било какви други санкции туку како закана за најавите на одредени ЕУ/Нато држави дека преку Полска ќе делуваат со авијација во Украина. И затоа ден-два по заканите одма почнаа да се повлекуваат дел од државите, дека нема да учествуваат во напади од нивна територија и сл
Rabotata so ne se samo sankcii tuku kako sto kaza francuskiot minister finansiska vojna, na sto Medvedev mu vrati deka moze lesno da prerasne vo vistinska... Taka da se toa igra uloga, megjutoa ako pocnat so kopnena/voena podrska toa bi bilo dopolnitelen triger, sega se samo za zakana. No za tie sto mislat deka blefira Putin, ocigledno ne znaat so kogo si imaat rabota.
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
357
Поени од реакции
239
Rudenko На подступах в Мариуполь идёт бој. В городе звучат сирены воздушној тревоги!
пред 2 минути
Почна нападот во Мариопул, активни сирените за воздушен напад.
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Ili toa ili so prethodniot profil tolku se imase izglupirano pa morase da pocnis so nov.
А бе Влатче, ако си ги бришевме акаунтите дека со претходниот сме се изглупирале, ти требаше да се иселиш на Галапагос досега, и никогаш да не припариш до интернет повеќе.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.326
Поени од реакции
18.186
Рускиве војници изгледа се хипици :pos:
Руски извори...

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.346
Поени од реакции
31.221
Толку е заебано тоа SWIFT да нуклеарки почнат да фрчат ради тоа?
Сериозно прашуваш?

Eве што е укинување на SWIFT на трговски партнер:


Му ја укинуваш платежната платгорма преку која му платќаш за добрата што ти требаат да ги купиш.
Инаку постојат алтернативни такви платформи, само ЕУ не се на тие платформи... Во превод, чекај астрономски цени на енергенсите и тоа цени кои ќе се задржат како такви повеќе години.
 
M

Macedon1um

Гостин
Ептен изолирани Русиве :ROFLMAO:





 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.504
Поени од реакции
3.607
Сериозно прашуваш?

Eве што е укинување на SWIFT на трговски партнер:


Му ја укинуваш платежната платгорма преку која му платќаш за добрата што ти требаат да ги купиш.
Инаку постојат алтернативни такви платформи, само ЕУ не се на тие платформи... Во превод, чекај астрономски цени на енергенсите и тоа цени кои ќе се задржат како такви повеќе години.
И ти си един ,,аналитичар,,:pos::tapp:
Утепан во преводот... :D
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
.има ли некаде РЕАЛЕН податок КОЛКУ чини војната во Украина, колку Русија, колку Украина ( ЕУ и Нато)..
мене ова ми се големи бројки...
...Се случи кога беше откриено дека Западот сè уште и плаќа на Русија повеќе од 1 милијарда долари дневно за нафта и гас што Путин може да ги користи за да ја субвенционира неговата инвазија на Украина од 15 милијарди долари дневно,
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
824
Поени од реакции
833
Зошто мислам дека на крај Путин ќе победи во оваа кампања.

1. Украинците секој ден се повеќе ќе сфаќаат дека се буквално топовско месо и дека се користат како жив штит.
2. Ќе почнат се поголеми несогласувања меѓу луѓето како и масовни собирања со цел да го напуштат регионот поради погорната причиона и потреба за храна и мирна ноќ.
3. Русија ќе почне се повеќе да користи балистичко оружје и авијација.
4. Во ист момент можеби Кина ќе проба да биде медијатор за воспоставување мир.
5. Војската полека го опколува Киев.
6. Зеленски ќе нема друг избор или да бега или да потпише неутралност.

Почнувам да мислам дека русите се спремни на подолг период на војна која мислам дека помалку им одговара на Украинците отколку на Русите.
 

^^GoRiLLaZ^^

Happiness...?
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.740
Поени од реакции
7.992
Moze sega situacijata smeneta koristat nekoj drug sistem kineski CIPS kolku voopsto moze toj da e zamena celosna, no od druga strana se drznaa na ekonomski sankcii ako voopsto moze da se narecat sankcii, povekje se samovolie i krazba protiv site vospostaveni nacela. Edna Svajcarija so vazela sekogas za neutralna ja pritisnaa da zamrznuva sredstva.
Факт е дека морат алтернатива. Но гасење на SWIFT, VIsa i MasterCard? Како ќе функционираат во Европа? Русите у моментов ги вратија во 15 век, кино немат.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.194
Поени од реакции
81.287
Сериозно прашуваш?

Eве што е укинување на SWIFT на трговски партнер:


Му ја укинуваш платежната платгорма преку која му платќаш за добрата што ти требаат да ги купиш.
Инаку постојат алтернативни такви платформи, само ЕУ не се на тие платформи... Во превод, чекај астрономски цени на енергенсите и тоа цени кои ќе се задржат како такви повеќе години.
и нуклеарна војна значи тоа?

тоа ми е прашањето
Ти мислиш дека тоа тежи толку?
 
Член од
1 март 2022
Мислења
361
Поени од реакции
936
Факт е дека морат алтернатива. Но гасење на SWIFT, VIsa i MasterCard? Како ќе функционираат во Европа? Русите у моментов ги вратија во 15 век, кино немат.
Без кино и Евровизија навистина се готови.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.346
Поени од реакции
31.221
Еве ги Украинците кои според @jamajka ги сакаат Русите .
Ги пречекуваат со цвеќиња, леб и сол ,како вистински ослободители од фашистичката диктатура.

Хаха, 3-4 потенцијални добитници на Дарвинова награда (и шарени куртони) провоцираат и паѓаат во несвест... Инаку во Мелитопол градоначалникот баш со леб и сол ги дочекал руските војници, си се збунил веројатно на тоа си мислел. :)
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.386
Поени од реакции
12.097

Кхм. Реков јас интересна беше изјавата на Шојгу денешна.И тоа рано наутро им ја изјави.
Е сега ќе има жалопојки за нацистите што ќе бидат збришани вечерва.
 

Staufer

Драган Богдановски
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.357
Поени од реакции
21.872

Kajgana Shop

На врв Bottom