Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    697
Член од
28 септември 2014
Мислења
1.100
Поени од реакции
1.683
во моментов осим белорусија никој не застана до нив... једино шо видов по нетов е дека ким јонг ун и кина ги окривиле уса за воениве дејствија во украина ама сепак ни едните ни другите официјално не го подржаа путин... сега за сега е сам....
небитно е тоа Русија е една од најголемите сили сама се претставува пред светот. Русија со конфликтов само е во лоши односи со уса канада авсралија и поголем дел од европа, но затоа соработката со азија и африка ке цвета. Ова го имаат и планирано особено за трговија и санкции, читај какви договори за извос на нафта и гас имаат склучено со азиските држави особено со кина, цела кина ке ја снабдуваат со гас , а тоа е држава што троши повеке од цела европа и рапидно се гасифицира додатно. Имаат земено се во предвид, а санкциите ке ги снемува дел по дел како што ке заврши конфликтот, сепак рускиот гас во догледен период ке и биде итекако потребен на европа заедно со нивните рудни ресурси.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.353
Поени од реакции
18.243
небитно е тоа Русија е една од најголемите сили сама се претставува пред светот. Русија со конфликтов само е во лоши односи со уса канада авсралија и поголем дел од европа, но затоа соработката со азија и африка ке цвета. Ова го имаат и планирано особено за трговија и санкции, читај какви договори за извос на нафта и гас имаат склучено со азиските држави особено со кина, цела кина ке ја снабдуваат со гас , а тоа е држава што троши повеке од цела европа и рапидно се гасифицира додатно. Имаат земено се во предвид, а санкциите ке ги снемува дел по дел како што ке заврши конфликтот, сепак рускиот гас во догледен период ке и биде итекако потребен на европа заедно со нивните рудни ресурси.
Абе Кина тоа ќе го користи, практично ќе диктира цени и услови.

Најлоша комбинација.
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
1.100
Поени од реакции
1.683
Абе Кина тоа ќе го користи, практично ќе диктира цени и услови.

Најлоша комбинација.
ке видиме тоа добрите односи меѓу двете држави ке им одговараат на двете страни поради тоа што ни едните ни другите не ги обожаваат ни европа ни северна америка и можеби ке се обидат на наметнат своја тежина а и цената на гасот не може да ја диктира само кина така едноставно , баш вчера имаше соопштение од арапиве дека ке си го тераат договорот со русија безразлика што русија отвори конфликт со украина
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
4.382
Поени од реакции
4.519
На ликов не му кажале дека не е во состојба да поставува услови...

 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.216
Поени од реакции
11.434
Премногу меки се русиве. Очигледно е дека кловнов/САД планираат да потрае нештово. Ги боли К народот што гине. Кога одлучиле дека ке се оди на тоа сценарио, само губење на време е ова од русиве. Да појачаат треба. Не е ова навивачки коментар, тоа е реалноста. Само така ке се прекине нештово, иначе ке с одолговлекува, пошто му одговара на демократски САД.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Премногу меки се русиве. Очигледно е дека кловнов/САД планираат да потрае нештово. Ги боли К народот што гине. Кога одлучиле дека ке се оди на тоа сценарио, само губење на време е ова од русиве. Да појачаат треба. Не е ова навивачки коментар, тоа е реалноста. Само така ке се прекине нештово, иначе ке с одолговлекува, пошто му одговара на демократски САД.
Pa ete deneska gledavme videa kako kolona dolga 17km so teski oklopni vozila e okolu granicata, baska videa ima od tie Grad, Tos i ostali raketni sistemi gi nosi na granica.. Taka da od utre veruvam deka ke udri pojako, baska sto gledam na nekoi mapi na Twitter vekje go opkolil Mariupol, pa se ocekuva skarata da picne utre :D
 
Член од
28 септември 2014
Мислења
1.100
Поени од реакции
1.683
Pa ete deneska gledavme videa kako kolona dolga 17km so teski oklopni vozila e okolu granicata, baska videa ima od tie Grad, Tos i ostali raketni sistemi gi nosi na granica.. Taka da od utre veruvam deka ke udri pojako, baska sto gledam na nekoi mapi na Twitter vekje go opkolil Mariupol, pa se ocekuva skarata da picne utre :D
New satellite imagery from Maxar Technologies shows that the Russian military convoy reaching the outskirts of Kyiv is even longer than previously thought.
Maxar indicates that the column is over 64 km long.
Looks like it's going to be hot soon.

russia.jpg
Автоматски споено мислење:

r1.jpg
r2.jpg r3.jpg r4.jpg
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.201
Поени од реакции
32.289













Автоматски споено мислење:

....ке замолам кратка рецензија на денешниов ден да даде некој што се дешава у украина
(ги има и ретардите со молотовиот коктел, од друг агол)

не ја знаев информацијава сериозно.... знаев декаи маат таму проблем со руското население али ја мислев дека се тепани онака без одредени права или како граѓани од втор ред ете да кажам ама дека вакви злосторства им се правени....... не ни помислив искрено..

п.с зашо западов на ова останува слеп и не реагира?????
Затоа што баш „западот“ (читај САД) се тие кои им го прават тоа. Ок, не директно ама го поддржуваат/охрабруваат/нарачуваат да се прави.



Снимките од напади со дронови на колона возила се од Сирија изгледа, уште една лага, буквално во транс си го имаат ставено народот, една голема илузија. Давање оружје на обични цивили, како Хитлер во Берлин со децата и старците, скроз забегана работа.
Два дена десетици километри долга колона возила, тенкови и секаква техника едноставно си стојат пред Киев. Чекаат ваљда некоја координација, или можеби поволен исход од преговорите... Да беа тие фамозни дронови корисни против модерна армија, досега ќе ги растуруеа Русите вака како на тацна наместени за воздушен напад.



Дроновите нема ни да стигнат до целта, но и да стигнат прашање е колку ќе направат против прилагодувањата на тенковите. Имаше уште пред војната слики од тенкови со „кровче“ горе, проектилот удира во него и ја губи пробојната моќ доволно за да не ја повреди посадата внатре. Low tech решение. Едноставно ама ефикасно, како оној вицот за Америте и за Русите во ерата на вселенската трка... Требало да се пронајде пенкало што пишува во свемир (незгодно нели, пошто нема гравитација), и Америве потрошиле милиони долари ама откриле такв пенкало... Русиве едноставно си земале моливи. :)



Очигледно дека имаа друга стратегија која пропадна и затоа летна генералот...
Кој генерал „летнал“? :cautious:
Не мислиш ваљда на украинската псај-оп патка?



Eве ти го и во живо муабетот, 51:40



Украинките се добродојдени секаде.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.970
Поени од реакции
26.649
У целава оваа ситуација најјаки ми се либтардиве ... Трамп бил Човек на Путин, чија задача била да ги ослабе алијансите што ги имала Америка за да може да го исполни мастерпланот ... Ова веќе не може ни ретардација да се нарече, пошто ретардираните имаат некаква трошка здрав разум во себе.

А има наши куртони, кои почнале срамежливо да употребуваат логика, па некои работи сега не им се јасни, па почињаат анализи „Да не се разбереме погрешно Путин е зло и во никој случај не го подржувам и треба да умре, ама ....“. Страшна работа.
Автоматски споено мислење:

И немојте да се чудите зошто после ова популарноста на Путин меѓу Русите ќе расте. Поготово меѓу оние кои ја доживуваат во прво лице русофобијата на Европа и ја гледаат вистинската природа на Европската ксенофобична монструозност впишана изгледа во гените.

803FF485-51D0-474F-AB5A-52F2CA58003E.jpeg
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.836
Поени од реакции
2.803
@jamajka
Украинците објавија дека биле убиени 352 цивили.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.718
Поени од реакции
5.400
Толку слаб трол си, за греота.
2014 имаше страшни борби во Харков, тука им удрија малку ќутек на нацистите од Лвов и ги ставија на колена.
Кога подопашник на Бачев Јанко, ќе ти речи дека си трол, тогаш да знајш дека си на прав пат во животот.

Брани колку сакаш, окупатор си е окупатор. Како што беше и Америка во Ирак окупатор, како што е сега Русија во Украина, како што Јапонија во Манџурија, како Русија во Грузија....

Колку сакаш брани ги окупаторите, сметката на крајот иди.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.287
Поени од реакции
8.794
Најако ми од све кога гледам куртончиња, граѓани на светот, на кој Македонија и македонското ништо не им значеше, денес се расфрлуваат со патриотски изјави за Северџистан, сега наеднаш почна да им значи нешто државата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom