Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
14 октомври 2019
Мислења
19
Поени од реакции
12
Ccc site ova ne ceka, probaj si ja srekata vo bugarskiot arhiv za nekakov original dokumenti. Ako ne napravi standard kako sto imaat napraveno Nekolku luge tuka dostavi gi povtorno istite dokumenti a ako imas nesto bratuced so bugarski lupni dokumenti od nego, spored zakon toa ne e validno ama ako, bi trebalo da te vratat na finalna pak, a posle toa Dali ke sledi Otkaz ili pak dopuna ne se znae. Ima I luge so ne dostavile dokumenti pa pak in se vratilo na finalna. Moze I sreka e u pitanje toa tetkite so proveruvaat da se zbunat I da te pustat I toa e vo igra. Gnasi nevideni 5 godini se ceka I u 95+ vidi gjubrinjava so praat.
Зошто лупаш глупости и кажуваш и небулози ? како ќе го најдат човекот од Архивот кога ти немаш никакви податоци од него ?? ако си имал немало да ти треба архив
Автоматски споено мислење:

Готово ќе се прекршеа. Од едно забрзување ќе ни се завртеше во глава од брзина. Па не е само за од Македонија туку има бугари гагаузи од Украина, па и за нив не е убрзано т.е. во ист кош се со нас. Не им се плаќаат работници за да ги работат предметите. Ако може со еден да работи за тројца да замени и така. Ќе си чекаме по 3 год за до пасош. Ти доби ли државјанство ?
Ја терам 3 процедура првата ми беше 2010.. имам 30 години
 
Член од
6 февруари 2022
Мислења
3
Поени од реакции
2
Си му дал доверба на посредникот, имало тука многу страни за читање (те цитирам) и сметам дека нема што да бараш тука!

или ајде на готово све на тацна да ти дадеме.... дур не се сомневаше во посредникот темава не ни знаеше дека постои....

Форумот помага на тие што сакаат сами да се изборат и да успеат до пасош во рака... вака земи испоти му го газето на посредникот зошто убаво те стрижи...

За да ти помогнеме мораш сам да си помогнеш а тоа е да земеш и да истражуваш и откако се ќе превртиш на темава нејаснотиите да ти ги разјасниме...

среќно во постапката и имај успешен финиш!


Sent from my iPhone 12 Pro Max using Tapatalk
Форумот е од јавен карактер и кој сака ќе пишува. На никој не му ставив пиштол на глава друже.

Фала им на сите што ми пишаа порака и ме упатија, фала за помошта. Значи "форумот" помага на било кој што му треба помош, така што нареден пат комотно напиши се во прво лице. :) Жал ми е што никој не ти кажал дека ако немаш ништо добро да кажеш..... можеше комотно да ме скокнеш ама не. :) Фала ти за потрошеното врме, и среќно и на тебе.
 
Член од
30 мај 2010
Мислења
27
Поени од реакции
23
Здраво, дали некој бил скоро во Бугарска амбасада да се слика за лична карта и пасош, ќе ве молам да споделите кои документи се потребни?
 
Член од
3 јули 2021
Мислења
15
Поени од реакции
3
Zdravo sakam da prasam bev na intervju vo Bitola na 3 avgust 2021 a brojceto go zedov po 2 meseci. Koga ke go vnesam ovaj status mi go dava (slika ) prasanjeto mi e dali e vo red i do koga ke bidi ovaj status Screenshot_20220208-230503_Chrome.jpg
 
Член од
16 јули 2019
Мислења
11
Поени од реакции
5
Zdravo sakam da prasam bev na intervju vo Bitola na 3 avgust 2021 a brojceto go zedov po 2 meseci. Koga ke go vnesam ovaj status mi go dava (slika ) prasanjeto mi e dali e vo red i do koga ke bidi ovaj statusПрегледај го приврзокот 321620
[Прекратена] Барањето ви е прекратено со заповед на министерот на правосудство, најверојатно поради неотстранети нередовности.
 
Член од
31 јули 2021
Мислења
5
Поени од реакции
5
[QUOTE = "Nikola998, post: 9533784, member: 147139"]
Hello, I would like to ask you for an interview in Bitola on August 3, 2021, and it will last for 2 months. When I entered this status, I gave it (picture), I asked for it, it came out and it went red, and when did you give this status?Прегледај го приврзокот 321620
[/ QUOTE]My interview was on 1.9.2021. In Bulgaria, that there is first status when you finish the interview and your paperwork starts the process. So no worries its all good.
 

Attachments

Член од
3 јули 2021
Мислења
15
Поени од реакции
3
[Прекратена] Барањето ви е прекратено со заповед на министерот на правосудство, најверојатно поради неотстранети нередовности.
Znaci ko ne znajte ne morate da komentirate pozz se najubavo
 
Член од
4 февруари 2022
Мислења
30
Поени од реакции
22
[Прекратена] Барањето ви е прекратено со заповед на министерот на правосудство, најверојатно поради неотстранети нередовности.
Deka be prekratena ova znaci deka mu alse primeni dokumentite

Sent from my SM-G960U using Tapatalk
 
Член од
18 ноември 2021
Мислења
2
Поени од реакции
9
Обвинителството води истрага за незаконско стекнување бугарско државјанство со инвестиција. Сега се вршат претреси во три министерства (Управата за бугарско државјанство при Министерството за правда, Дирекцијата за миграција при МНР, Министерството за економија) и Агенцијата за инвестиции. Сите документи се проверуваат од 2015 до 2021 година. Оваа проверка е под контрола на Европската комисија и Европскиот парламент.
од рускиот форум, преведен од Гугл
 
Член од
25 октомври 2019
Мислења
22
Поени од реакции
12
Zdravo na site, me interesira dali nekoj ima iskustvo, koga se podiga pasosot od Konzulat, dali mora koga prv pat se koristi da se napravi izlez od Bugarija? Prijatel mi spomna deka mu bil zabranet izlez od Makedonija so bg pasosh bidejki nemal izlez od maticnata zemja
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Обвинителството води истрага за незаконско стекнување бугарско државјанство со инвестиција. Сега се вршат претреси во три министерства (Управата за бугарско државјанство при Министерството за правда, Дирекцијата за миграција при МНР, Министерството за економија) и Агенцијата за инвестиции. Сите документи се проверуваат од 2015 до 2021 година. Оваа проверка е под контрола на Европската комисија и Европскиот парламент.
од рускиот форум, преведен од Гугл
Го прочитав и јас ова но инспекцијава е за државјанства издадени на основа на инвестиции (имало случаи каде луѓе лажирале инвестиции), па останува да се види дали и колку ќе не опфати ова и нас што аплицираме преку потекло. Се надевам нема сега уште неколку месеца да биде целосна блокада во министерството оти сите граници ги помина ова.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom