Нејзиното величество - ракијата

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.862
Поени од реакции
54.396
Aлување би можело се окарактеризира како некое вонсериско измачување.

Алување, тоа е чувство, тоа се доживува, не се објаснува.
 

Лаик

Романтичар
Член од
4 август 2018
Мислења
1.387
Поени од реакции
3.078
Треба да га патентирамо кумановски глагол алуе. Нема ништо покумановско од алување. Кој не е алуваја не знае што е живот.

Најдобар момент е што алување не ни можеш да га објасниш на други, или у зборови на легенду Жељка Обрадовиќа: Вери дификулт ту тренслејт мај френд.
Алуе ти е во слободен превод-Се мачи,измачува,има проблем и е целосно фокусиран во решавање на проблемот доколку е во негова моќ или нерешавање доколку е "виша сила" во прашање...:coffee:
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
1.035
Поени од реакции
1.487
Ракија делкам од сите можни врсти сливова,лозова,кајсија,дуња,круша,јаболко,домашна,купечка,подарена,украдена,македонска,странска....едноставно љубител сум. Но божицата на ракиите ја запознав дури пред скоро време
20-9.jpg
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.148
Поени од реакции
21.197
Мислења за Узо/Мастика?
 

AAbrat

*******
Член од
28 октомври 2015
Мислења
696
Поени од реакции
1.554
Мислења за Узо/Мастика?
Можда сум единствен од помладите што поштова мастика :D . Сум пиел и такозвана "анасонка" во превод домашна мастика. Узо со коцка мраз додека пијам негде до/на вода во роден Охрид ми е едно од најубавите чувства што можам да ги опишам. Исто и со мастика.
Само не знам зошто толку е потцената мастиката скоро и да немам видено некој да нарача од моите врсници дури и се гледа со потсмев на овој магичен еликсир. :ајнапиво:
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Узо се прави од алкохол со миксање, не е само на база на грозје. Додека Мастиката е гроздова ракија со масткс(мислам, не сум сигурен) и анасон. Поштувам и тоа и тоа, ама узото ми оди полесно.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.849
Поени од реакции
10.444
Мастика > узо
Кај мене обратно е и тоа исклучиво Пломари, ненормално добро ми легнува, сеа излезе и едно појако а бе мераци иначе мастиката онаа струмичката ептен е ценета низ Балканов


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom