Геополитички размислувања за минатото и иднината на Македонија

Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.013
Ти реков, албанофобијата ти е вишак во размислувањето и те тера да размислуваш неразумно. Ниту во најголемата експанзија биле опасни по нашето опстоење ниту пак сега се, што како кажува @Inglourious Basterd кога се во залезот на својот демографски потенцијал. Прошетај се малце низ Албанските села и ќе сватиш за што ти правам муабет.
Не знам што да ти речам. Половина од министрите во владата се Албанци.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.327
Во сегашнава ситуација? Никој. За тоа да се случи треба тактичност од Софија. Треба веднаш да признаат македонски јазик, треба сите мемоари што ги имаат на војводи да ги отворат за јавност и да инсистираат да се преведат на македонски. Треба да инсистираат мешана меѓудржавна комисија да оди низ архиви во Истанбул и да преведува документи од турски.

Вака од небо, како прокламација, ништо нема да се случи. Колку и да мислат заради нивната огорченост дека тоа е единствено историски праведно.
Нема потреба од никакво докажување, треба да им речеме на Бугарија, историјата да ја остават на историчарите и да ја гледаме сегашноста. Ние можеме перфектно добро да соработуваме, а да имаме сосема различни гледишта врз историјата. Не треба да се политизира историјата. Џабе губиме енергија и време со докажување.

Така ќе ја истиснеме политиката од историјата и ќе ги извадиме историчарите од политичките спреги. Па нека се докажуваат на светско ниво. Историјата не е егзактна наука, па ако некој пронајде доказ може комотно да го комерцијализира. Вака историјата е поставена во некои политички рамки кои не можат да се пробијат. Догматизирана историја.
Автоматски споено мислење:

Не знам што да ти речам. Половина од министрите во владата се Албанци.
Добро де, пред 120 години 100% од власта била Турска... тоа ништо не значи. Едноставано они се моментално намесници на Америчката империја... Али е гувернер.. Тоа ти е уште едната причина зошто Македонците денеска се анти-западно ориентирани и гледаат надеж во Русија.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.327
Е нашле црква да се крстат.
Тоа ти е Point of view. Ти ги бараше причините во магла, јас само ти ги посочив појасно. Тоа е зошто, а за дали, како и што, јас не коментирав во постот. Тоа е друга обемна тема на разговор.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.497
Поени од реакции
3.564
Е нашле црква да се крстат.
Кога ќе ja почувствуваат во реалноста големата руска „љубов“, многу брзо ќе се испари ентузијазмот кај Македонците.
Разбирањето на Русите за ,,пријателство,, е целосна контрола, доминација и наметнување на нивните интереси.Не дај боже Русите да ти бидат први пријатели.
Кој веќе еднаж го почувствувал и доживеал, бега како Ѓавол од темјан .
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.331
Поени од реакции
21.795
Литванија, Летонија и Естонија се цврсто спонзорирани и се идентификуваат со Германија. Колку и да е контра руски настроено дел населението и владеачката клика, нема да играат против Германија. Во кризата со Украина, преку овие државички, ќе видиме колку Германија се има откачено од американското влијание.
Германија е небитна во ситуацијава. Освен што ќе трпи ценовни последици. Нема активно да се меше со праќање оружје или слично. Вербално секако ќе осудат напади но ништо повеќе.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.327
Фактичката нивна бројка и присуство на терен полека се испоставува дека е неважна кога се создава ситуација во која еден шииптар тежи колку двајца до тројца македонци. Ние нема да бидеме апсорбирани од нив, ама извесно е дека сме/ќе бидеме потчинети, што е уште побанално.
Односот кон албанците е основната на цел анти-западен сентимент кај македонците. Ништо друго.


едит. Вакви работи не помагаат сигурно
Го поддржуваме територијалниот интегритет на Украина, вели Петровска


:icon_lol: :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol:
Потчинетоста не е резултат на нивната моќ или на нивната проникливост и стратешка определба, ниту пак е резултат на нашата слабост (нашата слабост и немоќ е резултат на тоа, а не причина). Туку на полтронството и коленичењето што како народ го пружаат на САД.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.497
Поени од реакции
3.564
Германија е небитна во ситуацијава. Освен што ќе трпи ценовни последици. Нема активно да се меше со праќање оружје или слично. Вербално секако ќе осудат напади но ништо повеќе.
Новата германска влада е проруска.Веќе е јасно дека се откажуваат од Украина
а по голема веројатност и од балтичките земји. По Меркел, работите таму се многу нејасни.

German chancellor turned down Biden invite to discuss Ukraine crisis - Der Spiegel
https://www.reuters.com/world/europe/german-chancellor-turned-down-biden-invite-discuss-ukraine-crisis-der-spiegel-2022-01-21/
Germany continues blocking arms exports to Ukraine due to new foreign ‘peace’ policy
https://www.euractiv.com/section/defence-and-security/news/germany-continues-blocking-arms-exports-to-ukraine-due-to-new-foreign-peace-policy/
Germany blocks Estonia from exporting German-origin weapons to Ukraine -WSJ
https://www.reuters.com/article/germany-ukraine-arms-idUSL1N2U123W
Германија моментално играе анти US и да видиме како ќе заврши бајката.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.763
Поени од реакции
26.327
А како врв на слободата на мислење на западот, Министерот за одбрана на Германија „си поднел“ оставка поради ставот кој го искажал, дека западот не го почитува Путин и Русија. @Ne_sum_ja на ова мислиш кога кажуваш дека Русија им се наметнува на Белорусија, а Германија ги моли Американците да дојдат кај нив ??? А да не правиме муабет за Полска и нивната моќ на одлука кој ќе дојде да ги брани :)
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.331
Поени од реакции
21.795
Новата германска влада е проруска.Веќе е јасно дека се откажуваат од Украина
а по голема веројатност и од балтичките земји. По Меркел, работите таму се многу нејасни.

German chancellor turned down Biden invite to discuss Ukraine crisis - Der Spiegel
https://www.reuters.com/world/europe/german-chancellor-turned-down-biden-invite-discuss-ukraine-crisis-der-spiegel-2022-01-21/
Germany continues blocking arms exports to Ukraine due to new foreign ‘peace’ policy
https://www.euractiv.com/section/defence-and-security/news/germany-continues-blocking-arms-exports-to-ukraine-due-to-new-foreign-peace-policy/
Germany blocks Estonia from exporting German-origin weapons to Ukraine -WSJ
https://www.reuters.com/article/germany-ukraine-arms-idUSL1N2U123W
Германија моментално играе анти US и да видиме како ќе заврши бајка.
Новата влада е проруска или не како старата. Односно ја би рекол дека новава влада, посебно зелените, се далеку повеќе контра Русија него предходната влада.
Автоматски споено мислење:

А како врв на слободата на мислење на западот, Министерот за одбрана на Германија „си поднел“ оставка поради ставот кој го искажал, дека западот не го почитува Путин и Русија. @Ne_sum_ja на ова мислиш кога кажуваш дека Русија им се наметнува на Белорусија, а Германија ги моли Американците да дојдат кај нив ??? А да не правиме муабет за Полска и нивната моќ на одлука кој ќе дојде да ги брани :)
Не беше министерката туку високо воено лице. Бламажа беше немаше избор реално. Кажа нешто контра официјалната политика и беше снимен. Сам си е крив, малце аматерски од него.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.497
Поени од реакции
3.564
Новата влада е проруска или не како старата. Односно ја би рекол дека новава влада, посебно зелените, се далеку повеќе контра Русија него предходната влада.
Автоматски споено мислење:


Не беше министерката туку високо воено лице. Бламажа беше немаше избор реално. Кажа нешто контра официјалната политика и беше снимен. Сам си е крив, малце аматерски од него.
Се гледаат реалната активност и акции, а не празни говори во Раихстагот или на телевизија.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.331
Поени од реакции
21.795
Се гледаат реалната активност и акции, а не празни говори во Раихстагот или на телевизија.
Можеш тезата со нешто да ја поткрепиш?
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.331
Поени од реакции
21.795
Да, прочитај 3 постови погоре ако можеш да додадеш 2 и 2 ,наместо да се насмееш како тиква.
Ија можам три линкови да ти ставам, образложи малце. Дека не носат оружје во Украина, затоа?
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.384
Поени од реакции
36.320
А како врв на слободата на мислење на западот, Министерот за одбрана на Германија „си поднел“ оставка поради ставот кој го искажал, дека западот не го почитува Путин и Русија. @Ne_sum_ja на ова мислиш кога кажуваш дека Русија им се наметнува на Белорусија, а Германија ги моли Американците да дојдат кај нив ??? А да не правиме муабет за Полска и нивната моќ на одлука кој ќе дојде да ги брани :)
Кога си на таа позиција не знам за каква слобода на говор збориме. Воопшто не е негова позиција да кажува кој кого колку почитувал.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom