Ѓоковиќ против Австралија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.603
Поени од реакции
36.231
Како за сите, така и за него. Не е он Британската кралица Елизабета
Убаво напишал професорот, се слагам потполно.
Прегледај го приврзокот 318576
...не секој доктор благе везе нема околу тригер имуна рекација, но претежно немаат!
...зборуваме за антиковид вакцини кои него поминале патот на клинички искуства што би било тригер на некоја болест поврзана со имунореакција на организмот, кој тоа ќе го гарантира ливади едни, офффф :facepalm:
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.348
Поени од реакции
21.850
... нетолеранција на глутен (имунолошка реакција на глутен) не значи дека нема да реагира на антиковид вакцина зошто истите не содржат глутен, па ајде нека се боцка, туку антиковид вакцините, било која, може да биде тригер (каписла) провокатор на имуна реакција што може да му наштети на мометалната добра под контрола здравствена состојба (целијакија), да има тригер имунолошка ситуација во некој непосакуван правец што никој не му гарантира со каква последица, ако се вакцинира со антиковид вакцина!
...ама што знае дете што е 100 кила, ќе дигне и ќе носи, јеби га!
Поред некои бројки 1:200 до 1:300 луѓе имаат нетолеранција со Глутен. Не видов дека поради тоа на вакцинираните им се деси нешто. Овој е класичен антиваксер, не само за антиковид-вакцините туку општо. Иначе поред тоа што пиша навистина ставам големи прашалници околу твоја медицинска компетентност. Ама тоа е друга тема.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.156
Поени од реакции
8.441
Мислам дека сам се стави во ваква непријатна ситуација, требаше човекот воопшто да не оди а не да се стави во ситуација некој кур да си игра со него, јас лично не ни очекував дека ќе оди, ниту очекував без вакцина да го пуштат. Не го пратев случајот ама кога слушнав дека слетал во Мелбурн не ми се веруваше.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.603
Поени од реакции
36.231
Јас сум интолерантен на глутен и ги имам сите симптоми на целијакија, кога јадам бел леб особено. Немав никаков проблем со вакцините освен мала здрвеност на мускулот наредниот ден.
...секој за себе ризикува, секој организам не е ист, последиците на постојан активиран имунолошки одговор на постојано дадени антиковид дози допрва ќе се почувствува кога телото ќе се истошти, па на обични лесни вируси нема да реагира и ќе падне, ние немаме имунолог експерт за адултна возраст во МКД па да ја разработи ова проблематика, на жалост!
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.416
Поени од реакции
40.236
...не секој доктор благе везе нема околу тригер имуна рекација, но претежно немаат!
...зборуваме за антиковид вакцини кои не поминале патот на клинички искуства што би било тригер на некоја болест поврзана со имунореакција на организмот, кој тоа ќе го гарантира ливади едни, офффф :facepalm:
како може да биде тригер кога не содржи глутен? некогаш се прашувам дали си ти доктор воопшто
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.603
Поени од реакции
36.231
Поред некои бројки 1:200 до 1:300 луѓе имаат нетолеранција со Глутен. Не видов дека поради тоа на вакцинираните им се деси нешто. Овој е класичен антиваксер, не само за антиковид-вакцините туку општо. Иначе поред тоа што пиша навистина ставам големи прашалници околу твоја медицинска компетентност. Ама тоа е друга тема.
а бе види ваму, не знам кој фактор си ти па ТИ да бидеш информиран, па одозгора да видиш ТИ лично да се увериш :icon_lol:
...за моја медицинска компетентност ич да не се секираш, пиши што мислиш за проблематиката, оти и милион прашалници да ставиш не можеш да бидеш ти повеќе од мене во медицината, ниту да ме спаднеш на твоето ниво па да возвратам, ама куј знае може некој ден ќе ми пукне филмот! :tapp:

како може да биде тригер кога не содржи глутен? некогаш се прашувам дали си ти доктор воопшто
... што знаеш пак ти што е хронична автоимуна болест и како ќе се реагира на антиковид вакцини, што врска има ако не содржи антиковид вакцината глутен, и јас сум колку гледам никот ми е „бијонс“ и ова е форум Кајгана:tapp:
Хахахахахха, ами тие мигрантите не се луѓе?
Еве јас сум еден од тие „мигрантите“ што треба да седи таму за неколку недели, значи јас сум стока, а овој е греота?
Нема гаранција ни за визи, а ни за тамошни граѓани, исто и за спортисти си важат тековните правила на државата!
...ти не си „стока“ објектите (хотелот) се „стока“ тие не ги ценат мигрантите со такви објекти, не јас!
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.639
Поени од реакции
8.098
1) Prvo ne se lazni dokumenti kaj procita toa ?
2) Vtoro vekje 3 teniseri imaat vlezeno so isti takvi medicinski dokumenti, ama razlikata e sto oni kjutele a Novak javno objavi so sto se napravi politicka diskusija okolu propusnicive vo Aus i za da nema revolt kaj narodot mu zabranija vlez
3) Ne e problem samo on, ete i tie so Sputnik sto se vakcinirani im pravat problemi znaci vmesuvaat politika

Da bese Balkanska finta ke izvadese lazen kovid sertifikat od Srbija i kje si svirkase, namesto sega da im dokazuva na nekakvi si govedski eksperti zosto i kako ne saka ili ne smee da primi vakcina
Кое му е образложението поради кое не се вакцинира? Еве вака ти што си информиран од прва? :icon_mrgr:
 

A__

Супер модератор
Член од
16 март 2005
Мислења
4.834
Поени од реакции
10.107
Чисто да се потсетиме какви смрадови од фашисти владеат во Австралија, во име на корона им ги блокираа рампите во парковите на деца и млади да не можат да возат точаци и скејтови...

 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.741
Поени од реакции
21.768
Не знам што се дешава со Ноле но Аустралија се лудаци, џандари шетаат и проверуваат пијалокот дали ти е празен. Мао не бил до волку швркнат.

 

Partizanen banditen

Психијатриски случај
Член од
24 август 2016
Мислења
5.593
Поени од реакции
16.532
A sto trebase da kaze deka ja podrzuva opozicijata za da e ispraven ? Daj ne zafrkavaj i ti, bas korekten ispadna vo situacijata mozese da si kjuti za protestite protiv otvaranje na Rio Tinto ama pokaza karakter i gi podrza no rece deka se ograduva od politikata i lesinarite koi se kacuvaat na toj vagon pri takvi situacii.
Нц, не ја гледаш позадината, виде дека се залете, па пробуваше да се извади од гомната.

П. С. Исто како него уште некои фаци се повлекоа од она што го подржаа. ;)
 
Член од
12 април 2020
Мислења
469
Поени од реакции
876
Настрана ставовите околу вакцинација. Еве јас сум 3 пати вакциниран да не мисли некој дека сум антиваксер или нешто.
Ама ако они му дозволиле уште однапред сега да викаат пу пу не важи нема смисла. Пушти го и среди си ги законите за во иднина.
Ова не е никаков ред. А Австралија некако сака да има меѓународна репутација на држава со ред. Ништо и Австралија не е тоа што беше.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.940
Поени од реакции
35.821
...ти не си „стока“ објектите (хотелот) се „стока“ тие не ги ценат мигрантите со такви објекти, не јас!
Помалку сожалувајте ги пичлемиња како овој, доволно се преценети со милионите кои им се плаќаат за тоа што го работат.
Екстремно сум против величањето на спортистите на левелот на кој се величаат, не е добро, забегуваат со паметот и живеат надвор од реалноста.
На хартија и тој и јас не сме државјани на таа земја, при што и за него и за мене треба да важат буквално истите правила на игра.
Ако до толку не сакал да се потчини на вакцините и на нивните правила, требало да си седи дома и да не учествува, вака им е во раце и готова шанса да покажат дека кај нив нема мрдање со законите, т.е да им биде пример за секој што ќе проба да се заебава со нивниот систем.
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom