Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    681
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.213
Поени од реакции
16.712
После нуклеарно иде ова...се надевам дека нема да се употреби.
Не сум познавач на модерното оружје, ова ми личи на познатите катјуши на СССР, некоја напредна варијанта и не знам зошто ова би се употребувало пред / после нуклеарно оружје, нема никаква врска мислам. Буратино е веројатно во прашање, да, праи тепих пред себе и неверојатен психолошки ефект има, но зошто нуклеарно оружје?
 
D

Deleted member 53418

Гостин
Русиве секако ќе ја освојат Украина невозможно е да се одбрани Украина со тоа што го има. Веќе гледаме борби во Киев малтене во центарот на Киев. За 2 дена прогресираа од Белоруска граница до Киев. Ваков брз продор веројатно придонесува да има многу мали групи руски трупи изолирани во различни делови на градот и лесно да бидат фатени без многу отпор од нивна страна. Друга работа е што мислам дека Русиве пазат доста цивили да не погинат со бомбардирања за да не се направи поголем хаос. Според тоа што го изјавуваат америве овде е дека за максимум 7 дена ќе капитулира Украина. Чудно е што Русите се многу тивки со видео снимки и слично. Успеав да најдам 1 видео каде имаше преку 20 украински војници масакрирани од артилерија живи запалено буквално од артилериски оган. Такви масовни жртви на руски војници не сум видел до сеа. Видеа на руски војници погинати беа 3-4 мах што го потврдува она што го пишуваат западниве медиуми за брзи десантни единици уфрлени со транспортни хеликоптери во Киев.

Многу техника им заплени Украина по тоа што го гледам на телеграм. БТР,Камази,Стрела,Бук и слични ним воени возила. Децава што се заробени се по 20-24 години од Русија. Дали се волонтери дали се професионална војска тешко е да се каже. На толку запленета техника а нема жртви до ти возила значи побегнале самите војници не останале да изгинат.

Шпекулациите за бутнати авиони Иљушин и Сухои не може да се потврдат нема ниедна снимка од ова. Освен од 1 ка-52 кој е оставен на напуштен у сред пољана. Барем 2 снимки се потврдени од бутнати су-27 на Украина каде што на 1 снимка пилотов е буквално мелено месо не се познава дека е човек.

Русија ќе ја покори Украина сигурно но прашање е дали ќе може да воспостави ред да инсталира влада по нејзина мерка. Со толку омраза кај народов украински не знам како би се одвивало ова. Која е крајната цел на Русија ? Дестабилизирана Украина ,Украина дел од Русија , Срамнета со земја Украина и сл? Што мислите?
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Не сум познавач на модерното оружје, ова ми личи на познатите катјуши на СССР, некоја напредна варијанта и не знам зошто ова би се употребувало пред / после нуклеарно оружје, нема никаква врска мислам. Буратино е веројатно во прашање, да, праи тепих пред себе и неверојатен психолошки ефект има, но зошто нуклеарно оружје?
Мислев у моќност рангирано, има ефект како нуклеарно оружје, да тргнеме на страна хемиско. Не преживува никој ако го поткачи ова.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Duri i da se propaganda Ukrainskive videa, mn ruska oprema unistena, i zarobeni vojnici u vreme i prostor.
Ne znam kako kje opravda putin doma volku zrtvi.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Duri i da se propaganda Ukrainskive videa, mn ruska oprema unistena, i zarobeni vojnici u vreme i prostor.
Ne znam kako kje opravda putin doma volku zrtvi.
Тоа е најмал проблем, поголем проблем ќе биде ако има санкции и потрајат повеќе од две години. За тоа време ќе се мисли само на оружје, и на крај ќе мора да се конфронтираат со НАТО. Ако не попуштат и овие резултат ќе биде нуклеарна зима и преживување само на лебарки. Не попушта Путин, и нема да се заврши приказнава како со СССР тоа ми е најверојатно сценарио, колку и да изгледа црно. Спас е само западот да попушти, и тоа бајаги.
 
Член од
1 февруари 2005
Мислења
1.288
Поени од реакции
1.786
Ова е страшно оружје. Го спремаат за употреба.

Дај нормално да се гледа, не линкови.

Тазе е клипот, го има кодот на операцијата Z
ТОС1 вакумнко или термобарско оружје , слично како Град, но е монтирано на гасеничар не на камион.
Од вакумот ти истекуваат очите, цревата, еве видео како работат:


Овие несреќниците од десен сектор, Азов , наследници на Шухтер Бандера незнаат каде да бегаат, гледаат ако може да влезат во некое градче да се кријат позади жени и деца. Од другата страна војската на Кадиров, со остри анџари ги чекаат, прво да ги шурат, после да ги дерат.

 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.962
Поени од реакции
17.788
Тоа е најмал проблем, поголем проблем ќе биде ако има санкции и потрајат повеќе од две години. За тоа време ќе се мисли само на оружје, и на крај ќе мора да се конфронтираат со НАТО. Ако не попуштат и овие резултат ќе биде нуклеарна зима и преживување само на лебарки. Не попушта Путин, и нема да се заврши приказнава како со СССР тоа ми е најверојатно сценарио, колку и да изгледа црно. Спас е само западот да попушти, и тоа бајаги.
Nema da popustat, kje gi izoliraat skroz rusite i kje gi nateraat sami da se ,,demokratiziraat,,
Zal mi e za rusite ama ova bese pogresen poteg. Nema nikakov kjar da vidat od ova.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.402
Поени од реакции
36.334
Duri i da se propaganda Ukrainskive videa, mn ruska oprema unistena, i zarobeni vojnici u vreme i prostor.
Ne znam kako kje opravda putin doma volku zrtvi.
Никад не ни биле нешто посебно осетливи русите на човечки загуби. Се додека напредува, го фати Киев и други клучни места, целта ќе му ги оправдува средствата.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.722
Поени од реакции
8.761
Nema da popustat, kje gi izoliraat skroz rusite i kje gi nateraat sami da se ,,demokratiziraat,,
Zal mi e za rusite ama ova bese pogresen poteg. Nema nikakov kjar da vidat od ova.
Ова требаше одамна да го направат, ама немаа адут у ракав....сега имаат со хиперсоничното оружје, кое ќе ја диктира политиката у следни неколку години. Мачка у ќош кога ќе ја ставиш е опасна и за аргентинска дога.....се занесоа американците, а резултатот е ова.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.669
Путин створи за себе слика дека нема што да изгуби и дека е Танос. Дали е така ќе видиме наредниве месеци. Она што плаши е веројатно планот за бегање на Зеленски на запад и ништо чудно обид за инволвирање на источното крило на НАТО.
 
D

Deleted member 53418

Гостин
После нуклеарно иде ова...се надевам дека нема да се употреби.
У превод ова е боева глава која го користи кислородот од околина кога прави детонација се ствара вакум. Има огромна температура кога детонира. Пепел праи каде и да удри ракетава.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.167
Поени од реакции
8.468
Русија ќе ја покори Украина сигурно но прашање е дали ќе може да воспостави ред да инсталира влада по нејзина мерка. Со толку омраза кај народов украински не знам како би се одвивало ова. Која е крајната цел на Русија ? Дестабилизирана Украина ,Украина дел од Русија , Срамнета со земја Украина и сл? Што мислите?
Мислам дека Путин спомна нешто во стилот неутрална Украина без големо наоружување.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom